Architektúra, domy snov

Architekt Alvaro Siza Vieira a jeho celoživotné dielo

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-fasáda-v noci

Alvaro Siza Vieira je slávny portugalský architekt, narodený v roku 1933. Je považovaný za jedného z popredných architektov vo svojej krajine, známy svojim čistým, moderným, ale expresívnym štýlom. Alvaro Siza Vieira sa vo svojich návrhoch snaží dosiahnuť súčasný vzhľad s maximálnou funkčnosťou a tiež prepojenie budovy s prostredím..

 Alvaro Siza Vieira a Fez House

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-biela-fasáda

Alvaro Siza Vieira v priebehu rokov pracoval na mnohých projektoch rôzneho druhu – domy, kancelárske budovy, športové haly a kostoly. Je to však jeden projekt spomedzi všetkých ostatných, ktorý architekt skutočne obdivuje a tvrdí, že je dielom jeho života. To je Fezov dom – ultramoderná, bankrotová budova v portugalskom Porte, navrhnutá ako vlastný byt a ateliér architekta. Neuveriteľné majstrovské dielo trvalo dohromady 12 rokov, kým bolo naplánované, navrhnuté a postavené. Všetky procesy, v ktorých architekt Alvaro Siza Vieira vynakladá väčšinu svojho času a úsilia, na vytvorenie dokonalého miesta pre seba. Výsledok všetkej tvrdej práce sa vyplatí, keď bude dom v roku 2010 konečne dokončený a bude mať moderný vzhľad.

 Architektúra Alvaro Siza Vieira

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-zvláštny-strop

Dom Fez má dve poschodia, rôzne navrhnuté tak, aby stáli proti sebe. Dolné poschodie, ktoré pozostáva z bežných miestností, vyzerá dosť pokojne, zatiaľ čo horné poschodie prináša vzrušenie s abstraktnejšou a voľnejšou formou. Jeho zaujímavý sochársky tvar nadväzuje na funkčnosť interiéru a má silný vplyv na exteriér aj interiér. Biela a svetlo šedá farba na fasáde dodávajú čistý a vzdušný pocit a vytvárajú ľahké spojenie s krajinou. Interiéry sú čisté a majú moderný vzhľad a pôsobia ako ostatné majstrovské diela Alvara Siza Vieiru. S takým elegantným a umeleckým dizajnom bude Fez House povinný urobiť dojem a byť hodný toho, aby bol najväčším dielom veľkého architekta..

Od K.H. Christovej

Stropný dizajn

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-biely-interiér

Schody

Schody architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom

Krajina a bazén

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-krajina

kreatívny dizajn stropu

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-interiér

biely exteriér

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-biely

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-plán

Architekt-Alvaro-Siza-Vieira-fez-dom-plán