Okná a dvere

Drevené okná: zaujímavosti o výhodách, vhodných druhoch dreva a financovaní

Drevené okná majú dlhú tradíciu a sú považované za klasiku medzi vstavanými oknami do súkromných domov. V konštrukcii okien roky neexistovala alternatíva k drevu a jeho vlastnosti a bezkonkurenčný vzhľad sú dodnes veľmi obľúbené. Aké výhody však má drevené okno oproti iným okenným profilom? Aké druhy dreva sa používajú pri výrobe? Môžete získať štátne prostriedky na nové drevené okná? Odpovede na tieto otázky nájdete v dnešnom príspevku.

Drevené okno a jeho výhody

Drevené okná z borovice s muninami

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, väčšina majiteľov domov nemíňa všetky peniaze navyše na drevené okná len preto, že vyzerajú lepšie. Je pravda, že plast je najbežnejším vstavaným oknom, ktoré dnes nájdete vo väčšine moderných domov. Znamená to však, že PVC je lepší materiál? Určite nie! Existuje mnoho ľudí, ktorí sa vždy rozhodnú pre oveľa drahšiu možnosť získania vysoko kvalitných drevených rámov. Napriek určitým nevýhodám má drevo okrem dobrého vzhľadu mnoho výhod a celkovo je z hľadiska kvality oveľa lepším stavebným materiálom pre okná..

Drevené okná pre novostavby Výhody a vhodné druhy dreva

Ten veľmi zvláštny estetika drevo je jedným z hlavných dôvodov, prečo si ľudia vyberajú drevené okno. Koniec koncov, nič nemôže poraziť elegantný, teplý vzhľad a veľmi zvláštny pocit z dreva. Navyše žiadny iný materiál nie je taký príjemný a akceptujúci farbu ako drevo.

Pri správnej starostlivosti vydržia kvalitné drevené okná oveľa dlhšie ako alternatívy. Drevené rámy nie sú náchylné na hrdzu, čo je v miestach s vysokou vlhkosťou veľkým plusom. Drevo má navyše najmenší koeficient rozťažnosti všetky materiály použité pri stavbe okien. Vďaka tomu sú drevené okná veľa robustný a výsledkom je široká škála prevedení.

Prednosti drevených okien dobrá tepelná izolácia

Drevo je zlým vodičom tepla, čo z neho robí perfektnú voľbu na izoláciu. Vysoko kvalitné drevené profily ponúkajú to najlepšie Tepelná izolácia, ktoré dnes existujú. A hoci majú drevené okná vyššiu obstarávaciu cenu, v skutočnosti s nimi môžete v konečnom dôsledku ušetriť. Okenné rámy vyrobené z dreva sú stále vynikajúco schopné tlmiť vonkajší hluk a sú oveľa účinnejšie ako všetky ostatné okenné materiály.

Drevo je navyše obnoviteľným zdrojom, a preto je dobrou voľbou na ochranu životného prostredia. the dobrá ekologická rovnováha materiálu je pre mnohých majiteľov domov jedným z hlavných dôvodov nákupu tohto typu okna.

Ak potrebujete vymeniť staré okno alebo plánujete novú budovu, na drevené okná sa môžete spoľahnúť jednak na dobrú kvalitu, jednak na veľmi špeciálny vzhľad. Od materiálu a zasklenia po farbu a príslušenstvo – s týmto Konfigurátor okien svoje nové okná môžete jednoducho zostaviť do najmenších detailov. Aby ste predišli problémom pri montáži, je dôležité špecifikovať presné rozmery okna.

Aké druhy dreva sú možné?

Aké druhy dreva sú vhodné na stavbu okien

Druh dreva vybraný pre okno hrá nielen úlohu vizuálne, ale tiež určuje odolnosť a životnosť okenného rámu. Rozlišuje sa medzi mäkkými drevinami, ako je borovica a smrekovec, ktoré majú veľmi vysoký izolačný výkon, a medzi tvrdými drevinami, ako je dubové a meranti, ktoré majú lepšiu odolnosť..

Jeden z najčastejšie používaných druhov dreva na výrobu okien je jeden Borovicové drevo. Borovica je nielen lacnejšia, ale má všetky vlastnosti, ktoré robia dobrý okenný rám. Tento druh dreva sa časom nezmršťuje ani nenafukuje, je konštrukčne pevný, ale nie prehnane tuhý. Borovica navyše neuveriteľne dobre prijíma farbu a škvrny.

Zvlášť štýlovo pôsobia napríklad okenné rámy smrekovec koniec. Jeho červenkastá farba a silné zrno sa perfektne hodia k rustikálnym domom a izbám. To je zrejmé z pôvodných druhov dreva dubové drevo tiež ako obzvlášť dekoratívne, robustné a stále veľmi odolné voči napadnutiu hubami a škodcami. Ponúka tiež dobrú odolnosť teakové drevo a je ideálny pre vlhké oblasti. Jedná sa o tropický druh dreva Drevo Meranti je veľmi odolný a vyžaduje si aj malú údržbu, čo z neho robí ideálnu voľbu pre drevené okná.

Propagácia nových drevených okien

Staré okná nahrádzajú tipy na financovanie od štátu

Keďže výmena starých okien za nové zlepšuje energetický stav domu, môžete získať finančnú podporu od štátu. Vládne financovanie môže výrazne znížiť náklady na nákup nových okien.

Na federálnej úrovni existujú dve dôležité štátne finančné inštitúcie, ktoré poskytujú finančné prostriedky na energeticky efektívnu obnovu obytných budov. Ide o spoločnosť Reconstruction Loan Corporation (KfW) a Federálny úrad pre ekonomiku a kontrolu exportu (BAFA). Okrem toho v každej spolkovej krajine existujú aj programy regionálneho financovania, ktoré ponúkajú finančnú podporu. Financovanie zo štátnych alebo regionálnych štruktúr je možné získať iba pred začatím skutočnej renovácie okien, aj keď náklady je možné vrátiť potom prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmu..

Tu sú najdôležitejšie požiadavky na financovanie okien od BAFA:

  • Nové okná musia mať súčiniteľ prestupu tepla (hodnota U) maximálne 0,95 W / m²K (alebo nižší).
  • Celková investícia sa pohybuje od 2 000 do 60 000 eur.
  • Žiadosť je zostavená energetickým poradcom.