Záhradníctvo

Výsadba pôdy – nápady na rýchlo rastúce odrody

pôdopokryvné rastliny kamenné dosky škáry sukulenty mach záhradné deco

Zemné kryty sú obľúbené záhradné rastliny nielen preto, že kvetinové záhony pôsobia plnšie, ale aj preto, že ponúkajú veľmi praktické využitie. Chránia Zem pred silným vetrom a dažďom, udržujú pôdu vlhkú a zabraňujú burine. Vytvárajú krásny zelený koberec, takže Zem je sotva viditeľná. Dnes vám ponúkame niekoľko návrhov na Prízemné rastliny, ktoré rastú rýchlo a je obzvlášť ľahké sa o ne starať.

Rastlinný kvitnúci pôdny kryt

pôdopokryvné rastliny kvitnúce rastliny sukulenty farebné

Aj keď sú trávniky najbežnejšou voľbou pre pôdny pokryv, nemôžu na dotyk dodať farbu. Kvitnúca pôdna pokrývka však môže úplne zmeniť holé plochy v záhrade. Vankúšový flox, tiež nazývaný napríklad kobercový phlox, je kvitnúca pôdopokryvná odroda, ktorá rýchlo rastie a na jar rodí krásne ružové, levanduľové, modré a biele kvety. Preferuje plné slnko a suchú pôdu, preto je ako stvorený pre skalky. Medzi kvitnúce rastliny, ktoré si vyžadujú malú starostlivosť, patrí hviezdicový jazmín a brčál.

Zasaďte vždyzelený pôdny kryt

pôdopokryvné rastliny borievka nápad vždyzelený dizajn záhrada

Vždyzelený pôdny kryt je jednou z najľahších rastlín, o ktoré sa v záhrade treba starať. Tučný muž (Pachysandra terminalis) je rýchlo rastúci porast ľahko udržiavateľný, ktorý uprednostňuje dobre priepustnú pôdu v tieni alebo čiastočnom tieni. Stále zelené stromy, ako sú plazivé borievky a plátky vankúšov, sú tiež perfektné ako pôdny kryt.

Mach ako zemný kryt

pôdopokryvné rastliny mach nápad kamenné dlaždice šachovnicový vzor

Moss je perfektný ako pôdny kryt pre oblasti s malým svetlom v záhrade. Keď nájdete pre machové rastliny ideálne miesto, sviežo zelený koberec sa rýchlo a efektívne rozprestrie. Na to sú najlepšie oblasti v záhrade s menej svetlou a vlhkou pôdou. S tenkou vrstvou listnatého kompostu ešte viac podporíte rast machových rastlín.

Vinca Evergreen – pôdny kryt, v ktorom sa cítite dobre kdekoľvek

pôdopokryvné rastliny vinca nápad modrá purpurová farba kvetov

Brčál malolistý (Vinca minor) je rýchlo rastúci, stálezelený pôdny porast, ktorý na konci jari nesie modré kvety a má celoročne svieže zelené listy. Rastie dobre na slnku a v tieni a je veľmi ľahké sa oň starať. Stálezelené stromy sa nemusia strihať pravidelne, ale rastlina potrebuje zimnú ochranu pred olistením, najmä v drsných polohách.

Poťahový phlox vyzerá skvele kdekoľvek

Prízemné rastliny-vankúš-flox-purpurovo-kvitnúca-predzáhradka

Medzi početnými odrodami plameňového kvetu existujú aj tie, ktoré sa dobre hodia ako pôdny kryt. Kvetinový flox a čalúnený phlox patria k zemepisným odrodám. Kvitnú od apríla do júna a očarujú jasnými farbami a sviežimi kvetmi. Ak chcete zasadiť čalúnenie phlox ako pôdny kryt, potom sú obzvlášť vhodné skalky a bordúry.

Brčál Vinca je veľmi robustný a cíti sa pohodlne vo všetkých polohách

zemné rastliny-vinca-vždyzelené-purpurové-kvitnúce

Malé a veľké brčle sú mimoriadne robustné a sú veľmi vhodné na tienisté miesta. Z tohto dôvodu sa často používajú na podsadenie. Malý brčál nevyvoláva silný koreňový tlak, a preto je pôdny kryt rovnako vhodný na podsadenie niektorých kríkov, ktoré nie sú konkurencieschopné. Veľká Vinca, naopak, môže úplne prerásť menšie trvalky, preto by mala byť vysadená opatrne ako pôdny kryt v záhrade.

Vinca je ideálna aj do skalky

zemný porast-rastliny-vždyzelený-vinca-modrý

Brčál veľký, nazývaný aj Vinca major, je veľmi vhodný ako na hraničnú výsadbu, tak do skalky. Potláča burinu, a preto je obľúbený u domácich záhradníkov. Veľký vždyzelený strom rastie obzvlášť rýchlo a môže tiež rýchlo pokryť veľkú skalku zelenými listami a modrými kvetmi. Túto pôdnu pokrývku môžete vysádzať celoročne, ale ak je vysadená na jeseň, potrebuje ochrannú vrstvu kôrového mulča.

purpurovo kvitnúce čalúnenie phlox

pôdokryvné rastliny-vankúš-flox-ružové kvety

Flox čalúnenia sa príliš nezvyšuje, a preto je starostlivosť oň relatívne jednoduchá. Cíti sa obzvlášť dobre na slnku a najrýchlejšie rastie v pôde chudobnej na živiny. Preto je skalka na to veľmi vhodná, kvôli priepustnej pôde. V závislosti od odrody môže plameňový kvet kvitnúť v bielej, ružovej, modrej, fialovej alebo dokonca viacfarebnej farbe. Intenzívne zafarbené fialkové kvety vytvárajú vo vonkajšej oblasti nádherné akcenty a v skalke môžu vytvárať skvelé kontrasty.

Koberec tvoriaci čalúnenie phlox

zemný porast-rastliny-vankúš-plox-orgován-ružový

Pravidelný strih nie je potrebný pre floxy z kobercov a čalúnenia, ale dá sa použiť na omladenie rastlín na jar. Ak teda chcete v záhrade bujné pôdopokryvné rastliny, oplatí sa orezať na jar. Potom sa flox perie hustejšie a vytvára ešte krajšie kvitnúce koberce.

Odrody machu ako pôdny kryt

zemný porast-rastliny-výhody-mach-odroda

Ak chcete zasadiť mach ako pôdny kryt, lokalita by mala spĺňať niektoré požiadavky. Miesta s nepriamym slnečným žiarením a väčším tieňom sú pre väčšinu druhov machu najlepšie. Určitá úroveň vlhkosti je prospešná pre rýchly rast, rovnako ako vlhká pôda. Hviezdny mach, ktorý v skutočnosti nie je machom v botanickom zmysle, sa do záhrady najlepšie hodí. Pôda však vytvára hustý zelený koberec, ktorý môže slúžiť aj ako náhrada trávnika.

 Plazivý tymián v záhrade

pôdokryvné rastliny-fialka-kvitnúce-plazivé-tymián

Tymián môžete v záhrade vysadiť aj ako pôdny kryt. Jeho rastliny sú vysoké päť až desať centimetrov a vytvárajú husté koberce. Ružové kvety kvitnú od júna do augusta a v záhrade poskytujú intenzívnu, ale príjemnú vôňu. Tymián plazivý je vždyzelená rastlina a v zime očaruje hustým zeleným kobercom.

Dickmännchen sa stále nazýva tieňová zelená

dickmannchen-evergreen-groundcover-pachysandra

Tučný muž je tiež jednou z vždyzelených pôdopokryvných rastlín, ktoré milujú tieň. Preto sa tejto rastline stále hovorí tieňová zelená. Tento pôdny porast sa cíti obzvlášť pohodlne pod stromami a rastie veľmi rozľahle a husto. Na jar rozvíja biele kvety, ktoré sú obzvlášť dekoratívne a dokonale sa hodia do záhradného dizajnu.

Plazivá borievka – zemný kryt s ihlami

Plazivá záhrada borievky-vždyzelená zem

Ihlové zemné kryty sú ďalšou možnosťou výsadby záhrady. Jalovec plazivý je vždyzelená rastlina, ktorej sa darí na slnečných až čiastočne zatienených stanovištiach. Také druhy, ktorých výška nie je väčšia ako desať centimetrov, sú perfektné aj ako náhrada trávnika.

Plazivý-tymián-purpurovo-kvitnúci-pôdny kryt

vždyzelený-rýchlo rastúci-prízemný-dickmannchen-Pachysandra-terminalis

žltá kvitnúca pôdna pokrývka Lysimachia-nummularia-Aurea-pfennigkraut

zlatožltý koberec creep-jalovec-matka-Lode-

pôdokryvné rastliny-vždyzelené-dickmannchen

zemný porast-rastliny-vždyzelené-drevnaté-plazivé-borievky

posterplox-orgován-kvitnúce-koberce-tvoriace-rýchlo rastúce

Prízemné rastliny -vinca-immerguen-purpurové kvety

Kvitnúce pôdopokryvné rastliny-koberec-phlox-fialka

rozchodník-sarmentosum-ostroha-rozchodník-rozchodník-vždyzelený

Prízemné rastliny-vždyzelený-funkien-kombinácia

kvitnúca pôdopokryvná rastlina záhrada