Dom a záhrada

Presádzanie izbových rastlín – jednoduchý sprievodca a praktické tipy pre zdravý rast

Presádzanie izbových rastlín do bielych keramických kvetináčov usporiadalo do obývačky zelené rastliny

Denné svetlo jari a leta je pre rastliny ako raketové palivo. V tejto dobe preto môžete svoje izbové rastliny repotovať. Rastú spravidla dvoma rôznymi spôsobmi. Prvá je o listoch a kvetoch starších rastlín. V druhom korene rastú pod zemou a sú väčšinou neviditeľné. Neskorá zima alebo jar sú teda vhodné ročné obdobia, kedy chcete sadiť izbové rastliny. V závislosti od požiadaviek na transplantáciu máte niekoľko možností.

Presádzanie izbových rastlín – fakty, ktoré stojí za to vedieť

pekne vyzerajúci kvetináč pre izbové rastliny repotujúci s rustikálnym vzhľadom do bytu

Korene zvyčajne podporujú všetok zelený rast nad zemou. Niekedy z tohto dôvodu musíte izbovú rastlinu presadiť do väčšieho hrnca. Starý črepník bude tesný, zatiaľ čo nový ponúka väčší priestor pre tieto korene. Zdravé korene teda pomáhajú vytvárať zdravú rastlinu. Pri repotácii rastlín použite naše pokyny, aby ste vo svojom dome vytvorili príjemnú atmosféru.

Naplňte väčší kvetináč zalievacou zeminou pre zelené rastliny vonku, aby ste predišli nečistotám

Rastliny by preto mali počas rastu premiestňovať do väčších nádob. Ak pre korene rastliny nie je viac miesta, môžu byť priviazané k hrncu. To znamená, že korene rastliny sa zvierajú a vytvárajú tesne zabalenú hmotu, ktorá brzdí rast. Najzrejmejším znakom toho je, keď už na povrchu pôdy vidíte korene. V takom prípade vytekajú z odtokového otvoru na dne hrnca.

správny čas, ak chcete presádzať izbové rastliny

Ak sa zdá, že rastlina zastavuje rast alebo ju spomalila, je pravdepodobne viazaná na kvetináč. Ak je rastlina malá, je najlepšie obrátiť kvetináč na bok a vytiahnuť rastlinu z nádoby. V prvom rade sa pozrite na korene. Sú zrolované na dne hrnca? Ak je to tak, určite je čas na repot. Odrezky vytvorené rastlinami môžu črepník preplniť, a preto musia byť oddelené a množené v oddelených nádobách.

Kedy by ste mali presadiť izbové rastliny?

Fázy repot izbových rastlín ich opatrne vyberte z kvetináča, aby boli zdravé

Ak sa vaša rastlina práve vrátila domov zo záhradného centra, nechajte ju niekoľko týždňov pred repotovaním prispôsobiť novému prostrediu. Rastliny sú zvyčajne v šoku, kým sa neprispôsobia novým podmienkam svetla, teploty a vlhkosti. Ak chcete skryť jednoduchú plastovú nádobu, stačí ju vložiť do kvetináča.

Presaďte gumovník z izbových rastlín a použite čerstvú pôdu s hnojivom

Mladšie rastliny, ktoré aktívne rastú, by ste mali raz za rok premiestniť do väčších kvetináčov, na čo využijete aj čerstvú pôdu. Repotáciu veľkých izbových rastlín, ako je gumovník alebo pomaly rastúce rastliny, je možné vykonať každé dva roky. Všimnete si to, keď sa zdá, že vyrastajú z kvetináčov alebo sa zdajú byť ťažké.

pestrofarebný kvetináč pre sukulenty v miestnosti nechajte rásť pri príjemnej izbovej teplote

Keď sa rastline darí, môžete si byť istí, že vo svojom kvetináči bude šťastná. Pri presádzaní zelených rastlín je dobré to urobiť na začiatku fázy aktívneho rastu. Presádzanie izbových rastlín, ktoré kvitnú v zime, by sa malo vykonať začiatkom jesene po období odpočinku.

Krok za krokom presaďte izbové rastliny

Na dno hrnca dajte 1 centimetrovú vrstvu aktívneho uhlia a odstráňte starú zeminu

Rastlinu vyberiete z pôvodnej nádoby najlepšie tak, že ju otočíte na bok a opatrne vyberiete z črepníka. Ak sa rastlina nehýbe, možno budete musieť klepnúť na dno kvetináča o tvrdý povrch, aby sa uvoľnila stará pôda. V opačnom prípade môžete použiť aj stierku alebo nôž, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili koreňový bal.

Pavúky repotujú rastliny s koreňovým systémom a obrátia pôdu na bok

V prvom rade je najlepšie pokúsiť sa jemne uvoľniť koreňový bal. Môžete otriasť prebytočnú zeminu, aby ste nepoškodili jemné korene. Ostrými nožnicami odstráňte hnedé, čierne alebo viditeľne poškodené korene. V prípade silne zakorenených rastlín alebo ak plánujete rekonštrukciu na väčší kvetináč bez presádzania, odrežte až 3/4 koreňovej hmoty, začínajúc dnom a bokmi rastliny..

Na dne plastovej nádoby odrežte koreňový bal a zlikvidujte ho

Ako nový kontajner je najlepšie zvoliť čistý nový kvetináč s priemerom maximálne 2 centimetre väčším ako je starý domov vašej izbovej rastliny. Príliš veľa priestoru spomaľuje normálny a zdravý rast a môže tiež viesť k hnilobe koreňov.

Naplňte plastovú nádobu zeminou a hnojivom

Ak zalievate v nádobe bez drenáže, odporúčame na dno hrnca položiť vrstvu aktívneho uhlia hrubú asi 1 cm. Niektorí záhradníci odporúčajú vrstvu kamienkov na dne hrnca, aby sa zlepšila drenáž. Nie je však jasné, či to pomôže. Pokiaľ je hrniec vypustený, kamienky vylučujeme. Ďalej je na dno kvetináča umiestnená vrstva čerstvej zeminy, aby bola základňa rastliny asi palec pod okrajom kvetináča..

Čo robiť po presádzaní izbových rastlín

črepník s drenážou a drenážou pre lepšiu starostlivosť pri výsadbe používajte zálievku na zavesené rastliny

Potom, čo umiestnite svoju rastlinu do nového kvetináča, naplňte ju zeminou, kým nie sú zakryté všetky korene a nie je tam dostatok vzduchu. Jemne spevnite pôdu, aby ste sa uistili, že nie sú žiadne vzduchové kapsy. Dávajte si však pozor, aby ste nerozdrvili jemné korienky. Na začiatku môžete zalievaciu pôdu mierne zaliať, aby bola nová pôda vlhká, ale neponárajte ju úplne do vody..

zalievanie zeminy v kvetináči v samostatnom vedre pre lepšiu starostlivosť o rastlinu v kvetináči

Ako bolo uvedené vyššie, rastliny po opätovnej výsadbe majú tendenciu prejsť do šokovej fázy. Nerobte si však starosti, pretože je to úplne normálne. Rastliny môžu pôsobiť zvädnuto a smädne. Dávajte si však pozor, aby ste nezalievali asi týždeň po presádzaní.

nápady-na-kvetináče-zo-sisalu-a-iných materiálov

Zaistíte tým, aby sa korene poškodené pri opätovnom zalievaní zahojili. Počas obdobia obnovy premiestnite rastliny na chladnejšie, zatienené miesto. Väčšina zalievacej pôdy obsahuje hnojivo. Aby ste predišli prehnojeniu a poškodeniu rastliny, môžete s hnojením prestať asi 6 týždňov po presádzaní..