Terasy

Ako urobiť škandinávsku terasu so zodpovedajúcim nábytkom a dekoráciami

Elegantný jedálenský stôl so zodpovedajúcimi stoličkami v tkanom prevedení pre rodinné večere v záhrade

Škandinávsky štýl je mimoriadne obľúbený nielen pre vonkajšie prostredie, ale aj pre terasu a záhradu. A akonáhle začnete seversky zariaďovať interiér, už sa tam nechcete zastaviť. Ak sa teraz chcete prepracovať alebo prepracovať svoju terasu, môžete sa rozhodnúť pre útulný a štýlový škandinávsky štýl. V tomto článku by sme vám chceli vysvetliť, na čo by ste si mali dať pozor, aby ste štýlu vyhoveli. Zistite, aký typ nábytku a dekorácií a aké farby sú najlepšie, ak chcete z terasy urobiť škandinávsky. Okrem užitočných tipov nájdete na konci aj inšpiratívnu galériu obrázkov, ktorá všetko opäť ilustruje.

Škandinávsky dizajn terasy v správnych farbách

Terasa v škandinávskom štýle v čiernej a šedej farbe s kvitnúcimi rastlinami

Neutrálne farby sú kľúčovým slovom, ak chcete navrhnúť terasu škandinávskym spôsobom. Farby biela, čierna a zmesi týchto dvoch tónov, t. J. Akýchkoľvek sivých tónov, sú ideálne a predstavujú severský štýl nábytku. Vhodné sú aj ďalšie neutrálne farby, ako je béžová, ktoré je možné zvoliť pre textil a koberce. Sem tam sa môže objaviť pár výrazných farieb, ale nepreháňajte to, aby nebol narušený hlavný štýl. Ak chcete použiť jasnejšie farby, držte sa pastelových tónov a odtieňov, ktoré pôsobia vyblednuto.

Lounge nábytok v tmavošedej farbe v škandinávskom štýle a farebnom koberci

Odvážne farby môžete použiť trochu odvážnejšie, ak ste predurčení pre typický škandinávsky dizajn nábytku. Takýmito kusmi nábytku sú napríklad stoličky Eames, Acapulco alebo Wishbone. Ak teda samotný dizajn kričí po Škandinávii, môžete sa od pravidiel odchýliť aj vo farbe. Môžete tiež použiť trochu viac farby na koberce, ak je nábytok okolo alebo na ňom neutrálnejší.

Plastové kreslo Eames – 50 nápadov na moderné zariadenie s klasickým dizajnom

Wishbone Chair – Ikonická stolička Hans Wegner s unikátnym škandinávskym dizajnom

Dizajnová stolička Acapulco pre interiér – história & Nápady

Aké vzory sú vhodné?

Pokiaľ ide o vzory, je najlepšie držať sa geometrických tvarov: kruhy a iné okrúhle tvary, napríklad štvorce, obdĺžniky, čiary, cikcaky a diamanty sú dobrou voľbou a nájdete ich na väčšine škandinávskych textílií a kobercov. Koberec by nemal chýbať vôbec, dokonca ani vonku. Ak navrhujete terasu škandinávskym spôsobom, koberec môžete použiť nielen na pohodlnejšie posedenie, ale ozdobíte ním aj jedálenský kút s jedálenským stolom a stoličkami..

Navrhnite škandinávsku terasu s množstvom dreva

Navrhnite svoju terasu škandinávskym spôsobom pomocou vonkajšieho koberca so severským vzorom

Drevo je najdôležitejším materiálom v škandinávskom štýle. To platí pre vnútorné aj vonkajšie priestory. Vytvorte útulné posedenie s dreveným nábytkom, ktorý dodáte so zodpovedajúcimi vankúšmi a dekoratívnymi vankúšmi. Nezáleží na tom, či je pohovka, kreslo alebo stoličky. Hlavná vec je, že je jednoduchý. Breza a borovica sú typicky severské druhy dreva, ale v zásade na druhu dreva nezáleží, hlavnou vecou je, že je prírodný a nie je lakovaný v rôznych farbách. Dokonca aj trendový nábytok vyrobený z europaliet je vhodný pre severský dizajn terasy. Napriek tomu je samozrejme vhodné zvoliť si taký druh dreva na vonkajšie použitie, ktorý vydrží poveternostným podmienkam čo najdlhšie.

Vytvorte škandinávsku terasu s drevenou palubou, betónovými vedrami a paletami na stôl

Ak hľadáte drevo obzvlášť odolné voči poveternostným vplyvom, potom je teak tou správnou voľbou. Pri správnej starostlivosti si tento druh dreva dokonca zachováva príjemnú hnedastú farbu. Ale zvetraná šedá verzia tiež vyzerá veľmi pekne a je ideálna, ak chcete navrhnúť terasu škandinávskym spôsobom. Sivé zafarbenie nemení trvanlivosť dreva.

Jednoduché a malé posedenie so stoličkou a odkladacím stolíkom v bielej farbe

Podlaha terasy by mala byť v ideálnom prípade tiež z dreva. Drevená paluba dodáva vonkajšiemu priestoru potrebné kúzlo. Ak je fasáda domu tiež drevená alebo ako pozadie slúži aspoň vysoká ochranná clona z dreva, je zaistená potrebná atmosféra.

Kov ako druhý materiál

Navrhnite škandinávsku terasu s drevom, kovom a betónom - okrúhly jedálenský stôl a gril

Okrem dreva možno na dizajn a dekoráciu v škandinávskom štýle použiť aj kov. Na nábytok sa často používajú oba materiály súčasne. Napríklad môžete urobiť jedálenský kút na terase škandinávsky tak, že si vyberiete jedálenský stôl so stolovou doskou z dreva a rámom a nohami stolu z kovu. Oba samozrejme s priamym a jednoduchým dizajnom. To isté platí pre stoličky alebo lavice. Dokonalým kovom je tu hliník, pretože je veľmi ľahký a v prípade potreby umožňuje ľahký presun záhradného nábytku.

Nepodceňujte betón!

Navrhnite škandinávsku terasu s ochrannou clonou vyrobenou z dreva ako pozadie

Šedá farba betónu ho robí ideálnym pre štýl Scandi. Preto nie je divu, že betón hrá popri dreve rovnako dôležitú úlohu. Okrem toho, že je k dispozícii množstvo betónových dekorácií a doplnkov, z tohto materiálu je možné vyrobiť najrozmanitejšie veci. Lucerny, fontány, kvetináče, vtáčie kúpele alebo taniere na záhradnú cestu sú len malým výberom!

Tkané vzory

Inula stoličky s tkaným dizajnom a moderným jedálenským stolom vo svetlo šedej farbe

Systémy tkania sú pre škandinávsky nábytok veľmi typické a možno ich nájsť v rôznych variáciách. Možno teda nájsť rôzne vzory tkania. Tento typ dizajnu je obzvlášť obľúbený pre stoličky a lavice, pretože robí nábytok a najmä sedacie súpravy robustnejšími ako konvenčné textílie. Používajú sa materiály ako laná, ale plasty je možné používať aj vonku, pretože sú odolnejšie voči poveternostným vplyvom.

Plastový ratan v šedej farbe je dokonalým materiálom pre dizajn terasy v severskom štýle

Keď už hovoríme o tkaných prevedeniach, radi by sme spomenuli aj syntetický ratan, ktorý je v rôznych neutrálnych farbách ideálny, ak chcete navrhnúť terasu škandinávskym spôsobom. Aj keď sú umelé materiály v skutočnosti tabu, ak chcete navrhnúť terasu škandinávskym spôsobom, môžete urobiť malú výnimku zo syntetického ratanu. Dizajn je v dnešnej dobe taký dobrý, že sa takmer nelíši od skutočného ratanu, a preto nemusí nutne pôsobiť umelo.

Ktoré kusy nábytku robia z terasy škandinávsky?

Minimalistická podlaha z betónových dosiek a štrku v kombinácii s dreveným nábytkom v severskom štýle

To, čo je tiež nastavené na všetkých ostatných terasách, je možné samozrejme zvoliť aj vtedy, ak terasu navrhujete škandinávsky. To znamená, že salónik môže pozostávať zo sedačky, kresiel alebo stoličiek, ale môže byť (alebo nie) navrhnutý aj samostatný jedálenský kút. Len sa uistite, že návrhy nábytku zodpovedajú škandinávskemu vzhľadu. Ako som už povedal, drevo je číslo jedna – najlepšie v čiernom, bielom, sivom alebo prírodnom dreve, podľa toho, čo sa vám páči viac a ktoré najviac vyhovuje vašej terase.

Tkané stoličky v čiernej farbe a drevený jedálenský kút na veľkej palube

Mnoho obchodov s nábytkom ponúka množstvo modelov na terasu a rôzne sedacie súpravy v tomto trendovom štýle, takže zaručene rýchlo nájdete to, čo hľadáte. Ikea pochádza zo Švédska, takže je len logické, že je tam veľký výber. Ale môžu byť predvedení aj iní výrobcovia a môžu ponúkať rôzne prevedenia. Ak chcete typicky škandinávsky kus nábytku, rozhodnite sa pre stoličku alebo kreslo Eames za predpokladu, že nájdete model, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie..

Severské ležadlá a ležadlá môžete využiť na relaxáciu na terase

Ležadlá a ležadlá sú ideálne na relaxáciu na slnku alebo v tieni pri bazéne a v záhrade. Ak máte ešte miesto na terase, môžete tam samozrejme aj stáť. Modely s jednoduchým severským dizajnom sú k dispozícii v hojnom počte a tiež v elegantnom jednoduchom čalúnení, vďaka ktorému je nábytok ešte pohodlnejší. Môžete tiež relaxovať na dennej posteli alebo na príjemnej hojdačke. Keďže kompletný redizajn alebo redizajn vonkajšej plochy je spojený s väčšími výdavkami, mali by ste mať vopred jasno v tom, aké druhy nábytku chcete kupovať a či je na všetko dostatok priestoru. Plánujte preto opatrne, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Urobte z terasy škandinávsku rastlinu

Škandinávske koberce a textil majú spravidla geometrické vzory

Rastliny by nemali chýbať na žiadnej terase. Aj keď takmer nezáleží na tom, ktoré rastliny sú zvolené pre väčšinu terás, kvitnúce exempláre sa odporúčajú predovšetkým pre severskú terasu, s ktorou získate kontrastné farby s neutrálnym nábytkom na terase. Môžete s nimi samozrejme kombinovať aj jednoduchšie, zelené rastliny. To znamená, že máte tiež možnosť dať svoje izbové rastliny v lete von a použiť ich na škandinávsky dizajn terasy, pričom rastliny môžu od zimy skutočne relaxovať a prospievať na čerstvom vzduchu.

Navrhnite si svoju škandinávsku terasu s bylinkami a kvetmi v prírodných farbách

Na ozdobu sú vhodné aj bylinky, korenie a iné jedlé rastliny. Na terase môžete tiež pohodlne pestovať ovocie a zeleninu a týmto spôsobom nielen vyrábať čerstvé a zdravé bio produkty, ale zároveň škandinávskym spôsobom navrhovať a zdobiť terasu. Trávy sú skvelé a vyzerajú elegantne. Popínavé rastliny zase vytvárajú textúru a môžu vytvárať zelené pozadie na sedenie alebo jedálenský kút na stenách alebo môžu dokonca slúžiť ako obrazovka na ochranu osobných údajov na mreži. Mreže by potom mali mať, samozrejme, už spomenuté vzory a namiesto ozdobených mali byť hladké.

Slnečník poskytuje tienidlo malým posedeniam vyrobeným zo stoličiek

Aké sú najlepšie sadzače na vytvorenie škandinávskej terasy? Tu by ste sa mali vyhnúť plastu. Samozrejme, že by to malo byť miesto. Drevo, hlina, porcelán, betón alebo sklo sú veľmi vhodné nádoby, ktoré sa najlepšie hodia do neutrálneho interiéru vonkajšej oblasti. Farbu získate vďaka farebným kvetom rastlín. Ak ste namiesto toho distribuovali iba zelené rastliny, môžete použiť aj kvetináče a pridať trochu farby.

Ďalšie nápady na zdobenie

Nápady na dekoráciu terasy s lampášom, kvetmi a kvetináčom z betónu

Ozdoby samozrejme dotvoria každú oblasť. Nie je tomu inak ani v severskom štýle a tiež na terase. Opäť stavte na prírodné a jednoduché materiály a prevedenie. Svetlo hrá dôležitú úlohu, koniec koncov, najmä v lete, keď je pekne teplo, strávite veľa času vonku, a to do noci. Lampióny a sviečky sú preto pekným nápadom na vytvorenie útulnej a romantickej atmosféry so škandinávskym charakterom. Môžu sa použiť aj lampáše a svietniky, zatiaľ čo rozprávkové svetlá sú skvelým nápadom do horných oblastí nad a okolo salónika. Plánovali ste záhradný krb? Vynikajúce! Pretože nič nevyzerá útulnejšie a tak dobre sa hodí k škandinávskemu štýlu, ako krásny krb. A s ním si dokonca môžete užívať svoju terasu v chladnejších dňoch a večeroch.

Navrhnite svoju terasu škandinávskym spôsobom jednoduchým nábytkom z teakového dreva

Trendové stoličky v čiernej farbe so škandinávskym nádychom okolo malej ohnivej misy

Navrhnite škandinávsku terasu s niekoľkými farebnými akcentmi pre nábytok

Čierna fasáda dreveného domu s jedálenským kútom zo zelených stoličiek v štýle Scandi

Neutrálne a prírodné farby pre dizajn vonkajšej časti s nábytkom a dekoráciou

Severský dizajn a zariadenie pre krytú terasu v štýle zimnej záhrady

Severský dizajn terasy s hojdačkou, reťazou svetiel a kobercom

Vonkajšia časť s betónovou podlahou, vstavanou lavicou a škandinávskym hojdacím kreslom

Čierna fasáda a paluba pre severskú terasu s kontrastom svetlého dreveného nábytku

Nábytok s jednoduchým dizajnom a bez dekorácií na zariadenie terasy

V severskom interiéri skombinujte neutrálne farby s výraznými farbami

Kombinácia škandinávskeho záhradného nábytku a marockých prvkov

Malé postele a kvetináče dodávajú jednoduchej terase prirodzený nádych

Malá záhrada s útulným krbom a severským posedením

Štrková záhrada so stoličkami Inula a ohniskom

Skombinujte boho chic a škandinávsky šik na terase

Romantická záhrada chaty so škandinávskym nábytkom na terase

Z terasy sa stane oveľa útulnejší koberec vonku

Záhradná kuchyňa s grilom a škandinávskym dizajnom jedálenskej stoličky v čiernej farbe

Vysoká terasa pre minimalistický škandinávsky dom v čiernej farbe s dizajnom zvetraného nábytku

Nápad na terasu pred bazénom s nízkym nábytkom

Zimná záhrada s integrovanou lavicou a škandinávskym jedálenským stolom z dreva a kovu

Biela rohová sedačka do záhrady a na terasu z rovných čiar a sivých vankúšov

Biely kovový jedálenský nábytok na drevenej palube

Baldachýn do obývačky s rohovou sedačkou v severskom štýle

Terasový nábytok v bielej a čiernej farbe pod modernou pergolou a rastliny ako ozdoba