DIY

Zostavte si svoj vlastný gril – nápady na kutilské projekty z prírodného kameňa alebo tehál

Ak si sami postavíte vonkajšiu kuchyňu alebo gril, môžete ju ľahko prispôsobiť svojim potrebám a vybrať si materiály podľa svojho vkusu a rozpočtu. Tieto útulné priestory v záhrade alebo na nádvorí sú vhodné na letné večierky alebo grilovanie, ako aj na intímne večere pre dvoch alebo s rodinou. Ak na grilovanie používate prírodný kameň alebo staré tehly, kutilský projekt do záhrady vám môže ušetriť veľa peňazí. Ale môžete nechať celú vec vyzerať presne ako komerčne dostupné grily, ktoré si necháte postaviť profesionálmi.

Postavte si správny gril sami

Navrhnite si vlastný gril z prírodného kameňa na dvore domu

Hlavne si pamätajte, že pred začatím stavby musíte urobiť ťažké rozhodnutie. V prvom rade si musíte sami určiť druh materiálu, z ktorého chcete gril postaviť. Okrem toho, že si vyberiete druh kameňa, ktorý chcete použiť, musíte si tiež zvoliť umiestnenie vo svojom vonkajšom priestore, kde chcete vytvoriť vlastný projekt. Je tiež dobré postaviť konštrukciu v blízkosti kuchyne. Zároveň však nesmie byť v blízkosti rastlín, kríkov alebo plotov. Na to by ste mali dávať pozor, aby ste predišli zbytočným nehodám a nebezpečenstvu požiaru. Ak sú teda vo vašom vonkajšom areáli nejaké veci, ktoré sa môžu ľahko spáliť, je najlepšie ich držať mimo grilu.

vonkajší krbový gril postavte si vlastný prírodný kameň obklopený lesom

Samozrejme, ak máte záhradu, v ktorej by ste chceli postaviť svoj vlastný gril, je možné si kúpiť hotovú konštrukciu zo žiaruvzdorných tehál, ktorú môžete ľahko zostaviť. Ak ste sa však rozhodli pre svoj vlastný dizajn, môžete murivo kombinovať s rôznymi materiálmi. Ďalej sa musíte riadiť funkčnosťou. Je však žiaduce nájsť harmóniu medzi materiálmi, farbami, tvarmi a inými detailmi. Pretože okrem prípravy jedla by to malo byť aj miesto pohody a estetiky.

Pri stavbe postupujte podľa jednoduchých krokov

Tehlový gril si postavte z murovaných tehál s grilovacím roštom a uhlím v záhrade

Na začiatok položte prvú vrstvu veľkých plochých kameňov alebo tehál na podlahu a medzery medzi kameňmi vyplňte maltovou zmesou. Pokračujte v ukladaní ďalších vrstiev, kým nenájdete štruktúru dostatočne vysokú a nezabudnite vyplniť medzery v každej vrstve škárovacou zmesou. Potom môžete prírodný kameň položiť na vonkajšiu stranu grilu a miestnosti opäť naplniť maltou. Pri tom však pri kladení kamenných dosiek odstráňte prebytočnú maltu. Ak máte pocit, že potrebujete skultúrniť kameň, môžete použiť kladivo.

Profesionálny tehlový gril s dvierkami z čiernej tehly

Na konečnú kamennú vrstvu grilu potom môžete použiť kovové konzoly. Dbajte však na to, aby ste ich vložili do malty a nie na kamene, aby bol gril stabilný. Potom, čo ste urobili prvé kroky, naň položte gril. Počkajte niekoľko dní, kým malta zaschne. Potom môžete gril použiť kedykoľvek. Nezabudnite, že rozmery a štruktúra závisia od vašich preferencií. Môžete si urobiť dizajn, aký len chcete, pokiaľ to celé postavíte stabilne a nenecháte sa zrútiť. Počet vecí potrebných na takýto projekt sa môže líšiť v závislosti od veľkosti stavby.

Tipy na štruktúru a starostlivosť o gril

starostlivosť o grilovací rošt používajte kovovú kefu

Vnútornú stenu grilu je možné obložiť požiarnymi tehlami na dodatočné skladovanie tepla, ktoré sa nazývajú žiaruvzdorné tehly a sú vyrobené zo šamotovej tehly. Na grilovanie vyberte nehrdzavejúcu, liatú alebo nerezovú oceľ. To potom môže byť nesené uhlovým železom alebo tehlami. Väčšiu stabilitu zaisťuje 10 až 15 cm hrubý podklad z vláknobetónu na rovnako hrubom podklade z podbíjaného štrku. Navyše by to celé malo byť obohnané pevnými tehlovými stenami a rámami nosidiel. Je vhodný plný plech a tiež zjednodušuje odstraňovanie popola. Umiestnite to asi 20 až 40 cm pod mriežku.

Samostatne stojaci gril z prírodného kameňa s komínom na dvore

Vyššie zadné a bočné steny navrhnutej a postavenej grilovacej oblasti znižujú riziko lietajúcich iskier. Tenšie predĺžené vnútorné steny uľahčujú bočný prístup k mriežkam počas varenia. Pred stavbou určte, ktorým smerom vetry zvyčajne fúkajú, a umiestnite gril tak, aby dym odchádzal mimo kuchárskeho a jedálenského priestoru. Ak máte pochybnosti, môžete na trávnik nalepiť malé vlajky a sledovať. Z dôvodu údržby horúci grilovací rošt pravidelne čistite, aby ste predišli tvorbe baktérií. Po vychladnutí postriekajte rastlinným olejom, aby ste predišli hrdzaveniu. Po každom použití zlikvidujte studený popol, aby ste sa vyhli nadbytočnému dymu a nepríjemným arómam.

Murovaný krb v záhrade s ležadlom

Prírodný kameň a tehla sú dobrou voľbou, pretože tieto materiály dobre uchovávajú teplo. Ako ohňovzdorné stavebné materiály sa pri pôsobení tepla nerozpadajú. Ak teda máte základné schopnosti, silnú chrbát a dobrých priateľov, mali by ste ísť na to. Možno však môžete najať profesionála na vykonanie nejakého zložitého muriva.