Terénne úpravy

Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi, balvanmi a balvanmi – 15 pozoruhodných príkladov

Záhradníctvo a terénne úpravy Kamene Boulders Public Park Thajsko

Kamene sú v záhradnom dizajne veľmi cenené nielen v známych japonských záhradách. Tiež sa často používajú v modernom záhradníctve a terénnych úpravách a vo vonkajšej oblasti sú považované za skutočné pútače pozornosti. Preto sa stále viac záhradných architektov a dizajnérov vo svojich projektoch spolieha na jeden alebo viac kamenných prvkov. Obzvlášť obľúbené sú pevné balvany a balvany, ktoré sa zdajú byť náhodne rozložené na zemi. Nejde samozrejme o náhodu, ale o originálne riešenie dizajnu. Niektoré nadrozmerné kamene tu a tam vytvárajú skvelé akcenty a pôsobia veľmi moderne a prirodzene. V tomto príspevku sme zhromaždili niekoľko príkladov z rôznych kútov sveta, ktoré predstavujú krásne nápady pre záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi, balvanmi a balvanmi..

Verejné parky nie sú len zakrivené záhradné chodníky a zelené trávniky. Vybrali sme niekoľko pôsobivých verejných záhrad a parkov v rôznych krajinách, kde sa v krajinnej architektúre používajú rôzne druhy a formy kameňa.

Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi v parku Ming Mongkol v Thajsku

Príklad záhradníctva a terénnych úprav s kameňmi Ming Mongkol Park

Tento nádherný park s množstvom zelene sa nachádza v meste Saraburi v Thajsku a bol navrhnutý spoločnosťou Landscape Architects 49 Limited pod heslom „trvalo udržateľný život“. Park Ming Mongkol má okrem prírodnej vegetácie a mnohých malých jazier aj odľahlé miesto na posedenie a relaxáciu. Namiesto lavičiek alebo altánkov je toto miesto vybavené veľkými kameňmi. Tieto plnia účel lavičiek a zároveň pôsobia na otvorenom priestranstve veľmi dekoratívne. Stredne veľké balvany sú náhodne roztrúsené po štrkovitom povrchu a vyzerajú, ako keby plávali na sivom mori..

Ming Mongkol Park Thajsko Terénne úpravy Veľké kamene Štrk

Geosciences Garden na Monash University v Austrálii

Terénne úpravy s kameňmi štrkovými balvanmi Monash University Australia

Na pôde Monash University v austrálskom Melbourne bola navrhnutá špeciálna záhrada. Bol navrhnutý tak, aby predvádzal kľúčové črty geológie a geomorfológie Victorie a slúžil ako vonkajšie učebné laboratórium pre štúdium geovied na univerzite. Záhrada kombinuje geologickú vedu so špeciálnou krajinnou architektúrou v jedinečnej poloprírodnej krajine, ktorá je nabitá množstvom informácií. Projekt Rush Wright Associates bol okamžite uznaný vedeckou komunitou a vzbudzuje rastúci záujem na národnej i medzinárodnej úrovni.

moderné nápady záhradnícke a krajinárske kamene posypte rastliny

Záhrady odrážajú geologické a geografické vlastnosti Victorie. Patria sem pobrežné oblasti Gippsland, Národný park Otway Coast, veľký sopečný komplex provincie Novšie sopečné oblasti a piesočné duny regiónu Wimmera Mallee. Mohutné balvany, kamenná dlažba, štrkové povrchy a vegetácia odrážajú špecifickú krajinu najmenšieho štátu v Austrálii.

Monash University Australia, krajinný park s kamienkami

Záhradnícke a krajinárske kamene Rush Wright Project Australia

Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi a vodou v parku Xing Yuan v Číne

Projekt parku Xing Yuan krajinná architektúra dizajn kamene vodná harmónia

Čínska firma pre krajinnú architektúru Cicada sa rozhodla použiť kamene aj pri návrhu parku Xing Yuan v čínskom Zhuhai. Medzi kameňom a vodou existuje súhra, ktorá pôsobí veľmi upokojujúco. Potoky sú lemované štrkom a štrkom a uprostred vody upútajú pozornosť malé, stredné a veľké balvany.

Projekt záhradníctva a terénnych úprav Čína Xing Yuan Park Nepravidelné balvany Voda

Projekt krajinnej architektúry Cicada Studio Park China Stream kamene

Botanická záhrada Qinhuangdao

Botanická záhrada Qinhuangdao Čína Terénne kamene

Čínska botanická záhrada Qinhuangdao má tiež zelenú plochu, v ktorej „rastú“ kamene. Ozdobnú skalku navrhli záhradní architekti z Turenscape a je len jednou z krás, ktoré je možné v botanickej záhrade vidieť. Nie sú tu použité také veľké balvany, ale nádherne splynú s inak prírodnou krajinou.

Moderné terénne úpravy s veľkými balvanmi – projekt „Marabar“

Elyn Zimmerman Projekt Krajinná architektúra Veľké balvany

Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi je možné interpretovať aj moderne. Diela amerického sochára Elyna Zimmermana ukazujú, ako to funguje. Nasledujúce tri projekty krajinnej architektúry, ktoré predstavujeme, patria talentovanému výtvarníkovi. Pomenovala prvého Marabara a navrhla ho pre múzeum National Geographic Society Museum vo Washingtone.

Záhradnícky a terénny bazén Veľké balvany Marabar Elyn Zimmerman

Ústredným prvkom je odrazový bazén dlhý 18 metrov a široký 2 metre, ktorý je obklopený celkom piatimi veľkými žulovými blokmi. Tri z nich majú orezanú, lesklú leštenú stranu, ktorá odráža okolie. Špeciálne majstrovské dielo je nádherným príkladom toho, ako možno prírodný kameň úspešne integrovať do modernej terénnej úpravy.

moderná krajinná architektúra balvany Marabar Project Washington

Projekt „Terén“ v Chicagu

Projekt terénu Elyn Zimmerman Záhradníctvo a terénne úpravy s kamennými balvanmi

„Terén“ je ďalším projektom talentovaného sochára, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú kamene. Nachádza sa v medzinárodnom centre O’Hare v Chicagu, Illinois. Koncept je podobný Marabaru, ale tu je na dlažobných kockách rozložených viac ako 20 žulových blokov. Obklopujú odrazový bazén nepravidelného tvaru a úzky, kývajúci sa potok, ktorý vedie k jazierku v dolnej záhrade.

Projekt kamenných terénnych balvanov Terén Elyn Zimmerman

moderné nápady pre záhradníctvo a terénne úpravy s balvanmi Project Terrain

„Sanctuary“ – Svätyňa vyrobená z mohutných balvanov

nápady moderného záhradného dizajnu sochy projekt kamennej svätyne

Zimmerman nazval tento projekt „Sanctuary“, čo znamená niečo ako svätyňa alebo útočisko. Bol navrhnutý pre Moffitt Cancer Center na University of South Florida v Tampe, USA. Ako akcenty sa tu používajú vápencové bloky. Sú usporiadané okolo okrúhleho rybníka a „chránia“ priestor na sedenie v strede.

Projekt svätyne Elyn Zimmerman Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňom

Tannerova fontána v Harvardskom univerzitnom parku

Záhradný dizajn s kameňmi a vodnými fontánami, Harvardská univerzita

Súhra kameňa a vody je jednoducho magická. Slávnym príkladom záhradníctva a úpravy kameňa a vody je Tannerova fontána v areáli Harvardskej univerzity v Cambridge v štáte Massachusetts. Návrh pochádza od krajinného architekta Petera Walkera, ktorý tiež študoval na univerzite. Fontána pozostáva zo 159 balvanov, ktoré sú usporiadané do kruhu. V skutočnosti sú kamene výrazne väčšie, ako je možné vidieť, ale časť z nich je pochovaná. 32 trysiek rozprašuje vodu a vytvára nádherné efekty počas dňa aj po západe slnka.

Boulderova fontána USA, Harvardská univerzita, Terénne úpravy kameňov

Terénne úpravy s kamennou vodnou fontánou

Tannerova fontána z kameňov Harvardský univerzitný park

moderný záhradný dizajn verejný park kamenná fontána

Záhradný dizajn kamene voda Tannerova fontána Harvardská univerzita

stará fotografia Tannerova kamenná fontána Harvardská univerzita

Moderné terénne úpravy s veľkými balvanmi v Arizone

Terénne úpravy Arizona Public Park Kamene vo vode

Slávny americký záhradný architekt Garrett Eckbo navrhol záhradu konferenčného centra Tucson v Arizone v USA. Zvláštnosťou sú fontány, ktoré prebiehajú po celom exteriéri. Sú naplnené nepravidelnými balvanmi a balvanmi, ktoré vyčarujú veľmi zvláštny dizajn. Tu sa môžete v horúcom lete osviežiť alebo posedieť na kameni a užívať si slnečné lúče.

Terénne úpravy s kameňmi vysoká voda Kongresové centrum Tucson

Moderná kamenná záhrada v klube Lake Yu Club v Kunshane

moderné nápady záhradnícke a terénne úpravy balvany štrk porcelán

Ďalším moderným príkladom moderného záhradníctva a terénnej úpravy s kameňmi sú diela čínskeho štúdia Z + T. Dva projekty, ktoré sú tu prezentované, sa vyznačujú moderným dizajnom s akcentmi balvanov. Záhrady v Kunshane a Hangzhou zapôsobia svojimi jasnými líniami a pozoruhodnou krajinnou architektúrou.

Záhrada Lake Yu China, záhradné kamene

moderné terénne úpravy veľký balvanitý rybník

Súčasná kamenná krajinná architektúra v Chang -čou

Záhradníctvo a terénne úpravy s prírodným kameňom príkladom modernej Číny

Prírodné kamene v záhrade Royal Territory projekt ZT studio

Nádherná skalka na kanadskom veľvyslanectve v Tokiu

Terénne úpravy s kameňmi balvany štrk Kanadské veľvyslanectvo v Japonsku

Shunmyo Masuno je japonský mních a záhradník, ktorý navrhol skalku na kanadskom veľvyslanectve v Tokiu. Pri návrhu sa používa mnoho rôznych druhov kameňa, ktoré sa navzájom úspešne kombinujú a pripomínajú obľúbené japonské záhrady..

Záhradníctvo a terénne úpravy s kamennými balvanmi v Japonsku

Kanadské veľvyslanectvo v Tokiu Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi

„Záhrada kameňov“ v New Yorku

Terénne úpravy s kameňmi Pobrežie New Yorku

„Garden of Stones“ je projekt výtvarníka Andyho Goldsworthyho, ktorý je pamätníkom v Múzeu židovského dedičstva v New Yorku. Takže tu kamene nie sú používané iba na dekoratívne účely, ale na počesť obetí holokaustu. Do každého balvana zasadia tí, ktorí prežili holokaust, malý dub. Prvá fotografia zobrazuje skalku v roku 2006 a druhá v roku 2012.

Pamätník Garden of Stones Návrh záhrady v New Yorku s kamennými stromami

Veľké balvany kladú akcenty do záhrady nemocnice Helix vo Švédsku

Záhradnícke a terénne úpravy Balvany Moderná nemocnica Helix Švédsko

V parku nemocnice Helix vo švédskom Huddinge použili krajinní architekti z Nivy Landskapsarkitektur na návrh aj veľké balvany. Pri záhradníctve a terénnych úpravách s kameňmi balvany opäť kladú akcenty a niektoré fungujú aj ako lavičky pre lekárov, pacientov a ich rodiny a priateľov.

Záhradníctvo a terénne úpravy s kameňmi a zrnitou nemocničnou záhradou

Helix Hospital Sweden Garden Garden Rock Grit

Moderný záhradný dizajn s kamienkami na kancelárskej budove v Madride

verejná záhrada krajinná architektúra posypové kamene Madrid

Na nádvorí administratívnej budovy v Madride navrhli záhradní architekti z Urquijo-Kastner Estudio de Paisajismo klasickú skalku v japonskom štýle. Keďže pracovné miestnosti majú výhľad do záhrady na vnútornom nádvorí, architekti sa rozhodli pre krásnu zenovú záhradu s kameňmi. Kombinácia štrku, malých balvanov a zelených živých plotov pôsobí upokojujúco a vyzerá veľmi moderne.

Záhradný dizajn s átriovými živými plotmi z kamenných drtí