technológie

Nainštalujte si systémy inteligentnej domácnosti pre lepší komfort bývania

poskytovateľ inteligentných domácich systémov-porovnanie-výber-pomoc

Inteligentné domáce systémy sa stávajú stále viac súčasťou domácnosti a nepochybne so sebou prinášajú aj svoje výhody. Technológia Smart Home vám zaručuje pohodlie vo vašom vlastnom dome, zvyšuje bezpečnosť a dokonca znižuje náklady na energiu, pretože svoje zariadenia môžete ovládať kedykoľvek. Ak teda hľadáte energetickú efektívnosť, s domácou automatizáciou môžete prispieť. Teraz si možno myslíte, že také inteligentné ovládanie domácnosti stojí veľa peňazí. Čo však pred chvíľou mohlo stáť 10 000 eur, sa dá teraz kúpiť len za 150 eur, takže je určite dostupné pre každého.

Inteligentné domáce systémy pre pohodlie bývania – čo je to inteligentný domov?

systémy inteligentnej domácnosti rodina-nápad na bývanie-smart-technológia-mobilný telefón-smartphone-pc

Systémy inteligentnej domácnosti by si nemali zamieňať so zariadeniami pre inteligentnú domácnosť. V zásade je celý systém diaľkovým ovládaním a sieťovým prepojením všetkých domácich spotrebičov. To znamená inteligentné zariadenia, pretože automatizované zariadenia pre domácnosť už poznáme, nie sú žiadnou novinkou. Rozdiel je v tom, že tieto je teraz možné pohodlne ovládať centrálne, či už z domu alebo na cestách. To je možné prostredníctvom smartfónu alebo tabletu, ktorý zákazník niekedy pridá do systému inteligentnej domácnosti. Do systému je možné integrovať všetky zariadenia, ktoré používajú bezdrôtové technológie, ako napríklad WLAN alebo Bluetooth.

Požiadavky na systémy inteligentnej domácnosti

systémy inteligentnej domácnosti minimalistické-monochromatické-obývacia izba-pohodlie

Aby ste mohli využívať túto službu, musia byť u vás doma splnené určité požiadavky. Potom už inteligentnému životu nič nestojí v ceste. Zvlášť prvý bod nebude vôbec problém, pretože ním sú vybavené takmer všetky domácnosti. Pre systémy inteligentnej domácnosti potrebujete:

1. Internetové pripojenie prostredníctvom siete WLAN alebo inej dátovej linky

2. Centrálna jednotka, ktorú môžete získať od poskytovateľa a ku ktorej môžete pripojiť všetky ostatné moduly (napr. Žiarovky, detektory pohybu, rolety atď.)

3. Zariadenie na ovládanie inteligentných domácich systémov: PC, smartphone, tablet alebo inteligentné hodinky

4. Softvér a aplikácie na ovládanie systému

Ktorý systém inteligentnej domácnosti kúpiť?

smart-home-systems-home-zarizeni-technologie-kabel-wifi-tipy

Aby ste správne zhodnotili, ktorý systém inteligentnej domácnosti je pre vás najvhodnejší, mali by ste si najskôr dobre premyslieť, ktoré funkcie potrebujete, teda ktoré sú pre vás najužitočnejšie. Co chces realizovat? Chcete vybaviť svoj dom audio systémom a kedykoľvek počúvať akúkoľvek hudbu alebo chcete systém, pomocou ktorého môžete chrániť svoj domov? Rozmanitosť variantov rozhodne výber veľmi neuľahčuje.

Plánujte rozpočet

inteligentné domáce systémy-výhody-nevýhody-kuchynské rastliny-rodina

Potom je tiež dôležité, aby ste svoj rozpočet správne posúdili. Váš domov môžete samozrejme vybaviť kompletným systémom, ale ste pripravení minúť potrebné peniaze? Ak nie, je tu ešte jedna možnosť. Výhodou systémov inteligentnej domácnosti je, že môžete začať s určitými komponentmi a potom inteligentnú domácnosť kedykoľvek dodatočne vybaviť. Ak si teda najskôr ceníte ovládanie vykurovania, ale po niekoľkých mesiacoch si uvedomíte, že chcete inteligentne ovládať aj osvetlenie, môžete to ľahko neskôr integrovať bez toho, aby ste museli ovládať programovanie..

Druhy spojení

inteligentné domáce systémy prevádzka-tablet-dom-technológia

Systémy inteligentnej domácnosti sú rozmanité a spájajú zariadenia so základňou dvoma rôznymi spôsobmi, v závislosti od poskytovateľa. Každý variant má samozrejme svoje výhody a nevýhody, ktoré by sme vám chceli v krátkosti predstaviť. Potom sa môžete sami rozhodnúť, ktorý variant je pre vás najvhodnejší.

Systém s káblami

smart-home-systems-smart devices-house-design-info-nápady

V káblovom systéme, ako naznačuje názov, sú jednotlivé zariadenia navzájom prepojené káblami. Tieto káble vedú pozdĺž stien. Výhodou je, že toto pripojenie je bez rušenia. Nie je prerušované tak rýchlo ako napríklad pri bezdrôtových verziách. Tu nie je podstatná ani vzdialenosť k zariadeniam. Napriek tomu, že bezdrôtové systémy inteligentnej domácnosti majú určitý dosah, pri kábloch to tak nie je. Tento systém navyše nie je závislý od poskytovateľa ani výrobcu. Môžu byť použité a vzájomne prepojené zariadenia od akéhokoľvek výrobcu. Je však potrebné spomenúť aj niektoré nevýhody. Jednak nie ste s káblovým systémom tak flexibilní. Zariadenia musia byť vždy umiestnené v blízkosti spojov v stene. Káblové systémy inteligentnej domácnosti sú tiež menej praktické z hľadiska nákladov. To platí aj pre akékoľvek dodatočné vybavenie. Plánovanie v dostatočnom predstihu je preto nevyhnutné. Káble sú položené s pomocou elektrikára.

Bezdrôtový systém

inteligentné domáce systémy-automatizácia domu-komfortné bývanie

Druhým variantom je pripojenie zariadení k základni prostredníctvom rádiového systému. Tu sa používa buď existujúca sieť WLAN, alebo iná frekvencia. To opäť závisí od poskytovateľa. Inštalácia aj dodatočná montáž systémov inteligentnej domácnosti je s týmto variantom oveľa jednoduchšia a zvládnete to sami. Zariadenia je možné nastaviť kdekoľvek v dome za predpokladu, že sú v dosahu riadiaceho centra. Ak je príjem príliš slabý, môže vám pomôcť bezdrôtový smerovač. Celkovo sú jednotlivé komponenty pre bezdrôtový systém lacnejšie. Nevýhodou je, že pri kúpe nových komponentov ste vždy závislí od frekvencie. Tiež je stále veľmi ťažké kombinovať komponenty od rôznych výrobcov. Ale tieto teraz čoraz viac spolupracujú, aby bolo jednoduchšie ich kombinovať. Inteligentné domáce systémy, ktoré fungujú bezdrôtovo, sú tiež lepšou voľbou, ak ste pri stavbe domu nemysleli na inteligentný systém a nechceli ste potom roztrhať steny a inštalovať káble.

Porovnanie systémov inteligentnej domácnosti

smart-home-systems-rolety-automaticky-den-noc

Porovnaním systémov inteligentnej domácnosti môžete zistiť, aké typy systémov sa ponúkajú. Porovnanie medzi všetkými poskytovateľmi systémov inteligentnej domácnosti je v skutočnosti nemožné. Existujú takí, ktorí sa špecializujú na určitú oblasť, napríklad systém špeciálne pre rolety a žalúzie alebo vykurovanie domu. So štartovacím balíkom Smart Home vybavíte svoj dom alebo byt rýchlo a jednoducho. Tu je niekoľko variantov:

Inteligentný dom RWE

smart-home-systems-tablet-control-tips-buy

Inteligentné domáce systémy RWE pozostávajú najmenej z 17 jednotlivých komponentov. Toto ovládanie domu je určené okrem iného pre žalúzie, prepínateľné zásuvky a pre elektriku a vykurovanie domu. Systém je možné použiť na ovládanie inteligentných kotlov a solárnych systémov. Ovláda sa tu pomocou počítača. Na tento účel je systém pripojený k vášmu smerovaču, ktorý musí mať funkciu WLAN. Pripojenie sa vykonáva pomocou kábla. Systém potom nastaví vlastnú rádiovú sieť so všetkými zariadeniami. Prostredníctvom aplikácie je možné ovládať aj tablety a smartfóny. Náklady na túto domácu automatizáciu sú 190 eur. Pretože sa vo veľkých domoch môže stať, že sa niektoré zariadenia dostanú mimo dosah, RWE ponúka ďalší modul bezdrôtového smerovača. Tento modul posilňuje príjem a umožňuje používať systém na niekoľkých poschodiach. S cieľom zlepšiť systémy RWE Smart Home týmto spôsobom existujú dodatočné náklady 70 eur. Prístupový účet je počas prvých dvoch rokov ponúkaný bezplatne. Následné náklady sú však stále neznáme a je potrebné ich vyžiadať od samotného poskytovateľa.

Inteligentná domácnosť Telekom

systémy inteligentnej domácnosti riadiaci systém-výber-byt-príslušenstvo

Telekom je najväčší poskytovateľ telefónnych služieb v Nemecku. Je teda logické, že aj toto ponúka systémy inteligentnej domácnosti. Balíček základnej úrovne sa nazýva Qivicon a stojí tesne pod 300 eur. Okrem základne sem patria aj dva radiátorové termostaty, detektory dymu a takzvané adaptéry, pomocou ktorých môžete ľubovoľne zapínať a vypínať rôzne zariadenia. Pri tomto systéme, rovnako ako pri RWE, sa pripojenie realizuje cez router, ovládanie prostredníctvom počítača, tabletu alebo smartfónu. Rozdiel je v tom, že systém Telekom neobsahuje všetky možné moduly v štartovacom balíku. Vyššie uvedené moduly Qivicon je možné rozšíriť za príplatok, aj keď rozsah je veľký. Stmievače, detektory pohybu, systém roliet a detektor hladiny vody sú len malou časťou ponúkaných modulov.

HomeMatic

smart-home-systems-build-a-krb-tv-dialkove-ovladanie-parkety

Ak už máte svoj vlastný domov, ale bez systémov Smart Home a chceli by ste si ho dovybaviť, môžete si na tento účel vybrať aj HomeMatic. Systém je ovládaný prostredníctvom rádiového riadiaceho centra CCU2. Náklady na toto centrum sú 150 eur. Aj tu je výber modulov veľmi veľký. Patria sem aj meteorologické stanice, dažďové senzory, indikátory hladiny vody, sklonomery a senzory oxidu uhličitého. K dispozícii je aj zabezpečenie Smat Home. Mimo domu teda môžete skontrolovať, či sú všetky okná zatvorené a prípadne dohnať alebo ovládať poplašný systém pomocou inteligentného domáceho alarmu. Na rozdiel od vyššie uvedených značiek takzvaný Q3 od HomeMatic nemá vlastnú aplikáciu. Existujú však aj ďalšie aplikácie, pomocou ktorých je možné bez problémov pristupovať do systému.

digitalSTROM

smart-home-systems-pc-laptop-mobile-control-base

DigitalSTROM AG je švajčiarsky poskytovateľ. Jeho systémy inteligentnej domácnosti nie sú navzájom prepojené prostredníctvom siete WLAN alebo Bluetooth, ale prostredníctvom elektrickej siete domu. To tiež znamená, že inštaláciu musí vykonať elektrikár. Centrálna jednotka je nainštalovaná na poistkovej skrinke. Cena za samotné zariadenie je 400 eur. Po inštalácii môže byť tento server pripojený k sieti. Ovládanie je opäť bezdrôtové a prebieha prostredníctvom PC alebo mobilného zariadenia. Pre systém je ponúkaná aj široká škála ďalších aplikácií. Ak napríklad nie ste doma, ale nechcete, aby si to niekto všimol, môžete použiť simuláciu absencie, ktorá zaistí simuláciu vašej prítomnosti..

Perfektný servis

smart-home-systems-router-wlan-wireless-zariadenia

Praktické systémy Smart Home od digitalSTROM majú tiež svoju cenu. Okrem už uvedených nákladov na centrálnu jednotku existujú ďalšie náklady na ďalšie komponenty. Adaptérové ​​zástrčky stoja okolo 110 eur, šesťpólová svetelná svorka 100. Napriek tomu je systém praktickým variantom, ktorý je možné kedykoľvek rozšíriť a výrazne zvyšuje komfort bývania. Ak napríklad ráno zapnete nočnú lampu, systém vie, že vstávate. Rádio v kúpeľni a kávovar je možné pripojiť k systému a automaticky sa zapnúť, keď vstanete. Vadí vám zvonenie predných dverí? Namiesto toho nechajte svetlá blikať!

mobilcom-debitel SmartHome

inteligentné domáce systémy-živé-moderné-inštalačné kamery

Náklady na štartovací balík systémov inteligentnej domácnosti tejto značky sú v porovnaní s ostatnými poskytovateľmi výrazne lacnejšie. Dôvodom sú mesačné poplatky za rôzne služby. Je to systém, ktorý sa špecializuje na bezpečnosť vášho domova. Štartovací balíček s cenou 99 eur pozostáva z centrálnej jednotky, ako aj z dvoch detektorov pohybu, detektora kontaktov dverí alebo okien, kamery WLAN a sirény pre vnútorné použitie. K dispozícii je tiež diaľkové ovládanie, pomocou ktorého je možné poplašný systém zapnúť a vypnúť. Na to, aby systém mohol fungovať aj v prípade výpadku napájania, slúži SIM karta. V takom období môže tiež odoslať potrebné informácie na mobilný telefón.

Chráňte svoj domov

smart-home-systems-security-protection-vlámaniu-kamera

Kamera, ktorá je súčasťou systémov smart home, stojí 199 eur. Ak by jeden nestačil, je možné ich navzájom kombinovať. Detekuje pohyby a to aj v tme vďaka infračervenej funkcii, pomocou ktorej môžete byť podľa potreby informovaní aj o pohybe v dome e -mailom. Záznamy sa automaticky ukladajú do internetového cloudu na jeden mesiac a dajú sa počas tejto doby kontrolovať z rôznych zariadení. Túto službu podporujete dvojročnou zmluvou s poplatkom tesne pod 20 eur mesačne. Opravy sa vykonávajú kedykoľvek a sú dokonca bezplatné v hodnote do 200 eur a v tejto zmluve sú zahrnuté aj ďalšie služby.

Tado

smart-home-systems-tado-build-in-installation-jednoduché použitie

Ak hľadáte inteligentné domáce systémy, pomocou ktorých môžete monitorovať a ovládať iba kúrenie a klimatizáciu, potom je Tado skvelou voľbou. Spoločnosť je veľmi podobná Nest Labs, ktorá patrí koncernu Google, ktorý pochádza z Ameriky a bol založený dvoma bývalými inžiniermi spoločnosti Apple, ale zatiaľ svoje systémy neponúka po celom svete.

 Inteligentné domáce systémy a problémy

inteligentné domáce systémy-nástenné príslušenstvo-diaľkové ovládanie-moderné

Jeden z problémov, ktoré so sebou systémy inteligentnej domácnosti prinášajú, je, že ich nemožno navzájom kombinovať. Každý výrobca a dodávateľ má svoje vlastné normy. Niektorí používajú WLAN, iní Bluetooth alebo, ako už bolo spomenuté, elektrické vedenie domu. To znamená, že keď ste si vybrali poskytovateľa, ste tiež nútení zostať s ním – alebo ho nahradiť úplne novým zariadením od iného poskytovateľa. Samozrejme existujú výnimky. Vyššie uvedený Qivicon je napríklad možné použiť aj so zariadeniami, ovládačmi a prepínačmi iných výrobcov. To sú veci, o ktorých by ste sa mali vopred informovať u zvoleného poskytovateľa.

Modernizácia domu

systémy inteligentnej domácnosti-detektory dymu-detektory pohybu-protipožiarna ochrana

Systémy inteligentnej domácnosti tiež umožňujú poskytovateľom kontrolovať vaše zariadenie. Model Amazonu určuje, ktoré zariadenia stále chýbajú. Značka tak chce pre vás optimalizovať svoje reklamy. Pri ďalšej návšteve stránky dostanete rôzne ponuky pre zodpovedajúce zariadenia. To, či je to problém alebo je vnímané pozitívne, závisí úplne od názoru každého jednotlivca.

Inteligentné domáce systémy do záhrady

smart-home-systems-garden-idea-zavlažovanie-automatické

Akonáhle sa presvedčíte o výhodách technológie Smart Home a zistíte, že toto pohodlie je dokonalé, môžete systémy Smart Home rozšíriť aj do svojej záhrady. Pre túto oblasť je tiež ponúkaných mnoho užitočných variantov, ktoré vám môžu pomôcť so správnym zavlažovaním, zmerať spotrebu vody a dokonca predpovedať počasie. Vybavte si svoj domov všade naokolo a uľahčite si každodenný život.