spálňa

Umiestnenie postele pred okno – výhody a nevýhody na prvý pohľad

posteľ pred oknom spálňa feng shui nastavená šikmá strecha

Spálňa je ostrovom pokoja a relaxácie – súkromná ríša, kde si obyvatelia môžu oddýchnuť po dlhom dni. Situácia bohužiaľ nie vždy vyzerá tak idylicky, ako by sa dalo predpokladať – pretože vedľa postele v priestore na spanie je priestor aj na ďalší nábytok – šatník a komoda poskytujú úložný priestor na oblečenie, nočné stolíky pojmú knihy a mnoho ďalších . Najneskôr pri výbere nábytku vyvstáva otázka – kam položiť posteľ? Nie je vždy možné, ba dokonca žiaduce umiestniť ho s čelnou doskou na vnútornú stenu. Umiestnenie postele pred okno sa niekedy ukáže ako priestorovo úsporná a praktická alternatíva. Aké výhody a nevýhody toto rozhodnutie prináša, sa dozviete v článku.

Posteľ umiestnite pred okno – vzdialenosť k vonkajšej stene skutočne zaručuje pokojný spánok?

posteľ pred oknom šikmé drevené trámy biele

Pokiaľ ide o distribúciu nábytku v spálni, odporúča sa neumiestňovať posteľ priamo k vonkajšej stene. Na to sú oveľa lepšie prispôsobené vnútorné steny, takže sa cítite bezpečne a nemusíte sa báť prievanu. V skutočnosti však vzdialenosť k vonkajším stenám nezaručuje pokojný spánok. Ak spálňa hraničí s kúpeľňou, vodné potrubia často vedú pozdĺž tejto hraničnej steny. Je tiež nepríjemné, ak je napríklad obývačka susedov na druhej strane steny.

posteľ pred oknom pokojná miestnosť na spanie

Ak je posteľ medzi šatníkom a stenou, tiež sa cítite nepríjemne. Pri zariaďovaní by ste mali tiež zabezpečiť, aby zvyšok nábytku nestmavil a nezakrýval priestor na spanie. Optimálne sa ukazuje rozdelenie miestnosti, v ktorej je šatník v rohu tvorenom dvoma vnútornými stenami, posteľ tiež hraničí s vnútornou stenou s čelom a nožná časť smeruje k oknu. Dvere sú na ďalšej stene. Minimálna vzdialenosť 80 cm medzi posteľou a ostatným nábytkom umožňuje voľný pohyb v miestnosti. Ak to nie je možné, existujú dve alternatívy: šatník zostáva vždy na vnútornej stene a posteľ je umiestnená pod oknom alebo pozdĺž vonkajšej steny..

Spite v posteli pred oknom – výhody na prvý pohľad

posteľ pred oknom škandinávska poloha obývacích dverí

Spanie v posteli pred oknom má niekoľko zásadných výhod: na posteľ na jednu stranu vždy dopadá príjemné svetlo, aby sa cez víkendy dalo zmeniť na kútik na čítanie, a na druhej strane miestnosť nie je cítiť sa preplnený. Ešte dôležitejší je fakt, že väčšina ľudí chce mať vždy jasný výhľad na dvere. Spať priamo pod oknom je preto vnímané ako pohodlnejšie, ako keď čelo skrýva dvere pred zrakom. Šikmé spálne sú často veľkou výzvou – v týchto prípadoch nezostáva nič iné, ako umiestniť posteľ do výklenku – strešné okná vytvárajú hĺbku a sú vhodnejšie ako tmavé oblasti. Tu sú prehľadné výhody:

 • Umožňuje priestorovo úspornú distribúciu nábytku v malej spálni.
 • Posteľ je cez deň na slnku a dá sa použiť ako kútik na čítanie.

Posteľ umiestnite priamo pod okno – nevýhody

posteľ pred oknami s preskleným oknom dom feng shui

Posteľ priamo pod oknom má tiež niekoľko veľkých nevýhod:

 • Vedľa vonkajšej steny kondenzuje vlhkosť a vytvárajú sa chladné zóny – čo môže viesť k tvorbe plesní. Preto sú ohrievače spravidla inštalované pod oknami – majú vyrovnávať teploty.
 • Ale ak je posteľ hneď vedľa ohrievača, potom nemôže fungovať správne, teplý vzduch nemôže cirkulovať v miestnosti a ohrieva posteľ, a nie miestnosť. Odborníci preto neodporúčajú spať v blízkosti zdroja tepla. Väčšina ľudí to považuje za nepohodlné.

okno postele okrúhle škandinávsky obývací štýl doska podlaha

 • Ak radi spíte s otvoreným oknom, riskujete, že vám ochorie studený vánok. Ľudia strácajú telesné teplo hlavami, preto by aspoň čelo postele nemalo byť priamo pred oknom.
 • Aj keď sú dvere a okno zatvorené, vždy dôjde k miernemu prievanu – v tomto prípade sa odporúča vzdialenosť najmenej 40 cm.

Spálňu navrhnite podľa doktríny Feng Shui: Ak je posteľ pod oknom, energia sa stráca

posteľ pred oknom spálňa čiernobiely dizajn

Učenie Feng Shui sa snaží vytvoriť harmonický vzťah medzi ľuďmi a ich okolím prostredníctvom vhodného dizajnu miestnosti a záhrady. To sa deje prostredníctvom určitých pravidiel, ktoré musia obyvatelia dodržiavať a podľa toho distribuovať nábytok v miestnostiach. Dôležitým predpokladom úspechu je zabezpečiť voľný tok energie budovou. Takže všetky objekty, ktoré sú na ceste energií a vyrušujú ľudí týmto spôsobom, by mali byť vyčistené. Spálňa je najdôležitejšou miestnosťou v dome. Podľa Feng Shui by mala byť posteľ optimálne umiestnená proti vnútornej stene. Priestor priamo pod oknom je považovaný za nepriaznivý, rovnako ako poloha medzi oknom a dverami. Ak je čelo postele pri stene, cítite sa bezpečne.

Posteľ dajte pred okno – tieto rady pomôžu v prípade nedostatku miesta

okno s posteľou s baldachýnom, spánok, priemyselný štýl bývania

Ak je už zrejmé, že optimálne miesto na posteľ vo vašej vlastnej spálni je priamo pod oknom, môžu vám pomôcť tieto tipy:

 • Vzdialenosť medzi posteľou a ohrievačom / oknom najmenej 40 cm chráni pred prievanom a teplom. Poličky môžu chrániť aj police.
 • Okno dobre utesnite a zatemnite závesmi.
 • Nespávajte s otvoreným oknom, ale večer a ráno viackrát vetrajte 5-10 minút.
 • Neumiestňujte čelo postele na vonkajšiu stenu, aby sa za ním nemohla vytvárať pleseň.
 • Voliteľne umiestnite nášľapnú časť postele pod okno, aby bola aspoň hlava dobre chránená pred chladom a ráno nebolo napätie.

posteľ okno dvere malá spálňa

umiestnenie okna okna postele feng schui tok energie

okno okno čierna stena malá spálňa

okno okno spálňa puristicky zdobená

posteľ okno spať škandinávska spálňa

závesné svetlá žiarovky žiarovka koberec z umelej kožušiny

okno okno parkety biele steny škandinávska stolička

okno postele nastavené vo vidieckom štýle podľa zásad feng shui

okno do postele nápady na vybavenie malej spálne

okno do postele drevená stena koberec na zavesenie z umelej kožušiny sekaná stolička

vyhrievanie okna postele je pro kontra

tipy na vzdialenosť okna od postele, dizajn miestnosti, vykurovanie