Uncategorized

Metabolity v moči ako indikácia vhodnej individuálnej diéty

Nové štúdie vedcov vo Veľkej Británii uvádzajú zistenia z analýzy metabolitov v moči. Môže sa zdať zrejmé, že dobrá výživa je spojená s dobrým zdravím. Ukázalo sa však ťažké identifikovať konkrétne súvislosti medzi výsledkami potravín a zdravia. Vedci vytvorili test moču, ktorý im umožnil zaznamenať metabolické produkty človeka.

Fakty, ktoré stojí za to vedieť o metabolitoch moču

Odborník na výživu píše tabuľku jedál ako diétu z ovocia a zeleniny na chudnutie na prenosnom počítači

Strava je významným prínosom pre ľudské zdravie. Je však známe, že je ťažké presne zmerať túto metódu. Diéta navyše závisí od schopnosti jednotlivca zapamätať si, čo a koľko jedol. Keď napríklad ľudia sledujú svoju diétu prostredníctvom aplikácií alebo denníkov, často to môže mať za následok nepresné správy. Tento výskum teda ukazuje, že metabolity moču môžu pomôcť poskytnúť podrobné informácie o kvalite stravy človeka. Vedcom to umožnilo dozvedieť sa viac o správnom type stravy pre jednotlivé biologické zloženie. Metabolity sú molekuly, ktoré telo produkuje počas bunkového metabolizmu a niektoré z nich je možné merať v moči človeka.

pacient a lekár držia v rukách vzorku moču

V spolupráci s 1848 účastníkmi štúdie boli vedci schopní identifikovať asociácie medzi 46 rôznymi metabolitmi a druhmi potravín. Starostlivým meraním stravy ľudí a zberom ich moču vylúčeného počas dvoch 24 hodín sa tímu podarilo vytvoriť prepojenie medzi vstupom živín a metabolitmi v moči. To vám môže pomôcť porozumieť zdravotným účinkom konkrétnej diéty. Okrem toho zdravá strava vykazuje iné vzorce ako tie, ktoré sú spojené s horšími zdravotnými výsledkami. Metabolity sú spojené s príjmom fruktózy (ovocný cukor), alkoholu, citrusových plodov, glukózy, červeného mäsa a ďalších živočíšnych bielkovín, ako je kura.

Živiny vrátane vitamínu C a vápnika boli v štúdii tiež spojené s metabolitmi. V údajoch bola tiež evidentná asociácia metabolitov so zdravotnými výsledkami. Vedci napríklad zistili, že metabolity formátu a sodíka sú spojené s obezitou a vyšším krvným tlakom.

výsledky výskumu

Vedci v laboratóriu skúmajú vzorky moču na metabolity v moči

Štúdia uvádza, že vedci dokázali vytvoriť ľahko spraviteľný test moču, ktorý by mohol odhaliť profil osoby z hľadiska čítania metabolitov v moči. Pri hodnotení testu vedci vykonali experimenty na 19 ľuďoch. Prikázali ste im, aby dodržiavali jednu zo štyroch typov diét, od veľmi zdravých po nezdravé. Tieto diéty boli striktne založené na pokynoch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Najzdravší dodržiaval odporúčania WHO na 100% a najmenej zdravý iba 25%. Autori štúdie zistili, že existujú rozdiely v skóre dokonca medzi tými, ktorí uviedli, že držia rovnakú diétu. Výskumný tím teda zistil, že čím zdravšia je strava človeka, tým vyššie sú metabolity v moči vo všeobecnosti.

Žena drží fľašu s vodou a zariadenie na vzorku moču z metabolitov v moči

Tí, ktorí mali vyššie hladiny, mali tiež nižšiu hladinu cukru v krvi. Močom vylučovali z tela zvýšené množstvo energie. Štúdia charakterizuje rozdiel medzi vysokoenergetickým a nízkoenergetickým močom v tom, že človek s vyššou hodnotou by stratil 4 ďalšie kalórie denne. Ďalej tím skúma využitie tejto novej technológie u ľudí s rizikom kardiovaskulárnych chorôb. Nález zo štúdie priniesť nové a hlbšie pochopenie toho, ako telo spracováva potraviny na molekulárnej úrovni. Výskum sa tiež pýta, či by odborníci na výživu mali prepísať tabuľky potravín tak, aby zahŕňali metabolity v moči. Navyše ten posledný môže mať biologické účinky na telo.