Návrh a údržba záhrady

Rastliny do skalky – ktoré sú vhodné na slnečné miesta?

Rastliny pre sukulentné druhy skalky skalky

Skalničky je možné vytvárať na svahoch, na suchých alebo ťažko dostupných miestach. Vysádzajú sa tu prevažne kvety a sukulenty, ktoré sú odolné, ľahko sa starajú a prispôsobujú sa meniacim sa podmienkam. Skalka je oveľa viac ako niekoľko kameňov a rastlín rastúcich medzi nimi. Kamene a druhy rastlín v rôznych veľkostiach by mali byť usporiadané tak, aby celkový obraz pôsobil prirodzene a vizuálne príťažlivo zároveň. ktoré Rastliny do skalky sú na túto úlohu ideálne, pozrite si nasledujúci článok.

Rastliny do skalky – sukulenty

Rastliny pre skalku-sukulenty-odrody kaktusov

Sukulenty sú ideálne pre slnečné skalky. Tieto husté, šťavnaté rastliny zadržiavajú vodu, darí sa im na plnom slnku, vyžadujú minimálnu údržbu, ale dodajú vašej skalke krásnu textúru. V slnečnej skalke je možné vidieť všetky druhy kaktusov, aloe vera, izbovky, algaveny, palmy juky a rozchodníky. Odolná ľadová rastlina (Delosperma) tvorí koberec krásnych, žiarivo ružových alebo žltých kvetov nad skalami a kameňmi a je obľúbenou voľbou pre skalky.

Rastliny do skalky – okrasné trávy

Rastliny pre skalku štrkový záhon zakrývajú okrasnú trávu

Okrasné trávy dodávajú skalke štruktúru a vizuálnu jemnosť. Mnoho okrasných tráv má dlhé stonky zakončené nadýchanými kvetinovými hrotmi, ako je tráva čistejšia, tráva pampas a tráva ravenna. Príťažlivosť ostatných okrasných tráv spočíva v ich farbe listov. Odrody čínskej trstiny na jeseň zožltnú až oranžovo-červené, zatiaľ čo trávnik s modrošedým olistením na jeseň zožltne. Zlatá brada má modrosivú farbu, až kým sa na jeseň nezmení na oranžovú až purpurovú.

Rastliny do skalky – kvety

Rastliny do skalky -divoké kvety-chrpa-lúka

Kvety, najmä tie, ktoré pochádzajú z vašej oblasti, sa ľahko starajú a dodávajú skalke prirodzený vzhľad. Zmesi semien divých kvetov pre slnečné oblasti obsahujú chrpy, sedmokrásky, vlčie maky, pŕhľavu, pryskyřník, slnečnicu, ďatelinu, čiernookú Susan atď. Vďaka zmesi semien divokých kvetov namiesto semien získate v rôznych časoch kvitnúce kvety, čo by viedlo k neustálemu meniaci sa vzhľad skalky. Výsev semien prebieha na jeseň, keď by divé kvety rozptýlili ich semená v ich prirodzenom prostredí.

Rastliny do skalky – trvalky

Rastliny pre skalku bitterroot-pink-lewisia

Výsadba viacročných trvaliek namiesto jednoročných rastlín do skalky je oveľa praktickejšia. Rebríček, zvonček, levanduľa a fúzy majú krásne farebné kvety, dlhý čas kvitnutia a dorastajú do výšky 30 centimetrov. Nižšie skalky, ktorým sa darí na slnečných stanovištiach, sú tymian, kamenné byliny, astry, rozchodník, mydlice, cukrová vata, žerucha a mačacie labky.

Pikantný rozchodník

Rastliny pre skalku Sedum-acre-Aureum-Scharfer-Mauerpfeffer

Teraz sa pozrime bližšie na niekoľko príkladov vhodných rastlín do skalky. Pikantný rozchodník očarí malými žltými kvetmi a je ideálny do skalničiek a vysadených múrov. Táto bylinná rastlina rastie obzvlášť rýchlo a rýchlo dosahuje výšku asi 10-15 centimetrov. Slnečné miesta s priamym slnečným žiarením sú ideálnym miestom na výsadbu rozchodníka. Ak je svetelná zásoba príliš nízka, kvety stratia krásnu farbu a rastlina už nevyzerá tak atraktívne. Pretože rozchodník kyslý patrí do rodu rozchodníka, je najlepšie použiť pôdu zmiešanú s pieskom a kompostom.

Rozchodník má krásne žlté kvety

rastliny-skalka-horúce-wallpepper-štrkové lôžko

Rozchodník kvitne od júna do augusta, keď je slnko najsilnejšie. V tomto období sa môžete tešiť z nádherných žiarivo žltých kvetov. To však tiež vyžaduje primeranú starostlivosť. Rozchodník by ste mali polievať rozchodníkom rovnomerne a nie príliš, pretože ak je vlhkosť príliš vysoká, korene rastliny môžu rýchlo hniť. Preto by ste sa mali vyhnúť aj premokreniu v skalke.

Ľadový kvet Delosperma s červeno-ružovými kvetmi

rastliny-skalka-poludňajší kvet-delosperma-ružová

Ľadová rastlina (Delosperma pruinosum) je dekoratívna letná kvetina, ktorá zaujme svojimi magickými kvetmi. Ľadová rastlina potrebuje dostatok slnečného svetla a tepla, aby ukázala svoje krásne okvetné lístky. Až potom sa kvetná hlava otvorí a rastlina ukáže svoju skutočnú krásu. Najlepšie na to slúži slnečné a teplé miesto, ktoré je zároveň suché. Trvalka zvyčajne kvitne začiatkom roka, a preto je obzvlášť obľúbená medzi amatérskymi záhradníkmi. Keďže však trvalka nemá rada vlahu, mala by byť v zime dobre prikrytá.

Oproti saxifrage Saxifraga opozitifolia pre skalku

rastliny-skalka-proti-listnatý saxifrage-Saxifraga-opozitifolia

Nie všetky rastliny skalky však milujú teplo a slnko. Saxifrage opačný je krásna kvitnúca rastlina, ktorá odoláva chladu a rastie a kvitne hojne aj vo výške viac ako 4000 metrov. Ružové kvety sa objavujú po roztopení snehu a kvitnú až do mája. Napriek tomu, že je rastlina extrémne mrazuvzdorná, miluje slnečné až plné slnečné miesta. Ideálna je na to piesočnatá, štrková a kyslá pôda.

Rastlina červeného ľadu – odolná rastlina na slnečné miesto

Rastliny pre skalku delosperma-poludňajší kvet-ružový

Rastlina červeného ľadu (Delosperma cooperi) je odolná trvalka, ktorá pochádza z Južnej Afriky a miluje slnečné miesta. Na zimu potrebuje táto rastlina ako protimrazovú ochranu len niektoré kefy, a preto môže ľahko zostať v záhrade počas chladnejších mesiacov. Rovnako ako väčšina rastlín skalky, rastlina červeného ľadu ukazuje svoje kvety iba vtedy, keď je na slnku. Delosperma cooperi kvitne v máji až októbri a očaruje purpurovými kvetmi. Zelené listy nadobúdajú v zime červenkastú farbu a sú krásnymi akcentmi v skalke.

Ľadový kvet v kombinácii s levanduľou

rastliny-skalka-delosperma-cooperi-odolná levanduľa

Pre krásny záhradný dizajn môžete rastliny do skalky skombinovať s inými trvalkami a kvetmi. Pretože väčšina z nich kvitne v lete, mali by ste si vybrať spoločenské rastliny, ktoré majú svoju hlavnú sezónu súčasne. Farby rastlín by mali byť tiež koordinované tak, aby navzájom harmonizovali. Fialovú ľadovú rastlinu napríklad skvele skombinujete s fialovými kvetmi levandule.

Okrasné trávy a pôdny kryt zdobia betónové schody vonku

rastliny-skalka-schody-okrasná-tráva

Rastliny pre skalky sú ideálne aj na výsadbu záhradných chodníkov a schodísk. Môžu byť zasadené medzi spoje a môžu ozdobiť kameň aj betón. Na to sú vhodné najmä rastliny, ktoré nerastú príliš do výšky a nevyžadujú si nadmernú starostlivosť. Betónové schody môžete ozdobiť okrasnými trávami a pôdnym krytom a vo vonkajšej oblasti nastaviť krásne akcenty.

Zasaďte suchý potok

rastliny-skalka-sukulenty-pôdopokryvná-okrasné trávy

Skalničky sú niekedy navrhnuté ako suchý potok a pripomínajú prírodnú krajinu. Aby suchý potok pozostával nielen z riečnych kameňov a štrku, môžete ho zasadiť. Rastliny a sukulenty odolné voči suchu sú na to ideálne, pretože sú vždyzelené a môžu ľahko rásť medzi kameňmi. Okrasné trávy sú ďalším pekným nápadom a môžu okrajom suchého potoka dodať nádych krásy.

viac nápadov na krásne vysadené skalky

rastliny-skalka-sukulenty-druhy

rastliny-skalka-sukulenty-aloe-vera-druhy-kaktusy

rastliny-skalka-sukulenty-aloe-druhy-štrkové lôžko

rastliny-skalka-vždyzelené-živé ploty-okrasné trávy-bača

rastliny-skalka-vyvýšená posteľ-betónové bloky-riečne kamene-dekoratívne

rastliny-skalka-štrkové záhony-domáci-druh

rastliny-skalka-zemný kryt-odrody-štrkové lôžko

rastliny-skalka-dekoratívne-štrk-triesky-čierno-bielo-sivé

rastliny-skalka-modro-zeleno-červené-olistenie

rastliny-skalka-okrasná-tráva-kameň-rieka

rastliny-skalka-okrasná-tráva-štrkové lôžko

Rastliny do kríkov skalky-nápad-dizajn-kamienky

rastliny pre skalku svah-belant-idee-ueppig

rastliny-na-skalku-zahradu-moderne-graeser-cierne-vločkove kvety

rastliny-na-skalku-záhradu-zem-kryt-kríky-nápad-kvety-žlto-biele

rastliny-na-skalku-záhradu-alpské kvety-farebné-purpurovo-žlto-ružové