Priateľský k životnému prostrediu

Čo majú arómy a vône spoločné s chemikáliami a parfumami?

Parfumové vône pre ženy, rozdiel v rozdieloch toaletná voda

Parfuméria alebo umenie výroby parfumov možno považovať za najskoršiu formu chémie. Parfumér menom Tapputi, ktorý sa narodil okolo roku 1200 pred Kristom, je v skutočnosti považovaný za prvého chemika na svete. Žil v babylonskej Mezopotámii. Parfum zohral dôležitú úlohu v mnohých kultúrach. Rozprávajúce príbehy v starovekých textoch a starodávnych nástenných maľbách nám ukazujú, že parfém Egypťania prvýkrát použili ako súčasť náboženských obradov na poďakovanie bohom alebo na získanie ich milosrdenstva a na odvrátenie zlých duchov. V priebehu času šľachtici používali parfumy na osobnú hygienu, ako izbovú vôňu a ako prostriedok na zakrytie zápachu chorôb alebo nepríjemných pachov na ulici. V priebehu storočí sa parfumy rozrástli na miliardový priemysel. Arómy a vône, ktoré sú stále široko používané v kozmetike, farmácii a dokonca aj v potravinárskom priemysle, v tom zohrávajú rozhodujúcu úlohu.

Ako sa vyrábajú arómy a vône?

prírodné a syntetické vône a vône.Výroba parfumov

Parfum je zmes silíc, vonných látok a rozpúšťadiel, ako je alkohol a voda. Komponenty, ktoré dodávajú parfému charakteristickú vôňu, sú buď prírodného pôvodu (rastlinného alebo živočíšneho) alebo ich vyrábajú chemici v laboratóriu. K Extrakcia silíc Egypťania používali starú metódu „lisovania“ – vonné oleje sa extrahovali z kvetov a iných rastlín a potom sa zmiešali so živočíšnym tukom alebo inými olejmi. Extrakčné procesy sa v priebehu storočí vyvíjali a dnes ponúkajú vedcom príležitosť extrahovať vonné látky z prírody oveľa efektívnejšie. Chemici môžu tiež vytvoriť stovky rôznych vôní zložením rôznych molekúl.

Skladanie parfumu

Ako sa vyrába parfum Parfum esencia prírodné a syntetické vône

Parfémy majú mnoho foriem, ale zásadne sa rozlišuje medzi zmesou na báze alkoholu a zmesou na báze oleja. Nosič je rozpúšťadlo, v ktorom sú rozpustené aromatické vonné látky. Akonáhle sa parfum nanesie, nosič sa odparí a nechá vône uvoľniť svoju vôňu. Rozhodujúcim faktorom je tu miešací pomer alkoholu a vonnej esencie. Čím je vôňa koncentrovanejšia, tým je parfum intenzívnejší a trvácnejší. V zásade existujú tri triedy vôní:

  • Eau de Parfum: 10-20% obsah vonného oleja
  • Toaletná voda: 5-15% vonného oleja
  • Parfumová hmla / telový sprej: obsah 3-8% vonného oleja

Vône Výroba parfumov Podiel Horná poznámka Srdcová poznámka Základná nota

Parfum sa skladá z niekoľkých vôní známych ako vône. Parfémový zážitok má spravidla tri fázy, pretože tri tóny náš nos nevníma naraz, ale vstupujú do hry jedna za druhou. Všetko začína hornou notou, ktorá sa pripravuje na skutočný charakter parfumu. Potom príde tón srdca, ktorý na pokožke vydrží dlhšie, a potom nasleduje základ, ktorý tvorí základ vône. Obvykle sa používajú ako svieže ovocné vône. Stredné tóny sú ľahké a kvetinové. Pikantné, hlboké vône sú vhodné ako základné tóny. Starostlivá kombinácia vrchných, srdcových a základných tónov vytvára jedinečnú parfumovú vôňu.

Výroba syntetických vonných látok

syntetické vône chémia parfum ilustrácia

Syntetické vône a organická chémia posúvajú parfumérsky priemysel na úplne inú úroveň. Syntetické molekuly vône, inšpirované prírodou a vyvinuté kreatívnymi mysliami v laboratóriu, umožňujú výrobu dlhšie trvajúcich parfumových esencií a vo väčších množstvách. To otvára nekonečné možnosti pre výrobu parfumov. Zoznam prírodných aromatických látok je navyše obmedzený na kvety, rastliny a pižmo, pričom zo syntetických vonných látok je možné vytvoriť nespočetné množstvo vonných kompozícií.

Chémia, parfum, syntetické vône, výhody

Voňavkárske estery, ktoré sa vyrábajú pomocou rôznych kyselín a alkoholov, zohrávajú v parfumérii veľkú úlohu. Voda sa vyrába ako vedľajší produkt. Estery slúžia ako vynikajúce fixátory a zaisťujú dobrú priľnavosť k pokožke. Z technického hľadiska môžu chemici v laboratóriu vyvinúť množstvo prírodne identických vôní iba z jednej molekuly. V doplnkoch chemickej technológie stále existuje potenciál pre nové veci a v budúcnosti možno očakávať ďalší pokrok. Špecialisti na laboratórne potreby rct-online.de napríklad neustále vyvíjame nové materiály a ponuky. Výhodou tu je, že sa veľa rozprávate s malými spoločnosťami a start-upmi, ktoré taktiež realizujú nápady. Bude doplnené nové zaujímavé kompozitné materiály a napríklad materiálové kompozície.

Príklady tvorby esteru a prírodne identické arómy

Alkoholová vôňa karboxylovej kyseliny
Kyselina butánová / kyselina maslová Metanol ananás
Kyselina butánová / kyselina maslová Etanol jahoda
Kyselina mravčia / kyselina metanová Izobutanol malina
Kyselina pentánová / kyselina valerová Pentanol Apple
Kyselina etánová / kyselina octová Izopentanol hruška
Kyselina etánová / kyselina octová Oktanol oranžová
Kyselina etánová / kyselina octová Benzanol jazmín

Chemické vône Estery Molekuly parfumov

Výhody umelých vonných látok – ochrana životného prostredia

Vône prirodzene priťahujú pižmové zvieratá

Aj keď je dnešný trend k „organickým a prírodným“, syntetické vône by sa mohli pri výrobe parfumov ukázať ako ekologickejšie. Mnoho z najobľúbenejších parfumových esencií pochádza z obmedzených prírodných zdrojov a výroba 100% prírodných parfumov môže tieto zdroje vo veľkom využívať a dokonca ich úplne vyčerpať. V dnešnej dobe je však možné všetky tieto prírodné vône ľahko reprodukovať synteticky v laboratóriu.

Santalové drevo je napríklad jednou z najobľúbenejších drevín a získava sa z kôry santalového dreva. Asi pred 20 rokmi viedol veľký dopyt z Európy a USA k masívnemu odlesňovaniu indických santalových lesov. Vďaka vývoju syntetických molekúl vôní, ktoré dokonale kopírujú esenciu santalového dreva, bol parfumársky priemysel schopný znížiť škody na životnom prostredí a spotrebu zdrojov. Vďaka syntetickým vonným látkam sa lesy zotavili, neetické obchodné praktiky sa znížili a stále si môžeme užívať príjemnú vôňu santalového dreva.

chémia syntetických vonných látok, výroba skúmaviek

Použitie určitých syntetických prísad tiež pomáha predchádzať týraniu zvierat. Populárne vône ako cibetka, pižmo, ambra a castoreum pochádzajú zo zvierat. To znamená, že so zvieratami musí byť týrané a dokonca zabíjané, aby získali prírodné vône. Organická chémia oslávila špeciálny triumf objavom umelého pižma.

Problém syntetických látok používaných vo vôňach by však mohol byť dvojstranný. Takže nabudúce, keď si budete chcieť kúpiť parfum, môžete sa dozvedieť o výhodách a nevýhodách.