zdravá výživa

Recepty s vodným kefírom: zdravotné výhody a možné vedľajšie účinky

Probiotické nápoje sa stali trendom. Keďže ale vegetariáni nepoužívajú živočíšne produkty, recepty na vodný kefír môžu byť pre nich zdravou alternatívou. Táto fermentovaná zmes probiotických kultúr sa vďaka svojej lahodnej chuti a živinám môže rýchlo zmeniť na obľúbený nápoj ľudí, ktorí si zakladajú na zdraví. Vodný kefír si môžete vyrobiť aj sami doma, čím pridáte k bezmliečnej alebo vegánskej strave. Spolu s mnohými zdravotnými výhodami je tu však aj niekoľko vedľajších účinkov, na ktoré by ste pri jeho konzumácii mali dávať pozor. Pokračujte v čítaní, aby ste sa o tom dozvedeli viac, a vychutnajte si vodný kefír zdravo.

Dobré dôvody pre recepty na vodný kefír

vlastná výroba vodného kefíru s kryštálmi v pohári

Vodný kefír je teda kvasený nápoj plný probiotík a ďalších zdravých prísad. Obsahuje živé baktérie a kvasinky, ktoré majú významný vplyv na našu črevnú flóru. To je tiež hlavný dôvod, prečo do svojho jedálnička zaradíte túto alebo iné fermentované probiotické potraviny. Chutný nápoj však obsahuje nielen veľa probiotík, ale tiež posilňuje imunitu, spomaľuje rast rakovinových buniek. Takže môže zlepšiť celkové zdravie. Fermentačný proces trvá 24 až 48 hodín a nápoj môže byť alternatívou k mliečnemu kefíru. Probiotické doplnky sú skvelým spôsobom, ako obnoviť črevnú flóru. Keď si kúpite alebo vyrobíte vlastný vodný kefír, namiesto užívania výživových doplnkov prirodzene získate tak dobré baktérie. V tomto príspevku teda nájdete niekoľko spôsobov použitia tohto kvaseného nápoja, ak si vodný kefír vyrábate sami a chcete s ním vyčarovať svoje vlastné výrobky.

vhodné sezónne ovocie na kvasenie s vodným kefírom, ako je ananás a pomaranče, ako aj čerešne a jahody

Aj keď je tradičný kefír vyrobený z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka, vodný kefír vám umožňuje minimalizovať spotrebu živočíšnych produktov. Zároveň si môžete naplno vychutnať výhody jeho zdravej zložky. Pretože je tiež tenší ako konvenčný kefír, môžete ho kombinovať s ovocím, zeleninou, bylinkami alebo korením a vychutnať si ho namiesto vysokokalorických nápojov. Môžete si napríklad kúpiť kryštály vodného kefíru a zmiešať ich s cukrovou vodou, aby ste si mohli vyrobiť vodný kefír a ťažiť z jeho výhod. Pri diéte vám vodný kefír umožňuje znížiť množstvo kalórií a efektívne schudnúť. Pritom optimalizujete svoje črevné zdravie a zároveň sa budete cítiť skvele. Nápoj navyše chutí lahodne a osviežujúco. Vodný kefír má nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah probiotík, vrátane rôznych prospešných kmeňov baktérií. Vedecké štúdie v skutočnosti ukázali, že vodný kefír je jedným z najlepších dostupných zdrojov probiotík a môže obsahovať až 56 rôznych kmeňov kvasiniek a baktérií..

Prísady do vodného kefíru

Výroba vodných kefírových kryštálov je k dispozícii v obchode so zdravou výživou a doma si vodný kefír vyrobíte pomocou sita a pohára

Vodný kefír je symbiotická zmes rôznych baktérií a kvasiniek uzavretá v bielej mäkkej škrupine, ktorá tvorí kryštály. Hovorí sa im aj tibico alebo japonské vodné kryštály. Baktérie a kvasinky žijú na cukre vo všetkých formách. Vďaka tomu je vodný kefír jedným z najdostupnejších fermentovaných probiotických nápojov. Sladký roztok je všetko, čo probiotické baktérie potrebujú na kŕmenie. Živia sa cukrom a tým produkujú kyselinu mliečnu, ktorá mu dodáva jemne pikantnú chuť. Kvôli kvaseniu obsahuje taký nápoj okolo 0,5% alkoholu a oxidu uhličitého. Vodný kefír teda môže byť najlepším probiotickým nápojom pre tých, ktorí nemôžu konzumovať mliečne výrobky. Je to perfektná náhrada za mliečny kefír.

vychutnajte si čistý probiotický nápoj s citrónom proti žalúdočným problémom

Výroba vodného kefíru je veľmi jednoduchá. Stačí naliať vodu do sklenenej fľaše a pridať cukor a štartovacie kultúry. Necháme 24-48 hodín kysnúť. Ako bolo uvedené vyššie, vodný kefír zvyšuje účinok na črevné zdravie prostredníctvom probiotík a prospešných baktérií, ktoré to môžu podporovať. Štúdie ukazujú, že probiotiká môžu mať ďalekosiahle účinky na zdravie. Imunita a duševné zdravie, ako aj metabolizmus môžu v skutočnosti prospieť. Začnite pomalým zavádzaním vodného kefíru do svojej každodennej stravy. Na začiatku môžete urobiť 1/2 šálky denne a potom dávku postupne zvyšovať. Účinky pravdepodobne rýchlo pocítite, ak nebudete pravidelne jesť ani piť kvasené potraviny. Záleží však na tom, ako je váš žalúdok citlivý a akú diétu držíte.

Použitie v tradičnej medicíne

malá misa vodného kefíru zdravá pre tráviaci trakt a s mnohými výhodami

Potraviny ako kefír sú často zahrnuté v tradičných formách medicíny. Verí sa, že majú silné liečivé vlastnosti vďaka svojmu probiotickému obsahu a nutričnému obsahu. Napríklad v ajurvédskej diéte sa veľmi odporúčajú fermentované potraviny ako kefír, pretože fermentačný proces podporuje trávenie a uľahčuje vstrebávanie živín.

Probiotické potraviny môžu tiež pomôcť vyrovnať črevný mikrobióm a predchádzať zdravotným problémom spojeným s tráviacimi problémami. Podobne je proces fermentácie dlho používaný v tradičnej čínskej medicíne. Je to prax, ktorá siaha do storočí a je založená na starých technológiách varenia piva používaných v Číne. Fermentácia určitých potravín, ako je kefír, môže zlepšiť zdravie tráviaceho systému a zlepšiť liečivé vlastnosti niektorých zložiek používaných v celostnej medicíne.

Možné vedľajšie účinky receptov na vodný kefír

možné účinky vodného kefíru po prvej konzumácii sa prejavujú ako bolesť žalúdka a zvýšená stolica

Reakcie môžu byť viditeľné a môžu byť intenzívnejšie, kým sa vaše telo neprispôsobí. Typicky sa to prejavuje zvýšeným pohybom čriev. Čo sa stane, je, že sa z vášho tela vyplavia zlé baktérie a vnesú sa nové dobré baktérie. Niekedy trvá dobré 2 týždne, kým sa vaše pohyby čriev vrátia do normálu. Akonáhle budú vaše črevá znovu osídlené benígnymi baktériami, už nebudete cítiť nepríjemné príznaky. Potom si všimnete viac energie, jasnejšiu pokožku a zvýšenú imunitu. Pite toľko, koľko chcete, pretože cesta k dobrému zdraviu je spojená s dobrým črevným zdravím. Pri miernej konzumácii sú potenciálne riziká pre vodný kefír alebo vedľajšie účinky kefíru minimálne.

žena v lese pije vodu kefír Vedľajšie účinky ako hnačka alebo žalúdočné problémy sú možné

Rovnako ako ostatné probiotické potraviny, pravidelný príjem kefíru môže spôsobiť zažívacie problémy, ako je zápcha, hnačka, bolesť brucha a kŕče žalúdka. Platí to najmä pri prvom zahrnutí tejto položky do stravy. Takéto problémy časom ustupujú s ďalším používaním. Ak máte ochorenie, ktoré ovplyvňuje váš imunitný systém, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom skôr, ako budete konzumovať viac vodného kefíru. Aj keď väčšina výskumov ukazuje, že probiotiká sú pre týchto ľudí bezpečné, existujú aj kazuistiky. Naznačujú, že probiotiká môžu byť spojené s vyšším rizikom infekcie u ľudí s poruchou imunitnej funkcie. Nakoniec, v dôsledku procesu fermentácie, obsahuje vodný kefír veľmi malé množstvo alkoholu. V závislosti od trvania kvasenia pre recepty na vodný kefír sa to môže v zmesi líšiť. Čím viac cukru, tým väčší obsah alkoholu. Ak máte obavy z obsahu alkoholu počas kvasenia, zvážte použitie hustomeru na testovanie koncentrácie.

Uchovávajte vodný kefír

Kúpte si sklenené fľaše s rôznymi druhmi vodného kefíru alebo ich naplňte sami

Aby ste prostredníctvom vodného kefíru získali živé kultúry benígnych baktérií a liečivé účinky, musíte ich vedieť dobre skladovať. Tieto zrná podobné želé môžu zvyčajne prežiť dlho. Pri výrobe vodného kefíru sa však niekedy môžu vyskytnúť problémy. Napríklad teplota je dôležitým faktorom pri fermentácii kryštálov. Ak žijete v chladnejšom podnebí, baktérie sa nedokážu množiť tak rýchlo a prospievať, ako v teple. Z tohto dôvodu sa v zime odporúča 48-hodinové kvasenie namiesto 24-hodinového. Takto sa zje viac cukru a bublinkový nápoj sa lepšie nahromadí. Zrná tiež potrebujú šancu zvyknúť si na novú vodu. Preto musíte vždy dodržiavať presne ten istý postup a používať rovnaké prísady. Zmena premenných, ako sú druhy cukru alebo množstvo, zamieňa zrná.

Probiotický nápoj a štartovacie kultúry uzavrite do pohára mušelínovou tkaninou a nechajte kvasiť na prípravu vodného kefíru

Príjemné na tom, že robíte recepty na vodný kefír, je to, že sa môžete zastaviť a začať kedykoľvek chcete. Zrná môžete uspať zmrazením prvého pohára vodného kefíru alebo vložením do obyčajnej vody v chladničke. Baktérie tak začnú byť „hladné“ a môžu produkovať len zriedka, pokiaľ nie ste pripravení začať odznova. V chladničke môžu prežiť až tri mesiace. Na veľkosti až tak nezáleží. Po použití malých kryštálov na výrobu prvého vodného kefíru sa môžu celkom zväčšiť. To však nemusí znamenať, že ich urobí lepšími. Keď sú zrná menšie, v skutočnosti ide o väčšiu povrchovú plochu, čo vám umožní urobiť lepší vodný kefír. Štartovacie kultúry majú tiež tendenciu sa viac reprodukovať, keď sú menšie. Tu sú teda pokyny k vodnému kefíru krok za krokom, ktoré si môžete urobiť sami doma.

Základný recept vodný kefír

plný pohár s vodným kefírom a kvasenými baktériami na trávenie a celkové zdravie

Je dôležité začať so štartovacími kultúrami kúpou vodného kefíru v obchode so zdravou výživou alebo návštevou online predajcu. Ďalším spôsobom, ako vytvoriť baktérie, je požičať si niektoré z nich. Zakaždým, keď si vyrobíte vodný kefír sami, vytvorí sa niekoľko populácií, ktoré potom môžete znova použiť na výrobu novej dávky. Nemali by ste si ich však zamieňať so štartovacími kultúrami pre mliečny kefír, ktoré sú kŕmené laktózou v mlieku.

v rukách držte vodný kefír ako kryštály alebo zmrazte vodný kefír v mrazničke

Sú to skôr symbiotické kolónie prospešných baktérií, ktoré počas fermentačného procesu vyrábajú probiotiká a enzýmy. Príbehy o pôvode zŕn zrejme naznačujú, že pochádzajú z Mexika, kde sa objavili ako kryštály na listoch kaktusových rastlín. Celý proces zvyčajne trvá 3 dni. Potom, čo ste dali všetko dohromady, akonáhle pridáte ovocie a arómy, môžete nechať zmes kvasiť 2 dni a potom ďalší deň.

prísady

zblízka návod na výrobu vodného kefíru a výrobu s kryštálmi

Napriek tomu, že recepty na vodný kefír majú vysoký obsah cukru, väčšinu z nich zrná spotrebujú počas fermentačného procesu. Tieto informácie môžu byť užitočné pri monitorovaní príjmu cukru. Na základný recept potrebujete len tieto suroviny:

 • ½ šálky štartovacích kultúr
 • 2 poháre a ďalší väčší pohár na pridanie ovocia
 • 8 šálok filtrovanej vody
 • ½ šálky surového cukru
 • Sito
 • Ovocie podľa vášho výberu pre akúkoľvek príchuť
 • Niekoľko sultánov (organických, bez sulfitov)
 • ¼- ½ čajovej lyžičky melasy

príprava

Ako nápoj pripravte kvety bazy a jahody s vodným kefírom a užívajte si

 • Najprv nalejte 3 šálky filtrovanej vody do každého z 2 pohárov. Minerálna voda je zvyčajne lepšou voľbou kvôli všetkým minerálom, ale zdá sa, že filtrovaná voda funguje rovnako dobre. Skúste sa iba vyhnúť chlórovanej vode.
 • Pridajte cukor do 2 šálok teplej vody a miešajte, kým sa nerozpustí. Potom rovnomerne rozdeľte do dvoch pohárov.
 • Potom je čas pridať kryštály pre recepty na vodný kefír. Zrná vyzerajú, ako by to boli malé, priehľadné, jemne zlatisté kvapky farby veľkosti pol zrnka ryže.

Pridajte do kvasenej zmesi s cukrom recepty na vodný kefír s melasovým sirupom

 • Potom do každého pohára pridajte niekoľko kvapiek melasy (asi ¼ – ½ čajovej lyžičky). Toto je voliteľné, ale melasa má vysoký obsah minerálov a živín a príjemnú sladovú chuť, ktorá dodáva kefíru hĺbku a charakter. Do každého pohára pridajte asi 5 sultánov, pretože to taktiež zlepší chuť a dodá extra sladkosť.
 • Potom k otvoru pripevnite mušelínovú tkaninu alebo papier a nechajte ho stáť pri izbovej teplote alebo v chladnej skrini, keď je chladný.
 • Vyskúšajte vodný kefír o niekoľko dní, aby ste zistili, či nápoj kvasil. Spoznáte to podľa jemne korenistej, šumivej chuti. Potom ho zo zrniek preceďte sitkom do nového pohára.
 • Zrná potom môžete naplniť nový pohár cukrovou vodou, ako je to uvedené vyššie. Do scedenej vody pridajte nakrájané ovocie podľa vlastného výberu (zvyčajne asi ¼ – ½ šálky na 4 šálky vodného kefíru).
 • Najlepšie je použiť plody sezóny, aj keď do vodného kefíru môžete pridať zázvor.

Ďalšie ovocie k receptom na vodný kefír

Recept na vodný kefír kombinuje zázvor a citrón s trstinovým cukrom a strúhanou citrónovou kôrou

Na 4 šálky kefíru môžete použiť šťavu z 1 citrónu, 1 čajovú lyžičku čerstvo nastrúhaného zázvoru, 2 štipky zázvorového prášku, ½ čajovej lyžičky citrónovej kôry a ½ lyžice medu. Ak máte aj zrelé hrušky, môžete ich pridať pár kúskov. Na to sa perfektne hodia aj jahody alebo iné rozmixované bobule, ako aj mučenka, broskyňa a ananás. Potom dajte veko a nechajte kysnúť ďalší deň. Potom by to malo byť ešte bublinkovejšie. Ovocie nakoniec opäť scedíme a nápoj vložíme do chladničky. Po prvom procese kvasenia si môžete kefír ľahko vychutnať. Niektorí sa však rozhodnú dať vodnému kefíru druhé kvasenie, ktoré vám umožní pridať konečnému produktu chuť a šumivosť.

mladá žena nalievajúca kvasený probiotický nápoj do pohára na pláži

Pred druhým kvasením kefíru pridajte rôzne druhy ovocia, šťavy alebo prírodné sladidlá a dajte na teplé miesto na ďalších 24 až 48 hodín. Pridajte vodný kefír do smoothies, vymeňte ho za limonády alebo ho konzumujte úhľadne a doprajte si osviežujúce, bublinkové pôžitky bez viny a plné dobrôt..