Cestovanie a dovolenka

Pomalé cestovanie: Čo to vlastne je a užitočné tipy pre pomalé cestovanie!

Bez ohľadu na to, či plánujete dovolenku pri Baltskom mori alebo chcete navštíviť exotický ostrov – cestovanie je bezpochyby jedným z najvďačnejších a najkrajších zážitkov pre ľudí. Otvorenie mysle a pohľadu na svet na nové miesta, spoznávanie nových ľudí a ponorenie sa do miestnej kultúry – prázdniny sú vždy zmysluplné a nezabudnuteľné. Teraz, keď je opäť možné cestovať a národné hranice sa opatrne otvárajú, je túžba po prestávke ešte väčšia. Žijeme v dobe, ktorá je charakteristická stresom a uponáhľaným tempom. A hoci sme si toho vedomí, len málokedy si oddýchneme. Aj na dovolenke sa často rútime z jedného pohľadu na druhý a chceme toho vidieť čo najviac v čo najkratšom čase. Prišli ste niekedy z dovolenky domov unavenejší, než ste boli pred odchodom? Potom je čas vyskúšať niečo nové. Okrem balíkových zájazdov a masového turizmu sa pomalé cestovanie v súčasnosti presadzuje ako súčasť nového cestovania a stáva sa stále obľúbenejším. Čo sa však za tým presne skrýva a prečo sa oplatí cestovať pomaly a udržateľne? Vysvetlíme vám to nižšie!

Čo znamená pomalé cestovanie?

Vydajte sa na túru po dovolenke v Európe Tipy pre pomalé cestovanie

V preklade do nemčiny znamená pomalé cestovanie „pomalé cestovanie“. Nemali by sme si však dovolenku intenzívne užívať, pravdepodobne by ste sa teraz pýtali? Vlastne už. To však v dnešnej dobe robí málokto, pretože je pre nás veľmi ťažké nechať stres a uponáhľané tempo za sebou, dokonca aj na dovolenke. Sme príliš zaneprázdnení rýchlo sa dostať do cieľa a keď sa tam dostaneme, chceme navštíviť všetky pamiatky a „špičkové“ reštaurácie. Teraz si predstavte nasledujúci scenár: Prebudíte sa v krásnom penzióne, od majiteľa dostanete láskyplne a tradične pripravené raňajky a kávu si vychutnáte na malom balkóne uprostred idylickej panorámy. Znie to ako rozprávka, však? Presne to je to pomalé cestovanie. Cieľom nie je zažiť a vidieť čo najviac, ale užívať si a vnímať čo najvedomelejšie – relaxácia namiesto napätia.

najkrajšie ostrovy sveta Tipy na pomalú cestu

Neexistuje jediná definícia pomalého cestovania a na vyskúšanie si trendu cestovania nepotrebujete dlhú dovolenku. Hlavným cieľom pomalého cestovania je nájsť si čas pre seba, opustiť uponáhľaný každodenný život a ponoriť sa do kultúry krajiny, ktorú navštevujete. V skutočnosti Slow Travel nie je nový vynález a úzko súvisí s hnutím Slow Movement, ktoré vzniklo v Taliansku v 80. rokoch. Keď sa mala na námestí Piazza Navona v Ríme otvoriť reštaurácia McDonald’s, skupina majiteľov reštaurácií usporiadala verejnú protestnú večeru s tradičnými talianskymi jedlami. Cieľom bolo ochrániť taliansku kuchyňu pred vonkajšími vplyvmi. Rovnako ako sa pomalé jedlo zameriava na jedenie ako zábavu, pomalé cestovanie nie je o cieli, ale o samotnej ceste. Namiesto toho, aby ste sa ponáhľali z bodu do bodu, vnímajte svoju dovolenku ako príležitosť, kuchyňu, oblasť, ktorú musíte cítiť, učiť sa a hlbšie prepojiť s kultúrou a ľuďmi v mieste.

Ako funguje „pomalé cestovanie“?

Dovolenka pomalým cestovaním prospieva najkrajším mestám v Európe

Kým all inclusive dovolenka ponúka turistom prefabrikované exkurzie, pomalé cestovanie sa viac zameriava na individuálne rozhodnutia. Tu platí heslo „kvalita namiesto kvantity“. Či už si vyberiete neznáme miesto alebo navštívite klasickú dovolenkovú destináciu mimo sezónu, je len na vás. Je len dôležité, aby ste si našli čas a pokojne si užili miesto, ľudí a kultúru. Takže namiesto toho, aby ste sa zastavili na selfie pri Berlínskom múre, môžete na turné s vojnovým hrdinom vidieť a zažiť mesto úplne inými očami. Naše tipy vám pomôžu užiť si budúcu dovolenku úplne novým spôsobom!

Cestujte udržateľnejšie

Tipy na pomalé cestovanie vlakom po Európe

Trvalo udržateľná dovolenka je trend. Lietanie je skutočným zabijakom klímy a asi 5% všetkých vplyvov na životné prostredie poškodzujúcich klímu sa pripisuje lietadlám. Letecká doprava je v niektorých prípadoch povinná kvôli veľkým vzdialenostiam, ale v rámci Európy alebo Nemecka existujú alternatívy šetrnejšie k životnému prostrediu. Navyše si takmer nič nevšimneme na skutočnom procese cestovania v lietadle. Každý, kto sa niekedy vydal na cestu autom alebo vlakom po Európe, však pozná ten úžasný pocit, keď sa krajina okolo vás pomaly mení. V prvom momente sa zastavíte na francúzskej zastávke a vychutnáte si croissant alebo vypijete espresso v Taliansku – neopísateľné! Okrem toho si sami určujete tempo na ceste – môžete kedykoľvek zastaviť a tak vidieť viac z krajiny a získať lepší pocit z dovolenkovej destinácie.

Tipy na pomalé cestovanie: Buďte spontánni

Prázdninové destinácie leto 2021 to, čo je pomalé cestovanie

Najlepšie na pomalom cestovaní je, že si svoj výlet môžete zorganizovať sami a prispôsobiť si ho svojim vlastným prianiam a preferenciám. Na začiatku to pre vás bude určite ťažké, ale snažte sa pri plánovaní sústrediť iba na tie najdôležitejšie veci, ako je ubytovanie a transfery. Ostatné nechajte na svojej spontánnosti. Napriek tomu, že plány nám poskytujú väčšiu istotu, spontánnosť nás robí šťastnejšími. Aj keď cestovateľ nemôže ublížiť, miestni asi najlepšie vedia, aké krásy a skryté skvosty môže ich kraj ponúknuť. Nechajte pár vecí na náhodu a žite prítomnosťou. Trocha neformálnosti vám zaručene prospeje a nepochybne vám prinesie niekoľko nezabudnuteľných zážitkov, na ktoré budete s úsmevom spomínať o mnoho rokov neskôr.

Spojte sa s miestnymi

Tipy na pomalé cestovanie si môžete užiť sami

Pomalé cestovanie je o tom, že ste miestni a ponoríte sa do kultúry. A najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je samozrejme dostať sa do kontaktu s miestnymi ľuďmi. V mnohých prípadoch sa to však ľahšie povie, ako urobí, pretože jazyk môže byť prekážkou. Niekedy však na začatie rozhovoru s niekým skutočne stačí pár slov alebo dokonca úsmev. Stačí sa naučiť pár kľúčových slov v miestnom jazyku. Miestni obyvatelia poznajú túto oblasť ako vlastnú dlaň a môžu vám poskytnúť tie najlepšie tipy na pobyt. Buďte odvážni a pozvite niekoho na obed. Spojte sa s ľuďmi, aby ste lepšie spoznali miestne tradície a zvyky. So Slow Travel máte nielen príležitosť nadviazať nové známosti, ale možno dokonca aj pár priateľov.

Vypnite telefón a urobte dlhú prechádzku

Tipy na pomalé cestovanie, ako vyraziť na dovolenku osamote v Európe

Hlavným cieľom Slow Travel je zabudnúť na zhon každodenného života a objaviť cieľ novými očami. A aby ste to urobili, odporúčame vám vypnúť mobilný telefón! Krátky digitálny detox nie je dobrý len pre naše zdravie, ale tiež nám pomáha skutočne vypnúť a plne sa sústrediť na svoje okolie a seba. Napokon, jediná vec, ktorá sa počíta s dovolenkou, je presne to: prázdniny a náš časový limit. E -maily z práce, ako aj z Facebooku a Instagramu, môžu počkať niekoľko dní. Digitálny detox sa netýka len mobilného telefónu, ale aj notebooku a tabletu. Niekoľko dní offline času má obrovský význam a mali by sme si ho skutočne dopriať v každodennom živote. Alebo čo tak vypnúť satnavu a urobiť si dlhú prechádzku po okolí? Aj keď zablúdite, nie je to také zlé, pretože len tak objavíte nové zákutia. Namiesto toho, aby ste sa ponáhľali z očí do očí, žijete tu a teraz. Posaďte sa v kaviarni a sledujte okolie a ľudí, aby ste získali autentickejší obraz o destinácii.

Zostaňte v prázdninovom dome

najkrajšie pláže na svete, čo je pomalé cestovanie

Balíček výletov s 5-hviezdičkovým hotelom a oblasťou SPA pre pomalé cestovanie neprichádza do úvahy. Podľa hesla „Žite namiesto toho, aby ste zostali iba cez noc“, môžete zostať tam, kde chcete. Miestna farma alebo vinica, rodinou prevádzkovaný penzión s raňajkami alebo malý rodinný apartmán – čokoľvek, čo vás osloví, je možné! Už nie ste viazaní na medzinárodné hotelové reťazce a môžete namiesto toho podporovať miestnych. Rekreačný byt sa cíti viac ako váš vlastný domov. Máte viac súkromia, namiesto kľúčovej karty máte skutočné kľúče a nie ste odkázaní na čas jedla. Väčšina prázdninových domov je navyše vybavená kuchyňou, kde si môžete sami pripraviť miestne jedlá a v pokoji si ich vychutnať.

Tipy na pomalé cestovanie: Cestujte mimo sezóny

Tipy na výlet, čo je to všímavé cestovanie

Ako často ste si overovali, či je „najlepší čas na cestu“ pre určité miesto, a rezervovali ste si dovolenku na toto obdobie? Vždy ste chceli navštíviť Paríž, Barcelonu alebo Malorku? To je stále možné pri pomalom cestovaní, najlepšie však mimo sezónu. Výhody výletu mimo hlavnej sezóny sú vlastne zrejmé. Je menej hlučný a hlučný, a to automaticky znamená, že môžete ľudí a krajinu vnímať autentickejšie. Veľké davy sa skončili a vy získate na všetko lepší a skutočnejší pohľad. Netreba podceňovať ani nižšie ceny – mimo sezónu je všetko až o 50% lacnejšie!

čo je pomalé cestovanie tiché ulraubsorte v Európe

A v neposlednom rade – pomalým cestovaním mimo sezónu cestujete oveľa udržateľnejšie a šetrnejšie. Mnoho obľúbených dovolenkových destinácií trpí záťažou masového turizmu. Aby sa vyrovnali s davmi, neustále sa budujú nové hotely a musí sa vybudovať infraštruktúra. Ak naopak idete na dovolenku mimo sezónu, využite to, čo už existuje, a tým zabezpečte udržateľnejší a vyváženejší cestovný ruch.

čo je to pomalé cestovanie, tipy na udržateľnú dovolenku