spálňa

Spite lepšie: 5 tipov na konečnú oázu spánku

spať lepšie spálne dizajn spacie oázy tipy

Zdravý a pokojný spánok hrá zásadnú úlohu v našom zdraví. Tí, ktorí prespia celú noc, majú na druhý deň lepšiu náladu, môžu sa dlhšie sústrediť a sú tak produktívnejší. Na druhej strane chronický nedostatok spánku, ktorý je v dnešnom uponáhľanom každodennom živote veľmi bežný, môže byť zdraviu škodlivý a zvyšuje riziko rôznych chorôb. Aby ste mohli lepšie spať, mali by ste v priestore na spanie vytvárať príjemnú atmosféru miestnosti. V článku sme dali dohromady 5 tipov, ako premeniť vlastnú spálňu na oázu pokoja.

Takto vytvoríte konečnú oázu spánku!

spať lepšie tipy pre zdravý spánok

Perfektné prostredie je kľúčom k lepšiemu nočnému spánku. Venujte potrebnú pozornosť zariadeniu spální a navrhnite túto izbu ako miesto oddychu a relaxácie. Nasledujúce tipy vám pomôžu vytvoriť si vlastnú oázu na spanie!

1. Nájdite to správne miesto pre posteľ

spať lepšie tipy spanie oáza spálňa

Rozhodujúcim faktorom pre kvalitu vášho spánku je poloha postele v spálni. Nájdenie správneho miesta však nie je jednoduché. Posteľ by spravidla nemala byť umiestnená pri okne alebo v blízkosti dverí. Odborníci tiež neodporúčajú umiestniť posteľ do stredu miestnosti, pretože tam je obvykle vystavená najväčšiemu prievanu. Podľa doktríny Feng Shui by za čelom postele mala byť pevná stena. Poskytuje vám pocit bezpečia a umožní vám spať pokojnejšie, a tým aj lepšie. V stene by však nemali byť žiadne vodné potrubia, pretože môžu vydávať zvuky, ktoré vás prebudia uprostred noci.

2. Investujte do dobrého matraca

spať lepšie tipy spálňa rozložiť posteľ správny matrac

Jednou z najčastejších príčin nespavosti a nezdravého spánku je posteľ alebo matrac. Starý alebo podradný matrac nemôže zaručiť potrebný komfort spánku. Pre dobrý spánok by mala byť pri ležaní zachovaná rovná línia chrbtice. Ak vás bolí chrbát alebo sa každé ráno prebúdzate unavení, možno je načase vymeniť matrac. Ostatné potreby na spanie, ako sú vankúše a posteľná bielizeň, by mali byť tiež prispôsobené vašim potrebám dobrého spánku.

Sortiment matracov je taký veľký, že ho často strácate prehľad. Pri výbere hrá úlohu materiál aj stupeň tvrdosti, ako aj preferovaná poloha pri spánku. Novým vynálezom z USA je matrac Casper, ktorý nie je ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý, a preto by mal ponúkať perfektnú podložku na spanie pre každého. Vrchná vrstva Casper je vyrobená z latexovej peny s otvorenými bunkami, ktorá je priedušná a reguluje telesnú teplotu. Inovatívny matrac zo studenej peny je možné testovať doma na 100 nocí a potom ho bezplatne vrátiť. na Casper.com môžete sa dozvedieť viac o štruktúre matraca, jeho výhodách, ako aj o špeciálnych zľavách.

3. Maľujte steny v spálni upokojujúcou farbou

spať lepšie tipy výber správnej farby steny upokojujúci

Niet pochýb o tom, že farby majú veľký vplyv na našu náladu. Najmä v spálni môže mať výber farby zásadný vplyv na kvalitu spánku. Obzvlášť sa na to hodia svetlé odtiene s upokojujúcim účinkom, ako je béžová, modrá, žltá alebo zelená. Aby ste lepšie spali, namaľujte steny farbou, v ktorej sa budete cítiť pokojne a pohodlne.

4. Vytvorte príjemnú vnútornú klímu

spať lepšie tipy správne matrac obliečky na vankúš

Správna izbová teplota je jedným z najdôležitejších kritérií zdravého spánku. V spálni by v zásade nemalo byť ani príliš chladno, ani príliš teplo. Optimálna teplota na spanie je medzi 17 a 19 stupňami Celzia. Pravidelné vetranie pred spaním tiež prispieva k dobrej vnútornej klíme.

5. V noci dávajte pozor na tmu v miestnosti

lepšie spať Tipy na vytvorenie príjemnej vnútornej klímy

Na pokojné noci by mala byť spálňa rozhodne tmavá. Pouličné osvetlenie je napríklad možné najúčinnejšie neutralizovať hrubými závesmi, žalúziami alebo roletami. Podceňovať by sa nemali ani malé nenápadné svetlá v miestnosti. Dokonca aj svetlo z rozvodky môže narušiť váš spánok. Skúste pred spaním vypnúť všetky svetelné zdroje. Čím tmavšia je spálňa, tým lepšie sa vám spí. Prípadne môžete tiež skúsiť použiť masku na spanie.

Zdroj obrázku: Casper