Podlahy a dlažba

Orientálne koberce sú opäť moderné: detailné vzory vytvárajú vzrušujúce kontrasty

Perzský koberec v obývacej izbe-klasický nábytok, sivé steny, svetlo sivá 3-miestna pohovka

Koberce sa už dávno stali dôležitým detailom útulného interiéru. Koberce okrem estetických vlastností a vynikajúceho pocitu ponúkajú aj dodatočnú zvukovú a tepelnú izoláciu. Koniec koncov, čo robí izbu útulnejšou ako mäkký koberec? Zvlášť orientálne koberce zaujmú svojou jedinečnou farebnosťou, extrémnou odolnosťou, vynikajúcim spracovaním a dlhou životnosťou. Časy, keď sa verilo, že orientálny koberec je staromódny, sú preč. Klasické kilimy dnes oslavujú svoj veľký návrat a stávajú sa skutočným vrcholom moderného interiéru.

História orientálnych kobercov

Orientálny koberec s detailne zdobenými vzormi v krémovej, zelenej a červenej farbe

Od jurtov kočovných národov až po luxusné trónne miestnosti cisárskych palácov – koberec je jedným z najstarších zariaďovacích prvkov, aké existujú. Ručne viazaný bytový textil spočiatku zdobil steny, až kým nebol použitý ako koberec na podlahe. História tkania kobercov má korene v staroveku. Najstarší zachovaný koberec pochádza z 5. storočia pred n. L. A bol nájdený v hrobe v Pazyryktale na južnej Sibíri v roku 1949. Po stáročia a dokonca tisícročia boli vzácne koberce považované za symbol prosperity a bohatstva. Verí sa, že Perzia bola rodiskom kobercov. Podľa legendy tu bol pre kráľa Khosrowa I ((531 – 579) úchvatný koberec 27 x 27 metrov vyrobený z najjemnejšieho hodvábu, zlatej nite a drahých kameňov. Názov Baharestan alebo „prameň Kosrova“.

Perzský koberec modrý nádherný v kombinácii so svetlým drevom

Od dávnych čias je Východ trendom v tkaní kobercov a hlavným dodávateľom kobercov na svete. Úžasné orientálne koberce z Iránu, Turecka a Pakistanu zdobili podlahy a steny domov ďaleko za Áziou. Až v XIX – XX storočí boli výrobcovia z Európy a Číny schopní konkurovať orientálnemu remeslu. Dnes je výber rôznych orientálnych kobercov na výber úžasný. Či už ide o nomádske koberce, kilimy, Ziegler alebo Gabbeh – každý orientálny koberec je nezameniteľne jedinečný a rozpráva svoj vlastný vzrušujúci príbeh..

farebné kilim pod jedálenským stolom kľukatý vzor biele dlaždice

Storočia zdobené vzory sa perfektne hodia aj do moderného dizajnu miestností

Orientálne koberce možno vo všeobecnosti označiť za najuniverzálnejšie koberce. Môžu byť použité takmer v každom interiéri, od klasického po moderný. Ich vzory a farby musíte prispôsobiť nábytku a materiálom v miestnosti. Zdá sa to neuveriteľné, ale jedno Perzský koberec sa dokáže obratne predviesť so svojimi nádhernými ozdobami v Scandi alebo podkrovných miestnostiach.

Aby farebný kilim vyzeral harmonicky, skombinujte ho so zodpovedajúcimi doplnkami, ktoré sú buď rovnakej farby, alebo opakujú vzor koberca. Veľmi zvláštnu atmosféru môžete vykúzliť s vankúšmi, vázami, dekami, nástennými maľbami a inými dekoratívnymi prvkami.

Perzský koberec, krátka hromada, krásny vzor s bielymi strapcami

Opakovanie vzoru koberca je komplikovanejší variant. Bolo by veľmi ťažké nájsť vhodné príslušenstvo s rovnakým alebo podobným vzorom. V tomto prípade môžete ozdobu vyšívať na dekoratívne vankúše alebo obrusy sami, alebo ozdobiť steny fotografiami fragmentov rovnakých alebo iných kobercov.

Je veľmi dôležité, aby bol dostatok kontrastu. Spolu s mnohými farebnými prvkami stratí koberec bohatý na ornamenty svoj účinok. Malo by sa stať optickým ohniskom miestnosti, okolo ktorej je kompozícia postavená.

otvorený obývací priestor s drevenou podlahou a geometrickými vzormi

Orientálny koberec umiestnite správne

Starostlivo zvážte umiestnenie orientálneho koberca. Samozrejme, že sa nezmestí do rohu ani na chodbu. Keď si kúpite ručne viazaný jedinečný kus, majstrovské dielo umenia z kobercov, dajte mu čestné miesto vo svojom dome. Aby ste mohli vzácny orientálny koberec skutočne predvádzať, je najlepšie ho umiestniť do stredu miestnosti. Menšie kópie je možné zavesiť aj na stenu. Objavte rozmanitosť perzských a nomádskych kobercov a vneste do svojho domova fascináciu a exotiku Ďalekého východu!

otvorený obývací priestor s drevenou podlahou a geometrickými vzormi