obývačka

Navrhovanie stĺpika v obývacej izbe – kreatívne využitie podporných štruktúr

Aby niektoré byty a domy zostali konštrukčne zdravé a stabilné, potrebujú v obývačke alebo v iných obytných priestoroch nosné stĺpiky. Keď majú ľudia navrhnúť takýto stĺp v miestnosti, spoliehajú sa na detaily krásneho vzhľadu, ale ich implementácia môže byť niekedy náročná úloha. Takže potreba mať taký prvok v strede miestnosti môže byť často neatraktívna. Ak však chcete byť s týmto problémom kreatívni, ponúkame vám niekoľko návrhov, s ktorými sa môžete popasovať. Nechajte sa tým inšpirovať napríklad pri navrhovaní nevzhľadných stĺpcov vo farbe a pri ich premene na praktickú, ale nezameniteľnú funkciu, ktorá sa perfektne hodí do vášho domova..

 Dobré dôvody pre stĺp v obývacej izbe

Kombinácia klasických stĺpov v dome v tradičnom štýle s moderným zariadením

Piliere sú predovšetkým stavebné konštrukcie, ktoré sú nevyhnutné pre dom s dvoma alebo viacerými úrovňami. Takýto nosný stĺp môže podporovať konštrukciu nad sebou a prenášať váhu na základ. Architekt, ktorý navrhuje izbu, môže často skryť stĺp v stene. Niekedy by to však mal naplánovať ako nejaké rozloženie pre stred miestnosti.

vyfarbite široký a otvorený priestor stĺpmi

Z tohto dôvodu sa veľa ľudí domnieva, že stĺpiky zasahujú do interiérového dizajnu. V dnešných súčasných prevedeniach, aj keď ide o tradične navrhnuté obytné priestory, môžu byť stĺpiky v miestnostiach pridané ako funkčné prvky alebo len na dekoračné účely. Takže namiesto toho, aby ste plánovali odstránenie svojho stĺpika, môžete namiesto toho ozdobiť tupo vyzerajúci prvok a urobiť ho krásnym. Takýmto spôsobom môžete urobiť svoj životný priestor oveľa atraktívnejším a zaujímavejším.

rustikálne zariadenie v obývacej izbe s významom podporný stĺp

Celé to môžete použiť aj na niektoré ďalšie funkcie, aby boli vaše miestnosti flexibilnejšie. Ak chcete získať lepšiu predstavu o niečom takom, môžete tu nájsť niekoľko príkladov návrhov a dekorácií, ak vás zaujíma: Čo robiť so stĺpikom v obývacej izbe? V strede obývačky ich potom môžete použiť, aby miestnosť vyzerala veľká.

moderná obývacia izba a stĺp v obývacej izbe sú zariadené v boho štýle

Skôr ako začnete, mali by ste však vedieť, že existujú dva rôzne typy stĺpikov, ktoré sa bežne používajú. Existuje obdĺžniková alebo zaoblená verzia. V klasickej architektúre sa zvyčajne používa zaoblený stĺp v obývacej izbe. Obdĺžnikové stĺpy sú bežné v moderných alebo minimalistických prevedeniach.

Ozdobte nosný stĺp

Nosná stĺpová obývačka s výklenkami a policami s retro dekoráciou

Najľahšie, najefektívnejšie a najlacnejšie riešenie je použiť nástenné umenie alebo dekoráciu na stenu. Môžete tak rýchlo navrhnúť stĺp v dome. Vďaka tomu bude pôsobiť subtílne a stále lepšie a zároveň do vašej miestnosti vloží viac umeleckých efektov. Pred kúpou akéhokoľvek dekorácie na stenu je však dôležité zmerať šírku stĺpika, aby ste sa presvedčili, že kupujete tieto položky v správnej veľkosti. Potom, čo ste určili presnú veľkosť stĺpca, môžete začať hľadať prvky dekorácie na stenu, ktoré sa vám páčia. Existuje mnoho dekoratívnych predmetov, ktoré si môžete kúpiť a použiť na to. Napríklad, ak je výklenok alebo police, taká malá plocha môže byť ozdobená malými sochami.

Pomocou zrkadla vytvorte v miestnosti stĺp

Ďalšou myšlienkou dekorácie stĺpca v obývacej izbe, ktorú môžete použiť, je použiť zrkadlo na zakrytie strán. To vám môže priniesť veľa výhod, nielen aby váš stĺp vyzeral pekne a elegantne. Použitie zrkadla môže tiež prispieť k tomu, aby každá miestnosť vyzerala oveľa priestrannejšie. Pretože zrkadlo odráža svetlo, miestnosť môže pôsobiť oveľa jasnejšie.

byt s veľkými oknami a moderným nábytkom podopretým stĺpikom v obývacej izbe

Osvedčeným postupom je použiť skutočné zrkadlo na mieru a pridať k nemu ďalší vlastný rám. Tento prístup vás bude samozrejme stáť nejaké peniaze a na vykonanie tejto práce si bude vyžadovať menšiu renováciu. Cenovo výhodnejším riešením je použiť hotové nástenné zrkadlo, ktoré je dostupné na trhu. Také zrkadlo môžete jednoducho zavesiť sami alebo vyvŕtať nosný stĺp a nainštalovať prvok.

Ako rozdeľovač miestností použite stĺp v obývacej izbe

Ako priečku použite v obývačke stĺp

Stĺpy sú teda skvelým, ale jednoduchým spôsobom, ako pridať detail do vašej obývačky. Tieto však tiež poskytujú prechod medzi obývacou izbou a kuchynským kútom alebo jedálňou, najmä ak máte otvorenú kuchyňu. Ak má veľký otvorený priestor v strede betónový stĺp, môžete ho použiť ako vizuálny predel miestnosti. V takom prípade môže byť stĺp natretý na bielo a slúži ako podpera pre akékoľvek drevené trámy a strop, ktoré na ňom spočívajú. Takýto dizajn rozdeľuje miestnosť na mini priestory, ako napríklad foyer, obývací priestor, jedáleň alebo pracovňa. Široká škála možností odtieňov môže vytvoriť krásne a farebné alebo minimalistické prostredie v škandinávskom štýle.

rozdeľovače miestností so sklom a drevom pripevnené na stĺp v obývacej izbe

Stĺp v obývačke preto môže slúžiť nielen ako podpera, ale aj ako priečka medzi dvoma miestnosťami. Betónový stĺp môže napríklad dodať miestnosti upokojujúci prírodný nádych kamenným obkladom. Ak navrhujete stenu, ktorá je menšia ako šírka stĺpika, môžete vytvoriť vybranie na umiestnenie kusu nábytku bez toho, aby priestor pôsobil stiesnene. Môže to byť napríklad skrinka s doskou, na ktorej sa chválite modernou sochou. Vytvorenie kusu nábytku, ktorý sa perfektne hodí medzi stenu a stĺp, môže tiež pomôcť upútať pozornosť tam, kde je nosná konštrukcia umiestnená v strede miestnosti. Takýto dizajn je možné napríklad kombinovať s priečkou vyrobenou zo skla, aby nebolo narušené prirodzené svetlo v miestnosti. Spodná polovica môže byť praktickým úložným priestorom, ktorý je ideálny na ukladanie predmetov a pomáha udržiavať v obývačke poriadok.

Opláštený nosný stĺp

pilier obložený kamennými popruhmi v obývačke s laminátovou podlahou a rastlinami s prechodom do iných priestorov

Prvok na báze kameňa alebo dreva môže byť použitý ako obklad na vytvorenie kontrastov alebo na vyváženie miestnosti. To by tiež mohlo v obývacej izbe vytvoriť čerstvosť a prirodzenú atmosféru. Textúra dreveného alebo kamenného obkladu dodáva stĺpu aj trochu umeleckého vzhľadu. Ak zistíte, že vo vašom priestore nie sú žiadne prírodné prvky, môže byť použitie takého materiálu na zakrytie vášho stĺpika perfektnou voľbou. Navyše to má dvojitý efekt: po prvé, dodá to vašej miestnosti prirodzený vzhľad. Za druhé, obklad vám pomôže zakryť monotónny vzhľad, aby stĺp vyzeral sviežejšie a atraktívnejšie. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako môžete svoj stĺp v obývačke prikryť materiálmi z kameňa alebo dreva.

veľký vysnívaný dom s dekoratívnymi prvkami a nosnými stĺpmi v industriálnom štýle

Môžete pokryť celý povrch drevom alebo tehlami alebo pokryť časti stĺpu drevenými doskami. Použite svoju vlastnú kreativitu a nájdite najlepšie možnosti, ktoré budú zodpovedať vášmu súčasnému štýlu pri navrhovaní miestností. Existuje tiež veľa rôznych možností pre drevené materiály, ktoré môžete použiť. Skutočné drevo by bolo samozrejme perfektnou voľbou, ale samozrejme môžete použiť aj ďalšie možnosti, ako je vinyl s textúrou dreva alebo drevené dosky.

vysoké stropy v kombinácii s bielymi stĺpmi a tehlovou stenou vo veľkej obývacej izbe s dekoráciou

Pri hlavnom vchode sú často prítomné konštrukčné stĺpiky, ktoré podopierajú vrchlík alebo horné poschodie. Môžete byť kreatívni a odtrhnúť sa od tradičného dizajnu jedného stĺpca tým, že ho rozdelíte na dve časti. Kamenné oporné stĺpiky s prázdnym priestorom v strede sú perfektné napríklad na umiestnenie kvetináčov. Môžete teda navrhnúť miestnosť na všetkých úrovniach a vytvoriť tak príjemný pocit.

Praktické využitie priestoru so stĺpikom v obývačke

praktická inštalácia skladacieho stola alebo barového pultu so stoličkami na stĺp v obývacej izbe

Okolie stĺpika môžete maximálne využiť pridaním pultu alebo rozkladacieho jedálenského stola so stoličkami. Takáto myšlienka je ideálna pre každého, kto má v miestnosti obmedzený priestor a nemôže mať jedálenský alebo stojací stôl. Na realizáciu takéhoto mini projektu si stačí kúpiť úzky stôl, ktorý je možné umiestniť hneď vedľa vášho stĺpika. Na dosiahnutie najlepších výsledkov môžete tiež použiť sklopný nástenný jedálenský / stojací stôl.

kuchynský ostrovček pripevnený k stĺpu v obývacej izbe

Ak používate skladací stôl, môžete ho ľahko zložiť, keď ho práve nepoužívate, a tak nezaberá miesto vo vašej miestnosti. Pomocou stĺpika tam ukotvite napríklad ostrov. Túto oblasť použite ako otočný bod, kde môže byť váš vstavaný nábytok, napríklad kuchynský ostrov. Dbajte však na to, aby podlaha zostala rovná, ale stĺp v kombinácii s podobne veľkými trámami označuje kuchynský priestor.

Ako základňu pre televíziu použite v obývačke drevom obložený stĺp

Ďalším spôsobom, ako čo najlepšie využiť podporný stĺp uprostred takéhoto sociálneho priestoru, je použiť ho ako základňu pre televíziu alebo dokonca krb. Rovnako ako u mnohých kontrastných prvkov v obývacej izbe môže byť stena potiahnutá rustikálnymi tapetami alebo kamenným obkladom. To dáva obývacej izbe útulnú atmosféru.

minimalistický dizajn v luxusnej miestnosti s moderným krbom a stĺpikom v bielej farbe

Rovnako tak môžete ozdobiť stenu bielou povrchovou úpravou, ktorá zodpovedá štýlu vášho domova. Tento dizajn môže byť podľa toho klasický alebo moderný. Ak teda máte otvorený pôdorys, takéto prvky sa dajú vložiť perfektne. Aj keď tam televízor nevložíte bezprostredne do obývačky, môže mať zmysel naplánovať zásuvky v blízkosti stĺpca.

Minimalistický dizajn a hrubé betónové steny

hrubé betónové steny a krb v stĺpe v obývacej izbe so širokou pohovkou v sivej farbe

Nechajte stĺpec nedokončený, aby vyzeral priemyselne rustikálne. Ak chcete svojej obývačke dodať rustikálny alebo retro vzhľad, nechajte povrchy len drsné a nedokončené. Nedokončený stĺpik stále vyzerá krásne a je ideálny pre akýkoľvek rustikálny alebo priemyselný dekor. A potom, aby to bolo zaujímavejšie, môžete pridať niekoľko dekoratívnych predmetov. Uistite sa však, že vyberáte položky, ktoré majú podobný rustikálny, retro alebo industriálny nádych. Objekt, ktorý sa k takémuto variantu dobre hodí, je nástenná lampa alebo rustikálne drevené nástenné umenie.