architektúra

Zadná vetraná opona – konštrukcia a náklady

Zadné vetrané fasádne fasádne panely-vzhľad dreva

Fasáda dodáva budove nielen individuálny vzhľad, ale má aj ochrannú funkciu – proti vetru, dažďu a snehu. the zadná vetraná záclonová stena teší sa stále väčšej obľube a ponúka množstvo možností dizajnu. VHF môže byť namontovaný na existujúce murivo a je rovnako vhodný pre nové budovy a rekonštrukcie, kde aj stará budova môže prejsť rozsiahlym faceliftom. Ako tento zvláštny tvar fasády funguje, sa dozviete v dnešnom príspevku.

Zadná vetraná záclonová stena – konštrukcia

Zadná vetraná fasádna konštrukcia-izolácia-vetranie-murivo

Zadná vetraná záclonová stena sa vyznačuje štrukturálnym oddelením dvoch zložiek – zvetrávacej vrstvy a izolácie. Fasáda je namontovaná pred existujúce vonkajšie steny domu a drží na mieste špeciálnym podporným systémom. Medzi murivo a prefabrikované kompozitné prvky je vložený izolačný materiál. Priestor vytvorený medzi vonkajšou vrstvou a izoláciou umožňuje voľný obeh vzduchu za fasádou, čo zabraňuje tvorbe vlhkosti a zaisťuje optimálnu tepelnú izoláciu.

Zadná vetraná záclonová stena-viacvrstvová vonkajšia stenová konštrukcia

Záclona-vetraná-fasáda-konštrukcia-izolácia-zadná ventilácia

Tu je niekoľko kľúčových bodov, ktoré je potrebné zvážiť pri budovaní VKV:

– Vrstva vzduchu medzi nimi by mala byť väčšia ako 2 centimetre, asi 3 až 5 centimetrov, aby bola možná dobrá cirkulácia vzduchu. Systém má vetrací otvor v hornej a spodnej časti vyrobený z jemnej sieťoviny a vetraciu mriežku s úzkymi medzerami.

– Na tepelnoizolačnú vrstvu sa spravidla používajú panely z minerálnej vlny s hrúbkou 5 až 12 centimetrov, potiahnuté na jednej strane. Kamenná vlna je preferovaným materiálom nielen kvôli dobrým tepelnoizolačným vlastnostiam, ale aj preto, že tvorí účinnú bariéru proti hluku. Samozrejme je možné použiť aj iné izolačné materiály. Väčšinou minerálne.

– Druhá nosná konštrukcia môže pozostávať z dreva, hliníka, ocele alebo z kombinácie rôznych materiálov. Táto konštrukcia je zvisle priskrutkovaná k vonkajším stenám domu. Ich pevnosť je prispôsobená izolácii.

– Rôzne odevné materiály umožňujú maximálnu voľnosť dizajnu. Rozmanitosť mrazuvzdorných materiálov je neobmedzená a siaha od medených dosiek, keramiky, jemnej kameniny, hliníka až po drevo. Aj ťažké fasády slínku je možné ľahko napodobniť.

Zadná vetraná opona – výhody

Panely so závesom-vetraným-fasádou-konštrukcia-murivo-izolácia-zadné-odvetranie-panely

Charakteristická štruktúra VKV prináša množstvo výhod – z hľadiska stavebnej fyziky a ekonomiky. V prvom rade je to účinná tepelná ochrana. Okrem toho protipožiarna ochrana, ochrana pred prudkým dažďom, ochrana pred kondenzovanou vodou, ochrana proti hluku a odolnosť.

Jednou z výhod VKV je sloboda dizajnu. Fasádne panely z rôznych stavebných materiálov, ktoré sú namontované na zvislú nosnú konštrukciu, ponúkajú početné možnosti prevedenia. To znamená, že aj stará budova môže zažiariť v novej nádhere.

Z ekonomického a ekologického hľadiska je obzvlášť výhodná aj záclonová, vzadu vetraná fasáda. Dá sa ľahko demontovať a má nižšie náklady na údržbu a následné náklady v porovnaní s konvenčnými fasádnymi formami. To znamená, že je možné splniť aj nízkoenergetické a pasívne štandardy, pretože zaisťuje čo najväčšie skladovanie tepla, optimálne odvádzanie prevádzkovej vlhkosti a znižuje emisie CO2. Do fasádneho plášťa je možné integrovať aj fotovoltaické prvky a slnečné kolektory. Odvetrané fasády je možné aj zazelenať. Na to je potrebné starostlivo naplánovať výber, ukotvenie a hmotnosť popínavých rastlín.

 VKV náklady

závesovo-odvetrávané-fasádne-stavebno-montážne-fasádne panely

Ale táto špeciálna fasáda má svoju cenu. Nie je možné presne povedať, aké vysoké budú náklady na vetranú záclonu. Silne ich ovplyvňuje výber materiálov pre spodnú stavbu, izolačný materiál a viditeľný plášť. Okrem toho existujú aj náklady na montáž. Porovnajte si nielen ceny jednotlivých materiálov, ale aj ponuky špecializovaných firiem.

starý dom žiari v novej nádhere

clona-vetraná-fasáda-stará-budova-nová-fasádna-sústava

Spodná konštrukcia je vyrobená z hliníka alebo ocele

opona-vetraná-fasáda-nosná-konštrukcia-zadná-ventilácia

VHF je inštalovaný pred existujúce vonkajšie steny domu

opona-vetraná-fasáda-hranatá-fasáda-panely-sivá

množstvo možností dizajnu s rôznymi stavebnými materiálmi

opona-vetraná-fasáda-hliníkové koľajnice-slinok-tehly-konštrukcia

Porcelánové kameninové dlaždice

odvetraná-fasádna-dlažba-porcelán-kamenina-hnedá

Odstraňovanie stavebnej a prevádzkovej vlhkosti

vetraná-fasádna-sústava-stavba-drenáž-budova-využitie-vlhkosť

vonkajšie steny červeného slinku skryté za novými fasádnymi panelmi

vetrané-fasádne-systémy-slinky-vonkajšie-steny-skryté-za-novými-panelmi

Viditeľná spodná konštrukcia a izolačná vrstva

vetraná-fasádna-sústava-viditeľná-spodná konštrukcia-izolácia

fasádny systém odolný voči poveternostným vplyvom v drevenom vzhľade 

opona-vetraná-fasáda-moderné-panely-vzhľad dreva

fasádne panely zlatej farby s asymetrickým tvarom

fasádne panely so závesom-prevetrávanou-fasádou-moderne-zlatou farbou

biele fasádne panely

záves-vetraná-fasáda-moderný-dom-tepelná izolácia

Fasádne panely v drevenom vzhľade

opona-vetraná-fasáda-dom-fasáda-systém-panely-drevo-vzhľad

zateplenie-fasada-moderna-rodinny-dom-zateplenie

ventilovaný-fasádny systém-keramický-obklad-kameň-vzhľad