Terasy

Drevená pergola v záhrade – 17 moderných príkladov

Drevená pergola v záhrade terasa-stojace-sedenie-jedálenský kút-zadarmo

Máte dobre navrhnutú záhradu a stále vám tam niečo chýba, nie? To isté by sa dalo nazvať a Drevená pergola! Prirodzeným vzhľadom by sa bezproblémovo zapísal do záhradnej krajiny a poriadne ju zaokrúhlil.

Drevená pergola s integrovanou lavicou

drevo-pergola-záhrada-šikmá strecha-integrovaná-lavica-krb-stred

Pravdepodobne už viete, že drevená pergola nie je v záhradnom dizajne žiadnou novinkou. Myšlienka skutočne pochádza zo stredomorskej oblasti, kde ľudia dlhé storočia stavali pergoly ako ochranné stavby pred oslnivým slnkom. Aj dnes je možné vidieť pergoly takmer v každej stredomorskej záhrade. Nádherné pergoly existovali aj v starovekom Ríme a v strednej Európe počas renesancie.

Drevená pergola zdobená rozprávkovými svetlami

drevo-pergola-terasa-moderne-drevené lamely-rozprávkové svetlá

Pergola sa dnes používa hlavne na vytvorenie veľmi romantického miesta v záhrade. Bez ohľadu na to, kam umiestnite pergolu – hneď vedľa domu, voľne stojacu uprostred záhrady alebo vedľa steny – vždy vyzerá rovnako dobre. Zarovnajte niekoľko pergol a vytvorte arkádu! Môže slúžiť ako váš priamy odkaz z domu do záhrady.

Drevené mreže ako obrazovka na ochranu osobných údajov

Drevená pergola terasa-voľne stojaca-terasa-drevená mriežka-popínavé rastliny-zástena na ochranu osobných údajov

Vzhľad drevenej pergoly by nebol dokonalý, keby neposkytovala súkromie, najmä v horúcich letných dňoch, však? Vhodná markíza alebo markíza sú tu dobrými možnosťami, stačí si skontrolovať, ktorá je pre vás lepšia. Pretože pergola vám musí poskytnúť tieň. A ešte niečo – pergola je praktická konštrukcia zložená zo zvislých stĺpikov, takže slúži ako perfektný rámec pre rôzne popínavé rastliny. A pokiaľ ide o navrhovanie drevenej pergoly, dobrá gazdinka má nekonečné možnosti. Pergolu môžete zazeleniť rôznymi, zelenými a tiež farebnými popínavými rastlinami. Z čoho si tu máte vyberať? Veľmi obľúbené sú brečtan, vistéria, laburnum a samozrejme ruže, ktoré nás očarujú svojou jedinečnou krásou a nádhernou vôňou. Rám pergoly je často ozdobený visiacimi muškátmi. Pergola tak krásne ozdobená rastlinami láka ľudí, aby tam zotrvali dlhší čas, to je pochopiteľné. Na vašich návštevníkov čaká zodpovedajúci záhradný stôl a pohodlné záhradné stoličky!

ozdobte popínavými rastlinami a visiacimi petúniami

drevo-pergola-terasa-ratan-salonik-nabytok-popínavé rastliny

Vhodné osvetlenie – žiarovky, svetlá a lampáše – by mohlo urobiť tento priestor pod holým nebom obzvlášť romantickým a lákavým. Tam môžete organizovať aj letné večierky a akcie, o ktorých potom dlho hovoríte. Alebo večera pri dvoch pri sviečkach pod pergolou? Nebudete sa cítiť bezpečne?

Vytvorte útulný priestor pre dve hojdacie siete

drevo-pergola-terasa-biele-hamaky-závesy-súkromie

Teraz ste už definitívne presvedčení, prečo v záhrade potrebujete drevenú pergolu. Nielenže krásne vyzerá, ale je aj multifunkčný. Ak sa rozhodnete pre pergolu, potom ste si zaistili skvelé miesto pod holým nebom na štyri ročné obdobia! Pretože svoju pergolu môžete skutočne využívať po celý rok. Nižšie si môžete vychutnať prvé slnečné lúče na jar a arómu vašich prvých jarných kvetov; v lete, keď je obzvlášť teplo, vám drevená pergola ponúka bezpečné a tienisté miesto na relaxáciu. Aj na jeseň môžete zostať dlhšie pod pergolou a pozorovať nádheru svojich záhradných kvetov. V chladnej zime je priestor pod pergolou možné využiť ako chránený úložný priestor. Na výber máte toľko možností! Stále máte pochybnosti o tom, či máte vo vlastnej záhrade drevenú pergolu? Osobne už nemám žiadne pochybnosti! Hneď ma napadá vhodný model pergoly?!

voľne stojaca pergola z tmavého dreva

Drevená pergola terasa-voľne stojace-fakle-ratanový-záhradný nábytok

Nástenné svetlá na stĺpoch pergoly

Drevená pergola terasa-voľne stojaca-drevená terasa-živý plot-živý plot

Pergola obklopená voňavými kvetmi

drevené-pergola-terasa-voľne stojace-záhradné-voňavé rastliny

Evergreen živé ploty ako obrazovky na ochranu osobných údajov

drevená pergola-terasa-bazén-voľne stojaca-konštrukcia-živý plot-ochrana súkromia

Vonkajší priestor na čítanie

drevo-pergola-terasa-polo-voľne stojaca-ratan-relax-kreslo-taburetka

bar na drevo-pergola-terasa-ratan-salonik-nabytok-dom

drevo-pergola-terasa-presklená strecha-jedálenský stôl-stoličky

Drevená pergola záhradne-voľne stojaca-trávnik-drevené lamely-kovová konštrukcia

drevo-pergola-terasa-voľne stojace-kamenné stĺpy-ratanový nábytok

drevo-pergola-terasa-vonku-krb-klenutá-strecha

drevené pergoly-záhrada-voľne stojace-jedálenské-priestory-zadarmo-vonkajší-gril-ochrana súkromia-živé ploty