osvetlenie

Vďaka týmto tipom môžete lampu správne umiestniť nad jedálenský stôl!

moderná závesná lampa krištáľový okrúhly sklenený jedálenský stôl biele stoličky

Jedálenský stôl je jedným z najdôležitejších kusov nábytku v našej domácnosti. Nie je to len centrum spoločných jedál, ale aj skutočný univerzál. Ľudia sa tu hrajú, robia ručné práce a dokonca aj pracujú (pretože väčšina živnostníkov jednoducho nemá vlastnú domácu kanceláriu). Aby bol pobyt v jedálni čo najpríjemnejší, je nanajvýš dôležité optimálne osvetlenie. Prvý a najzrejmejší dôvod: svetlo zohráva významnú úlohu v estetike miestnosti a ovplyvňuje aj našu pohodu. V akej výške by mala lampa visieť nad jedálenským stolom a prečo by ste mali brať do úvahy aj tvar stola, povieme vám nižšie.

Lampa nad jedálenským stolom je vždy zaostrená

Otvorený obývací priestor moderný sivý a biely kovový dekoračný svietnik z tmavého dreva

Najlepšou voľbou na osvetlenie jedálenského kúta sú závesné svetlá.Krásne, originálne, výnimočné: lampa nad jedálenským stolom by mala skutočne pútať pozornosť. Je to „čerešnička na torte“, ktorá spája otvorený obývací priestor do celku a dodáva mu charakter. A nielen v tmavej dobe – je to skôr o tom, ako je lampa nad stolom vnímaná počas dňa. Getlight.de napríklad ponúka široký výber vysokokvalitných dizajnových žiaroviek od známych výrobcov, ktoré presvedčia nadčasovým a elegantným dizajnom. Je dôležité, aby materiál a farba zodpovedali vášmu interiéru a dotvárali celkový obraz.

Ako vysoko musí visieť lampa nad jedálenským stolom?

Sklenené závesné svetlá nad dlhým dreveným jedálenským stolom

Aby ste lampu správne umiestnili nad jedálenský stôl, vezmite do úvahy výšku miestnosti. Jedálenský stôl musí byť dobre osvetlený, ale svetlo by nemalo byť oslnivé.

Z Vzdialenosť medzi doskou stolu a spodný okraj žiarovky by mal byť zvyčajne medzi 71 a 89 cm. Pri nízkom strope je ideálna výška 75 cm nad doskou stola (alebo 150 cm nad podlahou). Ak ste šťastným majiteľom 3 metrov vysokých stropov, môžete lampu zavesiť o niečo vyššie: asi 80 cm nad stôl alebo 160 cm od podlahy.

Aká veľká by mala byť lampa nad jedálenským stolom?

Nerezová lampa okolo malého dreveného jedálenského stola

Aby bol jedálenský stôl rovnomerne osvetlený, mala by veľkosť a tvar žiarovky vychádzať z tvaru a veľkosti stolu. Lampa by spravidla nemala byť väčšia ako šírka alebo priemer stola.

Jedna závesná lampa vyzerá skvele na okrúhlom alebo hranatom stole. Lampa by mala byť o 30 cm menšia ako priemer stola. V opačnom prípade sa tí, ktorí sú pri stole, budú cítiť nepríjemne. Na stôl s priemerom 120 cm sa napríklad krásne a proporčne zmestí luster s priemerom až 90 cm.

Ak je stôl veľký a dlhý, v skupine je potrebných niekoľko závesných svetiel. Aby sa zaistilo optimálne osvetlenie, nemali by byť od seba vzdialené viac ako 1 meter.

Čo keď lampa nevisí v strede nad jedálenským stolom?

Poloha závesnej lampy nad jedálenským stolom by mala byť presne stanovená vopred. Bežná situácia: buď žiarovka nie je pripojená, alebo je na nevhodnom mieste. A potom sa ukáže, že lampa nevisí tam, kde chcete – ideálne v strede stola. V tomto prípade je toho bohužiaľ veľmi málo. Ak sa teda podieľate na prestavbe alebo rekonštrukčných prácach na svojom byte, snažte sa staviteľom nielen ukázať miesto určené na pripojenie, ale tiež skontrolovať, čo sa potom vlastne stalo. Pokiaľ tam stále sú, dá sa všetko napraviť.

Vyberte si nad jedálenský stôl lampu, matnú bielu, modernú a nadčasovú

Ak spojenie nevychádza zo stropu v strede nad jedálenským stolom, môžete použiť flexibilný koľajnicový systém. To vám dáva možnosť zmeniť polohu a smer svetiel. Alternatívu ponúkajú aj neobvyklé prevedenia, ako napríklad závesné svietidlo AIM, ktoré sa vyznačuje predĺženým káblom a pohyblivými hlavicami podobnými svetlometom..

Dobré svetlo nad stolom by malo byť predovšetkým neoslňujúce, stmievateľné a teplé. So správnymi svetlami budete môcť uviesť miestnosť do správneho svetla!