Kuchyňa

Kľučky, pánty kuchynskej skrinky a ďalšie – Prehľad možností pre vybavenie skrinky

Kuchynský moderný ostrov s drezom, biele nástenné jednotky na dosku, bezúchytkové

Hovorí sa, že dobrý dizajn je v detailoch. A pokiaľ ide o nábytkové kovanie a požiadavky na vybavenie kúpeľní a kuchýň, musíme súhlasiť. Nové úchytky kuchynskej linky dodávajú vašej kuchyni nový vzhľad, pričom použitie určitého typu závesu môže otváranie a zatváranie dvierok skrinky urobiť pohodlnejším a funkčnejším. Určite stojí za to pozrieť sa na možnosti vybavenia šatníka. Náš sprievodca by vám mal ponúknuť dobrý úvod do témy a tiež by vám mal uľahčiť plánovanie kuchyne snov.

Časť I: Úchytky kuchynskej linky

Úchytky kuchynskej linky k nerezovej oceli Push to open Megnetschnäpper

Existuje množstvo úchytiek kuchynských skriniek s rôznymi názvami, ale najbežnejšie sú gombíky, zapustené držadlá, držadlá luku a tyče. Kuchynské skrinky bez držadiel sú v dnešnej dobe tiež veľmi obľúbené. Popis „kuchýň bez úchytiek“ však zahŕňa rôzne riešenia, ako sú profily rukovätí, lišty rukovätí alebo západky. Viac sa o tom dozviete neskôr.

Gombíky kuchynskej linky

Gombíky do kuchynskej skrinky medené biele čelá matná pracovná doska antracitový kremenný kameň

Na skrinky a zásuvky sa najčastejšie používajú gombíky, ktoré sú upevnené jednou skrutkou. Nábytkové gombíky sú vyrobené z rôznych materiálov vrátane mosadze, zinku, nehrdzavejúcej ocele, bronzu, skla, kryštálu, plastu, porcelánu, dreva a ďalších prírodných a umelých materiálov. Napriek tomu, že majú rôzne tvary a veľkosti, v dizajne pre pohodlie a ergonómiu sa vyhýbajú ostrým hranám.

Tyčové držadlá

Tiahla do kuchynskej skrinky nerezová žulová pracovná doska sivá

Ďalšou variantou úchytiek pre kuchyne sú úchytky, ktoré sú pripevnené k čelám dvierok skrinky dvoma alebo viacerými skrutkami. Možno máte skúsenosti, keď ste chceli vymeniť staré úchytky skrinky za nové, aby ste zistili, že rozstup otvorov nevyhovuje. Nebojte sa – nie ste sami! To sa často stáva, pretože vzdialenosť medzi dvoma skrutkami sa líši v závislosti od typu, výrobcu a ďalších faktorov.

biele kuchynské fronty vstavaná rukoväť do umývačky riadu bez úchytiek

Niektoré držadlá sú špeciálne navrhnuté pre predné časti kuchynských liniek, v ktorých sú nainštalované spotrebiče ako chladničky alebo umývačky riadu. Na rozdiel od bežných skríňových úchytiek musia byť tieto robustnejšie, pretože sa používajú oveľa častejšie. Po otvorení dverí chladničky nastane takzvaný sací efekt, takže musíte silnejšie ťahať. Tiež pravdepodobne otvárate chladničku častejšie ako väčšinu skriniek vo vašej kuchyni. Preto sú mnohé úchytky pre skrinky so vstavanými spotrebičmi väčšie, širšie alebo hrubšie ako ostatné.

Rukoväte škrupiny

Výsuvy kuchynskej skrinky Shell zvláda čierne vodidlá zásuviek

Klenuté škrupinové rukoväte, nazývané tiež škrupinové rukoväte, patria k najobľúbenejším nábytkovým úchytkám. Sú namontované zapustenou rukoväťou nadol a dajú sa ľahko uchopiť jedným alebo viacerými prstami. Pretože zakrivenú kovovú rukoväť je možné nainštalovať iba v jednom smere, používa sa hlavne na zásuvky a vysoko postavené výsuvy..

Frézované zapustené úchytky

Kuchynská zásuvka zvládne predné frézované výklenky

Ďalším obľúbeným spôsobom otvárania skriniek bez použitia bežných držadiel alebo gombíkov sú výrezy v kuchynských frontoch. Môžu sa často nachádzať v kuchyniach na mieru, kde je požadovaný minimalistický vzhľad alebo kde je rozpočet obmedzený. Výrezy môžu mať rôzne tvary a sú často navrhnuté tak, aby sa dali jednoduchšie otvárať.

Kuchynské fronty bez rukovätí – rôzne varianty bez rukovätí

Bezúchytkové kuchynské podstavce Frézovaný nástenný držiak Tip-On

Kuchyne bez rukovätí sú v súčasnosti obzvlášť obľúbené. Zaujmú nielen svojim elegantným vzhľadom, ale je aj jednoduchšie sa o ne starať. Predné strany sa oveľa jednoduchšie čistia a lepšie vyjadrujú. Tu sú k dispozícii rôzne možnosti dizajnu:

Tip na / Stlačením otvorte / Snap catch

Tip-On alebo Push-to-open je pružinový mechanizmus na otváranie a zatváranie bezúchytkových dverí skrinky. Na jeho otvorenie stačí jemný tlak na určitý bod vpredu. Skrinku zatvoríte jednoduchým zatlačením, kým sa neozve jemné „cvaknutie“. To znamená, že pružina je späť vo svojej zaistenej polohe.

Kuchynská moderná čierna biela push to open tyčové úchytky držadiel

Elektronická servisná technológia

Vďaka tejto inovatívnej technológii sa dvere otvárajú vďaka veľmi citlivému senzoru. Vždy však existuje riziko, že sa omylom dotknete zásuvky a tým spustíte mechanizmus. Tento systém je obzvlášť užitočný pre nástenné skrinky.

Kuchynská skrinka, úchytky frézované zapustené

Frézované vybranie rukoväte

Okrem mechanizmov vyklápania existujú aj ďalšie alternatívy k držadlu. Zapustené úchyty zabudované v prednej časti sú stále obľúbenejšie. Do dosky je vyfrézované vybranie a zakryté hliníkovou rukoväťou. Profily držadiel môžu buď sledovať farbu prednej strany, alebo môžu byť nastavené kontrastne.

Rukoväť profil profilu medené matné biele čelá

Pásy úchytky kuchynskej linky z nerezového dreveného čela

Mimochodom, lišty rúčok z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele je možné nielen inštalovať v jednej rovine, ale je možné ich použiť aj klasicky ako držadlá. V tomto variante sú namontované na zadnej strane dverí skrinky.

Časť II: Závesy a kovania kuchynskej linky

Kuchynská skrinka bez držadiel svetlo šedá Push to open zapustené úchytky

Pri výbere kuchynských skriniek by ste nemali dbať len na estetiku čiel, ale aj na kvalitnú hardvérovú technológiu, aby dvere, klapky alebo výsuvy fungovali bez problémov..

Skryté pánty

Každá kuchynská skrinka, ktorú je možné otvoriť dverami, má skryté pánty. Sú k dispozícii v rôznych typoch závesov, ktoré označujú polohu dverí k kuchynskému korpusu. Základné typy upevnenia pre skryté závesy sú:

  • Súčasná zastávka – dvere sú pred telom
  • Centrálna nástenná zarážka – dvoje dvere sú namontované na centrálnej stene
  • Vnútorný príplatok – dvere sú v rámci jedného tela

Bezúchytkové kuchynské drevené čela, zapustené úchytky, biela pracovná doska

Dnes sa prevažne používajú trojrozmerné nastaviteľné pánty. Majú väčšie uhly otvorenia a umožňujú optimálny prístup do vnútra skrinky. Bežné sú tlmiace prvky, ktoré zaisťujú jemný proces zatvárania. Systém tlmenia softclose je buď neviditeľne integrovaný v ramene závesu, alebo je možné ho dodatočne namontovať.

Kuchynská nerezová mašľa s mašličkou z bieleho dreva antracit

Otváracie mechanizmy pre nástenné skrinky

Výťahové kovania sa používajú hlavne pre horné a horné skrinky. To znamená, že priestor v kuchynských skrinkách je možné plne využiť. V závislosti od uhla otvorenia a polohy dverí je potrebné rozlišovať medzi zdvíhacím kovaním, zdvíhacím kovaním, zdvíhacím chlopňou a kovaním na zavesenie..

Časť III. Vodítka zásuviek

Typy zásuviek do kuchynskej skrinky

Nakoniec, vybavenie kuchynskej skrinky obsahuje vodiace systémy, ktoré umožňujú plynulé otváranie a zatváranie výsuvov a zásuviek. Zásuvkové lišty sú k dispozícii vo verziách s bočnou, strednou a spodnou konštrukciou podľa toho, koľko miesta je medzi zásuvkou a nástennou jednotkou. Rôzne zásuvkové lišty sa líšia aj nosnosťou.

Vodítka zásuviek obsahujú:

  • Vedenia pod podlahou – sú neviditeľne namontované pod zásuvkou
  • Vodiace kladky – majú nylonové valčeky a sú vedené v kovovom vodidle.
  • Guľôčkové vedenia (teleskopické bežce) – sú obľúbené kvôli svojej malej inštalačnej šírke.
  • Rámové vodiace systémy – umožňujú nastavenie zásuviek pomocou špeciálnych možností.

Výsuvy kuchynskej skrinky tyčové úchytky z nerezovej ocele vpredu

Všetky typy sú k dispozícii ako úplné aj čiastočné rozšírenie. Plný výsuv poskytuje prehľad a prístup do najvzdialenejšieho rohu zásuvky a je ideálnym riešením vybavenia pre ergonomickú kuchyňu. Čiastočné predĺženie je však lacnou alternatívou k úplnému predĺženiu a funkčne sa sústreďuje na to podstatné.

Lišta do kuchynskej linky, čierna mramorová doska z umývačky riadu z nehrdzavejúcej ocele

Dúfame, že náš sprievodca úchytkami kuchynskej skrinky, závesmi a sprievodcami zásuviek bude užitočnou pomôckou pri plánovaní vašej kuchyne snov. Funkčné skrinky podporujú vaše pracovné procesy v kuchyni a ponúkajú dostatočný úložný priestor, aby ste mali vo svojej kuchyni vždy prehľad.

Úchytky z hliníkových čiernych matných čiel, drevená pracovná doska