Uncategorized

Sladké nápoje ako rizikové faktory rakoviny hrubého čreva? Štúdia hovorí:

Komplexná štúdia ukazuje, že vysoká konzumácia sladkých nápojov zvyšuje riziko vzniku rakoviny čreva pred 50. rokom života. A práve to robí z nealkoholických nápojov rizikové faktory rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Sladké nápoje ako rizikové faktory rakoviny hrubého čreva

Nápoje s vysokým obsahom cukru môžu zvýšiť riziko rakoviny hrubého čreva

V štúdii sladkých nápojov ako rizikových faktorov rakoviny hrubého čreva a konečníka vedci analyzovali diétne a zdravotné záznamy o viac ako 95 000 ženách. Údaje boli zhromaždené v rokoch 1991 až 2015 ako súčasť štúdie Zdravie sestier USA II. Pomocou týchto údajov chceli vedci nájsť dôkaz o spojení sladkých nápojov s včasným odhalením rakoviny hrubého čreva.

Výsledky ukázali, že ženy, ktoré denne skonzumovali viac ako pol litra takýchto nápojov, mali dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že im bude počas štúdie diagnostikovaná rakovina hrubého čreva..

Rizikovými faktormi rakoviny hrubého čreva sú sladké nápoje

Vedci sa tiež zaoberali tým, či konzumácia sladkých nápojov v dospievaní môže hrať úlohu pri zvyšovaní miery rakoviny hrubého čreva. Aby to urobili, analyzovali dotazníky, ktoré vyplnilo 41 000 žien vo veku od 13 do 18 rokov o ich pitnom režime. Podľa štúdie sa riziko vzniku rakoviny hrubého čreva do 50 rokov zvýšilo o 32% na sladký nápoj s veľkosťou 350 ml denne.

Nie je ničím novým, že nápoje, ktoré majú veľmi vysoký obsah cukru, sú škodlivé pre zdravie. Rýchlo vedú k obezite a tiež k cukrovke 2. typu. Skutočnosť, že sa ukázalo, že patria medzi rizikové faktory rakoviny hrubého čreva, je ďalším dôvodom, prečo sa im vyhnúť. „Naše výsledky podčiarkujú dôležitosť verejného zdravia pri obmedzení príjmu sladkých nápojov pre lepšie zdravotné výsledky,“ tvrdia vedci z Washingtonskej univerzity v St. Louis..

Výsledky štúdie spochybnené

Cukor ako rizikové faktory rakoviny hrubého čreva a konečníka - štúdia sa údajne ukázala ako škodlivá

Iní vedci, ktorí sa do štúdie nezapojili, však o výsledkoch pochybujú. Len 109 žien v štúdii bolo nakoniec diagnostikovaných s rakovinou hrubého čreva v počiatočnom štádiu a iba 19 z týchto žien uviedlo, že konzumuje viac ako pol litra sladkých nápojov. Konzumácia červeného a spracovaného mäsa, strava s nízkym obsahom vlákniny, fajčenie, konzumácia alkoholu a nadváha môžu tiež zvýšiť riziko ochorenia. A všetky tieto faktory je ťažké vziať do úvahy.

Nadmerná konzumácia cukru poškodzuje gastrointestinálny trakt

„Jednoducho si nemôžeme byť istí, že pozorovaná spojitosť medzi sladkými nápojmi a rakovinou hrubého čreva do 50 rokov je príčinou a následkom,“ povedal Kevin McConway, emeritný profesor aplikovanej štatistiky na Open University. Duane Mellor, odborník na výživu z Aston University, tiež hovorí, že hoci zníženie príjmu sladkých nápojov môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, môže mať len malý účinok, ak sa nezlepší aj životný štýl a celková strava.