Uncategorized

Výhody koreňa čakanky: účinky, použitie a recepty na čakankovú kávu a čakankový čaj

Čakanka, radicchio, čakanka: čakanka obyčajná bola nedávno vyhlásená za liečivú rastlinu roka. Nie je to prvýkrát, čo sa rastlina s mnohými názvami dostala na titulky novín. V roku 2005 dostal názov „Zelenina roka“ a o niekoľko rokov neskôr si získal popularitu najmä ako náhrada kávy bez kofeínu. Vysvetľujeme, aké sú výhody koreňa čakanky a aké má účinky na telo, a uvádzame recepty z koreňa čakanky na kávu, šaláty a domáce kúry a nápravné opatrenia.

Výhody koreňa čakanky: zelenina, liečivé rastliny alebo okrasný kvet?

Výhody čakanky pre zdravé kvety rastliny

Čakanka obyčajná (lat. Cichorium intybus) patrí do rodiny sedmokrásky a pôvodne pochádzala z Európy, Ázie a severnej Afriky. V dnešnej dobe je však rastlina rozšírená aj v Severnej Amerike. Čakanka dosahuje maximálnu výšku až 1,40 m, má zauzlené stonky a drobné kvety, ktoré sa otvárajú iba ráno. Ich farba sa líši od svetlo purpurovej po modrú. Liečivá rastlina je opeľovaná hmyzom. Pôvodne boli použité nadzemné časti rastliny a kvety. V dnešnej dobe je veľmi cenený aj účinok koreňa. V súlade s tým sa pestujú dva druhy čakanky:

1. Čakanka koreňová, ako naznačuje samotný názov, sa pestuje pre korene. Začiatkom 19. storočia sa z neho pripravoval nápoj, ktorý chutí podobne ako káva, ale neobsahuje kofeín. V dnešnej dobe sa z koreňovej čakanky extrahuje aj vlákninový inulín, ktorý sa používa ako prísada do takzvaných funkčných potravín. V obchode sa čakanka koreňová predáva aj pod názvom čakanka.

2. Šalátová čakanka, ktorá sa používa na ochutenie studených predjedál a šalátov. Slúžia na to jemné výhonky, kvety a listy, ostatné časti rastliny sú príliš tvrdé. Medzi najznámejšie druhy šalátu patria poddruhy, ako napríklad radicchio a endive.

Prehľad oblastí aplikácie koreňa Wegwarte a prehľad najdôležitejších zložiek

Profil čakanky

Rodina: kompozity

Rod: Cichorium

Čas výsevu: marec

Doba kvitnutia: od júna do konca septembra

Čas zberu čakankových klíčkov: V zimných mesiacoch

Doba zberu koreňovej čakanky: september až začiatok novembra

Oblasti použitia: Ako liečivá rastlina, zelenina a okrasné rastliny v záhrade chaty

Časti rastlín, ktoré sa používajú: korene, klíčky, mladé listy a kvety

Koreň čakanky: účinok, prísady a aplikácia

Výhody koreňa čakanky pre zdravý tráviaci systém

Čakanka obsahuje dôležité zložky, ktorých účinnosť bola vedecky dokázaná mnohými štúdiami. Už v stredoveku sa používal ako liek na žltačku a problémy s pečeňou. Používala sa aj na úľavu od bolestí žalúdka a hlavy.

1. Horké látky v čakanke

V dnešnej dobe sa hovorí, že horké látky obsiahnuté v rastline majú analgetické vlastnosti. Horké látky tiež vzbudzujú chuť do jedla a stimulujú tok žlče.

Ďalšími dôležitými zložkami sú triesloviny, ktoré majú protizápalový účinok, pentosany, ktoré majú antikoagulačný účinok a sliz, ktorý môže zmierniť tráviace problémy.

2. Inulín z koreňov čakanky

Asi najznámejšou zložkou je inulín, ktorý si rastlina ukladá do koreňov. Inulínom z koreňov čakanky je možné dlhodobo znížiť hladinu cukru v krvi. Aj výrazne zvýšená hladina inzulínu je inzulínom pozitívne ovplyvnená a zlepšená.

Štúdia, ktorú vykonali vedci z Národného centra pre toxikologický výskum v Jeffersone v USA v spolupráci s vedcami z Univerzity Hanyang v Soule, tiež ukázala, že prášok z čakanky pridaný do jogurtu môže tiež znížiť hladinu cholesterolu.

Výhody koreňa čakanky pri artritíde prinášajú nové výsledky štúdie

V budúcnosti by sa mimochodom mohla rastlina ukázať ako účinná pri liečbe artritídy. Nová štúdia, ktorú uskutočnilo oddelenie reumatických chorôb na University of Texas, USA, dáva postihnutým nádej. V rámci štúdie konzumovalo extrakt z koreňa čakanky denne celkom 20 subjektov. 13 z nich uviedlo úľavu od bolesti o 20%.

Verí sa, že koreň čakanky môže znižovať krvný tlak, ale tieto predpoklady ešte neboli jasne vedecky dokázané.

Káva zickorie Používajte ako náhradu kávy bez kofeínu

Účinky koreňa čakanky a dôležité ingrediencie a tipy na použitie

Čakanková káva, nazývaná aj vidiecka káva, sa vyrába z koreňov čakanky. Náhradku kávy bez kofeínu si môžete pripraviť aj sami:

1. Korene čakanky najskôr umyte, ošúpte a nakrájajte na plátky hrubé 4 mm.

2. Potom dáme vysušiť do rúry na 45 ° Celzia.

3. Plech vyložíme papierom na pečenie, poukladáme naň korene a pečieme vo vyhriatej rúre na 230 ° C niekoľko minút, kým nezhnednú. Plátky koreňa môžete prípadne vložiť do panvice a krátko opekať bez tuku.

Vliv vlákniny z koreňa na organizmus a využitie v iných vegánskych potravinách

4. Opečené korene rozdrvte na prášok, vložte do murárskej nádoby a skladujte na chladnom a tmavom mieste. Náhrada kávy sa pripravuje podobným spôsobom ako káva. Ak si želáte, môžete si pripraviť osviežujúci nápoj pridaním iného korenia, ako je škorica, klinček alebo badián.

5. Čakankovú kávu môžete použiť aj na dochutenie sladkostí, koláčov a koláčov.

6. Mnoho ľudí sa snaží obmedziť konzumáciu kofeínu pitím čakankovej kávy. Denne by ste však nemali vypiť viac ako 1 šálku náhrady kávy.

Výhody čaju z koreňa čakanky a jeho účinky

Výhody účinkov čakankového čaju na koreň čakanky

Koreň čakanky sa používa aj na výrobu čaju. Ak chcete pripraviť čakankový čaj, mali by ste korene umyť, vysušiť v rúre pri 45 ° C a potom rozomlieť. Korene skladujte vo vzduchotesných dózach. Na 250 ml šálky čaju potrebujete 1/2 až 1 čajovú lyžičku koreňov čakanky. Korene zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte 4 minúty lúhovať. Na povzbudenie trávenia pite čaj pol hodinu pred jedlom. Odporúčaná denná dávka je jeden 250 ml pohár, ktorý vypijete buď naraz, najlepšie pred obedom alebo počas celého dňa.

Sirup z koreňa čakanky pripravte sami

Sirup z čakanky si pripravte sami a stimulujte trávenie

Sirup z čakanky sa používa hlavne ako prírodné preháňadlo pre dospelých so žalúdočnými problémami a pre deti. Je vyrobený z kvetov čakanky. Okvetné lístky najskôr zmiešate s cukrom v pomere 1: 2 a potom ich necháte stáť 12 hodín. Potom ich zmiešajte s vodou v pomere 1: 1, potom dajte zmes do hrnca. Potom, čo sa voda raz prevarí, sirup vyberieme zo sporáka a odložíme bokom. Nakoniec zostáva len preosiať vychladnutý sirup a naplniť ho do fliaš. Lekári neodporúčajú samoliečbu. Pacienti by sa mali najskôr poradiť so svojim rodinným lekárom.

Vlákna koreňa čakanky v iných potravinách

Výhody koreňa čakanky Účinky bezlepkovej čakankovej kávy

Vlákna koreňa čakanky sú zložkou mnohých potravín rastlinného pôvodu. V ovsenom mlieku, vegánskej a bezlaktózovej alternatíve kravského mlieka, zjemňujú jeho zrnitú chuť. Jogurtové výrobky stimulujú trávenie a majú antibakteriálny účinok. V proteínových tyčinkách a cereálnych tyčinkách povzbudíte svoju chuť do jedla. Keďže čakanka je bezlepková, často ju nájdete ako prísadu do rôznych vegánskych predjedál a jedál zo surovej stravy.

Prehľad vedľajších účinkov koreňa čakanky

Opekajte výhody koreňa čakanky a rozdrvte ju na prášok

Čakanka môže spôsobiť alergie

Korene čakanky sú vo všeobecnosti bezpečné pre nealergikov. Keďže čakanka patrí do rodiny sedmokrásky, môže u citlivých ľudí vyvolať alergickú reakciu. Pacienti s žlčovými problémami by mali pre istotu tiež vyhľadať radu lekára.

Koreň čakanky a pilulka

Bylinné lieky a bylinky môžu ovplyvniť spôsob, akým niektoré lieky účinkujú. Rastliny, ktoré aktivujú enzýmy v črevách a pečeni a tie, ktoré stimulujú metabolizmus, podporujú rýchlejšie odbúravanie škodlivých látok v tele. Znečisťujúce látky sa nielenže vylučujú rýchlejšie ako zvyčajne, ale niektoré lieky sa v dôsledku toho odbúravajú rýchlejšie. V súčasnosti nie je známe, či korene čakanky majú taký účinok. Len sa nevykonalo dosť štúdií. Pre istotu by ste mali otázku prediskutovať so svojim špecialistom.

Koreň čakanky v tehotenstve

Konzumácia čaju a kávy počas tehotenstva je citlivou otázkou. Tehotné ženy by mali konzumáciu koreňov čakanky vo forme čaju alebo kávy vždy prediskutovať so špecialistom. V zásade by čakanka mohla riediť krv vo veľkých množstvách. Preto, ak vôbec, čaj alebo kávu z koreňa čakanky treba piť iba veľmi zriedené.

Výhody receptu z koreňa čakanky na čakankovú kávu ako náhrada kávy bez kofeínu

Koreň čakanky pre deti

Zvlášť u malých detí existuje riziko, že pravidelná konzumácia Zichorientee by mohla vyvolať alergickú reakciu. Detský lekár môže najlepšie posúdiť, či má denná konzumácia sirupu z čakankových koreňov zmysel u detí od 3 rokov.

Koreň čakanky a laktácia

Dojčiace matky stoja pred veľkou výzvou. Nájdenie správnych kombinácií potravín, ktoré podporujú tvorbu materského mlieka, sa môže ukázať ako náročná úloha. Dôležitú úlohu v tom zohráva čakanka. Rastlina je na jednej strane považovaná za podporujúcu dojčenie, na strane druhej ponúka alternatívu k nápojom obsahujúcim kofeín. Káva obsahuje kofeín, ktorý môže prejsť do materského mlieka a spôsobiť, že bude dieťa nepokojné. Jeho telu trvá viac ako 72 hodín, kým úplne rozloží obsah kofeínu v šálke kávy.

Výhody koreňa čakanky: zhrnutie

Pripravte si kávu z čakanky sami

Čakanka obyčajná je liečivá rastlina, ktorá sa používala už v stredoveku na liečenie zápalov, zmiernenie bolesti a zažívacích ťažkostí. V súčasnej dobe je rastlina dobre preskúmaná a má mnoho využití. Ich účinok je z väčšej časti vedecky dokázaný. Vedci dúfajú, že čoskoro nájdu iné využitie čakanky, napríklad na liečbu artritídy alebo prevenciu rakoviny hrubého čreva. Môžu sa použiť takmer všetky časti rastliny, ale koreň čakanky je považovaný za najužitočnejšiu časť čakanky. Obsahuje tiež ďalšie užitočné horké látky, flavonoidy a inulín. Nápoje sa pripravujú z koreňov čakanky na stimuláciu tráviaceho systému. Čakanková káva je napríklad obľúbenou náhradou kávy bez kofeínu, ktorú si každý môže pripraviť doma. Na prípravu kávy musíte korene najskôr vysušiť, upražiť a rozdrviť na prášok. Je to o niečo rýchlejšie, ak si chcete uvariť čaj. Pretože je vyrobený zo sušených koreňov, ktoré sú nakrájané na tenké plátky. Deti s tráviacimi problémami môžu konzumovať čakankový sirup po konzultácii so svojim pediatrom. Vlákna z koreňa čakanky sú dôležitou zložkou ďalších, najmä vegánskych, potravín. Pretože sú bezlepkové, sú ideálnou alternatívou pre každého, kto chce zdravo jesť. Predovšetkým je dôležité, aby sa denná spotreba držala v rozumných medziach.

Rovnako ako všetky rastliny v rodine sedmokrásky môže aj čakanka obyčajná spôsobiť alergie. Pre istotu by sa tehotné ženy, batoľatá a deti mali zdržať používania prirodzených prostriedkov na riedenie krvi. Liečivá rastlina je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú pre dojčiace matky. Mnoho žien sa tiež obáva, že korene čakanky môžu ovplyvniť spôsob, akým pilulka funguje. V súčasnosti nie sú k dispozícii jasné výsledky testov, či je to skutočne pravda alebo nie.

K Štúdia z “Národného centra toxikologického výskumu” v Jeffersone, USA

K Štúdia „Divízia reumatických chorôb“ na University of Texas, USA