Nábytok

Age Wood – 10 dostupných prostriedkov pre Vintage vzhľad

starnutie dreva povrch dreva-opotrebovaná-komoda-dekorácia-obraz-váza-sedačka

Chcete starožitné drevo cez noc? Kusy nábytku, ktoré vyzerajú ako dosť staré, majú zvláštne čaro a štýl a v určitom zmysle nesú predchádzajúci život. Ak chcete získať Doba drevená a dajte mu umelo používaný vzhľad, existuje veľa možností a techník, s ktorými vás v tomto článku zoznámime.

Vek dreva s domácimi prostriedkami

starnutie dreva drevená doska-podložka-modrá-pasta-sóda-voda-handrička-odmerka

Ak chcete dať svojmu nábytku alebo dreveným predmetom opotrebovaný povrch, existuje niekoľko domácich opravných prostriedkov, ku ktorým máte prístup. Aby mal drevo teplejší, rustikálnejší a tmavší vzhľad, môžete ho zafarbiť kávou.

Drevo starne s kávou

starnutie dreva, kávový vývar-farbenie-stôl-záhradný nábytok-kefa-plastová stolička-kontajner

Uvarte silnú kávu, nechajte lúhovať a vychladnúť. Potom zápar naneste na drevo a počkajte, kým káva úplne nevyschne. Potom oprášte drevený povrch a požadovaný vintage vzhľad je už dosiahnutý.

Drevo sivé so sódou bikarbónou

komoda na starnutie dreva-sivý-zvetraný-obraz-sklenený kontajner-košík-televízia

So sódou bikarbónou, ktorú bežne nájdete v každej domácnosti, dodáte drevu zvetraný vzhľad v krátkom čase. Použitím zmesi sódy bikarbóny a vody dodáte povrchu dreva typický sivý odliatok, ako keby slnko vybielilo materiál po dlhom státí vonku..

Drevo umelo starnite sódou bikarbónou

starnúca sóda-misa-vareška-drevená základňa-drážky-známky používania-škrabance

Výslednú pastu naneste na drevo a nechajte kus nábytku zaschnúť na slnku aspoň 6 hodín, ak to veľkosť a textúra predmetu umožňuje. Potom vysušenú hmotu oprášte a povrch umyte.

Nechajte drevo dozrieť oceľovou vlnou a octom

drevo-starnutie-ocot-oceľová vlna-murárske kefy-drevené dosky-stôl-domáce opravné prostriedky

Ďalším nekomplikovaným spôsobom starnutia dreva je kombinácia oceľovej vlny a octu. Oceľová vlna je dostupná takmer v každej domácnosti vo forme čističa panvíc. Nalejte kúsok oceľovej vlny a trochu jablčného octu do murárskej nádoby. Nechajte túto zmes stáť v uzavretej nádobe 24 hodín, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Určite intenzitu farby

drevo-starnutie-svetlo-tmavé-farbenie-dosky-kefa-nuansa-povrch dreva

Ak chcete lazúru intenzívnejšej farby, použite viac a jemnejšie oceľové vlny a nechajte zmes dlhšie odstáť. Hneď ako ocot v dôsledku chemickej reakcie nadobudne kovovú, sivú farbu, môžete špongiou natrieť drevo moridlom..

Plamenné drevo

starnutie dreva-plynový horák-plameň-čierna-svetlá-vrstva-horiaci-bodový popol

O niečo zložitejšia metóda, ako nechať drevo dozrieť, ale s ktorou sa dosiahne skvelý výsledok, je zapáliť hornú vrstvu dreva plynovým horákom. Drevo tu musí byť neopracované, inak môžu vznikať škodlivé pary. Tento variant spracovania dreva je vhodný pre drevené predmety, ktoré je možné umiestniť na ohňovzdorný povrch vonku. Drevo treba najskôr poriadne spáliť horákom, aby začalo dymiť. Na úhľadnú kefu tenkej vrstvy popola je možné použiť drôtenú kefu, až kým farba nebude nerovnomerná a objavia sa vyvýšeniny. To ukazuje zrno a dodáva drevu pekný, drsný a štruktúrovaný povrch. Povrch vyzerá prirodzene zvetraný.

Vek dreva – kefa s drôtenou kefou

starnutie dreva-umelý-nástroj-drôt-kefa-prichytenie-drevená doska-pracovňa

Ak vás metóda plameňa neláka, rovnaký efekt dosiahnete drôtenou alebo mosadznou kefou. Na väčšie povrchy môžete tiež získať nástavec na vŕtačku a použiť ho na prácu s drevom. Jednoducho prejdite vodorovne okrajom kefy po drevenom materiáli a dajte drevu požadovaný vintage vzhľad.

Umelé starnutie dreva – zanecháva stopy používania

nástroje na starnutie dreva-náradie-drôtená kefa-kladivo-ochranné okuliare-ochrana uší

Starý nábytok alebo drevené predmety vyzerajú opotrebovane, javia niekoľko známok používania a majú chyby. Aby drevo vyzeralo staré, môžete použiť nejaké náradie z vašej pracovne. Pomocou kladiva môžete napríklad vytvoriť hlboké drážky na povrchu dreva. Môžete tiež naraziť na uzáver fľaše kladivom a vytvoriť zaujímavé zárezy na dreve.

Dodajte mu starožitný vzhľad

kladivo na starnutie dreva-povrch-drevo-ihla-kov-výtlky-známky používania

Ak chcete v dreve napodobniť niektoré červie diery, môžete ihlou zasiahnuť povrch dreva, ktorý chcete ošetriť. Aby sa drevo poškriabalo, môžete pančuchu naplniť klincami alebo skrutkami a trafiť nimi drevo.

Drevo umelo starnite kovovou reťazou

starnutie dreva-kovová reťaz-matice-skrutky-škrabance-drevená doska-nerovná

Na poškriabaný a realisticky vyzerajúci povrch môžete použiť kovovú reťaz, ktorá je navyše vybavená skrutkami a maticami. Pri tomto variante musíte byť opatrní, pretože reťaz často cvakne a môže si poraniť ruku.

Nechať drevo opticky starnúť – rôzne možnosti

drevo-starnutie-stolny-vinobrany-kvapky-voda-voda-lazury-ryha-skrabance

V závislosti od toho, aký druh dreveného predmetu chcete starnúť, existujú samozrejme ďalšie techniky. Skvelým efektom napríklad na stoly sú malé prstene, ktoré na tmavších drevených plochách zanechá mokré sklo. Škrabané rohy získate napríklad malým dlátom.

Nechajte drevo chemicky starnúť

skúmavka na lúhovanie dreva-chemická látka-amoniak-voda-skúmavka

Účinok starnutia na dreve dosiahnete lúhom vyrobeným z amoniaku a vody alebo fajčením s amoniakom. Keďže zápach je veľmi silný a môže byť škodlivý, rozhodne musíte použiť respirátor alebo si na svoju stranu zaobstarať špecialistov.

V závislosti od druhu dreva sa dosahujú rôzne konečné výsledky

drevo-starnúce-zrnité-farby-rôzne-škrabance-známky používania

Výsledok po spracovaní dreva sa samozrejme líši od jedného druhu dreva k druhému, a preto sa odporúča predbežný test. Ak chcete nechať drevo starnúť, musíte vziať do úvahy, že poškodenie nemožno vrátiť. Začnite teda pomaly krok za krokom a v prípade potreby pridajte ďalšie preliačiny.