Terénne úpravy

Vytvorte lacno záhradnú cestu: nápady so štrkom, mulčovaním a kamennými doskami

Ak chcete vytvoriť záhradnú cestu lacno a rýchlo, môžete sa inšpirovať našimi nápadmi, ktoré je možné realizovať cez víkend. Vďaka neformálnemu dizajnu a prírodným materiálom tieto chodníky dokonale ladia s prostredím a pôsobia, ako by boli vždy vo vašej záhrade..

Nápady na prírodné záhradné chodníky vyrobené z lacných materiálov

lacná záhradná cesta so štrkom a hranicou z prírodného kameňa

Tento chodník vyzerá prirodzene a kľukatí sa záhradou ako rieka. Mulč, drť a štrk sú najlepšie materiály, ak chcete vytvoriť záhradnú cestu lacno a rýchlo. Stačí len odstrániť trávnik, vyložiť cestičku prostriedkom na ničenie buriny a rozhádzať na ňu mulč alebo štrk. Dizajn chodníka sa môže líšiť od neformálneho po formálny, v závislosti od dizajnu a materiálu okraja. Navyše si môžete vybrať z rôznych sypkých materiálov, vrátane drevnej štiepky, ozdobného mulča, leštených kameňov alebo drveného kameňa.

Vytvorte záhradnú cestu s mulčovaním / drevnou štiepkou

Záhradnú cestu vyložte mulčovacou štiepkou

Tri bežné druhy kompostu, ktoré sú vhodné na záhradné chodníky, sú drevná štiepka, kakaové lusky a kôrový mulč (najlepšie cyprusová kôra). Na spracovanie dreva na štiepku môžete použiť drvič dreva. Pretože sú tieto materiály ľahšie ako kameň, ľahšie sa prepravujú a distribuujú. Mulč je tiež o niečo lacnejší ako štrk alebo štrk. Nezabudnite však, že výplňový materiál budete musieť každé dva až päť rokov vymeniť za nový. Myslite tiež na to, že po roku sa to začne lámať. Tiež nepoužívajte kôru, štiepku alebo kompost na cesty, ktoré prechádzajú oblasťami so slabým odvodnením alebo sú mokré. Výsledkom by bola rozbahnená cesta.

Chodník na kôrovcový mulč s lemovaním drevenej postele

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, vykopajte pôdu kdekoľvek, kde plánujete vytvoriť cestu. To zaručuje, že sa drevná štiepka nerozptýli. Pre bežný priechod by mala byť cesta široká najmenej 45 centimetrov. 90 centimetrov, ak chcete, aby dvaja ľudia mohli kráčať vedľa seba. Pôda nemusí byť úplne rovná, ale pôda by mala byť dobre zhutnená, aby vytvorila pevný základ.

Vytvorte štrkovú cestu

lacno vytvorte záhradnú cestu so štrkovým štrkom

Pre cesty sú k dispozícii rôzne druhy štrku. Bežné lacné varianty sú: drť, vápencový štrk a hrachový štrk. V prípade cesty, ktorá je formálnejšia alebo trvácnejšia než cesta na kompost, zvážte premytý štrk alebo drvený kameň. Tieto materiály majú neobmedzenú životnosť a len občas ich treba tvarovať hrabľami. Ak chcete po ceste jazdiť na fúriku alebo kosačke, zvoľte namiesto hladkých kamienkov drvený kameň alebo posyp. Ich zubaté okraje sa spájajú a vytvárajú pevný povrch.

Štrková cesta v romantickej záhradke chaty

Štrk je k dispozícii v rôznych zrnitostiach. Menšie kamienky so zrnitosťou menšou ako 1 centimeter sú najlepšie pre záhradné chodníky, pretože sú pohodlnejšie pod nohami a lepšie držia spolu. Zmerajte dĺžku a šírku chodníka a nechajte si poradiť v železiarstve, aby ste určili potrebné množstvo štrku. Ak vaša cesta nie je príliš krátka, má zmysel nechať si doručiť materiál. Štrk na cestu hlbokú 8 cm a šírku 100 cm bude stáť približne rovnako ako mulč.

premytý štrk vhodný na chodník vo formálnej záhrade

Ak však chcete vytvoriť štrkovú cestu, mali by ste zvážiť určité obmedzenia. Štrk radšej nepoužívajte v blízkosti vchodov, pretože malé kamene sa môžu dostať do domu. Štrkové chodníky sú tiež zlou voľbou pre miesta, kde v zime často musíte odhádzať sneh. Vďaka tomu môže štrk pristáť na vašom trávniku alebo kvetinovom záhonu.

Tipy na vytváranie mulčovacích a štrkových chodníkov

Vytvorte záhradnú cestu s lacnými materiálmi

 • Ak je záhradná cesta dlhá, prenajmite si plynovú kosačku na odstránenie trávnika. Na krátke vzdialenosti môžete použiť záhradné rýľ.
 • Okraj ohraničenia cesta by mal byť asi jeden centimeter nad plniacim materiálom.
 • Pri stavbe alebo nastavovaní okraja chodníka je najlepšie použiť ako vodítko rozperu vyrezanú na šírku záhradného chodníka. Týmto spôsobom nemusíte pásmo vyťahovať, aby ste sa presvedčili, že okraje sú rovnobežné.

Novinový papier ako lacná alternatíva k ničeniu buriny

Vytvorte záhradnú cestu s mulčovacími lacnými novinami namiesto ničenia buriny

 • Cestu vysteľte záhradným rúnom, aby ste predišli burine a aby sa výplňový materiál nemiešal s pôdou. Nepoužívajte plastovú ani plastovú plachtu. Zachytáva vodu a výsledkom je vlhká cestička.
 • Štrk je najlepšie nechať si doručiť, obzvlášť ak potrebujete viac ako 500 libier.
 • Ak chcete vytvoriť záhradnú cestu, ktorá je dostatočne pevná na to, aby sa na nej koliesko dalo kotúľať, je najlepšie použiť drvený kameň. Perlové kamienky alebo iné zaoblené kamene na to nie sú vhodné. Po vyrovnaní vyrovnajte predradník. Na krátke vzdialenosti používajte ručný tamper a na dlhé vzdialenosti si prenajmite vibračný tamper.

Hrany cesty sú dôležité pre terénne úpravy

lacná záhradná cesta s oddelením štrkového plechu

Trávniková obruba je nutnosťou mulčovacích alebo štrkových ciest, pretože zabraňujú tomu, aby sa materiál dostal do trávnika alebo na záhon. Obrubníky môžu slúžiť aj ako dizajnový prvok. Tu je niekoľko bežných typov obrubníkov, ktoré môžete použiť pri terénnych úpravách:

 • Plastové rámy postelí sú lacné a ich zostavenie je rýchle a jednoduché. Ak sa vám nepáči, ako to vyzerá, skryte horný okraj rastlinami.
 • Okraje postelí vyrobené z ocele alebo hliníka tvoria ostrú hranu a dodávajú ceste úhľadný vzhľad. Stoja však viac ako plast a nie sú vhodné do záhrad vo svahu.

záhradná cesta so štrkom vytvára ohraničenie postele tehlami

 • Tehlové a kamenné obrubníky sú atraktívne a všestranné, ale nákladnejšie a stavajú oveľa zložitejšie.
 • Betónové chodníky sú lacnejšie ako tehlové alebo kamenné, ale majú rovnaké výhody. Novšie modely, ktoré vyzerajú ako lomové kamene, sú lacnou alternatívou k skutočnému kamennému okraju.
 • Drevené palisády sú lacnou alternatívou k okrajom cesty z kameňa alebo tehly. Drevo a štrk sú mimochodom perfektné aj na stavbu schodov vo svahu.

Záhradnú cestu vyložte lacno kamennými doskami

Vytvorte záhradnú cestu s doskami lacno

Nášľapné kamene sú najrýchlejším a najľahším spôsobom, ako si lacno vytvoriť záhradnú cestu. Výhodou je, že sa vykopá veľmi málo. Keďže medzi kameňmi je aj medzera, nemusíte sa báť, že by neboli dokonale zarovnané. A hoci je kameň ťažký, chodníky z kameňov stoja menej, pretože veľkú plochu môžete vyplniť malým množstvom materiálu. Ideálne sú ploché taniere široké zhruba 18 palcov a hrubé 2 palce. Ak sa chystáte položiť dlhú dlažbu, požiadajte dodávateľa o pomoc pri určení správneho množstva a pri doručení kameňa.

Záhradná cesta vytvára dosky z lomového kameňa - označte prírodný kameň v trávniku

Kamennú dosku umiestnite na požadované miesto a v tráve vyrežte obrys. Nadvihnite trávnik trochou zeminy a položte kamennú dosku. V prípade potreby na vyrovnanie použite piesok.

Položte záhradnú cestu doskami a odstráňte trávnik

Terasové dosky

Chodník s červenými terasovými doskami a bielym ozdobným štrkom

So štvorcovými a okrúhlymi betónovými doskami (30 x 30 cm) môžete vytvoriť atraktívne chodníky. Sú k dispozícii v širokej škále farieb a textúr. Vyhľadajte online „terasové dosky“ a objavte najrozmanitejšie.

Tipy, ako správne položiť kamenné dosky:

vytvorte záhradnú cestu s doskami lacno

 • Usporiadajte kamene tak, aby vzdialenosť medzi stredom jedného a stredom druhého bola 50 až 60 cm.
 • Ak chcete vyrovnanie dosiek uľahčiť, pod kameň rozprestrite 1 až 2 cm vrstvu piesku. Je jednoduchšie pracovať s pieskom ako so zemou. Vrece s 25 kg piesku vystačí asi na štyri až šesť kameňov.
 • Nášľapné kamene by mali byť asi palec nad zemou. To zaisťuje, že zostanú suché, a pritom budú môcť kosačku nad nimi jazdiť.

Rastliny medzi kamennými doskami

Vytvorte lacnú záhradnú cestu s rastlinami medzi taniermi

Zvlášť atraktívne to vyzerá, ak spoje medzi kamennými doskami zazeleníte pôdopokryvnými rastlinami. Táto ekologizácia ponúka niekoľko výhod: Po prvé, zaobídete sa bez hrubej základnej vrstvy štrku pod kamennými doskami. Aj keď sa kamene posunú alebo sa stanú nerovnými, rastliny to skryjú. Druhá výhoda je, že nemusíte perfektne tráviť čas kladením kameňov. Rastliny tiež vyplnia veľké medzery.

Snapdragon zemný kryt medzi kamennými doskami v záhrade

Existuje niekoľko vytrvalých rastlín, ktoré sú odolné a môžu rásť medzi kamennými doskami. Tu je niekoľko rastlín, ktoré sú schopné zvládnuť pešiu dopravu: tymian plazivý, bobble blue (Isotoma fluviatilis), lúhovaný kvet vranovej nohy (mosadzné gombíky), ústa (Mazus reptans) a rozchodník Sedum.

Tipy na ekologizáciu záhradných chodníkov:

nášľapné kamene pre záhradnú cestu vytvárajú lacné riešenie

 • Zarovnajte kamene pozdĺž chodníka a ponechajte medzi nimi najmenej 4 palce priestoru, aby sa rastliny mohli rozšíriť. Potom rýľovou lopatou prerežte hranu kameňov a označte tak chodník.
 • Lopatku dajte do hĺbky asi 4 cm a odstráňte vrstvu trávy a zeminy.
 • Navrch naneste vrstvu piesku hrubú 1 cm. Vďaka tomu sú kamene stabilnejšie.
 • Vyberte si rastliny, ktoré budú medzi nášľapnými kameňmi pohodlné.
 • Nové rastliny zalievajte prvých niekoľko mesiacov často, kým sa rastliny dobre nevyvinú.
 • Napriek tomu budete musieť burinu medzi kameňmi vytrhávať každých niekoľko týždňov, aby sa zabránilo vytlačeniu rastlín.