Terénne úpravy

Záhrada s kamennými stenami – nápady na dizajn nástenných systémov vo vašej záhrade

kamenný múr nápady záhradného dizajnu stenové systémy záhradná plocha rastliny zazelenanie prekvitajú kvitnúce trvalky

Kameň je stavebný materiál, s ktorým si môžete vytvoriť základnú ochranu. Tento typ záhrady s kamennými stenami môže vonku skutočne pútať pozornosť, pretože kameň ako prírodný materiál harmonizuje s krajinou v záhrade. V tomto článku vám ponúkame niekoľko originálnych nápadov, ktorými sa môžete v záhradníctve inšpirovať. Vytvorenie záhrady s kamenným múrom by sa mohlo stať dôležitou súčasťou vašej terénnej úpravy. Dekoratívna záhradná stena môže vášmu vonkajšiemu priestoru dodať väčšiu individualitu a príťažlivosť a zároveň byť funkčným prvkom v záhradnom dizajne. Suché kamenné tehly sú tiež dizajnovou klasikou, ktorú môžete použiť v záhrade ako clonu súkromia alebo pre stabilitu svahu. V tomto príspevku sme zhromaždili niekoľko vhodných návrhov pre záhrady s kamennými múrmi, ktoré môžete použiť pre svoje budúce záhradné projekty.

Naplánujte si vlastnú záhradu z kamenných múrov

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy záhradná plocha gabiónový múr dizajnér dom architektúra garáže stromy

Napríklad, ak chcete postaviť dekoratívnu kamennú záhradu na ohraničenie priestoru pre nádvorie, gabión je tiež lacnou alternatívou. Môžete ho použiť ako opornú stenu v rôznych záhradných oblastiach. Záhradné tehly môžu byť preto základným architektonickým a krajinným prvkom pri navrhovaní vašich zelených plôch.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady, nástenné systémy, záhradná plocha, gabiónový múr, dizajnérsky dom

Ak si najmete dobrého záhradného architekta alebo si záhradnú stenu naplánujete sami, je dobré uistiť sa, že vyberiete správne materiály a dizajn. Keďže padajúce múry sú zvyčajne viditeľné len čiastočne, mnoho majiteľov záhrad sa rozhoduje pre lacné varianty. Pokiaľ ide o stabilitu, nemali by ste prijímať kompromisy.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy záhradná plocha betónová zeleň socha

Najprv musíte zvážiť návrh základov akéhokoľvek kamenného múru urobením dobrého odhadu typu zeminy (hlina, štrk alebo piesok), konečnej výšky múru a akéhokoľvek zaťaženia z príjazdových ciest a okolitých budov. To môže predovšetkým narušiť pevnosť kamenného múru. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy aj prístup na stavenisko, vzhľad kamenného múru, materiál a náklady na prácu..

kamenný múr nápady záhradného dizajnu stenové systémy záhradné plochy rastliny imgreen zelené trvalky prekvitajú záhradný múr

V prípade veľkých alebo úzkych kamenných záhradných múrov musí základ a nosné konštrukcie navrhnúť autorizovaný technik alebo osoba s príslušnou kvalifikáciou. Ďalej by malo zmysel zahrnúť štúdiu stability stavebných inžinierov, vlastnosti podložia a analýzu pôdy na merania v záhrade s kamennými múrmi..

kamenný múr nápady na záhradný dizajn stenové systémy záhradné kvetináče kovové kvetináče záhradná cesta kamienky z prírodného kameňa

Kamenný plot v záhrade má niekoľko funkcií, ktoré nesúvisia len s ochranou pred počasím, vetrom a súkromím, ale môže pôsobiť aj ako oddeľovač medzi rôznymi záhradnými plochami. Majitelia domov a remeselníci medzi vami môžu stavať záhradné kamenné múry niekoľko víkendov, v závislosti od veľkosti. V prípade väčších záhradných múrov môžete vyhľadať miestneho záhradného architekta alebo špecializovaného inžiniera zemných prác, ktorí disponujú strojmi aj skúsenosťami, aby vám mohli postaviť väčšiu záhradu z kamenných múrov..

Postavte múr z prírodného kameňa

kamenný múr nápady na dizajn záhrady, stenové systémy, záhradná plocha, predný dvor, prírodný kameň, kamenné dosky, schody

Kamenné tehly alebo obklady stien, ktoré položíte na záhradu s nízkymi kamennými múrmi vonku, sú atraktívnym spôsobom, ako vymedziť miestnosť a zmeniť dvorček na štruktúrovanú oblasť. Navyše môžu dať obyčajnej betónovej stene vzhľad prírodného kameňa. Nízke steny ponúkajú aj ďalšie sedenie alebo plošinu, ktorú môžete ozdobiť kvetináčmi.

kamenný múr záhradný dizajn nápady stenové systémy záhradný priestor predný dvor prírodný kameň kamenné dosky schody zadný dvor

Kamene sú jemné a ako prírodný materiál sa vyznačujú svojou všestrannosťou. Kamenná záhrada vytvára predovšetkým osobitú atmosféru, či už rustikálnu, starožitnú, modernú alebo stredomorskú. Vďaka prispôsobivosti kameňov pre záhradné steny môžete kombinovať rôzne možnosti dizajnu s charakterom príslušnej záhrady. Takýmto spôsobom môžete tiež vytvoriť prirodzený prechod z obytného priestoru do prírody. Kamennú záhradu môžete navyše vysadiť a urobiť z nej prosperujúce prostredie pre rôzne druhy rastlín.

kamenný múr záhradný dizajn nápady nástenné systémy záhradný priestor predný dvor prírodný kameň kamenné dosky schody terasovité

Tradičná kamenná záhrada so suchým kameňom, prírodným kameňom alebo pieskovcom sa spravidla vytvára ako šikmá oporná stena, aby bola záhrada stabilná. Takáto záhradná stena tiež uľahčuje prístup na rôzne úrovne v radovej záhrade a napríklad k rôznym zariadeniam na údržbu. Stena z prírodného kameňa tiež kombinuje funkčnosť a estetiku v jednom. Tradičné steny z prírodného kameňa a pieskovca pôsobia elegantne a klasicky, ale v dnešnej dobe existuje aj niekoľko neobvyklých variantov, ktoré vám dávajú možnosť nastaviť grandiózne akcenty vo vonkajšej oblasti. Vynikajúcim príkladom toho je v súčasnosti veľmi obľúbená gabiónová stena ako oporná stena.

Gabiónová stena do modernej záhrady

kamenný múr nápady na dizajn záhrady, nástenné systémy, záhradná plocha, gabiónový dizajn steny, kaktusy

Tienený drôtený plot a gabiónový múr patria k najmodernejším riešeniam záhradného dizajnu. Gabion je funkčnou a estetickou alternatívou klasického muriva. To vám môže ušetriť peniaze, najmä ak si ho postavíte sami. Pôvodným účelom gabionového múru je slúžiť ako vojenský obranný systém. Nie je nič lepšie chrániť vás pred slnkom, vetrom a zvedavými očami. Ak sú tehly v plote dostatočne blízko seba, dokonca získate účinnú zvukovú izoláciu.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy záhradná plocha gabionový múr

Okrem praktickej stránky by ste nemali zanedbávať ani estetickú hodnotu, ktorú môže gabiónová stena pridať do modernej záhrady. Stavebné materiály a konštrukcia sú vyrobené z kovovej sieťoviny a kamenných blokov a sú viac priemyselné. Napriek tomu aj trochu hrubý prírodný kameň vo vnútri prispieva k prirodzenému dizajnu vonkajšieho priestoru.

kamenný múr nápady na záhradný dizajn stenové systémy záhradná plocha gabionová stena záhradný nábytok sedací svah

Takáto záhrada s kamennými stenami štýlovo a jednoducho zapadá do prostredia. Môžete tiež obklopiť záhradnú terasu gabiónovou stenou a použiť ju ako priečku. Ak máte veľkú vonkajšiu plochu, môžete si podľa toho vybrať medzi rôznymi kombináciami. Pri inštalácii nízkej steny na dvor alebo do malej záhrady si vyberte obrovskú gabiónovú stenu.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy záhradná plocha gabionový múr ležiaci plot trávnika z palmy

Gabion je ľahší, príjemnejší a menej zväzujúci a rozmarný a prispôsobí sa všetkým typom vonkajšieho dizajnu bez toho, aby obmedzoval váš výber. Nakoniec je tu jeden dosť dôležitý aspekt, ktorý musíte zvážiť pri používaní gabiónových stien v záhrade. Tieto sú perfektné na to, aby sa dali postaviť ako oporný múr, a tak stabilizujú svah, napríklad tam, kde je takáto konštrukcia potrebná.

kamenný múr nápady na záhradný dizajn stenové systémy záhradná plocha gabionová stena hardscape bazén trávnik kamienok

To by bol tiež optimálny variant pre drenáž, pretože kapacita gabiónu je v tomto ohľade takmer neporovnateľná. Pôsobivé na tom je, že takáto záhrada z kamenných múrov sa postupom času stáva ešte stabilnejšou vďaka zemitej hmote, ktorá sa vďaka dažďovej vode zhromažďuje medzi tehlami..

Vyvýšený záhon a záhrada so zeleným kamenným múrom v jednom

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy záhradná oblasť duté komory kamene dutý blok kameň

Duté bloky, betónové a kamenné bloky sa v súčasnej krajinnej architektúre široko používajú, aby umožnili bezpečný dizajn záhrady. S ním môžete určiť hranice v záhrade alebo dizajne a zvýrazniť krásny záhon. Ak sú bloky tiež malými záhradami, môžete podľa toho dosiahnuť produktívne výsledky. V svahovitej záhrade sú zelené betónové bloky jednou z najlepších možností na vytvorenie spevnenej opornej steny. To môže byť praktické aj estetické, ale môže to pozostávať aj z niekoľkých kvetinových záhonov na výšku.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy duté bloky dekoratívna rastlina tehlová stena kamenná stena

Pretože sú Holhkammersteine ​​k dispozícii v rôznych veľkostiach, zelenú stenu z blokov je možné vytvoriť rovnako ľahko ako ostatné záhradné steny. Váš záhon alebo záhrada so zeleným kamenným múrom môže navyše nadobudnúť mnoho originálnych tvarov. Na trhu sú praktické duté komorové bloky v štvorcovom, obdĺžnikovom, okrúhlom, oválnom alebo dokonca polmesiacovom tvare, ktoré si môžete kúpiť podľa svojho vkusu.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy duté tehly dekoratívne rastliny tehly bazén

Ďalšou vlastnosťou, ktorá prispieva k estetike tohto dizajnu, je výrobný materiál, ktorý je k dispozícii v mnohých odtieňoch. Okrem sivej, ktorá je pôvodnou farbou betónu, je na výber bohatá farebná paleta. Okrem toho môžete vytvoriť záhradu z kamenného múru s ozdobnými okrajmi a označiť tak hranice medzi záhradným chodníkom a záhonom. Tieto rôzne prevedenia, umiestnené vysoko alebo na podlahe, sa prispôsobia. Takáto oporná stena stabilizujúca svah môže úplne nahradiť tradičné murivo. Možnosti návrhu sú obrovské a závisia výlučne od existujúcej krajiny a vašich vlastných preferencií. Stručne povedané, záhon a dutý blok sa hodia nielen do tradičnej kamennej záhradnej steny, ale aj na nerovný povrch.

Rastlinný kamenný múr

kamenný múr nápady záhradného dizajnu stenové systémy záhradná plocha rastliny zeleň rozkvitajú kvitnúce zvislé odtiene

Väčšina trvaliek a trvaliek, ktoré bežne pestujete v záhrade, je perfektná pre duté tehly a vyššie záhradné steny. Vyberajte ich však podľa podmienok, ktoré v záhrade prevládajú, ako sú orientácia, zloženie pôdy, pH atď. Vyberte si typ podľa dostupného času, ktorý by ste chceli investovať do starostlivosti a údržby. Odrody rastlín, ktoré sa ľahko udržiavajú, sa samozrejme odporúčajú pre hobby záhradníkov. Usporiadanie rastlín na rôznych poschodiach je dôležité.

kamenný múr nápady na dizajn záhrady, nástenné systémy, duté komory, tehly, dekoratívne rastliny, tehly

Ak robíte zošikmený záhon, nie je vhodné mať v horných oblastiach závesné rastliny, pretože ich listy skryjú rastliny nižšie. Na druhej strane je to jediný spôsob, ako si skrášliť súkromie zelenou vyššou triedou. Ak vysádzate šikmú záhradu, môžete použiť vždyzelené stromy na vytvorenie pletenej hrádze. Na tejto kamennej záhradke je možné úspešne pestovať aj malé kríky a trpasličí stromy, pokiaľ pre ne vyberiete väčšie bloky..

kamenný múr nápady na dizajn záhrady, nástenné systémy, záhradné kvetináče, kvetináče

Ako alternatívu k záhonu môžete použiť kvetináče z prírodného kameňa. Tie, ktoré napodobňujú kmene dutých stromov, ponúkajú tiež nádherné dekoratívne výhody a prirodzeným spôsobom splynú s okolitou krajinou..

Urobte správne rozhodnutie pre záhradu s kamennými múrmi

kamenný múr nápady na dizajn záhrady stenové systémy záhradná plocha betónová stena hardscape kamienok

Skutočne nie je ľahké nájsť dve kamenné múry, ktoré vyzerajú rovnako až do najmenších detailov. To závisí nielen od dizajnu, ale aj od obrovského výberu. Či už betón, tehla, prírodný kameň alebo moderný gabion – každý variant má svoje čaro a jedinečnosť. V závislosti od štýlu – rustikálny alebo moderný, vidiecky alebo stredomorský, z farebných odtieňov a povrchu tehál upravuje betónový múr prírodnú záhradu..

kamenný múr nápady záhradného dizajnu stenové systémy záhradná plocha rastliny zeleň rozkvitajúci kvet

V prvom prípade záhrada s kamennými stenami vytvára prirodzený prechod z obývačky do záhrady a v druhom sa to stáva dizajnovým akcentom. Výsledkom je, že so správnou zeleňou, ktorej sa darí v kĺboch ​​a štrbinách, urobíte svoj zelený priestor ešte atraktívnejším a príjemnejším..