Veľká noc a jar

Hyacint v skle ako nádherná ozdoba na jar a na Veľkú noc

Hyacint v pohári ako ozdoba na jar a Veľkú noc

Hycinty sú bezpochyby jednou z najobľúbenejších jarných kvetov. Nie je to len kvôli nádhere kvetov a nádherným farbám, ktoré sú ponúkané, ale aj kvôli úchvatnej vôni, ktorou zaplavujú miestnosť. Preto nie je divu, že hyacinty sú na jar také obľúbené ako dočasná vesmírna rastlina. Obľúbené sú najmä hyacinty v skle, ktoré v poslednej dobe zdobia obývačky a ďalšie miestnosti. Je to pravdepodobne preto, že aj tí neskúsení v starostlivosti o rastliny si ich môžu užiť bez toho, aby si museli kupovať špeciálne hrnce a zeminu. Je len škoda, že hyacinty po odkvitnutí väčšinou skončia v koši (ale dajú sa vysadiť aj v záhrade). V ďalšej sezóne sa nová cibuľa jednoducho kúpi znova. A pomocou niekoľkých jednoduchých trikov máte zaručený krásny a dlhotrvajúci kvet s každým novým hyacintom v pohári. Radi by sme vám vysvetlili, čo je potrebné na to, aby žiarovky hyacintu udržali nielen živé, ale aj krásne kvety. Nechajte sa inšpirovať nápadmi na hyacint v skle a vytvorte si veľmi individuálnu jarnú dekoráciu s prírodnou vôňou!

Hyacint v banke alebo v zemi – aké podmienky musia byť splnené?

Ozdobte na jar peknými vázami

Ako každá iná rastlina, aj hyacinty majú na svoje prostredie určité požiadavky, aby mohli predvádzať nádherný a dlhotrvajúci kvet. Ak tieto nie sú splnené alebo sú splnené len čiastočne, kvet nemá silu na perfektný čas kvitnutia. Človek by sa mal snažiť vytvárať v záhrade podmienky, ktoré sa čo najviac približujú prírodným podmienkam. Ak teda máte hyacint v nádobe alebo hrnci, nezabudnite na nasledujúce miesto, pokiaľ ide o miesto:

Hyacint v pohári - starostlivosť a tipy na krásny kvet

  • Poloha: Miesto by malo byť svetlé. Dobu kvitnutia môžete predĺžiť výberom chladného miesta. Alternatívne môžete hyacint vystaviť v pohári alebo hrnci na chladnom mieste v noci a tam, kde ho môžete najčastejšie vidieť a užívať si ho počas dňa.
  • Substrát: Ak je hyacint v nádobe s pôdou, musí byť voľný a priepustný, aby sa zabránilo premokreniu. Alternatívne môžu byť ako substrát použité kamienky. Ak chcete nechať hyacint v pohári rásť, cibuľa nesmie stáť vo vode, pretože bude hniť. Namiesto toho vyberte vázu alebo inú nádobu na hyacint, kde je žiarovka vo vzduchu a korene môžu rásť dole do vody..
  • Hyacint v banke – starostlivosť a zavlažovaniePôda by mala byť vlhká. Zalievajte pravidelne, vyhnite sa však vlhkej pôde. So štrkom alebo ak hyacint rastie v skle, nehrozí takmer žiadne riziko. Jednoducho naplňte nádoby s hyacintom vodou tesne pod žiarovku.
  • Hnojiť: Hnojenie nie je potrebné, pretože doba kvitnutia je relatívne krátka a rastlina je zásobovaná dostatočnými živinami prostredníctvom cibule. Obdobie kvitnutia však môžete predĺžiť použitím vhodného hnojiva.
  • Propagácia / nový kvet: Rozmnožovanie hyacintu sa neodporúča, pokiaľ sa to prirodzene nedeje v záhrade potom, čo ste ho tam zasadili. Aj keď sa pokúsite vyvolať nový kvet, zistíte, že už nebude taký nádherný ako prvý. Je to jednoducho preto, že cibuli chýbajú potrebné živiny.

Hyacinty v banke – pokyny

Jednotlivé hycinty pre minimalistickú výzdobu

Akonáhle si kúpite žiarovky a pohár, naplňte pohár čerstvou vodou. Potom umiestnite žiarovku na nádobu a skontrolujte, či je medzi žiarovkou a vodou dostatok priestoru. Ideálne by to malo byť pol centimetra. Ak je to potrebné, znova vylejte časť vody alebo pridajte viac. Teraz hyacint umiestnite do pohára na chladné a tmavé miesto. Rastlina sa tak môže vyvíjať v pokoji, tak ako je zvyknutá vo voľnej prírode (v tme a v chlade). Cibuľa zostáva na tomto mieste, kým sa nevyvinú korene a nie je vidieť výhonok. To môže trvať až 10 týždňov. Počas tejto doby však rastlinu nezabudnite, pretože bude potrebné pravidelne ju dopĺňať vodou. Hneď ako korene dosiahnu dno sklenenej nádoby a rastlina bude vysoká 3 až 5 cm, môžete ju premiestniť na nové, slnečné a teplejšie miesto..

Pozor! Hľadajte najchladnejšie miesto vo svojom dome, ale nikdy nie chladničku. Obvykle je to kvôli tomu, že sa v nich uchováva ovocie a zelenina, ktoré rýchlo hnijú. Tým sa uvoľňujú plyny, ktoré by poškodili aj vaše žiarovky hyacintu.

Rôzne tvary šošoviek

Korene hyacintu v skle sú viditeľné

V zásade môžete použiť akýkoľvek druh vázy alebo sklenenej nádoby, pokiaľ je krk užší ako žiarovka hyacintu. Môžete si tak byť istí, že neskĺzne do vody a že bude dodržaný potrebný odstup. So štrkom alebo zeminou ako substrátom je možné použiť aj jednoduché poháre na pitie, ako sú poháre na šampanské alebo poháre na víno. Ale teraz existujú vázy v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách na hyacint v pohári, medzi ktorými si môžete vybrať. Väčšinou majú akúsi priehlbinku, v ktorej je uložená cibuľka kvetu, úzky krk a ďalšie brucho, do ktorého sa dá nazbierať dostatok vody. Stačí si prezrieť online obchody alebo sa opýtať kvetinárstva a rýchlo nájdete perfektný model pre vaše potreby.

veľké okuliare pre skupiny hyacintov

Niektoré vázy majú postaviť jednotlivé hyacinty a sú tak zúžené, zatiaľ čo iné modely sú širšie a pripomínajú skôr misky, do ktorých sa zmestia menšie skupiny. Skupiny hycintov sú obzvlášť krásne, ak sú navzájom kombinované rôzne farby kvetov. A pretože vzhľadom na dych vyrážajúce nuansy je aj tak zvyčajne ťažké rozhodnúť sa iba pre jednu farbu, skupinové usporiadanie je perfektnou alternatívou.

Hyacint v banke so štrkom a iným plniacim materiálom

žlté hycinty vysádzajú do štrku a pôdy

Ak je pre vás hyacint v pohári s vodou príliš nudný, môžete pridať aj štrk. Na prvý pohľad to vyzerá ešte prirodzenejšie a zaujímavé korene sú stále viditeľné. Kamienky prichádzajú v najrozmanitejších veľkostiach a farbách, takže ich môžete doladiť k zvyšku dekorácie. Ak však chcete jasnú farbu, môžete použiť umelé kamene alebo dekoratívny štrk. Akvaristický koníček ponúka obzvlášť veľký výber a môžete si byť istí, že štrk vydrží vode dlho. Neváhajte a vymyslite ďalšie krásne výplňové materiály. Veľké alebo malé perly sú tiež originálnym nápadom.

Ako substrát použite štrk alebo trochu zeminy - poháre na podnose

Takéto plniace materiály sú užitočné, ak nemáte špeciálnu alebo úzku vázu alebo ak jednoducho chcete použiť väčšiu sklenenú nádobu. Pomocou štrku môžete zaistiť, aby bola žiarovka hyacintu v pohári dostatočne ďaleko od vody. Použite to na misky, poháre na víno a podobne.

Hyacint v banke s machom alebo pôdou

Hyacint v pohári s machom na ozdobu z prírodných materiálov

Ale možno nechcete, aby ľudia vôbec videli korene? Môžete sa cítiť ako prirodzenejšia úprava, ktorá vyzerá, že ste ju našli tak, ako je to vo voľnej prírode. Potom môže byť na hyacint v skle použitý substrát, ako je mach alebo pôda. Bude to vyzerať všelijako, ale nie nudne, pretože nepoužívate obyčajný kvetináč alebo misku na sadenie ako obvykle, ale krásnu sklenenú nádobu, do ktorej zasadíte hyacinty. Na to môžete použiť sklenené misky, hlboké sklenené platne alebo podobne, ako chcete, a dbať na správnu starostlivosť, ako je popísané vyššie. Cibuľu môžete tiež zabaliť do machu. Takto je na jednej strane skrytý a na druhej strane chránený.

Utierka namiesto zeme

Hyacint v pohári s tkaninou namiesto substrátu

Tento nápad na hyacint v pohári je tiež veľmi originálny. Namiesto zeme alebo štrku môžete použiť peknú handričku, ktorá má rovnakú funkciu, a to na skladovanie vody, aby bol kvet stále dodávaný. Ak by ste chceli v pohári pestovať hyacinty týmto spôsobom, jednoducho navlhčite utierku a vložte ju do nádoby, ktorú ste si vybrali. Potom môžete tiež vložiť hycinty dovnútra. Ste tiež vítaní distribuovať štrk ako drenáž, aby cibuľa nebola v priamom kontakte s vodou. Použite jednofarebné šatky alebo so zodpovedajúcimi jarnými a veľkonočnými motívmi na vytvorenie pekného pútača pre oči.

Pekná dekorácia na stôl s jarnými kvetmi pre začiatočníkov

farebné vázy a kvety rôznych farieb

Hyacint v pohári ako veľkonočná ozdoba na jar

Hyacinty nádherne voňajú a každému navodia jarnú náladu

Originálna váza s hrotom v tvare misky na rôzne kvety

Naplňte rúrkové vázy štrkom a vysaďte do nich jarnú cibuľku

ozdobte jarnými kvetmi vo fialovej a modrej farbe

Hyacint v banke môžu bez problémov pestovať a starať sa oň aj začiatočníci

Nápad na hyacint v pohári so štrkom a machom