zdravá výživa

Bližší pohľad na kokosovú vodu ako trendový nápoj: Účinok a nutričné ​​hodnoty

Kokosová voda ako trendový nápoj prázdniny-nezrelé-kokosové orechy

Kokosová voda, inak tiež nazývaná kokosová voda, je obľúbený nápoj z Južnej Ameriky, ktorý sa v posledných rokoch teší veľkej obľube aj medzi nami, Európanmi. O kokosovej vode sa hovorí, že je mimoriadne zdravá a mala by vám pomôcť aj pri chudnutí. Vďaka svojmu izotonickému účinku je trendový nápoj ponúkaný vo fitnes štúdiách ako prirodzená alternatíva k umelo vytvoreným športovým nápojom. Viac o tom Kokosové mlieko Ako trendový nápoj môžete v článku zistiť jeho účinky a živiny, ktoré obsahuje.

Čo je to kokosová voda?

účinky kokosovej vody-nutričné ​​hodnoty-ktoré stojí za to vedieť

Kokosová voda je mierne zakalená kvapalina, ktorá sa získava priamo z nezrelého, ešte zeleného kokosu. Nedá sa zamieňať s kokosovým mliekom, pretože nevyzerá ani nechutí rovnako. Keďže zelené kokosové orechy nepredávame v supermarkete, kokosovú vodu by ste mali dostať v nápojovom kartóne, takzvanom Tetra Pak. Nájdete ich v obchodoch so zdravou výživou aj v dobre zásobených supermarketoch.

kokosová voda-zdravo-kokosové-zeleno-hnedé

Zelené kokosové orechy sú nezrelé plody kokosovej palmy, ktoré sa zbierajú asi 5 mesiacov pred konečným dozretím. Z toho sa však získava nielen voda, ale aj biela, aromatická dužina. Pol litra až takmer plný liter kokosovej vody je možné získať z jedného kokosu. Presné množstvo závisí od stupňa zrelosti ovocia. Platí pravidlo, že čím je kokos nezrelejší a čerstvejší, tým viac kokosovej vody z neho možno získať.

efekt kokosovej vody-živiny-produkcia

Z Chuť kokosovej vody je pre mnohých považovaný za prekvapenie. Trendový nápoj nechutí ako kokos, ako by sa dalo predpokladať, ale má mierne koláčovú, ale sladkú chuť s jemnou, niekedy kyslou notou. Napriek tomu je prírodný nápoj veľmi osviežujúci a v každodennom živote môže príležitostne nahradiť pitnú vodu.

Rozdiely od kokosového mlieka

rozdiel kokosovej vody kokosové mlieko

Napriek tomu, že kokosová voda a kokosové mlieko znejú podobne, nie sú vôbec to isté. Kým sa kokosová voda zbiera priamo z nezrelých orechov, výroba mlieka prebieha v niekoľkých krokoch. V prvom rade sa kokosové mlieko s vysokým obsahom tuku získava z už zrelého, hnedého kokosu, ktorý poznáme z našich supermarketov. Na to však nepotrebujete tekutinu, ale dužinu. Mäso sa najskôr očistí trochou vody a potom sa naleje tak, aby sa kúsky dužiny oddelili od tekutiny. Na rozdiel od kokosovej vody, kokosové mlieko vonia a chutí príjemne ako kokos. V porovnaní s vodou a klasickým mliekom je však kokosové mlieko skutočnou kalorickou bombou. Má veľký obsah tuku, okolo 20 percent. Kokosové mlieko sa preto často používa pri príprave rôznych jedál, predovšetkým z ázijskej kuchyne.

Účinky kokosovej vody a zaujímavosti o kalóriách a nutričných hodnotách

kokosovo-voda-zelená-kokosové-slamky na pitie

Voda zo zeleného kokosu je považovaná za dobrý zdroj energie. To pôsobí izotonicky, takže pomer živín k tekutine zodpovedá pomeru ľudskej krvi. To je dôvod, prečo mnoho športovcov po tréningu siahne po fľaši kokosovej vody. Dodáva telu minerály stratené počas tréningu a zároveň slúži ako dobrý hasič smädu.

Cez vysoký obsah draslíka V kokosovej vode v množstve asi 600-700 mg na 250 ml je možné predchádzať srdcovým arytmiám, ako sú arytmie, ktoré sú spôsobené nedostatkom draslíka. Okrem toho by zdravá voda mala zlepšiť kardiopulmonálne funkcie. Tieto účinky však ešte neboli vedecky potvrdené.

Je potom kokosová voda skutočne zdravá? Odpoveď je áno, pretože je pre mnohých cenná Živiny a stopové prvky je bohatý. V zázračnom nápoji sú tiež rôzne vitamíny ako B1, B2 a C, ako aj kyselina listová, vápnik a horčík. Kokosová voda dokáže presvedčiť aj dôležitými stopovými prvkami, akými sú zinok a železo.

kokosová voda-zdravé-chuťovo-nutričné ​​hodnoty

Špeciálny je aj trendový nápoj nízky obsah kalórií, tým, že má len asi 16-20 kalórií na 100 ml, iba 40 kalórií na osviežujúci pohár kokosovej vody. Obsah cukru a tuku je tiež nízky, a preto je kokosová voda považovaná za dobrý nealkoholický nápoj na chudnutie.

Okrem všetkých cenných živín, vitamínov a minerálov obsahuje voda zo zeleného kokosu nepochybne množstvo antioxidantov. Spravidla podporujú rýchlu regeneráciu buniek, čo môže mať pozitívny vplyv na pokožku a vlasy. Napriek tomu, že tieto vlastnosti kokosovej vody neboli vedecky dokázané, mnoho užívateľov je o nich úplne presvedčených. Keďže obľúbený nápoj môže urobiť len dobro, stojí za to ho vyskúšať aj vy.

Kokosová voda ako trendový nápoj na chudnutie

Trend v nápoji z kokosovej vody zoštíhľuje

Kokosová voda si získala veľkú obľubu ako dobrý spôsob chudnutia. Aj mnohé hollywoodske hviezdy prisahajú na pozitívny účinok trendového nápoja ako pomocníka pri chudnutí a pravidelne pijú kokosovú vodu. Od nízkokalorického nápoja by ste však nemali čakať zázraky. Nepomáha pri spaľovaní tukov, ani nestimuluje metabolizmus. Kokosová voda ponúka skôr nízkotučnú alternatívu k nealkoholickým nápojom, pretože má nízky obsah kalórií. Týmto spôsobom si môžete ľahko ušetriť nejaké kalórie, ale nemôžete ich spáliť bez ďalšej diéty a cvičenia.

Efekt kokosovej vody pri športe

šport na chudnutie z kokosovej vody

Kokosová voda ako trendový nápoj ponúka aj prírodnú alternatívu k umelo vytvoreným, izotonickým nápojom, ktoré konzumuje mnoho športovcov. Bio kokosová voda je na to najvhodnejšia, pretože neobsahuje žiadne ďalšie sladidlá a podobne. Zázračný nápoj by mal ďalej posilňovať svaly a byť tak dobrou pomôckou pri kondičných cvičeniach. Veľké množstvo minerálov v obľúbenej plodovej vode je zaujímavé pre súťažných aj rekreačných športovcov. Vzhľadom na značné množstvo draslíka, horčíka a sodíka telo absorbuje látky stratené cvičením pomocou kokosovej vody.

Recepty s kokosovou vodou ako trendový nápoj

kokosová voda-zdravé-recepty-smoothie-kokosová voda

Kokosová voda ako trendový nápoj sa používa aj v kuchyni, pretože sa dá použiť ako zdravá prísada do mnohých rôznych receptov. Vrátane osviežujúcich nápojov, ako sú smoothie a nealkoholické koktaily. Nasledujú dva skvelé recepty na nápoje z kokosovej vody, ktoré môžete vyskúšať doma.

Recept na smoothie z kokosovej vody

kokosovo-vodné-smoothie-zdravé-melón

Zloženie:

  • 150 ml prírodnej kokosovej vody
  • 1 banán
  • 100 g dužiny melónu bez kôstok
  • 100 g papáje, olúpanej a vykôstkovanej

Príprava:

Ošúpte všetko ovocie a dajte ho do mixéra. Potom ho zalejte kokosovou vodou a miešajte, kým nebude mať jednotnú konzistenciu. Smoothie si môžete vychutnať na raňajky alebo ako desiatu medzi jedlami.

Recept na nealkoholický kokteil s kokosovou vodou

recept na kokteil z kokosovej vody-brusnicový džús

Zloženie:

  • 100 ml kokosovej vody
  • stlačenie citrónovej šťavy
  • 50 ml brusnicovej šťavy
  • Kokosový cukor podľa chuti

Príprava:

Plodovú vodu zmiešajte s kvapkou citrónovej šťavy a brusnicovou šťavou a podávajte v koktailovom pohári. Môžete pridať trochu kokosového cukru pre sladšiu chuť a skvelú kokosovú arómu. Nealkoholický kokteil je vhodný pre dospelých a deti a je určite obľúbeným nealkoholickým nápojom na grilovacej párty v lete.