architektúra

Kontajnerový modulárny dom s bazénom a jemným dizajnom uprostred prírody

V prípade tohto projektu architekti zaujali netradičný prístup k vytvoreniu modulárneho kontajnerového domu v Hamptons. „Modulárny dom Amagansett“ nie je tradičnou stavbou, ale pozostáva z niekoľkých prerobených kontajnerov. Tím ich prefabrikoval celkom šesť a nainštaloval ich na miesto len za dva dni. Moduly domu sú umiestnené okolo existujúceho duba a sú poskladané tak, že uprostred prírodnej rezervácie vzniká obytný priestor 1 800 štvorcových metrov.

Pôdorys modulárneho kontajnerového domu

Dizajnový kontajnerový modulárny dom s bazénom postavený okolo duba v lese

Obývací priestor teda pozostáva celkom zo štyroch spální, troch kúpeľní a priestrannej obývačky. Fasáda je natretá na čierno a dokonale ladí s lesným prostredím. Bohato presklené predné časti uvoľňujú inak prísny minimalistický vzhľad objemu budovy a dodávajú modernej budove vzdušný a ľahký vzhľad. Zasklenie súčasne prepúšťa do miestností dostatok slnečného svetla a vytvára bezproblémové prepojenie vnútorných a vonkajších priestorov. Stavitelia, rodina s tromi deťmi, mali obmedzený rozpočet a boli otvorení používať nekonvenčné stavebné materiály a metódy.

štruktúrovaný dizajn s kontajnerom rozrezaným na polovicu bez spodnej časti

Americkí architekti MB Architecture vyskladali námorné kontajnery na dokončenie tohto čierneho prázdninového domu v meste Amagansett v štáte New York v priebehu niekoľkých dní. Tento kompaktný modulárny dom predstavuje víkendový dom s rozlohou 167 metrov štvorcových. Nachádza sa na malom lesnatom pozemku v dedine na južnom pobreží ostrova Long Island. Aby sa splnili očakávania zákazníkov na miesto ústupu, architekti pridali ďalší kontajner na severnej strane, ktorý sa cez presklený chodník pripája k hlavnému objemu s dvojnásobnou výškou. Na druhom poschodí je tiež ďalší kontajner.

Spojenie zo skla medzi dvoma časťami kontajnerového modulárneho domu so záhradou

Architektúra nadväzuje na prirodzené kontúry klinovitého pozemku: budova je na vyššom poschodí na širšom východnom konci pozemku, zatiaľ čo vonkajšia terasa klesá na západ k bazénu. Veľké okná a presklené dvere na oboch koncoch kontajnera vytvárajú obytné prostredie v interiéri aj exteriéri. Tieto zmeny reagujú aj na šikmú plochu, ktorá ovplyvnila umiestnenie a orientáciu budovy orientovanej na západ. Veľkosť kontajnerového modulárneho domu je však zámerne kompaktná, aby zodpovedala susedným domom.

Minimalistický dizajn a priestrannosť

využitie priestoru s vysokými stropmi v interiéri s minimalistickou dizajnovou oranžovou sedačkou a dreveným stolom

Dvojitú vysokú miestnosť architekti využili a vytvorili okennú stenu. Zaliali teda obývaciu časť denným svetlom a orámovali výhľad na západ. Pri západe slnka doslova prechádzajú domom lúče svetla. Slnkom zaliaty obývací priestor je vybavený rohožkou z trstinového porastu zo severoafrického kmeňa Tuareg (kúpenú na blšom trhu), sedačkou toga a stolom Saarinen s červenými taburetkami Tolix.

schodisko s madlom vedie z obývačky priamo do spálne s chodbou

Dizajnéri chceli pre deti a rodičov vytvoriť pohodlný, hravý a zábavný interiér. Tak vzniklo otvorené usporiadanie a geometrická fasáda. Tieto ilustrujú, že taký modulárny kontajnerový dom sa môže cítiť veľmi priestranný. Tím tiež skrátil kontajner na polovicu jeho dĺžky a umiestnil ho na druhé poschodie, kde sa zmestilo do hlavnej spálne. Oddelené spálňové krídlo má pohodlne riešenú kúpeľňu.

široké francúzske dvere s výhľadom na les a retro drevený nábytok v miestnosti

Veľké okná v spálňach na poschodí vytvárajú ilúziu ponorenia sa do koruny stromov. Minimalistický koncept zariadenia dopĺňa nábytok vyrobený na mieru. Konštrukčný návrh v druhom poschodí je jedinečný. Dole nie sú žiadne trámy, ale je štruktúrovaný zhora a je v napätí k základu na opačnej strane. Jedná sa teda o akýsi štrukturálny prielom, kde architekti využili inherentnú pevnosť kontajnerov.

Realizácia stavebného projektu flotilou

moderná minimalistická kuchyňa s bielymi skrinkami a stropným osvetlením

Technická časť projektu prebehla mimo areálu predtým, ako boli kontajnery prepravené a nainštalované do dvoch dní. Kuchynské skrinky, obklady do kúpeľne a príslušenstvo, presklený chodník, terénne úpravy a bazén boli pridané niekoľko týždňov po inštalácii. Minimalistická kuchyňa je vybavená doskami a podlahy sú vyrobené z bieleného duba.

osvetlený kontajnerový dom v čiernej farbe so záhradným chodníkom z prírodného kameňa moderného dizajnu

Rýchla a veľmi efektívna konštrukcia tiež pomohla znížiť náklady. Tie sa pohybovali od 300 do 300 dolárov za štvorcový meter, s výnimkou krajinných prvkov a bazéna. Aj keď to môže byť napríklad v štáte New York veľmi vysoké číslo, na mieste na východnom konci ostrova Long Island, kde môže výstavba stáť 500 až 800 dolárov za meter štvorcový, je hlboko pod priemerom. Z tohto dôvodu náklady na výstavbu závisia od regiónu.

Pohľad na spálňu v kontajneri so závesmi uprostred lesa

Asi najprekvapivejším aspektom projektu bolo, ako zriedkavo sa hlavný architekt stretával s klientmi osobne. Rušný pár sa stretol s architektmi párkrát a iba dvakrát na mieste. Stalo sa to raz, keď prvýkrát kúpili nehnuteľnosť, a druhýkrát, keď bol dom takmer dokončený. Toto usporiadanie bolo do istej miery neobvyklé pre prax, ktorá sa používa na opakované stretnutia so zákazníkmi.

* Webová stránka architektov

v čiernom lakovanom kontajnerovom modulárnom dome s veľkými oknami a dverami pri pohľade zo záhradnej cesty

bočný pohľad na kontajnerový modulárny dom postavený na dvoch poschodiach so záhradou a bazénom

oddelená kúpeľňa od detskej izby s nebesky modrou stenou

veľké sklenené okno v hlavnej spálni s bielymi stenami a laminátovou podlahou

Vintage rákosová podložka zo severoafrického kmeňa Tuaregov, sedacia súprava saarinenový stôl s červenou stoličkou tolix

pôdorys kontajnerový modulárny dom amagansett

Kontajnerový modul navrhnutý architektmi ako plán pôdorysu