Návrh a údržba záhrady

Vytvorenie vodnej záhrady: prvé kroky k záhradnej harmónii

vytvárať zelené záhrady jazierko nášľapné chodníky cesty pergola tieň

A Vytvorte vodnú záhradu je jedným zo snov väčšiny nadšencov záhradného dizajnu. V dnešnej dobe je prítomnosť vodného prvku v záhrade takmer povinná, pretože voda ako jeden z prírodných prvkov vytvára dynamickú a malebnú záhradnú krajinu. Vodná záhrada nie je v skutočnosti ničím novým v krajinnej architektúre, je známym a základným prvkom dizajnu vonkajšej oblasti a najstaršie informácie o vodných záhradách pochádzajú zo starovekej Perzie. V tradičnej čínskej záhrade je voda dôležitým záväzným prvkom, ktorý v sebe nesie určitú symboliku.

Vodná záhrada – tradičný záhradný prvok mnohých kultúr

harmonické záhradné prostredie, dekoratívne figúrky vtákov, inšpirované Áziou

Ako teda vidíme, vodné prvky sú prítomné v rôznych kultúrach a od dávnych čias až po súčasnosť boli vždy dôležitým prvkom záhradnej krajiny. So začiatkom industrializácie spoločnosti bola voda vedená do záhrad prirodzeným spôsobom, cez kanály, vodné zdroje, ale aj cez veľké technické stavby vodopádov. Priemyselná revolúcia viedla k modernizácii záhrad, boli tam zavedené nové zariadenia, ktoré umožňujú opätovné využitie vodných zdrojov. To zase zvyšuje možnosti použitia vody v záhradách a pomáha nám prijímať nové, zaujímavé architektonické rozhodnutia o tom, ako integrovať vodu do celej záhradnej krajiny..

Nechajte svoju myseľ blúdiť v magickom prostredí

nápady záhradného dizajnu záhradné jazierko miesto relaxácie

Vodné záhrady sa líšia veľkosťou, hĺbkou, tvarom, prítomnosťou alebo neprítomnosťou ďalších prvkov a mnohými ďalšími funkciami. Malé vodné jazero je dnes typické malou záhradou na nádvorí, je relatívne plytké a má obmedzenú veľkosť. Je to z dvoch úplne pochopiteľných dôvodov: prvý sa týka obmedzenej oblasti, v ktorej je potrebné vytvoriť vodnú záhradu, a druhý súvisí s požiadavkou väčšiny vodných rastlín, ktoré na rast vyžadujú určitú hĺbku vody.

Vytvorte si vodnú záhradu: Zažite svoju záhradu novým spôsobom!

nápady na záhradu vegetácia prírodný rybník systém vodné prvky

Na Vytvorte vodnú záhradu Platí pravidlo, že vodomilné rastliny musíte nechať rásť vo vodnej záhrade a okolo nej. Iba tak si krása vodnej záhrady môže skutočne prísť na svoje a ozdobiť vonkajší priestor alebo nádvorie. Rastliny, ako sú vodné dúhovky (dúhovky), vŕby (bergénia), vodomilné ruže a ďalšie, zohrávajú pri dekorácii mokrých povrchov podlahy neoceniteľnú úlohu. Vaša vodná záhrada sa organicky vpíše do okolitej prírody a dodá vašej záhradnej krajine pocit harmónie a krásy. Takto budete mať vždy živú záhradu.

Prvky vodnej záhrady

Patio v stredomorskom štýle - centrálny vodný rybník - v noci osvetlené

Tradičnými prvkami vodnej záhrady od staroveku po súčasnosť sú fontány, vodné prvky, sochy. K týmto prvkom boli od 19. storočia pridané balvany. V dnešnej dobe nie je vodná záhrada úplne navrhnutá bez správneho osvetlenia, ktoré by zvýrazňovalo účinky tečúcej vody.

Dynamická záhradná krajina s vodou

vhodné vodné rastliny mokrade záhradné nápady vodný rybník

Pri plánovaní vodnej záhrady by ste mali myslieť aj na možné chodníky, ktoré vám zároveň poskytnú veľa estetického potešenia a umožnia prevádzku vodnej nádrže. Na starostlivosť o vodné rastliny by sme v žiadnom prípade nemali zabúdať, pretože bez nich bude vodná záhrada vyzerať úplne holá a úplne odlišná..

Záhrada s prírodným alebo umelým jazierkom

nápady na záhradu vodné prvky dizajn na relaxáciu

Okolie rybníka alebo vodného jazera je prakticky vždy mokré a močaristé. Okolo nej sa pestujú typické pobrežné rastliny. Záhradnú krajinu dotvára výstavba altánku v blízkosti vodného jazera alebo umiestnenie lavičky, ktorá je pokrytá a zdobená popínavými rastlinami. Výsledkom je nádherný pútavý pohľad na záhradnú krajinu a zároveň máte vlastnú súkromnú oázu pokoja a relaxácie! Vodná záhrada sa tak premení na nádherné miesto na oddych. Ak je vaše malé vodné jazierko alebo jazierko na konci dvora, môžete atmosféru záhradného plotu oživiť a urobiť zaujímavejšou pomocou zdobených oblúkov, plazivého plamienku, chmeľu, divej vinice, vikvín, nasturtia a ďalších nápadných popínavých rastlín. Výzdoba tohto vlhkého kúta sa dosahuje výsadbou kvitnúcich trvaliek, okrasných kríkov, rúrkových kríkov (Philadelphus), rôznych hlohov a kaliny..

Vytvorenie vodnej záhrady: ktoré rastliny sú najvhodnejšie?

Vodné prvky záhradného vodného jazierka v stredomorskom štýle

Výber správnych rastlín pre každú oblasť vodnej záhrady je zásadný pre správnu organizáciu tejto časti záhrady. Ako viete, vodné rastliny zvyčajne rastú aj v kvetináčoch a nádobách. Môžete ich umiestniť do najvzdialenejšej zóny od rybníka alebo jazera. Na brehu rybníka, vo vlhkej zemi, sa močaristému mäsu úžasne darí. Vie tiež robiť vynikajúce oblúky. Vodná hladina odráža nádherné tvary a farby vodných rastlín. To niekedy trvá aj týždne. Napríklad močiar bahenný kvitne do 6 týždňov a všade naokolo nám jemne vonia.

Záhradný dizajn s rastlinami milujúcimi vodu

vytvorte vodnú záhradu záhradné chodníky vodou milujúce rastliny kríky

V mokradiach vodnej záhrady, kde by hĺbka vodnej vrstvy mala byť až 5 cm, sa darí takým rastlinám, ako je vodná dúhovka, verbena, rôzne papradie a oveľa viac. Ďaleko od brehu rybníka je vysadená kozia brada (aruncus), rebarbora, prvosienky a rôzne kapradiny milujúce vodu. Hostitelia sa na mokrej zemi nádherne vyvíjajú a kvitnú farebnými kvetmi. Pôsobivú kompozíciu môžete vytvoriť pestovaním rastlín s rôznym časom kvitnutia, ako sú vrabce, lúčne kvety, ľalie, muškáty a ďalšie. Vo vode možno pozorovať krásne scény, kde sa odrážajú nádherné farby nádherných vrabcov (Astilbes), ťažkých lekien (Iris) a ďalších.

Údržba vodnej záhrady

vodný rybník záhradné nápady krajinného dizajnu pokojné prostredie

Aby bola vodná záhrada krásna a robila nás šťastnými, vyžaduje si určitú údržbu. Udržiavanie vodnej nádrže v dobrom stave, vyhýbanie sa znečisteniu, starostlivosť o rastliny vo vlhkých oblastiach – žiadna z nich nie je jednoduchá činnosť. Počas vegetačného obdobia je potrebné zabezpečiť v pôde stálu vlhkosť. V prípade dlhotrvajúceho sucha, keď substrát schne príliš rýchlo, treba rastliny poriadne zalievať. Ako prídete na to, že budete mať vo dvore vodnú záhradu?

Mini jazierko s fontánou

Okrúhle jazierko s fontánou vytvára záhradu, v ktorej sa budete cítiť dobre

Záhradné jazierko v ázijskom štýle

vchod do domu drevená terasa rastliny milujúce vodu zenová záhrada

Prirodzená atmosféra

pokojná záhradná krajina kamene vodný systém vodopád

Umelý vodopád

záhradná krajina vytvára na terasách vodné prvky

prírodné vonkajšie prostredie záhradné nápady harmonický nádych

záhradná krajina voda záhradný vodopád efekt upokojujúci

exotický predný dvor lekná koi rybník minimalistický

Záhradná rastlina s fontánovým vodným systémom sa cíti dobre

záhradný bazén miesto na sedenie v záhradnom prostredí v tieni stromov

Ázijská záhradná krajina položená chodníkmi s betónovými doskami

vodná záhrada súkromie plot živé živé rastliny