architektúra

Prestavba starej továrne na úchvatný dom – moderná architektúra zo Španielska

stará továreň prerobiť ohromujúci domov sídlo architektúra projekt ricardo bonfill obývačka

V polovici 70. rokov 20. storočia architekt Ricardo Bofill premenil opustenú starú továreň „Sanson Cement Factory“, ktorá sa nachádza päť kilometrov od Barcelony v dedine Sant Just Desvern, na svoj dom a sídlo svojej spoločnosti. Exteriér sídla je vyrobený z robustného betónu a popínavých rastlín.

transformácia stará továreň úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo bonfill pohľad zvonka cyprusové rastliny

Projektant hovorí, že našiel starú továreň v dobrom stave s obrovskými skladovacími priestormi, veľkým komínom a štyrmi kilometrami podzemných tunelov a strojovní. Už si predstavil budúce priestory a uvedomil si, že v tejto cementárni budú prítomné rôzne estetické a plastické tendencie, ktoré sa vyvinuli od prvej svetovej vojny..

Prepracovaná stará továreň „La Fábrica“ – zrúcanina barcelonskej priemyselnej éry

stará továreň prerobiť úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo bonfill pohľad z vtáčej perspektívy

Bujné mreže pokrývajú betónové steny sídla. Stará továreň bola postavená v roku 1921 počas industrializácie mesta. V priebehu rokov sa budova rozširovala, pretože sa zvyšovala produkcia cementu. Zariadenie na výrobu cementu s rozlohou 5 000 štvorcových metrov poskytlo dostatok príležitostí pre nové vzrušujúce priestory a neobvyklé bariéry, ktoré Bofill musel prekonať. Boli tam schody, ktoré nikam neviedli, a silá boli naplnené cementom.

transformácia stará továreň úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo bonfill pohľad zvonka cyprus palma

Areál bývalej cementárne bol revitalizovaný stredomorskou výsadbou. Bofill tiež hovorí, že to bola práca na presnosti, ktorá spočívala v odhalení skrytých tvarov a znovuzískaní určitých priestorov. Bolo to porovnateľné s prácou sochára, ktorého prvou úlohou je konfrontácia materiálu. Zvedený rozpormi a nejednoznačnosťami miesta sa rozhodol zachovať starú továreň a zmeniť jej pôvodnú brutalitu tým, že ju skultúrnil ako umelecké dielo..

Priestor pre nové nápady – znova objavte starú továreň

stará továreň prerobiť úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo bonfill

Renovácia trvala tri roky a začala sa s demoláciou. Na to stavební robotníci použili sbíjačky a dynamit. Pri demontáži boli dobre viditeľné rôzne miestnosti. Najprv sa ukázala katedrála, potom záhrada a silá. V vysokých katedrálách je v katedrále konferenčná a výstavná miestnosť.

stará továreň prerobiť úžasný domov sídlo architektúra projekt ricardo bonfill dizajn obývačky

Veľká katedrála slúži na schôdze, výstavné projekty a kultúrne podujatia, ako sú koncerty a prednášky. Kancelárie spoločnosti sa nachádzajú na štyroch poschodiach sila a sú prepojené točitým schodiskom.

Bofillov dom

stará továreň prerobiť úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo predvádzacia miestnosť

Starú fabriku architekt využíva aj ako vlastný dom. V obývacej izbe estetické biele záclony zmierňujú tvrdosť betónových stien. Dom spoločnosti Bofill má 500 metrov štvorcových s vysokými stropmi a nadrozmernými oknami, ktoré prepúšťajú dostatok prirodzeného svetla.

stará továreň prerobiť úchvatný dom sídlo architektúra projekt silá konferenčná miestnosť

Priestranná obývacia izba má tiež veľa okien a prepúšťa prirodzené svetlo. Pre architekta je to jediné miesto, kde sa môže sústrediť, hovorí. Tam sa inšpiruje pre nové nápady, ktoré abstraktne kombinuje a v konečnom dôsledku vytvára projekty, obrázky a nové priestory.

stará továreň prerobiť úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo bonfill objemná obývačka

Výsledkom je, že Bofill vytvára pre svoju architektúru špecifický slovník. Podľa jeho názoru tam život pokračuje, pričom je len malý rozdiel medzi prácou a voľným časom. S marockými, montovanými stenami, menšia obytná časť ponúka priestor pre intímnejšie a útulnejšie stretnutia.

stará továreň prerobiť ohromujúci domov sídlo architektúra projekt ricardo bonfill kuchyňa jedáleň

Kuchyňa a jedáleň sú na prvom poschodí. Stará továreň má aj záhradu, ktorá je sviežou oázou stredomorského cyprusu, olivovníkov a eukalyptov. Vinič lezie na betónové múry a po areáli sa tiahne zelená tráva.

transformovať stará továreň úchvatný dom sídlo architektúra projekt ricardo bonfill marocké montované steny útulné

Odhalené betónové steny a neobvyklé výsadby vytvárajú pocit modernej ruiny. Architekt ďakuje za hodnotu kathalanských remeselníkov.

transformovať stará továreň úchvatný dom sídlo architektúra projekt steny exponované betónové rastliny záhrada

Ich spracovanie urobilo zo starej továrne tento úžasný architektonický počin, ale vždy to bude nedokončený projekt, hovorí Bofill.

Webová stránka architektov