Koberce a rohože

Moderný koberec vyrobený zo starých tenisiek zdobí nový vlajkový obchod Adidas v Paríži

Moderný koberec rôznych variantov pruhovaný polkruhový obdĺžnikový

Talentovaná holandská návrhárka Simone Post nedávno predstavila svoj najnovší nápad na recykláciu. V mene globálnej spoločnosti Adidas a v spolupráci s nemeckou spoločnosťou I: CO zrecyklovala použité tenisky a vyrobila z nich látku. Nakoniec vznikol moderný koberec, ktorý teraz bude zdobiť nový vlajkový obchod Adidas v Paríži.

Moderný koberec vyrobený zo starých tenisiek: Recyklácia použitej športovej obuvi je veľkou výzvou

Moderný koberec vyrobený z recyklovaných materiálov

Športová obuv a tenisky sú v dnešnej dobe také obľúbené, že prakticky každý druhý človek vlastní aspoň jeden pár. Ich likvidácia však predstavuje pre výskumníkov veľkú výzvu. Zlikvidovať staré tenisky je obzvlášť ťažké, pretože sú vyrobené z rôznych materiálov (tkanina, plast, guma atď.). Najprv sa musia oddeliť, aby sa potom dali recyklovať. Táto nepostrádateľná predbežná fáza veľmi komplikuje proces recyklácie.

moderný koberec sivý pruhovaný svetlý tmavý recyklovaný

Nemecká spoločnosť I: CO však našla riešenie a pred niekoľkými rokmi zaviedla systém pre procesy automatického rozpoznávania. Táto technická inovácia umožnila efektívny návrh postupov prípravy. Obuv sa najskôr demontuje na svoje súčasti v špeciálnom recyklačnom závode. Z toho získané materiály sa potom spracujú na granule a rozdelia sa do troch skupín: textil, tvrdé plasty a mäkké plasty.

Moderný koberec vyrobený zo starých tenisiek presviedča minimalistickým vzhľadom

moderný koberec staré tenisky Adidas recyklácia

Prvý koberec, ktorý Simone Post vyrobila, bol sivý. Návrhár zistil, že to nie je obzvlášť krásne a dokonca ani trochu nudné. Po niekoľkých pokusoch sa jej podarilo vytvoriť dva rôzne odtiene šedej: antracitovú a holubičiu sivú. Z týchto dvoch farieb vytvorila pruhovaný koberec, ktorý púta pozornosť svojim zdržanlivým, minimalistickým vzhľadom. Pri bližšom skúmaní sa však ukáže ako farebná kráska: granulát žiari v rôznych farbách, ako je ružová, modrá alebo béžová. Konečný výsledok rozhodne považujeme za fascinujúci. Je to perfektný príklad toho, ako sa zo starých výrobkov dá recyklácia urobiť zaujímavý nový materiál.

Moderný koberec zdobí Adidas Flagstore

Moderný koberec recyklujúci staré tenisky

moderný koberec nápady na recykláciu Adidas

Projekt od Studio Simone Post v spolupráci s Ja: CO