Remeselné nápady

Ručné práce s prírodnými materiálmi v lete – 15 kreatívnych nápadov pre deti

Ručné práce s prírodnými materiálmi v lete zbierajú listy-kvety

Príroda nám ponúka veľa prírodných materiálov, ktoré môžeme perfektne využiť na ručné práce s deťmi. V žiadnom ročnom období však neexistuje taká veľká rozmanitosť ako v lete. Farebné kvety, zelené listy a filigránové ulity sú len jeho malou súčasťou. Keďže deti v lete radi robia aj ručné práce, zozbierali sme pre vás niekoľko kreatívnych ručných projektov. Nasledujúce nápady a podnety na ručné práce s prírodnými materiálmi v lete nájdete v nasledujúcom texte.

Ručné práce s prírodnými materiálmi v lete – nápady so zelenými listami a kvetmi

drotárstvo-prírodné-materiály-leto-lisovanie-lístkov

Leto pre deti znamená iba jednu vec: letné prázdniny! Ak hľadáte kreatívne nápady na ručné práce, ktoré môžete vyskúšať so svojimi malými aj veľkými deťmi, potom je na to prírodný materiál ako stvorený. Akýkoľvek materiál z prírody, ako sú zelené listy, vetvičky a farebné kvety, je možné zbierať na exkurzii alebo na dovolenke. Tieto potom môžete stlačiť medzi knihami alebo z nich urobiť krásne vence. Fantázii a kreativite sa medze nekladú.

drotár-prírodné-materiály-leto-kvetinový-veniec-kutilstvo-deti

Elegantné kvetinové vence pre dievčatá sú v lete nádherným nápadom na ručné práce s prírodnými materiálmi. Dajú sa pohrávať s akýmikoľvek kvetmi a trávou a vždy pôsobia na hlave jemne a elegantne. Pekný doplnok pre vašu malú princeznú v lete. Na základ venca môžete použiť buď hliníkový drôt alebo vínnu révu bez listov. Nazbierané kvety potom môžete pripevniť k vencu kvetinovým drôtikom a pekne naaranžovať.

Vyrobte si vlastnú lampu – 26 kreatívnych a jednoduchých ručných projektov pre deti

Jesenné ručné práce s papierom – skvelé dekorácie pre váš domov

Drobné lampióny s deťmi: rýchle nápady na martinský sprievod

drotár-prírodné-materiály-leto-motýle

Výroba zvierat a hmyzu je pre deti vždy zábavou a patrí k najobľúbenejším aktivitám v lete. Z materiálov z prírody môžete napríklad s dieťaťom vyrábať farebné motýle. Na šablónu budete potrebovať stavebný papier, zelené listy, dve tenké vetvičky a niekoľko pestrofarebných lístkov. Najprv zo zeleného stavebného papiera vystrihnite šablónu motýľa. Potom nechajte dieťa ozdobiť motýľa akýmikoľvek listami a kvetmi. Tieto motýle môžu byť tiež navrhnuté ako prstové bábky pre zábavné hry v záhrade.

drotár-prírodné-materiály-leto-drotár-nápady-hmyz

Tu je niekoľko skvelých príkladov rôzneho hmyzu vyrobeného z prírodných materiálov: kudlanka nábožná, vážka, motýľ, dva malé pavúky, chrobák a komár. Popustite uzdu fantázii a môžete s deťmi vyrábať roztomilý hmyz. Ak chcete, môžete ho prilepiť na list papiera a navrhnúť ho ako prírodnú dekoráciu do bytu.

Remeselné nápady na leto so škrupinami

drotárstvo-prírodné-materiály-leto-batoľa-škrupiny

Ak plánujete dovolenku pri mori, môžete s deťmi na pláži zbierať piesok a rôzne druhy mušlí. Sú ideálne pre ručné práce s prírodnými materiálmi v lete a ponúkajú skvelé nápady pre ručné práce pre deti všetkých vekových skupín. Nezabudnite si teda z pláže priniesť domov mušle, ktoré ste nazbierali, a ďalšie krásky. Batoľatá napríklad môžu namaľovať ulity lastúrnikov v jasných farbách a premeniť ich na malé zvieratká, pričom tie väčšie dokážu vykúzliť krásne obrázky a doplnky..

drotár-prírodné-materiály-letné-koaly-škrupiny

S lastúrami mušlí rôznych typov a veľkostí je možné cinknúť aj väčšie postavy a zvieratá. Najprv vyskúšajte rôzne kombinácie existujúcich lastúr mušlí, aby ste vytvorili akékoľvek zvieratá. Drobné kreácie sa najlepšie zlepia tekutým lepidlom a perfektne sa hodia k originálnej letnej dekorácii z prírodných materiálov.

drotár-prírodné-materiály-leto-mušle-náhrdelník

Pri ručných prácach s prírodným materiálom v lete si deti môžu vyrobiť krásne náhrdelníky so škrupinami mušlí. Na to potrebujete hlinku schnúcu na vzduchu, ktorá bude slúžiť ako základ. V prípade farebných reťazcov je možné hlinku zmiešať s akýmkoľvek náterom na vodnej báze. Vytvorte z neho tvar mince a pritlačte na ňu lastúru. Teraz v hornej časti urobte otvor pre reťaz. Hneď ako hlina zaschne, prevlečte cez otvor šnúrku alebo retiazku a máte hotovo.

drotár-prírodné-materiály-leto-náhrdelník-mušle-kutilstvo

Ak nechcete na šperky používať hlinu, môžete do lastúr mušlí urobiť diery. Týmto spôsobom je možné šnúru prevliecť priamo cez mušle. Alternatívne môžete použiť aj malé skákacie krúžky. Touto metódou je v lete možné pohrať nielen náhrdelníky, ale aj náušnice a náramky.

drotár-prírodné-materiály-leto-mušle-drevo-mobil

Krásna zvonkohra z mušlí a dreva ponúka v lete jednoduchý a originálny nápad na ručné práce s prírodnými materiálmi. Pomôcť môžu aj deti a môže vzniknúť kreatívna dekorácia do záhrady. Na to sú okrem mušlí vhodné aj hviezdice a škrupiny morských slimákov. Aby ste vyrobili taký zvonček, mali by ste do každej škrupiny vyvŕtať dieru malým vrtákom. Potom prevlečte misky cez šnúry a pripevnite ich k kúsku naplaveného dreva. Čím viac šnúr so škrupinami mušlí, tým krajšie budú zvonkohry.

drotár-prírodné-materiály-letné-mušle-pieskovanie-drotárstvo-nápady

Zozbieraným prírodným materiálom z pláže môžete ozdobiť aj rôzne predmety v byte. Piesok a mušle sú napríklad perfektné na zdobenie rámov obrazov. Môžete si teda s deťmi vyrobiť niekoľko letných fotorámikov na fotostenu a na scénu vložiť spomienkové fotografie z dovolenky.

Ručné práce s prírodnými materiálmi v lete – maľovanie konárov

ručné práce-prírodné-materiály-leto-konáre-farebné-farby

Niet pochýb o tom, že drevo je obľúbený prírodný materiál, ktorý je možné použiť na mnoho vecí. Ak v lete hľadáte pre svoje deti tvorivú aktivitu, môžete ratolesti spoločne zbierať a farbiť ich farebne a originálne. Pripravte si na to rôzne farby a štetce a popustite uzdu kreativite tých najmenších.

drotár-prírodné-materiály-leto-konáre-farba-jašterica

Aby bolo maľovanie konárov ešte zábavnejšie, môžete kúsky dreva premeniť na rôzne zvieratká a postavičky. Podľa tvaru sa dajú vyrobiť vtipné jašterice, dinosaury a dokonca aj vtipné samce. Hotové figúrky sú perfektné ako hračky pre deti, s ktorými môžete stráviť príjemný čas vonku.

drotár-prírodné-materiály-leto-deti-farby-konáre-hra

Kreatívne nápady ručných prác na leto – maľovanie kamienkov

drotár-prírodné-materiály-leto-deti-farby-kamienky

Ďalším obľúbeným materiálom pre ručné práce s prírodnými materiálmi v lete sú kamene. Malé kamienky nájdete v prírode všade, najmä v blízkosti vody a potokov. Potom ich môžu deti namaľovať v jasných farbách a navrhnúť ako atmosférickú dekoráciu do záhrady alebo na dvere.

ručné práce-prírodné-materiály-leto-kamene-farebné-maľby

Pre tento remeselný projekt sú najlepšie kamene s hladkým povrchom. Na maľovanie môžete použiť akrylové farby aj fixky. Z iných materiálov, ako sú tenké vetvičky, perie alebo listy, môžu deti s kamienkami vyrábať rôzne zvieratká a hmyz. Myšlienky na maľovanie kameňov sú nekonečné a sú ideálne pre deti všetkých vekových skupín.