Nábytok

Moderná polovica storočia: 5 myšlienok, ako priniesť retro štýl do vášho domova

Retro obývacia izba jedálenský kút, nábytok z tmavého dreva, kožená sedačka

Mid-Century Modern je nadčasový a elegantný štýl. Nábytok z polovice minulého storočia, ktorý je ovplyvnený heslom „forma nasleduje funkciu“, sa často vyznačuje svojim praktickým dizajnom a nádherným remeselným spracovaním. Krátko po tom, čo sa druhá svetová vojna stala novým trendom a bola populárna až do šesťdesiatych rokov minulého storočia, sa tomuto štýlu darí vďaka zaobleným, organickým tvarom a jasnému, jednoduchému dizajnovému jazyku. Niektorí z najznámejších návrhárov nábytku z tejto éry sú Charles a Ray Eamesovi, George Nelson a Arne Jacobsen. Ich návrhy nie sú považované len za nadčasovú klasiku dizajnu, ale tiež pozývajú k novým interpretáciám a ďalšiemu vývoju.

Retro obývacia izba moderná sedačka v polovici storočia, kreslo, príborník, konferenčný stolík, biele natreté steny

Mid-Century Modern teraz získala svoju slávu vďaka televíznym seriálom ako Mad Men, ktoré predvádzajú návrhy z tejto éry. Kľúčom k správnej implementácii životného štýlu vo vašom vlastnom dome je šikovná zmes moderny a tradície. Ponúkame vám 5 skvelých nápadov, ako vyzdobiť svoj domov v modernej polovici storočia. Ak chcete ušetriť, môžete Poukážky Home24 používať. V sekcii „Nakupujte vzhľad“ online obchodu môžete získať inšpiráciu a nájsť skvelé nápady na nákup neskôr.

1. Skombinujte nábytok z tmavého dreva a svetlý textil

Ak chcete do svojho domova vniesť retro štýl, hľadajte nábytok v odtieňoch tmavého dreva ako orech, dub, wenge alebo mahagón. Typické sú organické tvary, ako sú zaoblené operadlá stoličiek a kónické nožičky nábytku. Nábytok s vlásenkovými nohami tiež vyžaruje nostalgickú atmosféru päťdesiatych rokov. Zakrivené, tenké kovové nohy predstavujú elegantný kontrast k drevu a dajú sa dobre kombinovať aj s farebným nábytkom. Zamatová pohovka v horčicovo žltej, tmavomodrej, bordovej červenej alebo smaragdovo zelenej farbe perfektne zapadá do celkového obrazu.

Skombinujte nábytok z tmavého dreva a svetlý textil s tmavomodrým čalúnením

2. Užite si intenzívnu relaxáciu s kreslom z 50. rokov minulého storočia

Čo môže byť lepšie ako sadnúť si do relaxačného kresla a relaxovať od namáhavého pracovného dňa? Ležadlo sa perfektne hodí do akéhokoľvek prostredia a stále vyžaruje atmosféru posledných desaťročí. S dodatočnou stoličkou, ktorá vyvedie nohy hore, sa stane ešte pohodlnejším. Pri výbere perfektného relaxačného kresla s retro šarmom pre váš obývací priestor sa nechajte inšpirovať nasledujúcou klasikou dizajnu: Kreslo Womb od Aera Saarinena, kreslo pre vajíčka od Arne Jacobsena, kreslo do kresla Eames od Ray a Charlesa Eamesa.

Moderné trendy bývania v polovici storočia Drevený nábytok Polohovacie kreslo Príborníkové svetlá vyrobené z drevenej dyhy

3. Vyberte si retro svetlá s vlastným dizajnovým vyhlásením

Osvetlenie moderného štýlu v polovici storočia má sochársky efekt a je zároveň funkčné. Svetlami z tohto obdobia, ktoré dosiahli kultový status, sú napríklad závesné svetlá Bubble od Georga Nelsona a stojanová lampa Arco od bratov Castiglioni. Viacplameňový luster, stále nazývaný Sputnik, môže byť skvelým vrcholom v zníženom retro prostredí.

4. Založte si retro domáci bar

V 50. a 60. rokoch bol barový vozík nepostrádateľným kusom nábytku! Naozaj praktický a všestranný, teraz oslavuje svoj návrat a odnáša si obývačku. Servírovací vozík je možné použiť nielen ako minibar, ale aj ako malý odkladací stolík alebo ako úložný priestor na predmety každodennej potreby alebo dekoračné predmety!

Ak nemáte miesto na servírovací vozík, môžete zvoliť tento variant: Umiestnite štýlový podnos na retro príborník a naaranžujte naň pekné poháre na martini, koktailové obrúsky a podobne.

Retro obývacia izba 50. roky Používajte izbové rastliny ako elegantné retro obývacie doplnky

5. Používajte izbové rastliny ako elegantné retro bývanie

Ak ste vyrastali v 50. a 60. rokoch, pamätáte si na niektoré izbové rastliny, ktoré sme všetci mali doma? Kaučukovník Ficus Elastica je tu na prvom mieste. Rastlina bola taká populárna, že o nej spieval Frank Sinatra vo svojom singli „Veľké nádeje“. Ďalšími retro rastlinami sú luk konopný (Sanseveria), strom peňazí (Crassula ovata), monštrum a akékoľvek sukulenty alebo kaktusy. Zodpovedať musel aj štýl kvetináčov. Absolútne obľúbenými v interiéri v tej dobe boli kvetináče na nohách, ako ten známy americký Bullet Planter. Sadzač v štýle nábojnice stál bezpečne na kovovom statíve.

Prvky, na ktorých sa Mid-Century Modern darí, už poznáte. Ak chcete svojmu domovu dodať nový lesk so starým šarmom, nemôžete tento živý trend ignorovať!