Uncategorized

Zdravé bylinky: nasledujúcich 7 rastlín je prospešných pre mozog!

V dnešnej stresovej dobe stále viac ľudí hľadá alternatívy bylín, ktoré sú prirodzene prospešné pre ich zdravie. Podľa najnovších štatistík približne 43% spotrebiteľov v Nemecku užíva doplnky stravy a vitamíny, ktoré majú pozitívny vplyv na celkovú pohodu. V každej lekárničke sú rôzne bylinné čaje, ktoré sa používajú na prechladnutie, prechladnutie alebo bolesti hlavy. Existuje však aj mnoho zdravých byliniek, ktoré môžu pomôcť zlepšiť pamäť a zdravie mozgu. Povieme vám, ktoré tieto bylinky sú v našom článku!

Zdravé bylinky a koreniny, zdravé jedlo pre mozog

Rôzne bylinky a korenie dodávajú mnohým jedlám nielen zvláštny nádych, ale môžu mať aj pozitívny vplyv na funkciu mozgu. Početné štúdie už potvrdili účinky rôznych byliniek na naše zdravie mozgu. Tieto by mali prirodzene podporovať našu schopnosť koncentrácie, zlepšiť krátkodobú pamäť a zvýšiť povedomie. Podľa štúdie uskutočnenej v USA niektoré bylinky môžu dokonca pomôcť pri liečbe stavov, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Zdravé bylinky – šalvia nepomáha len pri kašli

Šalvia efekt zdravie mozog jesť

Šalvia je liečivá rastlina, ktorá sa používa hlavne pri problémoch so zubami alebo pri kašli a nachladnutí. Šalvia však dokáže oveľa viac – mnohé štúdie dokázali, že môže zlepšiť vnímanie a koncentráciu a tiež podporovať liečbu Alzheimerovej choroby. Výskum vykonaný v roku 2017 zistil, že rastlina obsahuje zlúčeniny nazývané flavonoidy, ktoré môžu byť prospešné pre dlhodobú pamäť a bdelosť. Iná štúdia ukázala, že už len cítenie esenciálneho oleja vedie k výraznému zlepšeniu vnímania.

Kurkuma ako skutočná zázračná droga

Kurkuma efekt zdravé korenie a bylinky

O pozitívnych účinkoch kurkumy na naše zdravie sa hovorí už dlho. Korenie sa v ajurvédskej medicíne používa už tisíce rokov. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti zlúčeniny, ktorú kurkumín obsahuje, zlepšujú náladu a podporujú pamäť. Kurkuma navyše môže podporovať zdravie mozgu tým, že inhibuje rozpad nervových buniek. V štúdii uskutočnenej v roku 2010 sa ukázalo, že výkon pamäte u ľudí, ktorí denne užívali kurkumu po dobu 2 rokov, sa zvýšil až o 28%. Najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť príjem kurkumy, by bolo dochutiť ňou rôzne polievky a jedlá.

Ginkgo biloba podporuje prietok krvi do pamäte

Účinok Gingko Biloba na mozog, zdravé bylinky

Nie nadarmo sa zdravé bylinky tohto druhu používajú v tradičnej čínskej medicíne viac ako 2000 rokov. Liečivá rastlina je známa predovšetkým zlepšovaním kognitívnych funkcií a často sa používa na liečbu demencie. Terpenoidy, flavonoidy a antokyány sú najdôležitejšími účinnými látkami a sú obsiahnuté v listoch. Majú antioxidačný účinok a chránia nervové bunky v mozgu pred voľnými radikálmi. V súčasnej dobe je Ginkgo Biloba dostupné vo forme kapsúl, obalených tabliet, kvapiek, štiav a ako čaj.

Ashwaganda ponúka množstvo výhod pre mozog a telo

Ashwaganda Bylinné účinky na mozog

Zdravé bylinky známe ako ašvaganda alebo indický ženšen alebo zimná čerešňa zatiaľ v Nemecku bohužiaľ nie sú veľmi známe. Liečivá bylina sa však už mnoho rokov používa v prírodnej medicíne a ajurvédskej medicíne. Ashwaganda je adaptogén, alebo inými slovami – pomáha úspešne znižovať oxidačný stres. Liečivá rastlina môže navyše regulovať hladinu cukru v krvi a zmierňovať príznaky depresie a úzkosti. Táto bylina zvyšuje kognitívne schopnosti mozgu a môže pomôcť deťom so slabou pamäťou a starším ľuďom so stratou pamäti.

Ženšen zvyšuje koncentráciu

Ženšen má zdravotné účinky na zdravé bylinky a korenie

Ženšen je jednou z najobľúbenejších a najznámejších liečivých rastlín v Ázii a v tradičnej čínskej medicíne sa používa už po stáročia. Vďaka mnohým pozitívnym účinkom sa liečivá rastlina teší stále väčšej obľube aj v Európe. Ženšen zaisťuje lepšiu koncentráciu a reakčný čas a údajne pomáha aj pri psychickej únave a vyčerpaní. Je to tiež úžasný prírodný liek na prevenciu demencie v starobe.

Gotu Kola

Gotu kola efekt zdravé jedlo na mozog

Dokonca ako "Bylina dlhovekosti" je známe, že gotu kola hrá v čínskej a ajurvédskej medicíne dôležitú úlohu už mnoho rokov. Liečivá rastlina pomáha pri kožných ťažkostiach, podporuje zdravie obličiek a pečene a zvyšuje výkonnosť mozgu – skutočný zázračný liek. Zložky rastliny majú pozitívny vplyv na koncentráciu a myslenie.

Citrónový balzam

Účinok medovky na zdravé bylinné mozgy

S príjemnou vôňou citrónu a mäty je meduňka nepochybne jednou z najzdravších byliniek v okolí. Éterické oleje liečivých rastlín majú upokojujúci a relaxačný účinok, a preto sa často používa pri nespavosti. Britskí ekonómovia tiež preukázali mnoho mozgových výhod meduňky. Podporuje pamäť, zvyšuje schopnosť učiť sa a posilňuje pamäť. Z rastliny môžu mať prospech najmä ľudia s miernou demenciou.

Liečba je možná iba zdravými bylinkami a korením?

Zdravé bylinky pre zdravie mozgu s kurkumou

Aj keď niektoré bylinky a koreniny môžu mať priaznivé účinky na mozog, nemali by sa používať ako náhrada liekov počas liečby. Je dôležité si uvedomiť, že prílišná konzumácia môže niekedy viesť k nepríjemným vedľajším účinkom. Ich prijatie v koncentrovanej forme, ako sú obsiahnuté v doplnkoch stravy, predstavuje vyššie riziko pre zdravie. Napríklad kurkuma, ženšen a ginkgo biloba by mohli mať účinok zriedenia krvi a zvýšiť riziko krvácania. Užívanie doplnkov zo šalvie môže spôsobiť svalové kŕče a gotu kola môže spôsobiť alergické reakcie.

zdravé bylinky a korenie účinky kurkumy na mozog