osvetlenie

Plánovanie záhradného osvetlenia: malo by byť funkčné, dekoratívne a bezpečné!

záhradné osvetlenie-led-trávnik-dom-moderný

Plánovanie vonkajšieho osvetlenia je nevyhnutné. A nielen preto, že si večer chcete príjemne posedieť na terase. Svetlo prináša pocit bezpečia, zdôrazňuje svetelné efekty a je funkčné. V neposlednom rade zvyšuje bezpečnosť aj svetlo. Inštaláciou vhodných svetiel uvidíme cestu k predným dverám, osvetlíme schody a hrany na nádvorí a vyhneme sa tak nebezpečenstvu zakopnutia. Záhradné osvetlenie navyše ovplyvňuje náladu vonku a samozrejme ovplyvňuje vzhľad celého domu. V tomto článku podrobne zistíte, ktoré aspekty sú obzvlášť dôležité pri plánovaní vonkajšieho osvetlenia.

Záhradné osvetlenie musí byť odolné voči poveternostným vplyvom

záhradné osvetlenie-led-plánovanie-koncepcia-oblasti-účel

Vonkajšie osvetlenie musí byť odolné voči poveternostným vplyvom. To môže byť zrejmé na prvý pohľad, ale je to nevyhnutné, pretože bezpečnosť by mala byť prvoradá. Na rozdiel od iných typov žiaroviek by mali byť vonkajšie svetlá chránené pred vniknutím vlhkosti, prachu a nečistôt. Vodotesné svetlá sú označené IP44, IP54, IP65, IP67. Číslice označujú triedu ochrany. Svietidlá s krytím IP65 a IP67 sú ideálne do záhrady (reflektory na zemi) a bez problémov odolávajú vetru a počasiu. Pre nástenné svetlá na terasách je možné použiť aj krytie IP44. IP54, na druhej strane, znamená obmedzenú ochranu proti prachu a striekajúcej vode.

Aby sa zabránilo skratu alebo podobne, musia byť svetlá tiež správne nainštalované. Ak si nie ste istí, či sú vaše znalosti dostatočné na inštaláciu, mali by ste kontaktovať špecialistu.

12 alebo 230 voltové záhradné osvetlenie?

záhradné osvetlenie-led-schody-vstavané-svetlá-vonkajšia-kuchyňa

Vonkajšie osvetlenie je ponúkané v dvoch verziách s 12 voltami alebo 230 voltmi. Nízkonapäťové osvetlenie založené na 12 voltoch postačuje na vkusné osvetlenie záhrady. Na rozdiel od systémov založených na 230 voltoch môžu byť nízkonapäťové káble položené priamo pod dlažbu alebo pod tenkú vrstvu zeme. To ušetrí veľa zemných prác! 12-voltové osvetlenie je navyše úplne bezpečné a neškodné, aj keď je poškodené.

Pri inštalácii 12 voltového záhradného osvetlenia odporúčame nasledujúce:

  1. Vyberte si osvetlenie.
  2. Na prevádzku 12V LED žiaroviek je a transformátor nevyhnutné. Môžete jednoducho spočítať spotrebu všetkých žiaroviek a zistiť, ktorý transformátor potrebujete. Ak je napríklad spotreba energie 45 wattov, potrebujete 60 wattový transformátor. Je vhodné zvoliť transformátor zhruba o 30 – 40 percent väčší, ako je celkový príkon pripojených žiaroviek.
  3. Každé svietidlo je potom vybavené skrutkovým spojom Pripojený hlavný kábel. Zistite, koľko predlžovacích káblov a káblových rozdeľovačov potrebujete. Uistite sa, že na transformátor s nízkym výkonom, napríklad 60 W, postačujú káble s typovým označením SPT-1W. S výkonom 150 a 300 W je potrebné použiť typy káblov SPT-3.
  4. Vaše 12 voltové osvetlenie môžete pripojiť pomocou káblového konektora ľahko sa kedykoľvek upraví.

LED záhradné osvetlenie – najudržateľnejšia a najšetrnejšia možnosť

záhradné osvetlenie-led-stĺpik-svetlá-chodník-orientácia

Halogénové žiarovky sa používajú čoraz menej a o niekoľko rokov budú záhrady osvetlené výlučne LED diódami. Pojem „dióda vyžarujúca svetlo“ stojí za skratkou LED. LED záhradné svetlá sú oveľa efektívnejšie ako konvenčné svetelné zdroje a majú nízku spotrebu energie. Majú tiež extrémne dlhú životnosť, od 25 000 do viac ako 100 000 hodín osvetlenia. LED diódy tiež generujú menej tepla ako žiarovky a nepriťahujú toľko hmyzu.

Lumeny namiesto wattov?

záhradné osvetlenie-schody-led-pásy-zapustené-svetlá-škvrny-strom

V prípade žiaroviek poskytoval výkon informácie o jasu žiarovky. S diódami LED, energeticky úspornými žiarovkami a podobne môžete pomocou lúmenov odhadnúť, ako jasná je lampa. Napríklad 60 wattová žiarovka svieti s približne 700 lúmenmi. Samozrejme, nie je možné vo všeobecnosti povedať, aký jas je vhodný pre vonkajšie osvetlenie. Aby ste optimálne osvetlili kuchyňu, kúpeľňu a pracovňu, mali by ste napríklad naplánovať približne 280 lúmenov na meter štvorcový. V závislosti od veľkosti záhrady môže byť potrebných niekoľko tisíc lúmenov.

Teplé alebo studené svetlo

záhradné osvetlenie-led-studená-biela-farebná teplota-terasa

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere záhradného osvetlenia, je teplota farby. Kým v obývačkách je zvolené teplé biele svetlo, vo vonkajších priestoroch sa osvedčilo neutrálne biele a denné biele svetlo. Teplota farby sa meria v Kelvinoch. Hodnota 3 300 Kelvinov slúži ako horná hranica teplého bieleho svetla. Vyššie hodnoty sa veľmi približujú dennému svetlu, keď je obloha jasná. Ranné alebo večerné slnko má napríklad teplotu 5 000 Kelvinov. V tomto prípade by bola teplota svetla medzi 4000 a 8 000 Kelvinov ideálna na osvetlenie záhrady.

Tip: Upozorňujeme však, že by bolo lepšie, keby všetky svetlá mali rovnakú alebo aspoň podobnú teplotu farby. Vďaka tomu je celkový dojem oveľa harmonickejší. Pri kúpe záhradných svetiel si pozrite informácie o teplote farby na obale LED.

Solárne záhradné svetlá

záhradné osvetlenie-led-stĺpik-svetlá-solárne-kvetinové-zľavy

Solárne záhradné svetlá sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie, pretože na ich prevádzku nie je potrebná žiadna elektrina. Cez deň solárny článok premieňa slnečnú energiu na elektrickú energiu a ukladá ju do nabíjateľnej batérie. Keď sa začne súmrak, lampa sa automaticky zapne. V dnešných moderných solárnych svetlách sú inštalované väčšinou LED svetelné zdroje. Vyžadujú veľmi malý výkon (od 0,1 do max. 5 wattov) a majú extrémne dlhú životnosť.

Ako dlho slnečné svetlo zostane, závisí od umiestnenia a množstva slnečného svetla. Pozícia s priame slnečné svetlo. Ak je lampa v tieni, batéria sa nebude dať správne nabiť. Veľký význam má aj svetelný zdroj a kvalita batérie.

Väčšina solárnych žiaroviek jednu má Čas horenia maximálne 12 hodín. Niektoré modely môžu teoreticky svietiť až 50 hodín. Rozhodujúci je pre to výkon solárneho článku a nabíjateľnej batérie.

záhradné svetlá-solárne-led-žiarovky-studená biela

Väčšina dnešných Solárne bunky pozostáva z oxidu kremičitého, ktorý sa spracováva na monokryštalický, polykryštalický alebo amorfný kremík. Rozdiely spočívajú v príslušnej účinnosti.

Spracovanie a kvalita Batérie sa neustále vyvíjajú. Lítium-iónové batérie sa používajú stále častejšie. Ponúkajú vyšší výstupný výkon ako lacnejšie modely, ako sú nikel-kadmiové alebo nikel-metalhydridové batérie. V lacnejších modeloch sú batérie nainštalované napevno, v drahších modeloch sú vymeniteľné batérie.

záhradné osvetlenie-rôzne-plochy-rôzne-účely

Tiež Inštalácia solárnych svetiel je veľmi ľahké. Neexistuje žiadne kladenie elektriny, žiadne zamotané káble a žiadne prípravné práce. A miesto si môžete vybrať úplne slobodne. Solárne žiarovky však nemožno použiť na osvetlenie väčších plôch, pretože majú relatívne nízku svietivosť. Preto sú obzvlášť vhodné ako akcentové, cestné alebo obrysové svetlá. V kvetináčoch tiež nastavia nádherne štýlové svetlé akcenty. Ak však chcete svoju záhradu úplne presvetliť, mali by ste sa rozhodnúť pre výkonné sieťové svetlá.

Voľba osvetlenia podľa účelu

záhradné osvetlenie-LED-guľôčkové svetlo-akcentové osvetlenie

Aby ste záhradu optimálne osvetlili, musíte skombinovať funkčné a dekoratívne svetlá. Dobre si premyslite, ktoré oblasti by mali byť osvetlené. Potom sa môžete rozhodnúť, ktorý typ žiarovky by sa tam najlepšie hodil. Okrem svojich osobných preferencií beriete do úvahy aj ďalšie aspekty, ktoré môžu výber žiaroviek ovplyvniť. Nenápadné podlahové svetlá v oblasti príjazdových a prístupových komunikácií by napríklad v zime často mohol prikryť sneh a ľad. Ak sa tomu chcete vyhnúť, 30 alebo 60 cm vysoké stĺpové svetlá by boli pre vás tým lepším riešením.

osvetlenie do zahrady-led-patnik-svetla-chodnik-orientacne-osvetlenie

V závislosti od aplikácie sa rozlišuje medzi nasledujúcimi druhmi osvetlenia:

Funkčné záhradné osvetlenie: Tento typ krajinného osvetlenia je praktický a používa sa všade tam, kde je potrebné funkčné svetlo. Základné osvetlenie umožňuje svetlo vidieť a predstavuje kombináciu priameho a nepriameho osvetlenia. Pri funkčnom osvetlení je v popredí bezpečnosť a technológie. Automaticky zapnuté svetlo je veľmi praktické, bezpečné a energeticky úsporné. Svetlá s detektorom pohybu sú perfektné pre vchod do domu, príjazdové cesty a chodníky.

záhradné osvetlenie-vodný prvok-vodopád-nepriame-priame-svetlo-

Orientačné osvetlenie: Orientácia v záhrade sa zlepšuje vytváraním bodov a línií svetla. To zahŕňa osvetlenie chodníka, aby sa každý mohol bezpečne dostať do požadovaného cieľa. Orientačnými svetlami sú označené aj schody, zakázané oblasti, vchody a architektonické čiary.

Akcentačné osvetlenie: Toto osvetlenie priťahuje pozornosť a vizuálne prináša objekty do popredia. Konštrukcie a povrchy sú zdôraznené smerovaným svetlom. Na tento účel sa väčšinou používajú reflektory, smerové reflektory do zeme, smerové reflektory do predných a dolných svetiel.

osvetlenie záhrady-led-dekorácie-víla svetlá-stromy-slávnostné

Dekoratívne osvetlenie vytvára sviatočnú náladu a zaisťuje útulnosť. Na dosiahnutie krásnych svetelných efektov môžete použiť rozprávkové svetlá a LED pásy.

Architektonické osvetlenie: Toto osvetlenie zdôrazňuje architektonické formy, ako sú fasády domov, stĺpy atď..

LED záhradné svetlá sú k dispozícii v mnohých prevedeniach 

záhradné osvetlenie-led-stĺpik-svetlá-chodník-kov

Široká škála vonkajších svetiel umožňuje nájsť perfektný model v závislosti od požadovanej aplikácie. Ale výber je taký veľký, že ho takmer strácate prehľad. Pokúsili sme sa však zhrnúť najdôležitejšie typy vonkajších svetiel.

the Stĺpové svetlo je vonkajšia lampa v tvare malého stĺpika. Svetelný zdroj je medzi pol metra a jeden a pol metra. Stĺpové svetlá zaisťujú dobrú orientáciu na chodníkoch, na príjazdovej ceste alebo okolo schodov a schodísk. Aby bola cesta dobre viditeľná, stĺpové svetlo zriedka prichádza osamotene, ale spravidla je ich niekoľko usporiadaných za sebou. Pri inštalácii by ste mali dbať na správnu vzdialenosť. Vo všeobecnosti platí, že čím nižší je svetelný bod, tým bližšie musia byť stĺpové svetlá umiestnené.

the Svetlo na podstavci je nižší ako stĺpové svetlo, inak má rovnaké vlastnosti a slúži rovnakému účelu.

záhradné osvetlenie-led-bodové svetlá-reflektory-stromy-stena

Bodové svetlá majú otočné alebo otočné hlavy žiaroviek a umožňujú individuálne zarovnanie svetla. To umožňuje nastaviť objekty v záhrade, ako sú sochy, postavy, fontány, kríky alebo rastliny. Sú tiež ideálne na osvetlenie budov, fasád domov a záhradných domčekov.

Vonkajšie nástenné svietidlá sú skutoční univerzáli. Obvykle sú inštalované v stene domu alebo na nej. Vstavané svetlá sa často používajú ako osvetlenie schodísk a bezpečne ukazujú obyvateľom a hosťom cestu. Dekoratívne vonkajšie nástenné svietidlá, ktoré vrhajú svetlo hore a dole, vytvárajú na fasádach domu skvelé akcenty.

záhradné osvetlenie-led-podvodné-osvetlenie-stromy-uplights

Podvodné osvetlenie stavia vaše idylické záhradné jazierko alebo bazén na výslnie. Podvodné svetlá sú pripevnené na dne rybníka alebo bazéna a osvetľujú vodu zospodu. Môžete si tak vychutnať nádhernú súhru svetla a vody.

Sú obľúbené najmä pre súčasné záhrady Svetlá zemegule. Slúžia skôr na dekoratívne účely a so svetlom a tieňom vytvárajú vzrušujúce efekty. Vyzerá to najkrajšie, keď sú sférické stojacie lampy usporiadané v malých skupinách. Svetelný zdroj je zvyčajne vyrobený z nepriehľadného akrylového skla alebo polyetylénu, a preto tieto svetlá vyžarujú rozptýlené svetlo.

Na osvetlenie detailov v záhrade zospodu Náramky, reflektory alebo reflektory použité. Vzpriamené reflektory pod stromom napríklad zdôrazňujú korunu stromu a kmeň stromu ako lineárny prvok. Tvarovanú sochu je možné predstaviť aj na pódium s uplightmi.

záhradné osvetlenie-pásy-nepriame-chodník-bridlicový štrk

LED pásy presvedčte efektívnymi svetelnými akcentmi, rôznymi možnosťami inštalácie, dlhou životnosťou a nízkou spotrebou energie. LED pásy ponúka merač na kotúčoch alebo ako variant s pevnými hliníkovými lištami.

Podzemné svetlá Väčšinou sa používajú na značenie chodníkov, ale dajú sa použiť aj na zvýraznenie drevených terás. Takzvané podlahové body je možné tiež ľahko nainštalovať na schody. Ak je však svetlo príliš silné a vyžaruje sa priamo nahor, môže dôjsť k oslneniu.

osvetlenie záhrady-led-pergola-jedálenský kút-závesné svetlo

S odolnosťou voči poveternostným vplyvom Stojacie lampy do exteriéru premení vašu terasu na útulnú vonkajšiu obývačku. Mnoho známych výrobcov, ako sú Artemide, Foscarini a Luceplan, ponúka niektoré zo svojich najznámejších modelov stojacích žiaroviek aj vo vonkajšej verzii. Dávajte pozor na správnu triedu ochrany IP. Väčšinu vonkajších stojacích žiaroviek je možné nastaviť kdekoľvek, kde je k dispozícii elektrina, a priniesť veľa atmosféry a pohodlia.

Na kryté plochy v záhrade, ako je pergola, vonkajšia kuchyňa alebo altánok Stropné a závesné svetlá ideálnym riešením. Vonku vyrezávajú dobrú postavu nad jedálenským stolom a vytvárajú domácu atmosféru. V tejto oblasti sa môžete rozhodnúť pre jasné teplé biele svetlo (3 000 Kelvinov). Moderné závesné svetlá vyzerajú veľmi dobre aj za denného svetla.

záhradné osvetlenie-led-nástenné-svetlá-plot-plot-teplé-svetlo

Medzi najdôležitejšie Kritériá rozhodovania pre záhradné svetlá zahŕňajú: zamýšľané použitie, napájanie, triedu ochrany IP, jas a farbu svetla. Dizajn by mal samozrejme zodpovedať aj štýlu domu.

Záhradné osvetlenie by v ideálnom prípade malo byť súčasťou plánovania nadchádzajúcich stavebných prác od začiatku. Najprv si vytvorte náčrt svojej záhrady a premyslite si, čo chcete osvetľovať a na aký účel by osvetlenie malo slúžiť. Pokiaľ ide o osvetlenie záhrady, vašej fantázii sa medze nekladú!

záhradné osvetlenie-led-podstavec-svetlá-bodové svetlá-stromy-rastliny