Remeselné nápady

Recyklácia remesiel so starými knihami – 17 skvelých nápadov na recykláciu

Recyklácia kníh ručných prác-sukulentov-kvetináč-kreatívny-nápad

Každý z nás má staré knihy, čítané alebo nepoužité, ležiace niekde doma, ktoré zaberajú dostupný úložný priestor. Vo väčšine prípadov sú dokonca zabudnutí a po chvíli vyhodení do koša na papier. V dnešnom článku uvádzame niekoľko kreatívnych nápadov pre Recyklácia remesiel so starými knihami ktoré ich premenia na užitočné predmety alebo krásne dekorácie.

Kreatívne recyklačné ručné práce – nástenná polica vyrobená zo starých kníh

Recyklácia remesiel staré knihy-drevený pásik-polica-urob si sám-cykloturistika

Staré knihy so známkami používania majú špeciálny vzhľad, ktorý sa perfektne hodí k bytom zariadeným v klasickom alebo vidieckom štýle. Pekný a užitočný nápad na recykláciu takýchto kníh je výroba nástennej police do obývačky alebo spálne. Medzi knihy je nalepený pás dreva, ktorý ich drží vodorovne vedľa seba. Konštrukcia sa potom pripevní k podperám políc a ozdobí sa podľa želania. Úplný návod nájdete na konci článku.

Vyrobte si elegantnú lampu z recyklácie

Recyklácia remesiel nápady-upcyklácia-kniha stoh-lampa-tienidlo

Vo väčšine mestských bytov nie je nikdy dostatok úložného priestoru na všetky veci obyvateľov. Ak nemáte doma domácu knižnicu alebo poličku na knihy, nepoužité knihy by ste rozhodne nemali vyhadzovať. S týmto kreatívnym nápadom môžete stoh kníh premeniť na elegantnú lampu a využiť to.

Drotárska lampa zo stohu kníh – pokyny

Recyklácia ručných prác kniha stoh-lampa-urob si sám-návod

V závislosti od veľkosti žiarovky budete potrebovať niekoľko kníh v tvrdej väzbe, ktoré majú buď podobnú farebnú paletu, alebo môžu vytvoriť farebný stoh kníh. Budete tiež potrebovať držiak žiarovky s káblom, tienidlo, vŕtačku, rezačku, skrutky a skrutkovač. Hotovú lampu môžete použiť ako stojanovú alebo nočnú lampu.

Z recyklácie vytvorte úkryt pre osobné veci

Recyklácia ručných prác stará kniha-skryté-cennosti-vyrobte si sami

Žijete v spoločnom byte alebo si len chcete nechať nejaké osobné veci mimo zvedavých očí, potom je čas na projekt pre domácich majstrov. Vezmite starú hrubú knihu s tvrdou väzbou, stránky uprostred rozrežte remeselným nožom a vaša skrýša je pripravená.

Ako môžete vyrobiť šperkovnicu zo starej knihy??

recyklácia-drotár-šperkovnica-stará-kniha-vystrihnutá-kniha-stránok

Recyklácia remesiel ponúka veľa možností pre vaše staré položky. Starú knihu napríklad možno využiť nielen ako skrýšu, ale aj ako šperkovnicu. Jednoducho by ste mali vystrihnúť niekoľko oddelení zo stránok knihy a ozdobiť škatuľu, ako sa vám páči. Upcyklácia vám umožňuje žiť ekologickejšie tým, že namiesto nákupu nových vecí použijete staré.

Recyklácia remesiel – vyrobte si modernú spojku sami

recyklačná-drotárska-myšlienka-stará-kniha-spojková taška-elegantná-farebná

Chcete vždy nosiť štýlové doplnky a odlíšiť sa od ostatných? S módnou kabelkou zo spojky zo starej knihy môžete vyzerať elegantne bez toho, aby ste v obchodnom dome minuli veľa peňazí. Obal knihy môže byť navrhnutý akýmkoľvek spôsobom, v závislosti od vašich preferencií. Na konci článku sa dozviete, ako vyrobiť spojku z recyklácie.

Upcyklačné nápady pre staré knihy – stojan na príbory do kuchyne

recyklácia-drotár-kniha-upcyklácia-nápad-príbor kontajner-kuchyňa

Recyklácia remesiel vytvára užitočné veci pre každú izbu v domácnosti. Nepoužívanú kuchársku knihu môžete napríklad použiť na výrobu stojanu na príbory do kuchyne, ktorý zaujme svojim vzhľadom a dá sa použiť v každodennom živote..

Vyrobte si dverný veniec z recyklácie

recyklácia-drotár-veniec-urob-sám-stará-kniha-stránka-tehla-stena

Výsledkom recyklácie jednej starej knihy môže byť veľký dverný veniec na ozdobu. Na tento účel slúžia stránky knihy, kde sa formujú do zvitkov alebo iných ľubovoľných tvarov a zlepia sa.

DIY šijací box vyrobený z obalu knihy

recyklácia-drotár-šijací-box-knižný obal-šitie nití-gombíky-meter

Staré knihy sú ideálne na recykláciu remeselných škatúľ a kontajnerov. Z obalu na knihu si rýchlo a jednoducho vyrobíte škatuľu na šitie sami. Najprv je potrebné odstrániť stránky knihy z tvrdej dosky a potom na ich miesto pomocou horúceho lepidla pripevniť časti z plastu alebo lepenky. Krabicu môžete použiť aj na rôzne účely.

Recyklácia ručných prác so starými knihami – vyrobte si smartfón sami

recyklácia-drotárstvo-smartphone-iphone-stojan-staré-knihy-upcyklovanie

S novými technológiami je možné využiť aj recykláciu starých kníh. Zobrazená myšlienka upcyklácie prevádza stoh kníh na stojan pre iPhone na nabíjanie. V knihách sú vytvorené otvory a cez ne je vytiahnutý nabíjací kábel.

Výroba lustrov zo stránok kníh – dva nápady na recykláciu

recyklácia-drotárstvo-upcyklácia-nápady-knihy-knihy-stránky-žiarovky

Stránky kníh je možné použiť na výrobu elegantných dekorácií na rôzne účely. Škaredý kábel a obyčajné tienidlo môžete okoreniť recykláciou tak, že vystrihnete stránky knihy v akomkoľvek tvare a ozdobíte nimi požadovanú oblasť. Všimnite si však, že svetlo z tienidla bude týmto spôsobom zoslabené.

Vyrobte darčekové tašky z recyklácie

Recyklácia-drotár-darčekové tašky-stránky-knihy-urob si sám-deko

Ak máte večierok s darčekmi pre hostí, mali by ste myslieť na balenie. V záujme ochrany životného prostredia môžete namiesto nákupu malých darčekových tašiek vyrábať zo stránok starých kníh. Vyberte knihy bez obrázkov, aby ste si mohli tašky vyzdobiť sami.

Vyrobte si papierové kvety sami zo stránok starých kníh

recyklácia-drotárstvo-upcyklácia-knihy-knihy-stránky-papier-kvety-kytice

Nápady na ručné práce s papierom sú početné a hodia sa aj na ručné práce s deťmi. Pretože stránky starej knihy sú tiež papierové, môžu byť použité namiesto zakúpeného papiera. Recyklácia ručných prác napríklad so stranami kníh vytvára krásne papierové kvety a kytice, ktoré sú dobrým nápadom na dekoráciu do domácnosti..

Nápady na recykláciu kníh – výroba recyklačných ozdôb

recyklačné-drotárstvo-deko-nápady-dekoratívne-vtáčie knižky

Kreatívne dekorácie pre dom a záhradu je možné ľahko a lacno vyrobiť z recyklácie. Tieto krásne vtáčie búdky sú vyrobené z použitých kníh, ale pôsobia elegantne. Odkaz na pokyny nájdete nižšie.

Kŕmidlo pre vtáky ako recyklačná ozdoba pre váš domov

recyklácia-drotárstvo-kŕmidlo pre vtáky-mach-drotárstvo-nápad-staré knihy

Na výrobu malého domu je kniha v tvrdej väzbe ideálna na návrh strechy. Vtáčiu búdku je možné ozdobiť akýmikoľvek dostupnými materiálmi a použiť ako dekoráciu v obývacej izbe alebo detskej izbe.

Recyklačný nápad so stránkami knihy ako ozdobou

recyklácia-drotárstvo-knihy-stránok-maľba-posuvník-rám-make-deco-nápad

Ak máte výtvarný talent na kreslenie, môžete namiesto prázdnych listov papiera použiť staré stránky knihy. Výkresy potom môžete umiestniť do rámov obrazov alebo ako rám použiť obal knihy.

Vyrobte si blahoželanie sami zo starých kníh

recyklácia-drotárstvo-pohľadnice-obálky-zdobenie stránok-kníh

Dekorácia pohľadníc a obálok predstavuje ďalšie využitie stránok knihy. Nechajte svojej kreativite voľný priebeh a ozdobte pozvánky na ďalšiu párty alebo detskú narodeninovú oslavu stránkami zo starej knihy.

Vyrobte si dekoratívne vázy z recyklácie

recyklácia-drotárstvo-nápady-staré-knihy-upcyklácia-vázy-knihy-stránky

Jednoduchou metódou je možné z kníh a stránok kníh vyrobiť zaujímavé kvetinové vázy. Tieto papierové vázy sú však vhodné iba ako ozdoba alebo na suché alebo umelé kvety.

Vytvorte ozdobné písmena zo zvinutých stránok knihy

recyklácia-drotárstvo-knihy-strany-sústruženie-listov-dekorovanie

Máte radi ozdobné písmená a chcete nimi ozdobiť stenu? Využite tento skvelý nápad na recykláciu starých kníh a urobte si ich sami. Stačí len vystrihnúť písmená z lepenky, prilepiť na ne zvitky knižných strán a dekorácia na stenu je pripravená.

* Kompletný návod na nástennú policu nájdete  tu.

* Vyrobte si spojkovú tašku z recyklovaných kníh – inštrukcie.

* Kompletný sprievodca pre recykláciu drobných vtáčích podávačov tu.

* Pokyny pre dekoratívne vázy odkaz.