svadba

Ako môžete osláviť udržateľnú svadbu – tipy na ekologickú oslavu nízkeho odpadu

Našťastie sa z ekologického spôsobu života teraz stal trend, ktorým sa riadi stále viac ľudí. A dá sa žiť udržateľne v rôznych oblastiach a situáciách. Začína sa jednoduchými opakovane použiteľnými nákupnými taškami a pokračuje až do Vianoc s nulovým odpadom. Preto samozrejme nie je prekvapujúce, že môžete dokonca oslavovať dlhodobú svadbu, ak si to vážite.

Oslávte zelené svadby, aby ste chránili životné prostredie s malým množstvom odpadu

Svadby s nízkym odpadom musia byť, samozrejme, poriadne naplánované, aby boli skutočne udržateľné. Možno ani neviete, kde presne začať alebo akým spôsobom je ekologická svadba možná. Tu sme vám k pomoci! Vysvetlíme vám, ako sa môžete trvalo ženiť. Nájdite skvelé nápady a rady, ako najlepšie osláviť alternatívnu svadbu.

Svadobné oslavy s nízkym odpadom

Oslávte svadby s heslom Low Waste - tipy a nápady

Všimli ste si niekedy, koľko odpadu sa skutočne vyrobí len od niekoľkých hostí, dokonca aj na jednoduchej svadbe? Ak nie, nabudúce si to dajte pozor. Najneskôr potom pravdepodobne premyslíte a budete chcieť pre svoju vlastnú svadobnú oslavu niečo šetrnejšie k životnému prostrediu. Papier a fólia na pozvánky a na balenie darčekov, guma na balóny a nezabúdať, že veľa jedla sa na konci dňa vyhodí, pretože mnohí ho nejedli – to je len niekoľko z mnohých príkladov, ktoré poškodzujú životné prostredie, ale nájdete ich na každej svadbe.

Ekologické svadobné oslavy s použitím prírodných materiálov a dekorácií

Nie je také ťažké naplánovať zelenú svadbu, na ktorej nikto z hostí nebude chýbať a vy, svadobný pár, určite nie. Teraz sa však dostávame k našim tipom, s ktorými sa môžete udržateľne ženiť a tiež oslavovať lacnú svadbu bez toho, aby ste sa museli vzdať požadovanej atmosféry. A potom môžete začať medové týždne s pokojným svedomím s našimi tipmi na cestovanie bez odpadu.

Oblečenie na eko svadbu

Svadobné šaty a oblek z druhej ruky v hnedej farbe v retro štýle

Samozrejme, svadobné plánovanie nemusí nutne začínať svadobnými šatami a oblekom ženícha. Ale pretože svadobné šaty sú pre nevestu azda najdôležitejším prvkom, začnime tým náš zoznam. Zaručene viete, že outfity a najmä svadobné šaty budú pravdepodobne visieť v skrini len po veľkom dni.

Svadobné šaty a oblek

Oslávte udržateľnú svadbu s použitými alebo požičanými svadobnými šatami

Škoda, nesúhlasíte? Ak chcete osláviť udržateľnú svadbu, máte k dispozícii niekoľko možností pre šaty aj pre oblek:

 • Použité svadobné šaty: Napriek tomu, že na second hand už nie je hľadený tak negatívne ako pred niekoľkými rokmi, niektorí si netrúfajú. Použité oblečenie je starostlivo kontrolované, najmä v internetových obchodoch alebo v obchodoch, a preto ho len málokedy odlišujú od nových modelov. To platí tak pre šaty, ako aj pre oblek v second hande. U súkromných predajcov riskujete len určité riziko.
 • To Oblečenie na požičanie je ďalší variant, ktorý je podobný second handu, okrem toho, že potom vrátite šaty alebo oblek. Existuje množstvo požičovní, takže si určite nájdete niečo, čo vám vyhovuje.
 • Ak vám z druhej ruky nevyhovuje svadobný outfit, dôverujte jednému Eko svadobné šaty a presnejšie značiek, ktoré vyrábajú odevy udržateľným spôsobom.
 • Oblečenie, ktoré môžete nosiť aj potom, je tiež možnosť. Ideálne sú napríklad biele letné šaty (alebo prečo nie inú farbu) alebo sa môžete rozhodnúť pre dvojdielny oblek pozostávajúci z nohavíc alebo sukne a podprsenky, ktorý neskôr môžete obliecť k džínsom a normálnej blúzke. Oblek nemusí byť ani špeciálny.
 • Ak vás všetky štyri nápady nelákajú a máte radšej jeden nové šaty alebo oblek Ak ho chcete nosiť, stále je tu možnosť jeho opätovného predaja po svadbe. Takže si to môže užiť aj niekto iný a vo vašom šatníku sa nezapráši ani nezožltne.

Rovnaké tipy prirodzene platia aj pre obuv a všetko ostatné príslušenstvo. Či už požičané, používané alebo vhodné na každodenné použitie alebo vyrobené z vegánskej kože – v každom prípade výsledkom je, že oslávite udržateľnú svadbu, a tým urobíte niečo dobré pre prírodu..

Make -up pre nevestu

Líčenie pre nevestu samozrejme zvoľte tak, aby sa dalo použiť aj neskôr

Stavíme sa, že ste nemysleli na makeup nevesty. Čo si môžete vybrať udržateľne? Možno ste nevedeli alebo ste len nerozmýšľali nad tým, že make-up väčšinou obsahuje živočíšne produkty. Nie je to príliš ekologické, však? Preto vám pri výbere produktov odporúčame:

 • ako vegánsky certifikovaný make-up
 • výlučne prírodná kozmetika
 • Zostavenie svadobného make-upu z make-upu, ktorý už máte doma alebo ktorý si môžete požičať od kamarátky
 • Výber nového líčenia, aby ste ho mohli použiť aj po svadbe

Elektronicky a online namiesto na papieri

Plánovanie svadby online a na PC namiesto časopisov a poznámok

V dobe počítačov, smartfónov a internetu už jednoducho nie je potrebné používať papier na všetko. Začína sa to plánovaním svadby, keď namiesto kupovania ton časopisov na inšpiráciu jednoducho hľadáte nápady a inšpiráciu online. Či už Google, Pinterest, Facebook alebo Instagram, sociálne siete a vyhľadávače zjednodušia a duplikujú vaše vyhľadávanie a zároveň vám ušetria čas.

Oslávte svadby s nulovým odpadom - plánujte elektronicky

Zostavte zoznamy hostí v programe Excel alebo Word a ďalšie zoznamy pre svadbu

Iste, nie je nič zlého, keď si robíte poznámky a robíte si zoznamy na papier alebo do zošita, ale rovnako jednoducho to môžete urobiť aj na svojom mobilnom telefóne alebo počítači. Word a Excel sú z nejakého dôvodu neustálym spoločníkom mnohých ľudí už mnoho rokov. Použite ich na zostavenie zoznamu hostí a naplánovanie usporiadania sedadiel. Veľmi užitočný je aj svadobný kontrolný zoznam v Exceli. Je to oveľa prehľadnejšie, ako rozhádzať po byte desiatky listov papiera.

Tip: Nie je neobvyklé, že svadobné páry sa chcú zaobísť bez stresu z plánovania alebo ho aspoň obmedziť, a preto si najmú svadobného plánovača. Ak je to aj váš prípad, mali by ste vedieť, že existujú plánovači, ktorí sa špecializujú na presne také svadby s nízkym odpadom, a tak môžu lepšie prispôsobiť vašim prianiam a predstavám.

Oslávte svadbu-uložte si dátum a pozvánky

Bez trendov sa obraťte na dátum alebo vyrobte veci z recyklovaných alebo prírodných materiálov

Relatívne novým trendom sú takzvané karty s uložením dátumu, ktoré sa odosielajú určitý čas pred samotnými pozvánkami a slúžia na informovanie hostí o dátume, aby mali možnosť ponechať deň voľný. Rozdiel oproti pozvánke je ten, že v tomto okamihu je istý a známy iba dátum, ale nie poloha, čas a podobne..

To, či sú také karty skutočne potrebné, je rozporuplné, najmä preto, že miesto je zvyčajne potrebné rezervovať rok vopred. Ak chcete osláviť udržateľnú a zelenú svadbu, radšej sa toho zrieknite alebo namiesto toho zvážte elektronickú alternatívu (napr. E-mail, SMS alebo správu cez Facebook, WhatsApp atď.). Existujú skvelé programy, ktoré môžete použiť na navrhovanie elektronických kariet na tento účel.

Svadobné oznámenia na ekologickú svadbu

Navrhnite a pošlite svadobné oznámenia online

Svadobné oznámenia sú samozrejme nevyhnutné. Každý predsa potrebuje vedieť, kedy a kde sa svadba bude konať a aké bude motto oslavy (uveďte v nej, že ide o zelenú svadbu, t.j. udržateľnú svadbu). Ale aj tu je možné zdroje uložiť nasledovne:

 • Môžete ísť na svadbu Tinkerova pozvánka a používajte na to recyklované a prírodné materiály (napr. samozberané a sušené kvety a trávy, útržky látok a zvyšky ručných materiálov zo svadieb priateľiek).
 • Ak očakávate veľa hostí, čo vám sťažuje robiť to sami, alebo na to jednoducho nemáte talent, môžete to urobiť aj vy. udržateľná tlač kontaktujte za týmto účelom.
 • Elektronické svadobné karty sú možné aj tu. Môžete si ich tiež navrhnúť sami online a potom ich odoslať e-mailom alebo iným spôsobom. O tradičnom spôsobe by mala byť informovaná iba staršia generácia, ktorá nepoužíva internet.

Oslávte udržateľnú svadbu – miesto

Blízke a ľahko dostupné miesto znižuje cestovný čas a emisie

Áno, aj miesto pre svadobnú oslavu je možné vybrať tak, aby bolo šetrné k životnému prostrediu a udržateľné. Kde teda oslavovať svadbu? Organické hotely alebo farmy, ktoré samy osebe oceňujú udržateľnosť, sú napríklad ideálnymi svadobnými nápadmi na oslavu. Ak je stravovanie ponúkané aj na mieste a nemusíte si najať inú spoločnosť (dodatočné výlety a výdavky), o to lepšie! Ak teda chcete oslavovať svadbu iným spôsobom, je takéto miesto skutočne skvelé a originálne. Je tiež dôležité:

 • že svadba a oslava sa konajú na jednom mieste alebo sú aspoň blízko seba, aby sa predišlo zbytočným cestám.
 • že cesta je pohodlná pre čo najväčší počet hostí. Dlhé cesty tiež znamenajú viac emisií!
 • Výhodou sú miesta, ktoré sú ľahko dostupné verejnou dopravou.

Oslávte zelenú svadbu – svadobnú výzdobu v ekologickom štýle

Dekorácia s knihami z vlastnej police a sezónnymi kvetmi pre udržateľnosť na svadobnej hostine

Mnoho dekorácií je pravdepodobne tou časťou celej svadby, ktorá najviac poškodzuje životné prostredie a kde vzniká väčšina odpadu. Ak chcete oslavovať udržateľne, táto časť plánovania a navrhovania sa môže ukázať ako najťažšia. Na usporiadanie svadby s minimálnym odpadom máte napríklad tieto možnosti:

 • Vyberte použité svadobné dekorácie (od priateľov, online, v second handoch alebo na blších trhoch)
 • Požičajte si svadobné dekorácie
 • Vyrobte si vlastné svadobné dekorácie z recyklovaných a prírodných materiálov (napr. Sezónne kvety alebo črepníkové rastliny, domáce girlandy zo zvyškov látky, listov alebo dreva namiesto papiera na čísla stolov, lístky, atď.)

Písanie na listy namiesto papiera - krásne a ekologické riešenie

Svadobné dekorácie kvety – nápady a tipy

Obzvlášť udržateľné sú kvety a rastliny, ktoré sú sezónne a nie sú do nich špeciálne lietané. Skvelé sú miestne lúčne kvety, ktoré sa často používajú na svadobnú výzdobu hippie. Ak oslavujete malú svadbu, môžete dokonca použiť kvety z vlastnej záhrady. Kytice a iné kvetinové dekorácie by navyše nemali byť zabalené vo fólii alebo papieri. Hrnkové rastliny namiesto rezaných kvetov môžete po večierku rozdať hosťom.

Vyberte si biologicky odbúrateľné balóny na svadobné dekorácie

Mydlové bubliny, balóny a konfety na svadbu alebo nie?

Balóniky sú okrem kvetov jednou z tých dekorácií, bez ktorých by sa mnohé nechceli zaobísť. Bohužiaľ sú však obzvlášť škodlivé pre životné prostredie. Skvelou správou je, že v súčasnosti existujú ekologické, biologicky rozložiteľné balóny na svadby. Na svadbu stačí použiť také eko balóny.

Vyrobte si konfety sami zo sušených listov dierovačom

Konfety sú k dispozícii aj v ekologickej verzii, takže si môžete konfetovú bombu vyrobiť aj sami. Čo hovoríte na konfety vyrobené zo sušených kvetov? Dážď konfiet vyzerá obzvlášť pekne na svadobných fotografiách, keď odchádzate z matriky alebo kostola. Plech a dierovať konfety môžete aj sami dierovačom.

Tiež prikladajte dôležitosť mydlovým bublinám na svadbu, používajte špeciálne varianty šetrné k životnému prostrediu. Tieto pozostávajú z biologicky odbúrateľných povrchovo aktívnych látok. Toto sa odporúča najmä vtedy, ak oslavujete svadbu v prírode.

Vegánske svadobné menu alebo len bio kvalita

Zostavte svadobné menu vegánske alebo aspoň z bioproduktov

Ako už bolo spomenuté, stravovanie najlepšie ponúka vybrané miesto. Ak nie, najmite si regionálneho. Vegánske jedlo je pravdepodobne najlepšia voľba, ale nie pre každého. Zvlášť medzi mnohými hosťami mohla byť s tým nespokojnosť, aj keď v súčasnosti existuje množstvo jedál, kde by nikto niečo nechcel. Prípadne si dajte pozor na ekologickú kvalitu ovocia, zeleniny, mäsa a všetkých ostatných produktov, ktoré by mali byť samozrejme vyberané aj sezónne a regionálne..

Ekologický svadobný dar

Udržateľné svadobné dary alebo peňažné dary v krabici

Ak chcete svadbu osláviť inak a ako motto ste zvolili low-waste, hostia sa jej, samozrejme, musia držať. To okrem iného platí aj pre darčeky. Čo tam treba brať do úvahy?

 • Vyberte si iba darčeky, o ktorých ste si istí, že budú potrebné.
 • Ak vás nič originálne alebo užitočné nenapadá, peniaze rozdajte – samozrejme v recyklovanej alebo prírodnej obálke (čo tak vlastnoručne vyrobená obálka vyrobená z listu papiera?)
 • Nepoužívajte obaly.

Snubné prstene

Výber dedičstva namiesto nových snubných prsteňov alebo alternatívy svadobných obrúčok

Prstene sú symbolom manželstva a svadobný obrad, nehovoriac o celom manželstve, bez jeho uvedenia, je pre väčšinu trochu zvláštny. Ak by ste chceli osláviť ekologickú svadbu, ale napriek tomu sa chcete zaobísť bez toho, môžete urobiť nasledovné:

 • Namiesto nákupu nových prsteňov používajte dedičstvo, ktoré používate také, aké je, alebo nechajte roztaviť klenotníka a urobte z neho nový šperk.
 • Pri kúpe nových prsteňov si určite vyberte klenotníka, ktorého materiálny pôvod je istý.

Mladomanželia môžu namiesto nákupu obrúčok zasadiť aj strom

Svadba bez obrúčok – alternatíva

Ak chcete ísť naplno, môžete sa bez krúžkov zaobísť úplne. Niektorí ľudia napriek tomu neradi nosia šperky a potom môžu byť zvolené alternatívy. Môžete napríklad zasadiť strom na svojom dvore alebo na inom mieste, ktoré vás dvoch spája. Alebo čo tak investovať ušetrené peniaze do umeleckého diela, ktoré môže byť aj symbolom vašej lásky a manželstva?