zdravá výživa

Pestovanie klíčkov a pestovanie mikrozelene: Tipy pre hobby záhradníka a návody

Ako pestovať klíčky Pokyny na nukleaciu v skle

V dnešnej dobe je zdravá výživa pre mnohých ľudí prioritou. Čerstvé mikrozeleniny a klíčky sú pre nich perfektným doplnkom týždenného menu. Zvlášť v chladnom období, keď je sortiment miestnej zeleniny veľmi obmedzený, sa ukazuje ako dobrá alternatíva. Môžu nášmu telu dodať cenné vitamíny, vlákninu a minerály. Na trhu je široký výber odrôd, ale ak máte zelený palec, môžete si klíčky vypestovať a pestovať aj mikrozelené sami. Vysvetľujeme, ako to urobiť, a dávame užitočné tipy na podporu hobby záhradníka a toulca pri tejto úlohe.

Pestovanie klíčkov: prehľad zdravotných výhod

Samotné klíčky kreslia prehľad rôznych typov

Klíčky bežne obsahujú dvakrát viac enzýmov, stopových prvkov, uhľohydrátov, vlákniny a fytochemikálií ako samotná zelenina. Sú tiež považované za skutočné vitamínové bomby, pretože sú bohaté na vitamíny A, B a C. Klíčky sa konzumujú surové a to umožňuje zachovanie živín, ktoré obsahujú. Tí, ktorí si jedlo pravidelne upravujú klíčkami a klíčkami, robia pre svoje telo niečo dobré. Zvlášť vegetariáni si radi pokrmy zjemňujú čerstvými klíčkami. Preto sú ideálne pre všetkých, ktorí sa chcú zdravo stravovať:

  • Stimulujú trávenie a tým umožňujú nášmu telu lepšie absorbovať všetky živiny.
  • V zimných mesiacoch dodajú telu vitamíny a minerály
  • Majú lahodnú, mierne chrumkavú chuť

Pestovanie klíčkov sami: Nebezpečné alebo prinajmenšom neškodné pre naše zdravie?

Klíčky si vypestujte sami a použite ich na recepty

Klíčky boli donedávna považované za skutočnú superpotravinu. V posledných rokoch sa však opakujú správy o chorobách spôsobených konzumáciou surových mikrozelení. V klíčkoch bolo možné okrem iného izolovať nebezpečné baktérie, ako sú Salmonella, E. Coli, Listeria a Shigella. Vedci predpokladajú, že baktérie už boli v semenách, z ktorých klíčky vyrástli. Počas klíčenia sa však mohli rýchlo množiť. Pri klíčení sa semenám zaleje veľkým množstvom vody a uloží sa na teplé miesto. Vysoké teploty a vlhkosť vzduchu podporujú rast baktérií. Ak sa potom choroboplodné zárodky konzumujú surové, môžu nastať nebezpečné choroby. Mohli by ste sa pred tým chrániť, ak budete pri výrobe zárodkov dodržiavať niekoľko pravidiel. Pretože však prísne hygienické opatrenia môžu narušiť schopnosť semien klíčiť, zvyčajne sa prijímajú opatrenia na zníženie klíčkov.

Pestovanie klíčkov sami: pokyny

Ako pestovať klíčky sami v banke Pokyny

Ak si chcete klíčky vypestovať sami, mali by ste zvážiť niekoľko vecí. Tu je podrobný sprievodca, ktorý vám určite pomôže pestovať mikrogreeny.

1. Prvým krokom je semená dôkladne umyť. Pre istotu môžete semená najskôr ošetriť roztokom kyseliny citrónovej. V potravinárskom priemysle sa ako konzervant používa kyselina citrónová, na obale stále označovaná ako E330. Dokáže obmedziť oxidačné procesy a teda aj tvorbu jadier.

Ako si sami vypestovať klíčky Pokyny pre nádobu s vekom

2. Potom sa semená namočia na 12 hodín do teplej, ale nie horúcej alebo vriacej vody. Počas tejto doby začnú semená napučiavať a začína klíčenie.

3. Mikrogreeny čoskoro umiestnime do pohára a prikryjeme dobre navlhčenými vatovými tampónmi a umiestnime na tmavé a teplé miesto. Teplota v miestnosti by mala byť 28 stupňov Celzia. Bavlnené podložky by mali byť navlhčené 1-2 krát denne. Klíčenie môže trvať celkom 5 až 10 dní. Potom môžu byť klíčky zozbierané, dôkladne umyté, sušené a prípadne vložené do chladu.

Ako pestovať klíčky v banke Pokyny krok za krokom

Napriek všetkým bezpečnostným opatreniam existuje riziko, že sa baktérie netvoria len na povrchu, ale aj v samotných klíčkoch. Tieto patogény nemožno odstrániť umývaním. Preto lekári odporúčajú nejesť klíčky, ktoré ste si sami vypestovali. Väčšina výrobcov kontroluje ich výrobu pravidelne. Hobby záhradník môže pestovať klíčky a potom ich zasadiť do balkóna alebo do záhrady. Aj keď klíčky obsahujú choroboplodné zárodky, ostatné jedlé časti rastliny možno zvyčajne jesť neskôr bez akéhokoľvek zdravotného rizika. Samozrejme, aj tak by ste ich vždy mali poriadne umyť.

Pestovanie klíčkov sami: boj proti plesniam

Klíčky ľahko podliehajú skaze. Tí, ktorí si chcú klíčky vypestovať sami, musia často zápasiť s plesňou. Mikrogreeny plesnivú, ak sú príliš teplé a vlhké. Nikdy by preto nemali byť prikryté príliš dlho. Pomáha, ak prvé dni trochu otvoríte veko. Akonáhle začnú klíčiť, môžete ich nechať odkryté.

Pestovanie klíčkov: Na tvorbu klíčkov používajte sklo

Ako pestovať klíčky v banke Pokyny pre začiatočníkov

Takzvané podnosy na osivo nájdete mimochodom v špecializovaných predajniach. Podnosy na osivo sú špeciálne nádoby na pestovanie rastlín. Misky sú špeciálne navrhnuté tak, aby distribuovali vodu rovnomerne. Tým sa zabráni tvorbe hniloby. Vďaka nekomplikovanej manipulácii sú skvelé pre úplných začiatočníkov. Skúsení záhradníci sa rozhodnú pestovať klíčky v skle. Postup je nasledovný:

  • Semená najskôr dôkladne umyte pod tečúcou vodou.
  • Potom nechajte semienka namočené vo vlažnej vode až 12 hodín.
  • Semená vložte do klíčiacej nádoby a dvakrát denne zalejte vodou.
  • Nádobu s lepidlom umiestnite na svetlé alebo tmavé miesto, podľa pokynov výrobcu.
  • Zbierajte mikróby, dôkladne ich umyte a dajte do chladničky.
  • Klíčky spotrebujte do 5 dní, pokiaľ nie je na obale semien uvedené inak.
  • Nádobu na klíčenie dôkladne očistite.

Pestovanie mikrogreenov: pokyny

Mikrogreeny a klíčky v klíčidle vytiahnu pokyny

Pojem mikrozelenina sa často nesprávne používa ako synonymum pre klíčky. V skutočnosti je rozdiel medzi mikrozeleninami a klíčkami v tom, že klíčky sa pestujú na papieri, vatových tampónoch alebo vo vode. Mikrogreeny sa pestujú v pôde a tvoria sadenice oveľa pomalšie. Vytvárajú listy a miniatúrne vyzerajú ako rastliny. Existujú dva typy mikrozelených rastlín: svetlé zárodky nemusia byť pokryté zeminou a tmavé lepidlo je pokryté malou zeminou..

Mikrogreeny pestujú zdravé potraviny v špeciálnom boxe

Potrebujete semená, zalievaciu pôdu, malé kvetináče. Jednoducho dno kvetináča zasypte zeminou, rovnomerne po ňom rozložte semienka, naplňte vodou fľašu s rozprašovačom a postriekajte ňou semená. Hrniec prikryte potravinovou fóliou a vložte do svetlej miestnosti s teplotou okolo 25 stupňov Celzia. Optimálnym umiestnením pre mikrogreeny je spravidla kuchyňa. Odstráňte potravinový film raz denne a nechajte semená vetrať asi 20 minút. Zber sa môže začať asi po 7 dňoch, trvá však niekoľko týždňov.

Pestovanie klíčkov: ktoré druhy semien sú na to dobré?

Ako si sami vypestovať brokolicové klíčky Pokyny pre klíčky

Hobby záhradníci a kuchári bez skúseností by si mali vyberať zeleninu, ktorá zvyčajne bez problémov vyklíči. Fazuľa mungo je vhodná predovšetkým na pestovanie, potom nasleduje ďalšia zelenina ako lucerna, rukola, brokolica, červená repa a strukoviny ako ľanové semienko, quinoa alebo šošovica.

Ako pestovať klíčky fazule mungo: pokyny

Ako pestovať mungo klíčky sami

Mungo sú strukoviny, ktoré sa používali z Indie do Európy. Chuťovo sú mätúce podobné sóji, ale tieto dva druhy strukovín spolu nesúvisia. Sú veľmi obľúbené vo svojej vlasti a v celej Ázii. Aj v USA si amatérski kuchári radi upravia šaláty klíčkami z fazule mungo. V Nemecku sú k dispozícii aj pod názvom Lunja. Tu je návod, ako pestovať klíčky fazule mungo:

Suché semená jednoducho nechajte 8 hodín namočené vo vlažnej vode, potom vodu sceďte. Vlhký kus kuchynského papiera dajte do jemného sitka a navrch rozložte fazuľu mungo. Prikryte druhým listom kuchynského papiera, pokropte vodou a prikryte nepriehľadným tmavým plastovým vreckom. Sito vložte do misy a nechajte v kuchyni niekoľko dní pri izbovej teplote okolo 22 stupňov Celzia. Kuchynský papier každý deň navlhčite a skontrolujte, či sa v sitku nehromadí voda. Voda by mala odtekať do misky, inak môže dôjsť k tvorbe plesní.

Pestovanie klíčkov lucerny: Ako klíčiť semená lucerny

Alfalfa klíči pokyny pre klíčenie nádoby

Alfalfa je názov pre semená lucerny na Ďalekom východe. V Európe sa lucerna po stáročia pestuje ako kŕmna plodina, ale jej klíčky sú vďaka svojej jemnej a chrumkavej chuti považované za pochúťku v arabskej kuchyni. Semená lucerny potrebujú na klíčenie slnečné svetlo. Mali by byť preto pestované v svetlej a teplej miestnosti.

Rastúce raketové mikrogreeny

Pestovanie mikrozelene Príručka pre začiatočníkov Tipy na výrobu klíčkov

Na rozdiel od klíčkov lucerny sa suché raketové semená pestujú priamo ako mikrozelená pôda v pôde. Predtým ich netreba namočiť do vody na noc. Asi po týždni sa uskutoční prvý zber, ktorý by sa potom mohol predĺžiť na tri týždne.

Klíčky brokolice necháme v pohári lúhovať

Pestovanie mikrozelenej zeleniny Pokyny pre klíčky v črepníkovej pôde v nádobe

Na rozdiel od iných klíčkov, ako sú fazuľa mungo, sú brokolicové klíčky v obchodoch dostupné len veľmi zriedka. Ak si ním teda chcete spresniť šalát, mali by ste ho nechať lúhovať doma v pohári. Brokolica je tmavý zárodok, čo znamená, že by mal byť vložený na tmavé miesto na klíčenie. Doba klíčenia je pomerne krátka, už po štyroch dňoch sa vytvoria sadenice, ktoré je možné zozbierať.

Klíčky červenej repy rastú oveľa pomalšie ako ostatné sadenice zeleniny

Klíčky červenej repy rastú oveľa pomalšie ako ostatné sadenice zeleniny. Najprv ich musíte namočiť na 24 hodín do vody, potom ich dať na svetlé miesto do nádoby a po 10 dňoch sa môže začať zber.

Klíčky quinoa pestujte v klíčiacej nádobe

Vysvetlené a návod na pestovanie klíčkov quinoa

Pestovanie quinoa sami nie je náročná úloha. Potrebujete nádobu na klíčenie so špeciálnym viečkom na sito a bavlnenú tkaninu. Semená quinoa sú ľahké klíčidlá, čo znamená, že naplnia pohár vodou a vložia do neho namočené semená. Položte pohár na svetlé, ale tienisté miesto v kuchyni. Doba klíčenia je veľmi krátka – zber môže začať už po jednom dni.

Nechajte klíčky rásť na špičkách kuchynského papiera

Naklíčte šošovicu

Klíčky šošovice sú veľmi obľúbené pre svoju orieškovú chuť. Pestujú sa v špeciálnych prízemných domoch. Tieto domy sa skladajú z niekoľkých mierok a sú konštruované tak, aby bolo možné vetrať priečky. Klíčeniu šošovice trvá 3 až 4 dni.

Vytiahnite ľanové klíčky

Ľanové semená sú ľahké klíčky, takže je vhodné teplé a slnečné miesto, ako je napríklad parapet. Sito vysteľte bavlnenou utierkou a vložte do misky, aby odtiaľ mohla odtekať prebytočná voda. Utierku navlhčite a posypte ňou namočené ľanové semienka. Semená postriekajte vodou dvakrát denne, po dvoch týždňoch sa môže začať zber.