Remeselné nápady

Môžete teda sušiť bodliaky a urobiť si krásnu, pichľavú dekoráciu sami!

Pre svoje tŕne majú bodliaky v záhrade skôr zlú povesť. Napriek tomu existuje mnoho typov, ktoré sú užitočné aj veľmi dekoratívne. Bodliaky napríklad prinášajú pútavé štruktúry do každého záhona a ich kvety priťahujú mnoho hodnotného hmyzu, akým sú včely a motýle. Pri sušení pôsobia pichľavé kvety tiež veľmi dekoratívne a vznikajú tak krásne dekorácie, ktoré v dome vyzerajú skvele. Ako sušiť bodliaky a použiť ich ako ozdobu, ukážeme v článku!

Sušenie bodliakov: takto to funguje!

Guľovité bodliaky v trvalkovom záhone s modrými kvetmi

Bodliaky sú najlepšie známe pre ostnaté listy, ktoré obklopujú ich kvety, ako aj pre krásne kvety od tmavo ružovej po svetlo levanduľovú. Bodliaky si môžu svoju pichľavú krásu dlho udržať, ak kvety usušíte. To zachová skvelé sfarbenie rastliny a môžete ju použiť na výrobu pekných dekorácií.

Tipy a metódy na sušenie bodliaka

Na sušenie bodliakov je najlepšie zvoliť kvety, ktoré ešte nie sú úplne otvorené a nie sú úplne zrelé. Pri sušení sa otvárajú širšie a po úplnom dozretí môžu stratiť okvetné lístky. Kvety nakrájajte ráno po zaschnutí rosy ostrými záhradnými alebo kvetinovými nožnicami. Potom môžete buď bodliaky vysušiť stonkami alebo len kvetnými hlavami.

  • Ak chcete vysušiť iba kvety, najskôr odrežte hlavy zo stoniek a umiestnite ich do vzdušnej, ale suchej miestnosti, ktorá nie je príliš tmavá. Po dni alebo dvoch sú bodliaky úplne suché a môžu byť použité na dekoratívne účely.
  • Ak chcete sušiť celé bodliaky, vezmite niekoľko stoniek a zviažte ich dohromady v malých zväzkoch. Zaveste to hore nohami na tienisté, vzdušné a nie príliš horúce miesto. Aby ste zabránili tvorbe plesní, rozložte kvety tak, aby okolo každého strapca mohol dobre cirkulovať vzduch. Bodliaky sú úplne suché, keď sa kvety cítia suché a tuhé a stonka sa rovnomerne láme. V závislosti od podmienok a typu bodliaka to môže trvať niekoľko dní alebo týždňov.

Nádherné nápady na peknú dekoráciu s bodliakmi

Vyrobte si vlastnoručne dekoráciu z bodliakového venca

Sušené bodliaky vyzerajú jednoducho nádherne. Guľovité a najmä ušľachtilé bodliaky sa často používajú v rôznych kvetinových úpravách a kvetinových úpravách. V nasledujúcom texte sme zhromaždili niekoľko pekných nápadov, ako môžete pichľavé krásne kvety použiť ako ozdobu.

Suchá kytica s bodliakmi

Kytica zo sušených kvetov s bodliakmi

Potom, čo skončí sezóna kvitnutia bodliaka, nemusíte obetovať ich krásu. Stačí vysušiť niektoré trsy a použiť ich na výrobu nádherných kytíc zo sušených kvetov. Tieto môžu byť usporiadané v krásnych vázach a môžu zdobiť rôzne rohy domu.

Kvetinové úpravy v sklenených vázach so sušenými kvetmi

Aj niekoľko sušených kvetov so stonkou vyzerá vo váze krásne. Ak však máte radi svieže suché kytice, môžete bodliaky skombinovať s inými sušenými kvetmi podľa vlastného výberu a vytvoriť tak celé aranžmán.

Aranžmán zo sušených kvetov s guľovitými bodliakmi

Tieto kytice zo sušených kvetov sú vynikajúcim nápadom na dekoráciu interiéru. Či už vo váze, zavesené alebo naaranžované na ozdobnej miske – bodliaky dodávajú každej miestnosti nostalgický a romantický nádych.

Bodliaky pre originálnu svadobnú výzdobu

Nápady na svadobnú kyticu s bodliakmi a vzácnymi bodliakmi

Bodliaky a ušľachtilé bodliaky vyzerajú tak krásne, že sú veľmi obľúbené aj na svadbách. Na svadobnú výzdobu môžu byť bodliaky čerstvé (na svadby v období kvitnutia od júla do septembra) aj sušené..

Kvetinové náramky pre družičky vyrobené zo sušených bodliakov

Pichľavé kvety sa používajú hlavne v kvetinových ozdobách, ako sú svadobné kytice, kvetinové náramky pre družičky a boutonniere.

Osušte bodliaky a urobte boutonniere

Krásne kvetinové gule napríklad guľovitého bodliaka majú žiarivo modrú farbu, ktorá po zaschnutí trochu vybledne a nadobudne nádhernú vintage príchuť. Pokiaľ ide o farbu, kvety sa ideálne kombinujú so zelenou a ponúkajú skvelú voľbu pre svadby s purpurovo-zelenou farebnou paletou.

Osušte bodliaky a vyrobte veniec na dvere

Kvetinový veniec ako ozdoba na dvere alebo stôl s bodliakmi

Ak chcete ozdobiť svoje vchodové dvere krásnym vencom z kvetov, odporúča sa sušené kvety. Môžu byť uchovávané oveľa dlhšie ako čerstvé kvety a majú svoje vlastné kúzlo. Bodliaky sú perfektné ako doplnok k sušenému kvetinovému vencu. Pridávajú farebné aj dekoratívne akcenty a skutočne upútajú pozornosť.

Sušené jesenné úpravy

Jesenné usporiadanie sušených physalis a bodliakov

Pretože bodliaky kvitnú až do začiatku jesene, sú ideálne na to, aby ste si sami urobili krásne jesenné aranžmán. Za týmto účelom odrežte kvety s dlhšími stonkami, aby ste v aranžmán mohli vytvárať rôzne výšky.

Sušené bodliaky ako ozdoba s hortenziami kombinujú dekoráciu stola s kvetinovým aranžmánom

Sušené kvety hortenzie sú napríklad skvelými partnermi na výsadbu bodliakov v jesennom aranžmá. Ďalšou peknou myšlienkou je kombinácia sférických bodliakov a physalis – kontrast medzi oranžovou a modrou vyzerá nádherne a môže skrášliť vnútorné aj vonkajšie priestory..

Osušte bodliaky a ozdobte rímsu

Ozdobte vnútorný krbovou rímsou sušenými kvetmi

Ak hľadáte sezónnu výzdobu krbovej rímsy, nie je jednoduchší nápad ako usporiadať sušené kvety a kríky do zodpovedajúcich nádob. Môžete hrať s rôznymi farbami, veľkosťami a tvarmi kvetov, aby ste vytvorili krásny súbor.

Vintage dekorácia s upcycling vázou

Upcycling nápad bodliaková kytica usporiadaná v starom kuchynskom strúhadle

Po zaschnutí farby bodliakov viac -menej vyblednú a dodajú kvetinovým guľám vintage nádych. Tieto sušené kvety sú teda perfektné na dekoráciu s nostalgickým nádychom. Čo napríklad tak, že namiesto do vázy naaranžujete bodliaky do starého kuchynského strúhadla? Otvory na trecej ploche odkazujú na tŕne bodliakov a získate zaujímavú súhru medzi vázou a kvetmi.

Samozrejme, to bola len malá časť možných nápadov na dekoráciu bodliakom. Nechajte sa inšpirovať a vykúzlite sami z pichľavých kvetov nádhernú kvetinovú výzdobu.