technológie

Lietadlo VTOL sľubuje luxusný a pohodlný výlet!

vertikálne vzletové lietadlo moderná doprava alternatíva veľkého mesta

Britský výrobca Aston Martin, obľúbený po celom svete pre svoje luxusné autá, nedávno predstavil nový spôsob dopravy – inovatívne lietadlo VTOL bolo navrhnuté v úzkej spolupráci s University of Cranfield a v spolupráci s Cranfield Aerospace Solutions a Rolls -Royce. Aston Martin ho predstavil počas medzinárodnej leteckej výstavy Farnborough, ktorá sa konala v polovici júla tohto roku. 16. júla sa diváci na nový model mohli tešiť pri otvorení prehliadky. Súkromný tryskáč, ktorý je maximálne funkčný a zároveň luxusný, ktorý spĺňa aj tie najvyššie nároky.

Čo je to lietadlo VTOL a aké sú jeho výhody?

vertikálny vzletový let lietadlom moderný trojmiestny

Čo je to však vertikálne vzletové lietadlo a aké výhody model ponúka v porovnaní so súkromným prúdovým lietadlom? Lietadlá a helikoptéry, ktoré štartujú zvisle a nevyžadujú dráhu, sa nazývajú zvislé vzlety alebo VTOL (skratka pochádza z angličtiny a znamená „zvislý vzlet a pristátie“). Váha hrá pri vzlete rozhodujúcu úlohu-ak je zvýšená nad povolené maximum, musí pilot nabehnúť. Pri pristávaní je hmotnosť irelevantná – a nie je potrebné sa rozbiehať.

pohľad na vertikálne vzletové lietadlo nad súkromným lietadlom

Aston Martin rozpoznal problém po rozhovore so svojimi zákazníkmi. Nie je žiadnym tajomstvom, že rastúca doprava v husto osídlených mestách poškodzuje životné prostredie, že dopravné prostriedky na vidieku sú neadekvátne a infraštruktúra je každý deň preťažovaná. Kto by chcel uviaznuť v premávke, dokonca aj v luxusnom aute? Nový model Volante ponúka alternatívu, ktorá dokáže vzlietnuť a pristáť aj na obmedzenom priestore a s čo najmenším hlukom.

Vertikálne vzletové lietadlo Volante ponúka najvyššiu úroveň pohodlia

Vertikálne vzletové lietadlo malé priestorovo úsporné

Lietadlo Volante VTOL ponúka tri miesta na sedenie, a preto je vhodné ako náhrada auta. V budúcnosti bude podľa Aston Martin stále viac ľudí preferovať leteckú dopravu – obzvlášť profesionálov, ktorí pracujú v centre mesta, ale potom prídu domov na predmestie. V inovatívnom súkromnom lietadle by im samozrejme nemalo nič chýbať – luxusné kožené sedadlá, pohodlný, intuitívny systém ovládania a mnoho ďalších výhod zaisťuje príjemnú cestu.

intuitívny systém riadenia vertikálneho vzletu lietadla

zvislý vzlet lietadla usadí pasažierov

vertikálne vzletové lietadlo 3d ilustrácia pohľad spredu

vertikálny vzlet motorový pohon lietadla po žiadnej ceste

vertikálne vzletové lietadlo model aston martin

vertikálny vzlet lietadla pohľad na prednú stranu

Projekt od Aston Martin