Koberce a rohože

Etnické koberce prinášajú do interiéru rôzne motívy a farby

etnický koberec spálňa boho chic zariadenie

Koberec štruktúruje miestnosť a pôsobí domácky. Nečudo, že sa v dnešnej dobe stalo nepostrádateľnou súčasťou interiérov. A hoci v posledných rokoch miestnosti zdobia modely v jednoduchých farbách, v roku 2018 sa úspešne etabloval nový životný trend. Etno koberec je farebný a s exotickými, pestrými motívmi. V článku sa môžete dozvedieť, čo tento pojem vlastne znamená, ako je takýto výrok inscenovaný v interiéri a aké farby sú vhodné pre interiérový dizajn. Ponúkame tiež niekoľko užitočných rád, ako si môžete správnu veľkosť koberca určiť sami. Nechajte sa inšpirovať nábytkovými nápadmi a vneste do svojich štyroch stien trochu exotického šarmu.

 Etnický koberec – čo vlastne tento výraz znamená?

etno koberec geometrické motívy pestré farby dúhy

Etno koberec je veľmi obsiahly termín, ktorý je odvodený z anglického slova „etnický“. Historici v skutočnosti nesúhlasia s tým, kedy bol tkaný prvý koberec – predpokladá sa však, že prvé viazané koberce pochádzajú z Orientu a Ázie. Dôkazom toho je koberec Pasyryk, ktorý pochádza z obdobia okolo roku 500 pred Kristom. Bol zauzlený. Umenie uzlovania postupne rozvíjali kočovné kmene a vznikali nápadité motívy. Prvé ručne tkané modely boli vyrobené výhradne pre súkromné ​​použitie – bohato zdobené vzory ukazujú súčasný vkus a kreativitu umelcov. Určité témy možno nájsť znova a znova – všetky vzory boli spočiatku inšpirované flórou a faunou, ale postupne začali koberce zdobiť určité symboly. Sám ste fascinovali Alexandra Veľkého, ktorý priniesol do Európy niektoré varianty.

etno koberec obývacia stena polička sedačka hala podlaha

Pôvodne „etnický koberec“ bol koberec, ktorý bol vyrobený podľa výrobných techník kočovných kmeňov v Ázii a Oriente. Potom niektorí podnikatelia začali zdobiť svoje modely postavami a motívmi indiánov v Severnej a Južnej Amerike. Nakoniec sa tieto návrhy v poslednej dobe tešia veľkej obľube v Brazílii, Argentíne a Mexiku. V dnešnej dobe teda tento výraz zahŕňa niekoľko regiónov sveta. To označuje akýkoľvek model, ktorý je ovplyvnený nomádskou kultúrou.

Etnický koberec – aký je rozdiel medzi európskymi modelmi?

etnický koberec obývacia izba nápady na sedenie dvojmiestna sedačka

Na rozdiel od Orientu a Ázie, kde ručne tkané koberce stále tvoria veľkú časť výroby, sú koberce v Európe strojovo tkané len od 19. storočia. Ako látky sa hojne používa zamat, velúr a plyš. Ozdoby vykazujú podobnosť s orientálnymi modelmi, najmä pokiaľ ide o predmet – na európskych modeloch možno nájsť kvety, zvieratá a dokonca aj budovy. Ale zatiaľ čo etnický koberec predstavuje štylizovanú estetiku, európske interpretácie sú nádherne a honosne zdobené.

V každom prípade kategória „Ethno Chic“ zahŕňa koberce v niekoľkých rôznych štýloch. Ponúkame vám prehľad.

Etnický koberec z Južnej Ameriky vyžaruje pôvab vidieckeho štýlu

pletený sedací vak na etno koberec

Etnický koberec z Južnej Ameriky možno rozpoznať predovšetkým podľa farebnej schémy – ohnivá červená, ružová, žltá a tmavomodrá tvoria atraktívny súbor. Vzory sú väčšinou geometrické, inšpirované motívmi, ktoré zdobili pončo Indiánov. Vyrobili ste si vlastné oblečenie a potom ste ho použili ako podlahovú krytinu alebo strop. Modely sú preto tkané na plocho, dajú sa ľahko prať v práčke a tkaninou aj hrúbkou pripomínajú skôr prehoz na posteľ. V Brazílii a Argentíne, mimochodom, koberce sú stále väčšinou ručne vyrobené. V ideálnom prípade je dizajn jedinečný a odráža postoj výrobcu k životu.

etno koberec pod jedálenský kút nápady zariadenie

A takto sú v obývačke predstavené koberce z Južnej Ameriky: vyrezávajú obzvlášť dobrú postavu v zariadení v štýle moderného vidieckeho domu. Spolu s rustikálnym dreveným stolom s kovovými nohami, dizajnovými kreslami v jednoduchom škandinávskom vzhľade a kovovou závesnou lampou tvoria pohodlný jedálenský kút s vidieckym šarmom. Vašou úlohou je pridať do inak jednoduchého dizajnu bielej miestnosti farebné škvrny. Dávajú akcenty a vždy prídu na rad. Osvedčujú sa však aj ako funkčný doplnok interiéru – sú protihlukové, a tak sa perfektne hodia na zvukovú izoláciu cez dosku podlahy. A ak hrúbka koberca jednoducho nie je dostatočná, dizajn je možné kombinovať aj s kobercom s krátkym vlasom (pozri fotografiu vyššie).

Etnický koberec s vyblednutými farbami napodobňuje prvé orientálne koberce

nápady na orientálne zdobenie etnických kobercov

Mimochodom, nedávno sa úspešne etabloval nový model etnických kobercov – návrhy sú inšpirované prvými orientálnymi kobercami. Vyblednutá farba vytvára vizuálne prepojenie medzi pôvodnou a novou interpretáciou. Rovnako ako pred 2000 rokmi sú na výber tri rôzne skupiny motívov – vzory sú buď geometrické, kvetinové alebo figurálne. V prvej skupine tvorí niekoľko čiar v strede geometrické obrazce ako kosoštvorce, trojuholníky a štvorce, ktoré rozdeľujú koberec na 6 až 9 oblastí. Druhá skupina reinterpretuje myšlienku raja plynulými líniami a kvetinovými motívmi. Tretia skupina je inšpirovaná historickými udalosťami a odráža určité mýtické scény.

nápady na etnický koberec vintage spálňa

A tak sú dnes koberce predstavené v orientálnom štýle – dodávajú dotváranie vintage nábytku. V spálni, hneď vedľa postele s baldachýnom a ošúchanou elegantnou komodou, koberec s krátkymi vlasmi automaticky priťahuje pozornosť.

etno koberec vyblednuté farby starý vzhľad

Ale tiež sa rýchlo stane pútačom pozornosti v obývacej časti. Navyše vizuálne oddeľuje sedaciu časť od kuchyne s priľahlou jedálenskou časťou a týmto spôsobom dodáva otvorenému priestoru štruktúrovaný vzhľad..

Marocký etnický koberec kombinuje tradíciu a modernosť

etno koberec vyblednuté farby orientovaný vzhľad

Kým koberce sú bohato zdobené v orientálnom štýle, marocké textílie sú zámerne udržiavané diskrétne. Tri alebo maximálne štyri farby – alebo jedna farba v rôznych odtieňoch – dodávajú návrhom elegantný vzhľad. Oranžová, žltá, ohnivo červená a predovšetkým azúrová modrá sú súčasťou marockého štýlu bývania. Presne výrazná paleta a vzory, ktoré sú umiestnené v strede a sú obklopené okrajom, sa stali ochrannou známkou marockej výroby..

etno koberec kožená sedacia lampa modrá farba ťavy

Marocký koberec má tradične rozmery najmenej 4 x 6 metrov – a je preto zvyčajne príliš veľký na obytné priestory v Európe. Bežci pred rohovou sedačkou alebo pod jedálenským kútom slúžia ako náhrada väčšieho pohodlia. Obzvlášť dobrú postavu vytvárajú v eklektických interiéroch, kde sú látky, nábytok a farby kombinované podľa trendu kombinovania..

etno koberec drevený stôl vintage stoličky

Moderný etnický koberec z Ázie v centre pozornosti

etno koberec sedacia súprava vintage zrkadlo

Pôvodne tkáči v Ázii napodobňovali orientálny štýl z Ďalekého východu – postupne si však vytvorili vlastný štýl. Treba spomenúť, že napríklad tradičné koberce v Indii sa výrazne líšia od kobercov v Číne alebo Thajsku. Pokiaľ ide o moderný vzhľad návrhov, väčšina výrobcov súhlasí – ponúkajú štýl obmedzený na to podstatné, kde sa určité motívy opakujú znova a znova a vytvárajú harmonický celkový obraz. Materiál – panenská vlna odpudzuje nečistoty a ukazuje sa ako mimoriadne odolný. Dokonca aj veľkí výrobcovia ako Ikea neodolali šarmu a jednoduchej elegancii ázijských vzorov.

etno koberec krbové kreslo sedací vak kvetinový vzor

Pretože koberce majú veľmi jednoduchú farebnú schému, môžu byť usporiadané rôznymi spôsobmi, a preto sú považované za všestranné. V nižšie uvedenej fotogalérii nájdete niekoľko ukážok úspešných kombinácií farieb a materiálov – nechajte sa fascinovať etnickým kobercom!

etnický koberec geometrické motívy aztéci

etnický model koberca vyblednutej farby boho obývacia izba

kožená sedacia súprava na etnický koberec

etno koberec biele skrine lauefer

etno koberec geometrické motívy ovplyvnené Južnou Amerikou

etno koberec, koberec s krátkym vlasom, motívy prírody