Záhradníctvo

Zazimovanie vašej záhrady – takto môžete chrániť svoje rastliny už na jeseň

Chladné počasie môže poškodiť rastliny a trávniky, ale záhradu môžete zazimovať včas, aby ste tomu zabránili. Keď teplota klesne, množstvo záhradníctva sa môže zvýšiť, zatiaľ čo pôda sa stáva tvrdšou. Rastliny sa pomaly pripravujú na zimný pokoj a nebude sa im dariť, len čo zamrzne zem. Prechod z jesene na zimu môže tiež viesť k nepredvídateľným zrážkam, ktoré môžu poškodiť vaše rastliny. Včasná údržba záhrady do určitej miery závisí aj od toho, kde žijete. Z tohto dôvodu je dôležité pripraviť záhradu na zimné obdobie. Ako však svoje rastliny v zime najlepšie ochránite pred mrazom a snehom? Pokračujte v čítaní, aby ste objavili niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám môžu pomôcť tešiť sa na jar na prosperujúcu záhradu.

Kedy by ste mali svoju záhradu zazimovať??

Ukážkový dizajn záhrady a záhradníci kosiaci trávnik pri príprave na zimu

Aj v najchladnejšom zimnom období viacročné rastliny každoročne rastú. Keď sa počasie zmení na zimu, trvalky prezimujú a odpočívajú pri stálej teplote, kým sa nevráti teplé počasie. Je dobré, že viacročné rastliny sa na zimu pripravujú oveľa jednoduchšie ako jednoročné. Napriek tomu, že viacročné rastliny majú rôzne pestovateľské návyky, stačí ich pred zimnou sezónou trochu orezať a mulčovať. Na miestach s teplými zimami je jesenná sezóna najvhodnejším obdobím na výsadbu trvaliek. Pretože trvalky v chladnom a vlhkom období rastú pomaly, sú rastliny náchylné na choroby a hnilobu. Z tohto dôvodu vždy kontrolujte príznaky chorôb a škodcov. Trvalky je potrebné zrezať, aby boli rastliny čisté a odstránili choré listy alebo vajíčka škodcov. Rastlinné odrezky môžete použiť ako kompost. Aktívne zväzky ničia patogény a semená burín.

Záhradník so záhradnými nožnicami reže jedľové konáre kvôli zimnej príprave v záhrade

Pri prerezávaní trvaliek sa vyhnite strihaniu stoniek hlavičkami semien. Obdobie jesene je najlepší čas na pridanie kompostu do pôdy. Okolo postelí by ste mali pridať 10-15 cm vrstvu organického kompostu. Pri degradácii sa živiny uvoľňujú do pôdy, čo zlepšuje štruktúru a výživový profil pôdy. Pomalé uvoľňovanie živín zabraňuje popáleninám a zároveň zaisťuje, aby bola pôda počas zimy bohatá na živiny.

Príprava záhrady na zimu pokrytím zeme doškom

Slamená prikrývka je tiež skvelým spôsobom, ako pripraviť trvalky na treskúcu zimu. Táto metóda chráni koreňové systémy rastlín a pôdu pred mrazom. Ako materiál môžete použiť postele s nasekanými listami, odrezkami alebo ihličím. Prikrytie slamou môže prilákať hlodavce, ktoré zabránia vstupu nežiaduceho hmyzu. Pred pridaním šesťpalcovej vrstvy slamy je však lepšie počkať, kým zem nezamrzne.

Zimná príprava záhonov a jednoročných rastlín

zimný mráz môže poškodiť mnoho druhov rastlín

V zimnom období pokračujte v hľadaní škodcov a chorôb v trvalkách s teplým podnebím. Upratujte záhony a okraje a udržiavajte alebo stavajte nové, aby ste mali priestor na rast nových rastlín. V prípade trvaliek v chladnom podnebí po zamrznutí zeme prikryte holú zem slamou. Po mrazoch očistite záhony rastlín a odstráňte odumreté rastliny a burinu. Na ochranu svojich odolných trvaliek pred chladným vzduchom by ste mali použiť aj studené rámy. Jednoročné rastliny vyžadujú v zimnom období väčšiu starostlivosť, pretože nedokážu prežiť chlad. Letné rastliny by ste teda mali vykopať a použiť na kompostovanie. Pokiaľ ide o ročné teplé a chladné podnebie, pri varovaní pred slabým mrazom zakryte svoje rastliny záhradnou tkaninou. Odporúčame tiež vopred zozbierať semená vašich obľúbených rastlín.

Kompost dajte na zem a v zime chráňte jednoročné rastliny

Svoje jednoročné rastlinné záhony prikryte v chladnom podnebí 10 cm hrubou vrstvou nasekaných listov, trávneho odpadu a iného kompostu. V prípade semien, ktoré sami vysejete a klíčia na jar, ponechajte vrstvu hrubú iba asi 5 cm. Potom si označte ročenky na budúcu jar. Vymeňte tiež rozložené organické kryty došky. Nakoniec dávajte pozor na škodcov, odstráňte burinu a zalejte rastliny.

Pripravte si záhradné záhony. Zabezpečte zalievanie vykopávaním a prikrytím v zime

Pred začiatkom zimnej sezóny by ste mali tiež vykopať a vyčistiť žiarovky. Zahrievajte cibuľové záhony vždyzelenými rastlinami alebo zdvihnite povrch pôdy pre cibuľoviny vysadené na plocho. Uchovávajte ich v priedušnej nádobe, aby ste predišli hnilobe. Použite škatuľu pokrytú novinami. Uistite sa, že sa žiarovky nedotýkajú, a uložte ich na chladné a suché miesto.

Zazimujte stromy a kríky v záhrade

počas jesene stromy a trvalky prezimujú v záhrade

V chladnom podnebí by ste mali stromy a kríky zalievať pravidelne a hlboko, kým pôda nezamrzne. To platí najmä pre vždyzelené rastliny. Mladé stromy a kry potrebujú všetky živiny, ktoré môžu získať, takže hnojivo môžete použiť aj pre pôdu. Začiatkom jesene možno budete musieť mladé stromy a kríky presadiť na iné miesto. Staršie stromy a kríky nepotrebujú ďalšie hnojivo, najmä ak sú pokryté slamou. Aj napriek tomu by ste mali svoje rastliny chrániť mrežou, altánkom alebo inými pevnými zábranami, ktoré ich ochránia pred zlými poveternostnými podmienkami. Keď je pôda zamrznutá, je najlepšie pridať na stromy a kríky 6-palcový doškový kryt.

Na jeseň presaďte kvety a záhradné náradie uložte do kôlní

Takéto rastliny spiace v teplom podnebí, ako sa blíži zimné obdobie. Už ich teda nehnojte, aby počas tejto doby stvrdli. Niektoré druhy stromov, ako sú citrusové plody a avokádo, majú tendenciu štiepať ovocie. Môžete tomu zabrániť tak, že stromy poriadne zalejete, najmä keď takmer neprší. Niektoré kvitnúce kríky, ako sú kamélie, môžu pri nástupe chladného obdobia matne zhnednúť. Netropické stromy a kry možno bude potrebné presadiť do iných častí záhrady. Stromčeky a kry pravidelne koste, aby bola vaša záhrada čistá aj v chladnom počasí.

Ďalšie tipy na starostlivosť o zimné obdobie

Záhradníctvo pre malé rastliny pokryté ľanom pripraví pôdu pred zimou

Pôdu nezabudnite kŕmiť od októbra do novembra. Ak trávnik počas zimovania vašej záhrady stále rastie, koste ho ďalej. To zabráni rastu plesní, ktoré sa môžu v zimných mesiacoch rozšíriť do vašej záhrady. Chcete si na jar uľahčiť prácu v záhrade? Udržujte svoje trvalkové záhony vždy čisté a upratané. Orežte svoje rastliny, odstráňte odumreté listy a nežiaduce záhradné odpadky. Počas tohto obdobia môžete tiež použiť vrstvu čerstvého kompostu.

záhradné zazimovanie rezaných ruží

Niektoré rastliny, ako napríklad ruže, vyžadujú v chladnom počasí ešte väčšiu starostlivosť. Pri zazimovaní záhrady je preto vhodné ružice zastrihnúť, aby sa v jesennom období zbavili najvyšších stoniek. Ak sa chcete o popínavé ruže starať, nemusíte ich strihať pred zimou. Lezecké palice jednoducho vyberte z altánku, potom ich položte na zem a prikryte slamou. Potom, čo je zem zmrazená, môžete ruže prikryť ďalšou vrstvou. Niektoré odrody ruží s jednoduchou údržbou potrebujú teplý základ, aby boli v zimnom období zdravé. Takže použite kompost. Na citlivé odrody ruží potrebujete kryt ako ochranu.

Pravidelná údržba záhrady pred zimou

Zazimovávanie mrazenej záhradnej hadice pokrytej snehom v záhrade

Niekedy sú posledné jesenné týždne extrémne suché a spôsobujú, že kríky a trváce rastliny smädia. Tieto odrody rastlín musíte často zalievať, inak v zime uhynú. Silný vietor a nahromadenie soli môžu tiež poškodiť rastliny. Na ochranu rastlín pred živlami použite siete. Máte novo vysadené vždyzelené stromy, kry, stromy a trvalky? Po zamrznutí zeme ich musíte prikryť, pretože kompost ochráni jemné korene rastlín pred mrazom. Zvyknite si do zimnej sezóny pridávať kompost do svojej zeleninovej záhrady a udržiavať pozemky čisté a upratané. To predstavuje vynikajúci jarný bonus. Ak je vaša záhrada plná kvetináčov a záhradných sôch, musíte ich v zimnom období priniesť dovnútra.

Vneste do záhrady väčší poriadok

Zazimujte suché listy stromov a mach z trávnika v jesennej záhrade

Vankúše, ležadlá, deky na piknik a ďalšie letné potreby by ste mali na zimu uložiť do kôlní alebo suterénu. To platí aj pre plastové záhradné predmety a kovové predmety, ktoré môžu byť náchylné na zimnú hrdzu. Môžete tiež zhrabať mach z trávnika alebo odstrániť slamu zo záhradnej trávy dobrým starodávnym hrable. Hroty použite na odvodnenie a vetranie. To pomôže trávniku v zime zakoreniť. Záhrady, ktoré sú vystavené najhoršiemu zimnému počasiu, potrebujú všetku pomoc, ktorú môžu dostať. Preto je dôležité zabezpečiť, aby ste v kôlni mali všetky nástroje, ktoré im pomôžu vykonať svoju prácu. Tiež zozbierajte všetky nádoby na vodu pre rastliny a vyprázdnite ich pred výškou zimy. Prírodnej dažďovej vode to dáva dostatok času na zber, kým ju na jar opäť nebudete potrebovať.

Nosenie drevenej škatule so záhradnými nožnicami ako príprava na zimu

Upratovanie na jeseň vytvára veľa organického odpadu na kopách kompostu. Zima je teda ideálnym časom na to, aby ste si to rozložili v záhrade a začali nový rok odznova. Tiež by ste mali zakryť svoje jazierko. Tenkú sieťku alebo plachtu položte na a nad ďalšiu stojatú vodu, aby ste predišli problémom s hnijúcim lístím. Tieto je potom možné ľahko zozbierať a kompostovať. Pred zlým počasím pripevnite uvoľnené skrutky alebo hrany na ploty, terasy alebo drevené záhradné konštrukcie a natrite alebo natrite drevené povrchy vhodným prostriedkom na ochranu dreva..

Kŕmidlo pre vtáky a krmivo na zimu v záhrade zavesené na strome

Postarajte sa aj o vtáky a voľne žijúce zvieratá tým, že zavesíte na strom kŕmidlá pre vtáky. V chladnejších mesiacoch sú ohrozené najmä sťahovavé vtáky. Je preto dôležité, aby veľkorysí ľudia nechali v zime vo svojich záhradách dobre zásobené kŕmidlá pre vtáky a vodné kúpele. Nezabudnite ani na ježkov.

Pripravte pôdu na zimu a navrhnite záhradu

Vytvárajte záhony bez kopania a zazimujte záhradu

Keď teplota klesne pod 7 ° C, väčšina biologických aktivít v záhrade sa spomalí. Od rastlín až po tvory, ktoré prezimujú v zemi, sa všetko pripravuje na zimný spánok. Napriek tomu, že sa štruktúra pôdy v chladnom období nemení k lepšiemu, je niečo, čo s tým môžete urobiť, aby ste zaistili prežitie svojich rastlín aj v najhoršom chlade. Je normálne, že sa pôda na konci sezóny uvoľní a rozpadne. Textúru pôdy môžete obnoviť vykopaním záhonov. To je obzvlášť užitočné, ak chcete na jar pripraviť záhony pre zeleninovú záhradu. V jesennej sezóne môžete opäť dávať slamu na voľné postele bez toho, aby ste ich vopred pestovali. Je tiež vhodné vykopať viacročné buriny, aby ste získali požadovanú štruktúru záhradnej pôdy.

Husu zakryte v rybníku pred zimnou sezónou, aby ste predišli hnilému lístiu

Pridajte do svojej záhrady farebnosť, aby ste vyrovnali okraj zimy, a pridajte rastliny s upokojujúcou paletou jasne zelenej, bielej alebo bordovej. Po prázdninách môžete vysadiť aj sýto zelené ihličnany, aby vašej záhrade dodali farbu. Doprajte svojej záhrade svieži vzhľad kombináciou rôznych druhov rastlín v črepníkoch. Rastlinné záhony v zemi môžete definovať definovaním počtu rastlín v črepníkoch pozdĺž ich okrajov. Môžete tiež použiť rastliny, ktoré produkujú biele kvety (ako biely cyklámen), na zvýraznenie nízkej tehlovej steny zvýšeného okraja a zvýraznenie tejto oblasti. Zimné obdobie je za dverami a oplatí sa pripraviť si záhradu týždne, ba dokonca mesiace, než sa zmení počasie. Pri zazimovaní záhrady majte na pamäti tieto užitočné záhradnícke rady.