Uncategorized

Skutočná pohánka stimuluje produkciu bielkovín, ktoré predlžujú životnosť

Podľa štúdie vraj skutočná pohánka predlžuje život. Stimuluje produkciu určitého proteínu v tele, o ktorom je známe, že zvyšuje životnosť človeka spomalením starnutia buniek a zvyšuje ich odolnosť voči stresu. Vedci v Krasnojarsku určili túto vlastnosť zrna na základe vyšetrovania.

Skutočná pohánka je zdravá a predlžuje život

Skutočná pohánka predlžuje životnosť

Bielkoviny sa nazývajú sirtuíny (Sirt1), ktoré si telo zvyčajne vytvára, keď sa súčasne zníži príjem kalórií. Preto je tiež znakom hladu. Diéta tiež zlepšuje produkciu sirtuínov v tele. Nie je to však nevyhnutne zdravý spôsob, ako si predĺžiť život, prinajmenšom nie vtedy, ak nemáte nadváhu. Zdravší variant, ako teraz zistila nová štúdia, je skutočná pohánka.

Skutočná pohánka v experimente s potkanmi

Experimenty na potkanoch ukázali, aké prospešné je zrno

Biológovia zo Školy základnej biológie a biotechnológie Sibírskej federálnej univerzity pridali do stravy potkanov 30% pohánky a potom sledovali a analyzovali ich zdravie. Za týmto účelom vedci rozdelili potkany do troch skupín: prvá skupina dostávala obvyklé množstvo potravy, v druhej skupine sa množstvo znížilo o 30%, zatiaľ čo tretia skupina dostávala svoj obvyklý prídel potravy plus 30% skutočných pohánka. Vedci sa uistili, že tretej skupine ponúknu rovnaké výživové hodnoty (kalórie) ako druhej skupine.

Výsledky

Skutočná pohánka stimuluje produkciu proteínu, ktorý spomaľuje starnutie buniek

Po 8 týždňoch vedci vyšetrili potkanom hodnoty krvi, pečene, obličiek a žalúdka a skontrolovali ich hmotnosť. Ukázalo sa, že potkany v tretej skupine získali väčšiu váhu. To bolo porovnané s druhou skupinou, aj keď obaja spotrebovali rovnaké množstvo kalórií. To naznačuje, že pohánka dlhodobo podporuje správny rast a vývoj.

Vedci zistili, že najvyššie množstvo Sirt1 je v druhej skupine, ktorá dostávala menej jedla, ale na úkor nižšej hmotnosti tela a orgánu. Tretia skupina (s pohánkou) vykazovala vyššie množstvo Sirt1 ako prvá skupina bez zmeny hmotnosti.

Záver o účinkoch pohánky – Ako zdravá je pohánka?

Viac bylinných produktov pre dlhší a zdravší život

the Výsledky štúdie ukážte, že strava obsahujúca pohánku môže mať rovnaký účinok ako nízkokalorická diéta. Je to hlavne preto, že účinné zrná pohánky obsahujú veľa nestráviteľnej vlákniny. Pohánka je nízkokalorický produkt, ktorý zvyšuje produkciu Sirt1 ako súčasť diéty. Proteín zase chráni bunky tráviaceho systému bez toho, aby u zvierat spôsoboval hlad alebo stratu rastu. Vedci sa domnievajú, že podobný účinok by mali aj iné rastlinné produkty. To by malo vplyv na produkciu Sirt1 a zdravie vo všeobecnosti. Oznámil to autor tohto výskumného dokumentu s názvom Shubhra Pande.