Záhradníctvo

Pestovanie paradajok na vyvýšenom lôžku – praktické rady s návodom pre hobby záhradkárov

Pestovanie paradajok na vyvýšenom lôžku je jedným z najľahších a najpraktickejších prístupov k záhradníctvu. Na dokončenie DIY projektu, ako je tento, nemusíte byť stavbár ani vedieť používať nástroje. Spoľahliví dodávatelia vám tiež môžu poskytnúť lacné komponenty, jednoduché pokyny na nastavenie a odborné znalosti. Ak však chcete vedieť, ako si postaviť vyvýšený záhon pre paradajky sami, môžete sa jednoducho riadiť týmito základnými radami a v lete si budete môcť vychutnať dostatok vlastnej čerstvej a šťavnatej bio zeleniny..

Výhody paradajok vo vyvýšenom lôžku

hotový vyvýšený záhon zo železiarstva so zrelými paradajkami a listovou zeleninou na terase

Napriek tomu, že pestovanie v záhradách sa trochu líši od bežných metód, pestovaním paradajok na vyvýšených záhonoch môžete získať bohatú úrodu. Jednoducho dajte svojim rastlinám to, čo potrebujú. Hlavnou výhodou je, že záhony sú vyššie položené, čo znamená, že voda pre zeleninu odteká jednoduchšie. Na vyvýšenom záhonu môžete tiež nechať svoje rastliny rásť bližšie k sebe a produkovať tak viac paradajok na menšom priestore. Vyššie záhony však znamenajú aj to, že sa na obrábanie pôdy nemusíte až tak zohýbať.

Zrelé a zelené paradajky pripravené na zber pod slnkom v zeleninovej záhrade

Pridanie kompostu, ornice a hnojiva na záhradné lôžko umožní vašim paradajkám domov bohatý na živiny. To šetrí zdroje a sústreďuje ich tam, kde ich možno najlepšie využiť. Kráčajú tiež po cestách medzi lôžkami a zabraňujú zhutňovaniu záhradnej pôdy. Ak huba alebo iná choroba postihne vaše paradajky, v nasledujúcom roku môžete pôdu nahradiť. Toto je krok, ktorý by bol v bežnej záhrade nepohodlný a nákladný. Slimáky napríklad ťažšie infikujú rastliny paradajok, ktoré rastú na vyvýšených záhonoch. Vďaka tomu je jednoduchšie starať sa a udržiavať tieto plochy a zeleninové záhrady takto rozložené.

Predtým ako začneš

Sadenice paradajok rastúce na malých záhradných záhonoch pod slnkom

Najlepšie polohy pre paradajky na vyvýšených záhonoch sú rovné, dobre odvodnené a blízko zdroja vody. Je preto najlepšie vybrať si miesto, ktoré je vystavené priamemu slnečnému žiareniu najmenej osem hodín denne. Nakreslite obrys vyvýšeného lôžka pomocou šnúrky, záhradnej hadice alebo dokonca múky a potom zmerajte plochu. Najprv upravte podlahu. Paradajky potrebujú veľa vody a korene rastlín vo vyvýšenom záhone musia byť schopné preniknúť do pôdy. Väčšina zeleniny, vrátane paradajok a uhoriek na vyvýšenom lôžku, krásne rastie v asi 30 cm hlbokej pôde.

starostlivosť a pestovanie zeleniny, ako sú papriky a paradajky, na vyvýšených záhonoch

Ak robíte projekt v záhrade, mali by ste tiež pripraviť miesto tým, že najskôr odstránite trávnik. Napríklad rýľom alebo vidlami skrútte a uvoľnite pôdu hlbokú najmenej 30 cm. Na obrubu vyberte trvanlivý materiál, aby ste mohli paradajky na vyvýšenom lôžku pestovať rok čo rok bez strechy. Vyberte si zo všetkých druhov materiálov na výrobu vyvýšených postelí, akými sú plast, recyklovaný kompozit, pozinkovaná oceľ alebo drevo. Uistite sa tiež, že sa do stredu postele dostanete z oboch strán. Posteľ by za normálnych okolností nemala byť širšia ako 1,2 metra. Takto môžete ľahko pracovať a pestovať rastliny. Bežnou chybou je príliš úzke stavanie vyvýšených postelí.

Na vyvýšenom lôžku pestujte paradajky a ohraničte ich záhradným chodníkom

Ak budujete viac ako jednu zeleninovú náplasť, upravte ju dostatočne na to, aby cez ňu prešiel váš fúrik. Obvykle asi 80 centimetrov, ale pre istotu si najskôr zmerajte fúrik. Po inštalácii lemovacieho materiálu vyložte spodnú časť vyvýšeného lôžka kuracím drôtom, aby sa škodcovia ako hlodavce nedostali preč. Na určenie objemu pôdy potrebnej na naplnenie vyvýšeného lôžka zmerajte jeho dĺžku, šírku a výšku v metroch a vynásobte tieto čísla dohromady. Výsledkom je požadovaný počet kubických metrov. Na vyvýšenom lôžku spojte pôdu a organické látky (drvené listy, kompost, dobre zhnitý hnoj, morské riasy). Pomocou rýľa komponenty dobre premiešajte. Nakoniec povrch uhrabte hladký.

Kedy môžete zasadiť paradajky do vyvýšeného záhona?

vhodné obdobie na pestovanie paradajok v záhrade

To, kde žijete, je najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní, v ktorom ročnom období zasadiť paradajky do vyvýšeného záhonu so strechou alebo bez nej. Vo všeobecnosti ich môžete vysadiť, keď hrozba mrazu pominie. Veľa ľudí chvíľu počká a úprimne povedané, nebude to mať veľký vplyv na čas, ktorý potrebujete na získanie úrody. Nezáleží na tom, či sadíte čo najskôr alebo počkáte ďalší týždeň alebo dva. Váš miestny záhradnícky obchod vám môže pomôcť určiť správny čas na výsadbu pre vašu polohu. Ak dôjde k neočakávaným mrazom neskoro v sezóne, jednoducho pokryte svoje rastliny podvečer pred očakávanou udalosťou. Namiesto strechy môžete použiť aj plastové fľaše, zvyšky bublinkovej fólie z obalového materiálu alebo dokonca stanovú strechu.

Vytvorte vyvýšený záhon pre paradajky betónovými tehlami

Postavte vyvýšený záhon pre paradajky sami pomocou betónových tehál a semien rastlín

Nasledujúceho sprievodcu môžete použiť na vytvorenie malej záhradnej záhradky za menej ako hodinu. Na to potrebujete jednoduchú lepenku alebo lepenku, 8 betónových tehál, ornicu, semená paradajok alebo paradajky a vodu. Možno budete potrebovať aj lopatu. Nájdete ich v železiarstve. Najprv vyberte oblasť a zmerajte priestor. Zaistite, aby bolo miesto vystavené priamemu slnečnému žiareniu 6 až 8 hodín denne. Ak používate pôdu zo zeme, budete musieť pridať kompost a vhodné hnojivo. Keď už je rastlina rajčiaka vypestovaná, je pravdepodobné, že bude rásť rýchlejšie a vyššie. V tomto návode boli použité semená veľkých červených cherry paradajok.

inštrukcie

záhradné doplnky ako lopata a rukavice na sadenie

  • Najprv rozložte škatuľu. Na tento projekt bude fungovať ktorákoľvek odroda. Rozbaľte škatuľu a umiestnite ju do vybranej oblasti. Kartónová škatuľa bude základom vašej zeleninovej záhrady. Zabraňuje rastu burín a tráv pod paradajkami a živí rastliny.

Opätovne použite starú lepenku alebo lepenku ako základ pre vytvorenie zeleninovej záhrady

  • Potom usporiadajte betónové tehly s 2 na každej strane. Pritom dbajte na to, aby bloky prekrývali okraje kartónu a aby zvážili.
  • Rozložte pôdu v tvarovanej nádrži na lepenku. Ako už bolo uvedené vyššie, toto môže pochádzať priamo zo záhrady alebo sa dá kúpiť. Na túto veľkosť vyvýšeného lôžka stačí vrece ornice. Akonáhle pôda naplní vyvýšený záhon, vyrovnajte ho, aby sa základňa rovnomerne rozložila.
  • Ak zasadíte semená asi 13 cm od seba, paradajky vyrastú vysoko a nie nad sebou. Hlavným cieľom je, aby rástlo veľa zdravých rastlín. Ak sú paradajky príliš blízko seba, stanú sa menej energickými a nezdravými.

Betónové tehly ako hranica pre uhorky a paradajky vo vyvýšenom lôžku

  • Potom semená zasypte zeminou. Vysádzanie semien 3 cm hlboko do pôdy pomôže pri raste, pretože voda tam bude lepšie uložená, aby nakŕmila korene.
  • Zalievajte pôdu, kým nie je rovnomerne vlhká. Zalievanie semien po výsadbe im pomôže rozložiť sa a rásť vo vlhkej pôde. Pôdu jemne postriekajte hadicou. NELEPTE však extra vodu a nevyvíjajte veľký tlak.

Zavlažovanie a údržba

z vlhkej pôdy skontrolujte, či nie sú zasadené semená paradajok

Denne kontrolujte, či je pôda vlhká. Toto musíte udržiavať vlhké, kým sa všetky sadenice neobjavia na povrchu zeme. Rastlinám to umožňuje rásť vysoko a silne a vytvárať veľké paradajky. Poznámka: Otestujte vlhkosť pôdy zatlačením prsta do nej. Paradajky je najlepšie zalievať večer na vyvýšenom lôžku. Voda na listoch rajčiaka na horúcom slnku môže rastlinu poškodiť tým, že ju popáli. Akonáhle majú rastliny aspoň päť palcov, môže byť užitočné rozložiť slamu, aby bola pôda vlhká a znížila sa potreba zalievania..

Zalievajte rastúce rastliny na záhradnom lôžku vodnou plechovkou

Paradajky a iná podobná zelenina teda potrebujú veľa vody. Ideálny je dlhý a pomalý pramienok, ktorý vsiakne do hlbokého koreňového systému vašich rastlín. Ak ste to ešte nenastavili, skúste rastliny zalievať viackrát v priebehu niekoľkých hodín. Potom sa vlhkosť môže usadiť aj hlboko v pôde. Zalievanie pri zemi je tiež dobré, najmä ak to robíte večer, aby listy nezostali vlhké celú noc. Mokré listy častejšie ochorejú.

Paradajky pestované vo vyvýšenom záhone so strieškou a slamou na lepšiu zálievku

Slama pomáha udržiavať základnú vlhkosť v koreňovom systéme a teple pôdy, ako aj znižuje výskyt burín. Uistite sa, že ponecháte niekoľko centimetrov okolo základne každej rastliny, aby voda prenikla a dala miestnosti priestor na dýchanie. Ako bolo uvedené vyššie, vo svojich rastlinách by ste nemali podporovať choroby. Vyvýšené postele sú o niečo menej náchylné na problémy ako bežné záhrady, ale nasledujúce rady vám pomôžu vyhnúť sa potenciálnym problémom.

Tipy a triky na sadenie paradajok do vyvýšeného záhona

škodcovia ako veveričky kradnú paradajky zo záhrady

Jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť potenciálnym škodcom vo vyvýšenom lôžku, je každý rok nahradiť zeleninu v záhonoch nesúvisiacou zeleninou. Takto nebudú čakať žiadni zvyšní škodcovia z predchádzajúceho roka. Papriky a paradajky na vyvýšenom lôžku sú rastliny nočného pokoja, rovnako ako zemiaky a baklažány. Z tohto dôvodu vám odporúčame nahradiť ich kapustokvetou zeleninou, ako je šalát, hrášok, mrkva, repa alebo fazuľa. Napriek tomu, že dážďovky sú na vyvýšenom záhone menším problémom ako pri výsadbe do zeme, títo malí škodcovia si do nich stále môžu nájsť cestu. To platí najmä vtedy, ak pridávate normálnu záhradnú pôdu alebo ak máte staršiu posteľ. Preto, ako je uvedené v pokynoch, položenie lepenky môže chrániť vaše mladé rastliny paradajok.

človek kontroluje zber paradajok na vyvýšenom lôžku, ochranu pred škodcami a tipy na polievanie

Pre väčšinu ostatných škodcov je vašou najlepšou obranou pozorne ich sledovať. Ak spozorujete, že niektoré časti rastliny sú zafarbené alebo zvädnuté, ihneď skontrolujte, či nedošlo k napadnutiu. Mnoho domácich prípravkov sa dá ľahko vyrobiť a vhodné organické pesticídy pre zeleninové záhrady sa dnes dajú ľahko nájsť. Rovnako ako pri práci s hmyzom, aj vaša vyvýšená posteľ vyžaduje vašu ostražitosť. Zrelé plody ihneď odstráňte, pretože priťahujú nielen hmyz, ale aj zvieratá. Ak máte problémy s hnilobou na konci kvetu, pridajte do záhonu vápnik. Hubovým chorobám sa dá často vyhnúť správnou podporou paradajok.