Záhradníctvo

Čo môžete urobiť s červami v odpadkovom koši?

Ak zrazu uvidíte červy v odpadkovom koši, konajte rýchlo. Pretože v horúcom počasí muchy lákajú odpadky. Odpadkový kôš poskytuje potravu a ochranu pred vtákmi, takže sa tam škodcovia rýchlo množia. Na hmyz nie je len pekný pohľad, ale predstavuje aj zdravotné riziko, pretože môže prenášať choroby. Ak je odpadkový kôš blízko domu, môže byť zamorená aj kuchyňa. Ako môžete bojovať proti otravným červom v smetnom koši bez insekticídov, vám povieme v článku.

Prečo červy idú do odpadkového koša??

Rýchlo zabite a odháňajte červy v smetnom koši

Každý, kto zrazu nájde červy v odpadkoch, by mal konať rýchlo. Pretože červy sú často prvým znakom zamorenia muchami. Ale ako sa vlastne červy vytvárajú v odpadkovom koši??

Jedná sa o larvy ovocných mušiek, domácich much a vyfukovacích mušiek. Keď sa jedlo rozloží, vytvorí sa typický zápach, ktorý priťahuje hmyz. Pretože je v smetnom koši veľmi vlhko, ponúka perfektné podmienky na rýchle premnoženie múch. Životný cyklus hmyzu umožňuje rýchle zamorenie. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako tomu môžete zabrániť. Na tento účel je možné použiť domáce prostriedky aj určité prostriedky na kontrolu škodcov od špecializovaných predajcov.

Ako zabiť červy v odpadkovom koši: domáce opravné prostriedky

Tipy, ako sa zbaviť červov v odpadkovom koši

1. Prášok do odpadkového koša alebo prášok z organického odpadu. V záhradných centrách nájdete špeciálny ekologický prášok na odpadkový kôš, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Jeho účinok je všestranný: Absorbuje vlhkosť v koši na organický odpad a zabraňuje tvorbe hniloby a plesní. Preto sa tvorí menej tráviacich plynov a odpadkový kôš zostáva bez zápachu. Odpadky najskôr dôkladne umyte, opláchnite a nechajte uschnúť. Potom ich dno posypte práškom. Pridajte prášok vždy, keď zlikvidujete organický odpad.

2. nehasené vápno je dobrou náhradou za organický odpadkový kôš, pretože má podobný účinok, je šetrný k životnému prostrediu a neobsahuje žiadne chemikálie.

3. kuchynská soľ červy okamžite zabije, ale nie je vhodný do kompostu, pretože potom kompostom posolíte záhradnú pôdu. A soľ je veľmi nebezpečná pre rastliny a prospešný hmyz.

Červy v odpadkoch môžu odháňať vonné oleje domáce opravné prostriedky

4. Paprika môže tiež pomôcť odstrániť červy v odpadkovom koši. Za týmto účelom dajte do hrnca 1 liter vody a priveďte do varu. Potom pridajte lyžicu korenia a hrniec odstavte zo sporáka. Vodu nechajte úplne vychladnúť, než ňou postriekate odpadkový kôš.

5. S octovou esenciou a vodou môžete červy dlhodobo odohnať. Jednoducho pridajte 5-6 polievkových lyžíc octovej esencie do 1 litra vlažnej vody a nastriekajte priamo na červy. Potom nechajte odpadkový kôš pol hodiny bez veka, aby dobre vyschol. Červy zlikvidujte a potom odpadkový kôš dôkladne vyčistite záhradnou hadicou a čistiacim prostriedkom. Potom steny, dno a veko opäť postriekajte roztokom octovej esencie. Nechajte odpadky dobre uschnúť a až potom ich zlikvidujte.

6. Novinový papier môže tiež absorbovať vlhkosť, a preto zvýšiť účinnosť rôznych domácich liekov proti červom. Omotajte papier okolo zvyškov mäsa a odpadkov živočíšneho pôvodu, noviny nakrájajte na hrubé pásiky a zmiešajte s odpadkami.

Čo môžete urobiť proti červom v koši na organický odpad: preventívne opatrenia

Červy v odpadkoch môžu poháňať domáci ocot octom

 • Zvyšky mäsa a rýb vždy najskôr dobre zabaľte do novín a až potom ich zlikvidujte.
 • Zabaliť tiež Zvyšky jednotlivo, skôr, ako sa ich zbavíte.
 • Veko bio filtra znižuje zápach a zaisťuje, že odpadkový kôš je vždy vzduchotesne uzavretý. 
 • Pravidelne kontrolujte opotrebovanie gumového tesnenia.

Čisté odpadkové koše môžu striekať proti červom

 • Pravidelne Vyčistite odpadkový kôš, Zvyšky vždy starostlivo odstráňte. Za týmto účelom môžete rozpustiť trochu sódy bikarbóny vo vode a použiť ju na odstránenie zvyškov jedla. Potom nádobu na odpadky postriekajte octovým roztokom vyrobeným z 5 lyžíc octu a 1 litra vody. Odpadkový kôš dajte hore nohami na noviny, aby voda mohla odtiecť. Potom ho otočte a nechajte uschnúť bez veka. Ak používate iba biologicky rozložiteľné a neškodné čistiace prostriedky, môžete špinavú vodu zlikvidovať v pouličnom odtoku.
 • Voňavé oleje držte preč červy a sú ideálne na prevenciu. Na viečko môžete dať 3-4 kvapky čajovníkového alebo levanduľového oleja.
 • Likvidácia odpadkov: Odpadkový kôš pravidelne odkladajte na ulicu, aby ho bolo možné zlikvidovať. Čím kratšie odpad zostane v smetnom koši, tým lepšie.

Čo by ste mali použiť do koša na organický odpad

Čo robiť s červami v odpadkoch Tipy

Ak chcete kompostovať organický odpad, mali by ste postupovať inak:

 • Zvyšky jedla, Zvyšky mäsa, syra a rýb by sa mali triediť a nikdy nevyhadzovať do odpadkového koša. To isté platí aj pre kompostovateľné obaly.
 • Je veľmi dôležité, aby ste používali kôš na organický odpad čistite iba domácimi prostriedkami, ktoré sú nielen neškodné, ale povolené aj na použitie v záhrade. V opačnom prípade hrozia nielen pokuty, ale aj škodlivé látky sa môžu dostať do podzemných vôd a znečisťovať životné prostredie.

Správne kompostujte a urobte niečo s červami v koši na organický odpad

 • V kompostovom koši je soľ a v koši na organický odpad sa nič nestratí.
 • Používajte iba Kompostovací kôš s filtrom, ktorý neutralizuje nepríjemné pachy.
 • Pomiešať Novinový papier (bez obrázkov) medzi odpadky tak, aby nasiakli tekutiny.