Pergola a altánok

21 nápadov na pergolu v záhrade – funkčné návrhy na terasu

pergola v záhrade romantické čierne moderné popínavé rastliny ratanový nábytok

Jeden Pergola v záhrade má mnoho výhod – je ľahké sa postaviť a ponúka množstvo možností dizajnu – môže priniesť osviežujúci chlad a byť zakrytý markízou alebo použitý ako ozdoba a stane sa skutočným vrcholom vašej záhrady. Pergoly sú obzvlášť účinné tam, kde je podlahová krytina – záhradný chodník, terasa alebo terasa s drevenou podlahou je len niekoľko príkladov. Táto jednoduchá štruktúra dáva príležitosť zariadiť si sedadlo, ktoré je svieže a príjemné vďaka farebným kvetom a rastlinám. Máme pre vás 21 nápadov Pergola v záhrade zhrnuté, ktoré obsahujú funkčné a praktické návrhy pre každú záhradu alebo terasu.

Pergola v záhrade – usporiadajte útulné posedenie

pergola v záhrade stĺpy z hnedého dreva terasa gril

Prvým krokom pri stavbe pergoly je nájsť pre ňu optimálne umiestnenie. V ideálnom prípade by mala byť strešná krytina zriadená na mieste, ktoré má rovný povrch. Pergola preto môže pokrývať celú terasu alebo len jej malú časť, stáť voľne na nádvorí alebo premosťovať záhradný vchod k vchodovým dverám. Na pergolu spravidla nie je potrebné stavebné povolenie, pretože nemá stálu strechu. Samozrejme, musí byť zachovaná potrebná vzdialenosť od susedného majetku.

Voľba materiálu

pergoly voľne stojace-čierne-oceľ-drevené lamely

Ak chcete postaviť pergolu, máte rôzne možnosti. Väčšina pergol je vyrobená z dreva. Iní kombinujú drevo s rámom z ocele alebo hliníka. Stavebné materiály musia byť odolné voči poveternostným vplyvom a stabilné. Ktorý variant si vyberiete, zostáva v konečnom dôsledku otázkou osobného vkusu a štýlu domu. Rozhodnutie samozrejme závisí aj od rozpočtu. Koniec koncov, pergola by mala ladiť s domom.

pergola-drevené stĺpiky-terasa-jedálenský kút

Odolnosť voči poveternostným vplyvom a požiadavky na údržbu sa líšia v závislosti od použitého dreva. Smrek a borovica sú dobré na stavbu pergoly, ale môžu na nich zaútočiť škodcovia, ako sú červy. Ak je drevo v priamom kontakte so zemou alebo na vlhkom mieste, hrozí mu hniloba. Smrekovec je výrazne drahší ako smrek, ale má vysokú nosnosť, vďaka čomu je tento druh dreva obzvlášť odporúčaný pre nosné prvky. Dubové drevo je ideálne na vonkajšie použitie aj bez impregnácie. Pravidelne sa informujte o vlastnostiach rôznych druhov dreva a údržbe, ktorú potrebujú.

Kovové konštrukcie sú oveľa odolnejšie ako drevené pergoly. Sú extrémne stabilné a oveľa ľahšie. Kovová pergola nepotrebuje pravidelnú údržbu, ale vždy potrebuje ochranu proti hrdzi.

pergola-drevo-jedálenský kút-lamely

Keď ste sa rozhodli pre materiály, môžete začať stavať. Dobrý základ je všetko a koniec: hromady musia byť bezpečne ukotvené v zemi. Koniec koncov, chcete skončiť s robustnou pergolou. Pri drevených konštrukciách je dôležité, aby boli stĺpiky nad zemou. Keď sa drevo dostane do kontaktu so zemou, začne rýchlo hniť. Stĺpiky je najlepšie umiestniť na kovové kotvy stĺpikov, ktoré sú zabetónované alebo vrazené do zeme.

pergola-drevený rám-čierna-oceľ

Hneď ako je základ pripravený, položí sa na hromady strešná krytina. Aj keď je to podľa definície polootvorená konštrukcia v hornej časti, mnoho staviteľov sa rozhodlo pre trvalú strechu, aby bolo možné pergolu používať aj za slabého dažďa. Aj tu existuje množstvo rôznych možností s ohľadom na možné materiály. Všetky majú určité výhody a nevýhody.

Zelená pergola

pergola-drevo-biela-vaňa-popínavé rastliny

Pergolu je možné na požiadanie tiež ľahko rozšíriť napríklad o ochranu súkromia alebo ďalšie mreže a lezecké prvky. Najpopulárnejším dekoratívnym prvkom zostávajú popínavé rastliny, ktoré premieňajú lešenie na zelený raj. Klasikou sú vinič, popínavé ruže, vistéria a kroviny. Kvitnúce popínavé rastliny lahodia oku a vydávajú príjemnú vôňu.

Pergola v záhrade s ochranou osobných údajov

pergola v záhrade jednofarebný ratanový záhradný nábytok bazén

Ak máte a Pergola v záhrade budova v bezprostrednej blízkosti domu, si budete môcť vždy vychutnať miesto odpočinku. Aby vás nič nerušilo, môžete pergolu ochrániť markízami alebo si zabezpečiť súkromie konštrukciou z dreva a popínavých rastlín. Vyzerá to moderne a je to pekný kontrast k klasickým stĺpikom.

Pergola v záhrade – nápad na dizajn terasy

záhradná pergola oblúkový dizajn krbové sedenie rolety

Ak by ste chceli tráviť voľný čas s priateľmi, môžete si na terase uprostred záhrady postaviť pergolu. Krásne krivky dizajnu tejto klenutej pergoly pútajú pozornosť a malý drevený plot rámuje celú stavbu..

Moderné varianty pre pergolu

pergola v záhrade drevené lamely moderný dizajn kamenné obklady škáry trávnaté lavičky

Ak chcete, môžete pergolu navrhnúť v modernejšom štýle. Na tento účel môžu byť namiesto drevených trámov použité napríklad pásy. Zakrivený tvar pergoly je veľmi atraktívny, zatiaľ čo vstavané lavice zaisťujú pohodlie.

Pergola v záhrade – priestorovo úsporný variant

Prídavná záhrada zriadila verandu s baldachýnom

Každý, kto si myslí, že pergoly sú vhodné len do veľkých záhrad, sa mýli. Naopak – rozmanitosť tejto konštrukcie je ideálna pre parcely a môže slúžiť ako prízvuk. Vďaka malej pergole vyzerá celá štruktúra perfektne.

Vysoká pergola v záhrade nad štrkovým chodníkom

Zriadenie záhradného oplotenia

Ak máte a Pergola v záhrade Chcete stavať, premýšľajte o výške, dĺžke a šírke, ktorú potrebujete. Vysoká pergola je napríklad ideálna pre malú záhradu a vrhá tieň na kamienkovú cestu.

Pergola s popínavými rastlinami

Lezecké rastliny nápady na ochranu pred slnkom

Ak chcete vytvoriť vizuálne spojenie s okolím, môžete pergolu ozdobiť popínavými rastlinami. Hrozno vytvára dramatický efekt v jedálni.

Pergola má stredomorskú chuť a pochádza z Talianska. Ten tradičný Pergola v záhrade je pokrytý hroznom. Je to romantická, očarujúca oblasť, ktorá má veľkú príťažlivosť.

Lacný dizajn a zaujímavá štruktúra

Navrhnite lacnú drevenú konštrukciu v záhrade

Aj jednoduchá štruktúra môže osviežiť a dodať záhrade prízvuk. Rozmanité formy a funkcie, ktoré môže vykonávať, pomáhajú vytvárať útulný vonkajší priestor, ktorý stojí podstatne menej ako altánok.

Stabilné nohy pergoly

Podperné nohy záhradný krb

Nohy Pergola v záhrade sú často pripevnené k betónovým doskám. Niekedy sú jednoducho pochované v zemi, ale to by sa malo vykonávať iba s drevenými pergolami. Toto je jednoduché riešenie pre malé a ľahké altány, ale väčšie potrebujú pevnú oporu. Príklad na fotografii kombinuje drevené trámy s tehlovými podperami, ktoré sú v súlade s rustikálnym krbom.

Samostatne stojaca pergola

Záhradné dizajnové jazierko drevená pergola prírodné kamene

Veľkou výhodou voľne stojacich štruktúr oproti pergole, ktorá je pripevnená k domu, je flexibilita – môžete si vybrať najlepšie miesto pre svoj altánok a neobmedzujete sa na zváženie dostupného priestoru pred domom..

Pergola v záhrade s otvoreným stropom

Terasový záhradný nábytok

Ani voľne stojace pergoly nemusia tvoriť celý baldachýn, niekedy menej je viac. Pocit dokonalosti a útulnosti vzniká aj pri otvorenej konštrukcii.

Súkromné ​​patio

Drevorezba pestrých rastlín

Drevoryt Pergola v záhrade  robí veľký dojem a zaisťuje súkromie pred terasou. Pôsobí súkromne a príjemne zároveň a v záhrade vytvára romantickú atmosféru.

Pergola v záhrade napodobňuje loď

Markíza s návrhom altánku pre rybník

Jeden z najlepších návrhov – tento altánok vyzerá, že pláva na vode. Je to najlepšie možné miesto na odpočinok a sledovanie vody a divokej zveri.

Pergola ako prepojenie domu a prístavby domu

Postavte si nadstavbu domu s bielou ochrannou strechou sami

Altánok dokáže dokonale bezproblémovo kombinovať starú a novú architektúru. Klasická pergola tu zvláda úlohu spojiť starú a novú časť budovy v koloniálnom štýle. Arkáda víta všetkých hostí a funguje ako štýlový doplnok architektúry.

Pergola ako vchod do záhrady

Navrhnite pergolu pre vchod do domu

Vchod do záhrady vytvorte pomocou pergoly. Šedá farba stavby značí a opticky oddeľuje záhradu od cesty domu.

Altánok slnečná markíza

Postavte ochrannú strechu pergoly

Dizajn stavby altánku

Nábytok pre arkádový dizajn

100 nápadov na dizajn pre terasy, strešné terasy a balkóny

Drevená pergola do záhrady – 20 zaujímavých dizajnových nápadov