kúpeľňa

Alternatíva k obkladom v kúpeľni – nápady na praktické a ľahko udržiavateľné obklady stien

Biely mramor použite ako obklad na stenu a ako alternatívu k dlažbe v kúpeľni

Hľadáte alternatívu k dlažbe v kúpeľni? To naznačuje, že ste si už všimli nedostatky tradičných dlaždíc v kúpeľni. Ak je to tak, pravdepodobne vás zaujíma, ako je možný dizajn kúpeľne bez dlaždíc. Aj keď sú dlaždice samozrejmou voľbou pre väčšinu spŕch, mnoho ľudí ich považuje za zastarané alebo jednoducho príliš drahé. Našťastie namiesto obkladov môžete použiť kúpeľňové panely. Tieto nie sú zďaleka jediným prostriedkom na utesnenie sprchovacích stien, ktoré sú na trhu k dispozícii. Ak teda hľadáte alternatívu k dlažbe v sprche, tento príspevok vám môže pomôcť nájsť niektoré z najlepších možností.

Vodotesná alternatíva k dlažbe v kúpeľni

oddelený sprchovací kút so sklenenými dverami na podlahe a drevenými schodmi ako ozdoba

Keď renovujete kúpeľňu alebo iné mokré miestnosti obkladom stien, neexistuje nič ako trvanlivosť. Pokiaľ ide o kúpeľne, trvanlivosť je kľúčová. Vaša sprcha sa používa často. Bez ohľadu na to, aký typ tesnenia si vyberiete, trvanlivosť je to, čo hľadáte. Z tohto dôvodu sú sprchové panely a obklady stien v sprchách stále obľúbenejšie, pretože oproti obkladom ponúkajú niekoľko výhod.

Výhody alternatívy pre dlaždice v kúpeľni

dizajnová kúpeľňa so sprchovacím kútom a vzorovým dizajnom kúpeľne bez obkladov

Náklady na obklady do kúpeľne a obklady sa budú líšiť v závislosti od typu a značky tapiet, ktoré si vyberiete. Náklady ovplyvní aj výzdoba, farba a veľkosť dlaždíc. Ak si vyberiete porovnateľnú povrchovú úpravu a porovnáte svoj rozpočet v metroch štvorcových, sprchové zásteny a stenové panely môžu viac než držať krok, než začnete zvažovať náklady na lepidlo na dlaždice a škárovaciu hmotu. Aby sa však alternatíva k obkladom dostala na dobrú úroveň, je potrebný skúsený remeselník s dlhoročnými skúsenosťami.

zelený obklad steny s kvetinovými vzormi v retro štýle ako alternatíva k dlažbe v kúpeľni so sprchovacím kútom

To znamená, že musíte mať tiež špeciálne predchádzajúce znalosti na inštaláciu sprchových panelov. Je tiež jednoduchšie udržiavať tento typ obkladu stien. Možno budete môcť použiť všeobecnejšiu údržbu po inštalácii. Vzhľadom na veľkosť panelov je inštalácia tiež oveľa rýchlejšia. To znamená, že obkladač potrebuje aj menej času, čo ešte viac znižuje náklady. Na stenových paneloch v kúpeľni môže byť často nainštalovaná sprcha v ten istý deň, pretože nemusíte čakať, kým lepidlo na dlaždice a škárovacia malta vyschnú.

zrekonštruovať kúpeľňu a položiť malú dlažbu

Inštalácia obkladu do kúpeľne bez dlaždíc je navyše relatívne suchý proces. Naproti tomu obkladanie steny po príprave povrchu vyžaduje 2 mokré vrstvy lepidla na obklady a škárovanie po zaschnutí. To môže byť chaotický proces. Väčšina jednoduchých sprchových panelov vyžaduje iba lepidlo. Dodávajú sa v silikónovej trubici na pripevnenie panelu k stene.

Rozmanitosť v dizajne

Fototapeta ako obklad na stenu a alternatíva k dlažbe v kúpeľni so sprchovacím kútom

Odstránenie a výmena dlaždíc môže byť náročná úloha. Aj slušný obkladač si so sebou pri odstraňovaní starých dlaždíc odnesie polovicu. Tento proces si vyžaduje čas. Obklad na stenu je však možné nainštalovať na existujúce dlaždice, pokiaľ dlaždice nie sú nerovnomerné alebo už zo steny padajú. Ak teda máte záujem o výmenu obkladu, dá sa zo steny pomerne ľahko odstrániť.

betónové steny v kúpeľni s priečkou na WC a okenné obklady do kúpelne

Budeme úprimní, nepôjde o úplne jednoduchý proces, ale v porovnaní s obkladaním to môže vyzerať ako samozrejmosť. Starý ovládací panel môžete použiť aj ako šablónu pre nový. Je to užitočné vtedy, ak máte sprchu prispôsobenú pred oknom alebo iné funkcie v kúpeľni. Dlaždice vyzerajú skvele už pri prvej inštalácii, ale postupom času sa stávajú chaotickejšími. To platí najmä pre kĺby, ktoré svojou bielou farbou nežltnú iba v sprchovacom kúte. Áno, povrch môžete vyčistiť a nahradiť ho, alebo ho dokonca natrieť. Stále to však stojí čas a peniaze, zatiaľ čo sprchové panely vyžadujú iba jednoduché utieranie a povrchová úprava nezafarbí.

Vodotesné panely do kúpeľne

Fototapeta nad vaňou v rustikálnej kúpeľni s moderným dizajnom

Dlaždice v kúpeľni sú také obľúbené, že sa často považuje za jedinú možnosť. Takmer každá kúpeľňa bola obložená tak či onak. Neexistuje však iba jedna alternatíva k dlažbe v kúpeľni, ktorú by sme mohli nazvať obkladaním stien. V zásade sú tieto panely vodotesné a nahrádzajú dlaždice moderným a minimalistickým spôsobom. Sú to však skutočne dobrý nápad a lacnejšia alternatíva k obkladačkám v sprchovacom kúte, alebo skôr len prechádzajúci trend?

Lacná tabuľa do kúpeľne

dláždená kúpeľňa a vaňa so sprchovacím kútom vyrobená z lacných materiálov, ako je plast

Najlacnejšie plechy na trhu sú vyrobené z plastu, ako aj dvojstenné plechy. Nie sú tak postavené ani trvanlivé ako drahšie možnosti, čo sa dá očakávať. Povrch lacnejšej tabule je buď potlačený alebo prilepený k plastu, ktorý podľa nášho názoru nie je taký odolný. Jasnými výhodami výberu lacnejšej nástennej dosky do vašej kúpeľne sú logicky náklady. Nevýhodami sú však potenciálne skrátená životnosť a celkový vzhľad povrchu. S takýmto povrchom dostanete skutočne to, za čo zaplatíte. Táto možnosť tiež nie je taká robustná, pretože takéto panely sa spoliehajú na hrúbku steny a omietky, ktoré však nie sú vždy ideálne..

Kvalitatívne varianty

Skombinujte vzorované stenové panely s mramorovou omietkou pre návrh kúpeľne

Ak chcete použiť stenové panely ako vysoko kvalitnú alternatívu k obkladom v kúpeľni, na trhu je veľa možností. Drahšie stenové panely môžu byť vyrobené z preglejky odolnej voči vode a varu. Doska je hrubá približne 10 alebo 11 mm a má a Laminát vhodný na steny. Je to podobné ako kuchynská pracovná doska. Ďalším prevedením je tabuľa vyrobená z recyklovaného výrobku, ktorý je možné ponoriť do vody, a napriek tomu nič neabsorbuje. Táto doska má tiež laminát na prednej strane.

alternatíva k dlažbe v stene kúpeľne z hnedého mramoru a sprchovej kabíny zo skla oproti bielej vani

Tento typ sprchovej zásteny má rovnakú hrúbku ako ostatné panely, ktoré navrhujeme. V oboch verziách sú nástenné dosky hrubšie, ťažšie a robustnejšie ako lacné plastové steny. Budete si tiež istí, že vytvoríte stabilnejšiu stenu, keď sa plastové fólie ohýbajú a pohybujú. Väčšina výrobcov tiež poskytuje dlhodobú záruku na obe tabule, aby ste získali údaj o kvalite. Je to teda variant, ktorý rozhodne stojí za zváženie.

Obklady stien bez obkladov

Nástenné panely mramorová omietka do kúpeľne so sklenenou priečkou

Hlavným dôvodom, prečo veľa ľudí obľubuje tabuľu, je to, že nevyžaduje škárovaciu hmotu. To je plus pre každú kúpeľňu, pretože škárovacia hmota sa môže časom zafarbiť, a preto si vyžaduje väčšiu údržbu. Je to tiež čistejší vzhľad vašej kúpeľne bez nepríjemných línií škárovacej hmoty. Z tohto dôvodu si mnohí pri rekonštrukcii kúpeľní vyberajú vodotesné nástenné dosky.

malý sprchovací kút s dizajnovými kúpeľňovými obkladačkami namiesto obkladov

Čistenie steny v kúpeľni bez obkladov je tiež oveľa jednoduchšie. Pri čistení obkladov stien v kúpeľni musíte veľa času venovať predovšetkým škárovaniu. Nástenný panel, naopak, nemá žiadne alebo len veľmi málo spojov. Okolo okrajov panelu je iba silikónová čiara, ktorá utesňuje medzeru k stene. Takúto sprchovú zástenu je možné dokonca použiť aj v saune a je perfektná do veľmi vlhkého prostredia.

Akrylové panely v kúpeľni

akrylátové panely v kúpeľni v tmavošedých odtieňoch kontrastujúcich s vaňou

Akrylátové sprchové panely dodajú vašej sprche hladký a bezproblémový vzhľad. Tieto akrylové dosky sú tiež odolné a väčšinou sú vystužené sklenenými vláknami. Vzhľadom na ich bezšvovú povahu je menšia pravdepodobnosť poškodenia vodou a netesností pozdĺž línií švov a v základoch vašej kúpeľne..

svetlo modrý dizajn steny v sprchovacom kúte z akrylových panelov a bielej sprchovej vaničky v dizajnovej kúpeľni

Akryl je teda vynikajúcou možnosťou pre sprchové kabíny. Je odolný voči poškriabaniu, poškriabaniu a rozbitiu a je tiež malá pravdepodobnosť vzniku plesní na paneloch alebo za nimi. Akryl je tiež neporézny materiál, a preto úplne odpudzuje vodu a nečistoty, takže vaša sprcha zostane celý život čistá a moderná. Akrylová stena preto ponúka ideálnu voľbu pre trvalé obklady stien v porovnaní s obkladmi do kúpeľne a tiež sa rýchlo montuje.

Mramorová omietka do kúpeľne

moderná kúpeľňová alternatíva k obkladovej mramorovej stene

Ak hľadáte inú, na mieru vyrobenú možnosť vodotesnosti sprchy, mramor je tou správnou cestou. Tento stavebný materiál je o niečo drahší ako ostatné, ale dá sa nádherne tvarovať a sekať podľa vášho vkusu. S náležitou starostlivosťou je mramor materiálom, ktorý úspešne odolá celoživotnému oderu, trieskam, vyblednutiu alebo poškriabaniu. Je tiež 100% odolný voči plesniam. Napriek nákladom je mramor vynikajúcou odrodou, ktorá môže okamžite zvýšiť hodnotu vášho domova.

Drevená stena v kúpeľni

Elegantne zariadená kúpeľňa s dreveným obkladom a vaňou

Aj keď drevo nie je štandardným materiálom na obklady stien v sprchách, ponúka mimoriadne moderný vzhľad pre každú kúpeľňu. V ideálnom prípade by sa drevené panely mali používať ako sprchový kryt napríklad pre vaňu, ktorý je možné namontovať na betónové dosky alebo dlaždice. Drevená stena je tiež univerzálnym materiálom, pretože ju môžete rezať a tvarovať pre akúkoľvek veľkosť sprchy. Je tiež odolný a ponúka skutočne trvanlivú alternatívu k dlažbe v kúpeľni so sprchovacím kútom. Pri inštalácii však zaistite utesnenie všetkých spojov silikónom, aby ste predišli úniku a tvorbe plesní medzi a za panelmi.

Kamenná živica ako alternatíva k dlažbe v kúpeľni

kamenná živica ako alternatíva k dlažbe v kúpeľni s malou veľkosťou

Kamenná živica je skvelou alternatívou k sprchovým dlažbám, pretože je neuveriteľne pevná, odolná a hladká. Vydrží celý život a určite bude stáť za to počiatočnú investíciu, keď viete, že už nikdy nebudete musieť obkladať. Je 100% odolný voči prasklinám, trieskam, oderu a plesni a v porovnaní s inými materiálmi ponúka na nohách teplejší pocit. Z tohto dôvodu, ak žijete v chladnejšom podnebí, je kamenná živica veľmi dobrou možnosťou. Uistite sa však, že do sprchovej vaničky vyberiete štruktúrovaný kameň, aby ste predišli kĺzaniu.