Dom a záhrada

Správna starostlivosť o jesenne kvitnúcu kaméliu – to potrebuje pekný ker

Kamélia je bezpochyby jednou z najobľúbenejších kvetov, pretože upúta nádhernými kvetmi. Obvykle kvitne koncom zimy alebo na jar, existujú však aj odrody, ktoré svojou rozkvitnutou nádherou zaujmú už na jeseň. Jednou z takých jesenne kvitnúcich kamélií je kamélia Sasanqua (Camellia sasanqua). Dnes vám predstavíme tento skvostný exemplár a vysvetlíme, čo rastlina potrebuje, aby sa cítila dobre.

Jesenná kvitnúca kamélia – zaujímavosti o kráse

Odkiaľ pochádza kamélia Sasanqua??

V prípade kamélií Sasanqua zmiešajte kyslú pôdu s pôdou rododendronu

Jesenne kvitnúca kamélia pochádza aj z južného Japonska a Číny, teda z Ďalekého východu. Rastlina tam uprednostňuje horské svahy, kde tvorí celé húštiny a zdobí ich snovými kvetmi.

Vlastnosti rastliny

Jesennú kaméliu strihajte striedmo, len ak je to potrebné

To, že kvitne sú nádherné, ako sme už uviedli. Dorastajú do 7 cm a ako už názov napovedá, objavujú sa na jeseň. Počítajte teda s tým, že táto kamélia bude kvitnúť od septembra do novembra. Farby sa pohybujú od bielej cez ružovú až po červenú a vyžarujú tiež jemnú, ale zároveň výraznú vôňu. Aj keď je rastlina vo všeobecnosti veľmi bohatá, jednotlivý kvet kamélie sám o sebe nemá obzvlášť dlhú životnosť. Vizuálne sa kvety môžu líšiť nielen svojou farbou. Existujú aj jednoduché, polodvojité a dvojité kvety, ale všetky sú okrúhleho a symetrického tvaru.

the listy sú oválne a kožovité, majú výraznú zelenú farbu a lesklý vrch a sú asi 5 cm vysoké. Charakteristický je aj zúbkovaný okraj a zužujúci sa tvar.

Camellia sasanqua musí byť chránená pred chladom rúnom

Po odkvitnutí sa objavia malé ovocie s veľkosťou 3 cm, ktoré sú sfarbené do zelena až červena. Tu sa vyvíjajú semená, ktorých olej je veľmi obľúbený. Nepoužíva sa len v kozmetike, ale používa sa aj v kuchyni.

Olej zo semien kamélií Sasanqua je jedlý a veľmi obľúbený aj v kozmetike

Jesenná kvitnúca kamélia je okrasný ker výška až 5 metrov. Vaše jednotlivé vetvičky a konáre sú dosť jemné a jemné a elegantne visia, takže krík v každom ohľade skutočne upúta pozornosť. Mladé výhonky sa tiež často používajú na prípravu čaju.

Jesenná kvitnúca kamélia – umiestnenie a starostlivosť

Správna starostlivosť o jesennú kaméliu - tipy na umiestnenie, vodu a hnojivo

Je zrejmé, že keď si kúpite jesennú kaméliu, musíte nájsť aj tú správnu Poloha starostlivosť, ktorá vyhovuje ich potrebám. Ktorý to je? Napriek tomu, že sú moderné odrody menej citlivé na chlad, mali by ste sa ubezpečiť, že rastlina dostane v záhrade miesto, ktoré ju chráni pred vetrom a tiež pred zimným slnkom. Na zvolenú odrodu sa opýtajte v škôlke alebo v záhradnom centre – niektoré potrebujú chladné zimovisko, ako napríklad čiastočne zatienenú zimnú záhradu, iné postačujú hrubou vrstvou mulča a termálneho rúna pri teplotách pod mínus 10 stupňov. Aby jesenná kamélia mohla priniesť veľa kvetov, potrebuje v lete slnečné miesto, ale tam, kde je chránená pred silným poludňajším slnkom.

Starostlivosť o rastliny pre hobby záhradníkov - kúpte si okrasné kríky a vysaďte ich do záhrady

Z poschodie by mala byť mierne kyslá a bohatá na humus. Na to môžete pripraviť pôdu pred výsadbou kamélie. Vykopte jamku a zmiešajte pôdu so špeciálnou rododendronovou zeminou. Jesennú kvitnúcu kaméliu umiestnite do zamýšľaného výsadbového otvoru a zasypte ju zeminou.

Ako sa starať o svoj šperk

Camellia sasanqua potrebuje chránené miesto v záhrade

do vody Jesenne kvitnúcu kaméliu berte pravidelne, ale dbajte na to, aby nedošlo k premokreniu. To rýchlo vedie k hnilobe koreňov a tvorbe plesní, ktoré poškodzujú rastlinu a spôsobujú jej odumieranie. Voda by tiež nemala byť príliš tvrdá. Najlepšie je dažďová voda. The Hnojenie uskutočniť. Svoju kaméliu môžete prihnojiť od konca jari do konca leta.

Jesenná kamélia v bielom s bohatými kvetmi do záhrady

Jesennú kvitnúcu kaméliu môžete použiť podľa potreby rezať. Celkovo nie je potrebné pravidelné prerezávanie, ale môžete kvitnúť dlhé výhonky po odkvitnutí. Môžete tiež odstrániť divoké výhonky. Väčší rez by ste mali vykonávať iba na starších rastlinách a ani vtedy by ste to nemali preháňať. Najlepšie je vykonať takéto prerezávanie iba každých niekoľko rokov a iba na malých častiach výhonkov.

Ružová jesenná kamélia s otvorenými kvetmi a žltým peľom

Ako väčšina rastlín, aj jesenná kvitnúca kamélia môže, samozrejme, vyrásť Choroby a škodcovia byť zamorený. Ušľachtilý hmyz, strapky, weevily, ale aj mor kamélie a iné hubové choroby môžu vašu rastlinu poškodiť a oslabiť. Je dôležité včas ich identifikovať a liečiť.

Kamélia na jeseň s dvojitými kvetmi v ružových a tmavých listoch