Šport

Koliesko na jogu a cvičenia na celé telo

jogové kolieskové cvičenia ásany stojan vonku

Yoga Rad je jednoduché, ale veľmi účinné fitness zariadenie, ktoré slúži na naťahovanie, tréning a relaxáciu celého tela. Je to skvelé pre začiatočníkov, ktorí potrebujú pomoc s niektorými pozíciami jogy. Pre pokročilých praktizujúcich môže byť užitočné ísť hlbšie do ásan. Koliesko na jogu môže byť úžasne začlenené do každodenného tréningu a pomáha natiahnuť a posilniť oblasť chrbta. To znamená, že je možné vykonávať rôzne cvičenia a podporuje sa aj masážny efekt. Toto je však koleso, ktoré je skutočne pohyblivé a vyžaduje si určitú prax.

Čo je koleso jogy?

stojan na jogu asana stojan profesionál

Ako naznačuje názov, koleso na jogu je v skutočnosti koleso. Je väčšinou vyrobené z pevného plastu alebo možno z dreva a má polstrovaný povrch. Jeho priemer je asi 35 centimetrov a šírka – 15 cm a je možné ho naložiť až do 150 kilogramov. Integrácia nástroja, akým je koliesko jogy, má mnoho výhod. Môžu ho integrovať do stáží jogy začiatočníci aj pokročilí. Predovšetkým je nápomocný pri rôznych ohyboch chrbta a pri presnosti rôznych cvikov. Ďalšie výhody jednoduchého nástroja sú:

  • pohodlné naťahovanie
  • Uvoľnenie napätia, najmä v oblasti chrbta
  • Zlepšenie flexibility, rovnováhy a dynamiky pohybu
  • Rozmanitosť a obohatenie školenia

jóga bicykel chrbtové cvičenia začiatočník cvičenie vonku

Jógový bicykel môže byť vo všeobecnosti integrovaný do denného tréningového programu rozmanitým spôsobom. Používa sa hlavne na rôzne cvičenia na chrbát, ale dá sa použiť aj na strečing pred alebo po tréningu. Pre začiatočníkov je obzvlášť užitočné pomaly pristupovať k pozíciám jogy, ako sú „Kapotasana“ („holubica“) a „Chakrasana“ („most“), a cvičiť balansovanie. Pokročilí používatelia môžu pomocou kolieska jogy upravovať už známe cvičenia alebo vykonávať náročné polohy s väčšou presnosťou.

Koliesko na jogu pre ohyby chrbta

jogové kolesá cvičenia chrbta strečing začiatočníci

Okrúhle zariadenie je primárne určené na podporu ohybov chrbta pri joge. Horná časť tela je ohnutá dozadu a energicky sa tiahne. Dych tak plynie voľnejšie, chrbtica a celé telo sa stávajú pružnejšími. Ak máte podporu, môžete cvičenie vykonávať presnejšie a jednoduchšie a pomaly sa približovať k náročným cvičeniam jogy. Ohyby chrbta sú spravidla protipohybom preventívnych opatrení, ktoré často vykonávame v každodennom živote, a najmä pre ľudí, ktorí trávia veľa času sedením, slúžia ako dobrá rovnováha..

cvičenia jogového kolesa tipy do prírody

Koleso na jogu v skutočnosti nie je súčasťou tradičnej jogy. Vymysleli ho dvaja učitelia jogy a v súčasnosti je to trend v USA. Malo by to pomôcť pri namáhavých ásanách, ktoré vyžadujú špeciálnu rovnováhu. Pri strečingu a strečingu sú podopreté chrbát, boky a chrbtica a komplikované cvičenie je jednoduchšie. Toto je obzvlášť užitočné pre začiatočníkov. Pokročilí používatelia môžu svoje školenie spestriť. Kolo jogy je však možné používať na všetkých úrovniach a nie sú na jeho používanie potrebné žiadne predchádzajúce znalosti.

cvičenia kolies jogy začiatočníci pokyny naťahovanie zadných chodidiel

Koliesko na jogu je ideálne na trénovanie rovnováhy a úpravu pravidelného tréningového programu. Dá sa použiť aj na pilatis a silové cvičenia. Podporuje napínanie alebo otváranie hrudníka, ramena a hrudníka, a tým umožňuje hlbšie dýchanie. Nakoniec sa uvoľnia svaly ramien a uvoľní sa napätie v chrbte.

Kapotasana

jogový kruhový ásanový cvičebný efekt Kapotasana

Kolo na jogu je tiež cennou pomôckou pri ťažkých ásanách, ktoré vyžadujú väčšiu flexibilitu. Chrbát je podopretý a výkon cvičenia je spresnený alebo zintenzívnený. Okrúhly nástroj je obzvlášť nápomocný pri nástrojoch „Kapotasana“ a „Chakrasana“. Tieto a ďalšie ásany je navyše možné upravovať a bicykel je možné používať ako podperu pre nohy.

Čakra

Cvičenie čakry čakry na kolieskach jogy pomáha telu

Kolo na jogu je vďaka svojej veľkosti možné používať doma alebo si ho vziať so sebou na hodiny jogy. Tým sa menia nielen tradičné ásany, ale tiež sa zlepšujú a prehlbujú jednotlivé polohy. Napríklad „Chakrasana“, nazývanú tiež „koleso“ alebo „most“, je možné vykonávať jednoduchšie. Vykonávané správne, tieto cvičenia majú pre telo mnoho výhod. Vyžaduje však istú agilitu a flexibilitu. Tieto zručnosti je možné postupne zlepšovať pomocou okrúhleho nástroja.

Cvičenie s kolieskom jogy

cvičenia kolies jogy späť pokyny začiatočníci

Aby boli polohy jogy jednoduchšie a tým vhodné aj pre začiatočníkov, je možné použiť rôzne pomôcky ako bloky, opasky alebo dokonca kolieska na jogu. To vám umožní pomaly sa približovať k jednotlivým polohám. Najprv však môžete nechať skúseného učiteľa jogy, aby vám ukázal cvičenia, aby ste predišli prípadným chybám a zraneniam. Ásany väčšinou vyzerajú ľahšie, ako v skutočnosti sú, a na ich správne vykonanie potrebujete určité množstvo predchádzajúcich znalostí. V nasledujúcom texte uvádzame niekoľko jednoduchých cvičení s kolieskom jogy, ktoré môžete ľahko zvládnuť sami doma.

Masírujte, preťahujte chrbát a ohýbajte chrbát pomocou kolieska na jogu

cvičenia na kolieskach jogy jednoduché jednoduché inštrukcie začiatočníci

Posaďte sa na podložku a položte bicykel pod chrbát. S nohami hore pomaly zdvihnite boky a ľahnite si na bicykel. Prevracajte ho po stavci, natiahnite ruky dozadu a otáčajte sa dozadu, kým sa hlava nedotkne podlahy. Položte predlaktia na podlahu a snažte sa chytiť bicykel rukami.

Doska s kolieskom na jogu

cvičenia na kolieskach jogy jednoduché jednoduché inštrukcie vyváženie dosky

Postavte sa na plank a položte bicykel pod nohy. Teraz striedavo ťahajte obe nohy a otáčajte kolesom smerom k nosu. Toto cvičenie trénuje jadro a posilňuje vytrvalosť. Pokročilí praktici sa môžu pokúsiť zdvihnúť boky hore a priviesť svoje telo do jogovej polohy „pozerajúci sa pes“. Ešte ťažšie je to, keď sa pokúsite udržať rovnováhu iba jednou nohou na bicykli.

cvičenia jogového kolesa strečing pokyny pre začiatočníkov

cvičenia jogových kolies pomáhajú efektu ásany

Natiahnite nohy s kolieskom jogy – príprava na medzičasy

cvičenia kolies jogy ľahké inštrukcie preťahovanie nôh

Najprv si dajte kolená a ruky položte na podlahu vedľa ramien. Pre väčšiu stabilitu a podporu môžete vziať dva bloky a umiestniť ich naľavo a napravo. Potom začnite buď s pravou alebo ľavou nohou, položte ju na koliesko jogy a potom opatrne rolujte ďalej dopredu. Čím viac sa koleso valí dopredu, tým je natiahnutie intenzívnejšie. Keď je napätie najväčšie, vydržte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Cvičenie zopakujte s druhou nohou.

cvičenie chrbta na kolieskach jogy

Napriek tomu, že koliesko na jogu poskytuje podporu pri vykonávaní cvikov a najmä v zákrutách chrbta, vždy by ste s ním mali byť opatrní a pri cvičení jogy všeobecne a dávať pozor na singály tela. Ak si všimnete, že vám cvičenie nie je dobré, nemali by ste namáhať svoje telo, ale rešpektovať jeho limity a dopriať mu viac času. Ide predsa o zlepšenie pružnosti a celkového stavu tela.

Koleso na jogu: všestranné fitness zariadenie

cvičenia na kolieskach jogy začiatočníci strečing školenia návody tipy

Koliesko na jogu je vhodné pre všetkých, ktorí radi skúšajú nové fitness zariadenia. Pre mnohých, ktorí vykonávajú svoj tréningový program doma, to môže byť skutočné obohatenie, pretože sa dá použiť na úpravu známych cvičení. Navyše zaberá málo miesta, je ľahký a môžete si ho vziať kamkoľvek.

stojan na kolieska jogy ásanový efekt naruby

Priaznivci jogy môžu z kolieska jogy skutočne ťažiť bez ohľadu na to, či sú začiatočníci alebo pokročilí. Koleso je obrovská pomoc, najmä keď sa ohnete. Pomôcť môže aj podpora Bachových svalov a zlepšenie vytrvalosti. Okrem toho môžete pristúpiť k intenzívnym cvičeniam, ako sú plank alebo ásany, ktoré vyžadujú väčšiu flexibilitu, ako napríklad „Chakrasana“ a „Kapotasana“.

cvičenia jogového kolesa stoja rovnovážny efekt ásany

cvičenia kolies jogy v stoji telo ásany